18110

My o vlku, vlk za dveřmi... Za co je Amerika ochotná bojovat?

9. 12. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Čas oponou trhnul a změněn svět.

Všichni to ví, jen Čechům to jaksi nedochází...

S pobavením čtu názory některých našich čtenářů, že "Amerika je největší, nejagresivnější hrozbou světu" a že právě ona ohrožuje chudáka Rusko...

Svět se ale změnil a v Čechách to lidem nedošlo.

Zrovna uprostřed této diskuse mi přišel do mailu inzerát na aktuální vydání týdeníku Economist. Věnuje se otázce: Za co je Amerika ochotná bojovat?Toto je komentář šéfredaktora Economistu, který mi přišel do mailu:

"Amerika přestává hrát roli garanta liberálního řádu. Její odhodlání slábne a její nepřátelé ho zkoušejí. Prezident Vladimir Putin shromažďuje vojáky na hranicích s Ukrajinou a brzy by mohl provést invazi. Čína narušuje vzdušný prostor Tchaj-wanu stíhačkami, používá makety amerických letadlových lodí k nácviku střelby a zkouší hypersonické zbraně. Írán zaujal při jednáních o jaderném programu tak maximalistický postoj, že mnozí pozorovatelé očekávají jejich krach. Mezitím koalice jestřábů a holubic ve Washingtonu vyzývá ke "zdrženlivosti". Holubice říkají, že snahou o policejní řízení světa se Amerika nevyhnutelně nechá zatáhnout do zbytečných konfliktů v zahraničí, které nemůže vyhrát. Jestřábi tvrdí, že Amerika se nesmí nechat odvést od jediného důležitého úkolu: postavit se Číně. A neustálé uměle vykonstruované drama stranické politiky kvůli takovým věcem, jako jsou zpochybňované volby a nošení roušek, způsobuje, že se Amerika zdá být doma příliš rozhádaná na to, aby byla schopna v zahraniční politice prosazovat důslednou strategii. Má-li být zachován liberální řád, tvrdí náš titulní článek z tohoto týdne, budou muset ostatní mocnosti převzít větší část břemene - jednak aby se připravily na svět, v němž budou mít méně pomoci, jednak aby udržely Ameriku v angažovanosti. Jen málo úkolů je důležitějších a těžších."

Připravte se na to, Amerika střední Evropě v případném konfliktu s Ruskem nepomůže.

 17282

Východoevropské a středoevropské země jsou zděšeny Bidenovým postojem k Rusku

9. 12. 2021

čas čtení 4 minuty


Vykašlou se Spojené státy na střední a východní Evropu a přenechají ji Putinovi?

 
Motto: Soukromý dotaz Jana Čulíka před několika lety jedné americké diplomatce: "Kdyby došlo ve střední Evropě k válce, třeba v důsledku ruské vojenské agrese, přijdou Spojené státy těmto zemím na pomoc?"
Diplomatka: "Ne."

Oznámení Joea Bidena, že skupina zemí NATO povede rozhovory s Moskvou, vyvolalo znepokojení na východním křídle aliance, kde členové blízcí Rusku dlouhodobě trvají na tom, že jakékoli dohody o evropské bezpečnosti nesmí být vyjednávány přes jejich hlavy.

Představitelé Polska a dalších východo a středoevropských zemí NATO se v soukromí ohradili proti Bidenově charakteristice snahy o "dohodu" s Ruskem a obávají se, že jakýkoli kompromis by mohl zvýšit nebezpečí, kterému tyto státy čelí ze strany expanzivního Ruska.

Rozhovor Britských listů 449. Mají novou, nelidskou morálku. Co se to stalo s Polskem?

9. 12. 2021

čas čtení 1 minuta


They have a new, inhuman morality. Whatever has happened to Poland? (This interview is conducted in English. For English, scroll below)

Tomasz Oryński píše už pět let pro Britské listy seriál o politické a společenské situaci v Polsku Mezitím v Absurdistánu a mapuje tak - od převzetí moci populistickou mafiánskou a autoritářskou stranou Právo a spravedlnost, rychlý ústup Polska od demokracie a propad do diktátorské, netolerantní atmosféry. Jan Čulík s ním mluví o tomto překvapivém vývoji při příležitosti vydání dvoustého pokračování jeho jedinečného seriálu, který je snad jediným systematickým zdrojem informací o tom, co se děje u severního souseda České republiky, v čtyřicetimilionové zemi, která by měla mít v Evropské unii podstatný vliv. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10. prosince 2021.

For the past five years, Tomasz Oryński has been writing regular columns for Britské listy under the heading of Meanwhile in Cuckooland (for English versions of these articles, see orynski.eu). In these articles, Mr. Orynski has been mapping out the profound change which Poland has undergone since the takeover of power by the populist, authoriarian and mafioso Law and Justice Party. Jan Čulík discusses these changes with Mr Oryński in this Britské listy Interview which is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Friday 10th December 2021.


 18054

Koronavirus: Česko v nečinnosti, hrozba sílí, lidé nemají záchrannou třetí dávku

9. 12. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Já vím, zas straším, pardon. Ale vidím fakt velký špatný. Rychlost šíření je neskutečná - a jak se to mohlo dostat do Adamova, to je nad mé chápání. Vždyť je to prakticky zakázané město.

Žerty stranou. Omikron, dříve [nu] byl v Jižní Africe objeven v listopadu. Za několik týdnů získal dominanci v celé velké provincii (patří do ní i Johannesburg), za poslední týden si v zemi připsala 255% růst. Je už všude po světě, přesto že byl poměrně rychle uplatněn zákaz letů z JARu. Velmi rychle se šíří ve Velké Británii. Myslím že není potřeba čekat další týdny na přesné výpočty datových vědců k zjištění čísla R u této varianty - rychlost šíření je výrazně vyšší než u předchozích variant, tam je souvislost jasná.


30822

Ne tlak na řešení krize očkováním, ale dezinformace a reprezentanti nepravděpodobných obhájců svobody

Kam až jsme dospěli kvůli nízké míře vnitřní společenské důvěry

9. 12. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut


Představte si, že vaše dítě čeká důležitá životní událost, okamžik, kdy byste měli být s ním. Nicméně vy se rozhodnete, že nebudete, protože dítě před tím odmítlo jít na návštěvu. Obávalo se, že může být infekční a že nemá cenu riskovat, když o den později půjde na test a může pak s klidným srdcem přijít do domácnosti, ve které žijí i nenaočkovaní, včetně jednoho takřka osmdesátiletého seniora. Nebudete u toho, protože cítíte křivdu. Máte pocit, že se na vás dítě dívá jako na někoho méněcenného a nepomůže ani přesvědčování, že takto nelze interpretovat dobrý úmysl. Prostě se zatvrdíte a unikne vám tak důležitý společný okamžik, milník vašich životů. Toto je jeden z mnoha příběhů, za kterými stojí nízká míra důvěry v instituce a tou vytvořený prostor pro manipulace a rádoby disidentství, které shledává smysl v jakémkoliv odporu, byť je živen nesmysly.

30726

Prezidentovo výsluní mezi mrtvolami

9. 12. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Umírá tu přes sto lidí denně s covidem, kolabují nemocnice, rozpočet je v historickém deficitu, rostou ceny energií i obecně inflace – a nemáme plnohodnotnou vládu. Místo toho, aby média neustále upozorňovala na to, že prezident svým rituálem setkávání se s kandidáty na ministry příští vlády zdržuje celou zemi v době, kdy potřebujeme nutně vládu novou, která jediná má legitimitu k vládnutí z voleb, stává se mediální módou spekulovat nad tím, co prezident řešil s tím či oním kandidátem a zda se nakonec uráčí jmenovat novou vládu – a pokud se to nestane, jak na to bude premiér Fiala reagovat.

Británie: Konzervativci v Dolní sněmovně schválili vražedný protiuprchlický zákon, který porušuje mezinárodní právo

9. 12. 2021

čas čtení 6 minutAndrew Stroehlein: Vím, že Británie se nyní především zabývá Johnsonovou "partygate" a rozumím tomu: je to naprosto šokující a charakterizuje to postoj jeho vlády "zákony neplatí pro nás". Avšak prosím věnujte dnes něco z vašeho rozhořčení i tomuto. Není to jen skandál, ale historická změna.

Yasmine Ahmed: Priti Patel, Boris Johnson a jejich konzervativní spojenci v parlamentu likvidují jedním odporným rázem celý systém ochrany pro uprchlíky, vytvoření po druhé světové válce v reakci na holocaust. Hanba vám. Váš přístup je neúčinný, protizákonný a nelidský.Reportér Channel 4 News: Britská média se v těchto dnes soustřeďují na pochybné, nedovolené vládní vánoční večírky, restrikce a rezignace, takže je odpustitelné, že vám uniklo něco jiného, co se stalo ve středu v britské Dolní sněmovně.

Konzervativci tam schválili nový zákon, který reviduje, někteří by řekli likviduje celou architekturu procedury žádání o azyl v Británii.

Ministryně vnitra Priti Patel: Náš návrh zákona přináší nový komplexní, tvrdý, ale spravedlivý dlouhodobý plán, který se snaží řešit problém nelegální migrace.

(Pozn. JČ: Neustále opakuju, že Priti Patel, stejně jako další kumpáni mafiánské Johnsonovy vlády, se svou oblibou pro železnou oponu, odebírání disidentům občanství a zákazem veřejných demonstrací v Británii je komunistka. A vida: Výraz "tvrdý, ale spravedlivý" používal komunistický režim v Československu v padesátých letech pro monstrprocesy se Slánským a dalšími.)

 18107

Krize ve Velké Británii trvá - přežije to Boris Johnson?

9. 12. 2021

čas čtení 4 minuty


Po mnoha skandálech Johnsonovy vlády, které nyní v důsledku jeho prolhanosti a naprosté nekompetentnosti přicházejí skoro každý druhý den, se pod Borisem Johnsonem opravdu docela silně houpe premiérské křeslo v důsledku mejdanu, který se v době přísného lockdownu protizákonně konal v Downing Street před rokem, dne 18. prosince 2020. I ve středu dopoledne v parlamentě Johnson stále ještě tvrdil, že se žádný mejdan nekonal, nebo že o něm nevěděl, a že žádné proticovidové předpisy nebyly porušeny. Jeho poradkyně Allegra Stratton, která byla zachycena na videu, jak si s kolegy z Downing Street dělá zkoušku, jak o zmíněném mejdanu lhát novinářům, ve středu rezignovala. Johnson sám nepřiznal vůbec žádnou odpovědnost. Že prý o ničem nevěděl a všichni pracovníci Downing Street ho ujišťovali, že žádný zakázaný mejdan se tam nekonal. Ve skutečnosti se v té době konalo ve vládních kruzích mejdanů celá řada, novináři to vyšetřují. Nejméně jeden byl dokonce v Johnsonově bytě.

Národ proti Johnsonovi zuří, zejména pozůstalí oněch 150 000 mrtvých, kteří zemřeli na covid často za strašlivých okolností, kdy je kvůli lockdownu příbuzní nesměli navštívit na smrtelné posteli.

Jak se o Johnsonovi hovoří v médiích můžete posoudit z vystoupení bývalého anglického generálního prokurátora, donedávna poslance Konzervativní strany Dominica Grieva. Je to jen jeden příklad z vlny zuřivosti, která se proti Johnsonovi od  úterka od večera zvedla v britských médiích: (JČ)

Dominic Grieve, bývalý konzervativní generální prokurátor v Anglii a ve Walesu: Pan premiér se důsledně projevuje jako neustálý lhář a to vše svědčí o chaosu, který v Downing Street, v sídle premiéra,  panuje a který trvá od nástupu tohoto premiéra do funkce. Je tak obtížné určit, kde je pravda, protože důvěra je zcela narušena. Jedná se o premiéra, který je notorický lhář.

Rozhovor Britských listů 448. Odkaz Petra Uhla: Socialistický étos a lidská práva patří k sobě

4. 12. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Po úmrtí Petra Uhla, jednoho z nejslušnějších a nejodvážnějších lidí v ČR, hovoří Bohumil Kartous o jeho odkazu s redaktorem časopisu A2 Matějem Metelcem, editorem sborníku textů Petr Uhl: Za svobodu je třeba neustále bojovat. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 7. prosince 2021.


 17282

Od Ruska nám žádné nebezpečí nehrozí

9. 12. 2021 / Václav Hořejší

čas čtení 5 minut

Polemika s Janem Čulíkem

V Britských listech Jan Čulík zveřejnil článek „Konec světa?“. Myslím, že by bylo dobré vysvětlit, proč jeho text začíná mým jménem.

Musím přiznat, že se mi v BL dlouhodobě nelíbí časté příspěvky Karla Dolejšího. Včera byla má nelibost nad jeho včerejším článkem „Jak dlouho ještě Západ hodlá krmit krokodýla?” tak značná, že jsem poslal Janu Čulíkovi krátký mail následujícího znění:

30820

Kauza vědce „ve službách Číny“ aneb Zloděj křičí, chyťte zloděje

9. 12. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Web Aktuálně.cz nedávno zveřejnil sérií v textů, v nichž jejich autor Lukáš Valášek „demaskuje“ bývalého šéfa Centra globálních studií na Akademii věd Marka Hrubce jako údajného spolupracovníka Pekingu a čínské organizace podezřívané ze špionáže. Zdá se, že nová studená válka mezi Washingtonem a Pekingem se projevuje v jakési groteskní podobě také v české kotlině. Ono by to vše bylo komické, kdyby ovšem nebyl Hrubec odvolán ze dvou vedoucích vědeckých pozic a nebyla ohrožena svoboda jeho bádání. A to pouze na základě neschopnosti přijmout jiný než ortodoxní pohled na geopolitické dění.

 16447

Nákaz omikronem by mohlo být v Británii do konce prosince 2021 přes milion

9. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

 Ve středu 8. prosince prosince zaznamenala Česká republika 16 179 denních nákaz.   Hospitalizováno je 6338 osob, to je denní nárůst o 140 pacientů.  Celkem zemřelo v ČR 34 129 lidí to je nárůst o 95 mrtvých. Potvrzených případů za poslednich 14 dní je v ČR 2202 na 100 000, 979 na 100 000 za poslední týden.  ZDE   


- Omikron je registrován v 57 zemích světa a šíří se rychle.


 - Rakousko zveřejní plán povinného očkování proti covidu, pro všechny osoby nad 14 let. Pokuta pro neočkované bude vyšší než 3000 euro, avšak antivaxeři nebudou odsuzováni do vězení.

- Britská vláda zavádí spěšně v Anglii proti omikronu nová karanténní opatření: Od pátku 10. prosince povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě a v obchodech, v kinech a v divadlech, ne ale v restauracích. Od pondělí 13. prosince mají lidé v Anglii pracovat z domova. Od středy 15. prosince budou negativní antigenní testy vyžadovány ve všech nočních klubech. Každodenní testy kontaktů lidí podezřívaných z nákazy omikronem nahradí nynější příkaz jít do karantény na 10 dní - až budou tyto nové testy k dispozici. Kromě toho, všichni cestující do Británie musejí dva dny po příjezdu podstoupit antigenní nebo PCR test a izolovat se do doby, než dostanou negativní výsledek.

- Dva demokratičtí kongresmani v USA se přidali k republikánům a zrušili Bidenův předpis požadující, aby se zaměstnanci soukromých firem očkovali nebo testovali.

- Nákaz omikronem by mohlo v důsledku nynější trajektorie  být v Británii do konce prosince 2021 přes milion, řekl v Dolní sněmovně britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. Nová varianta je podle něho "dokonce ještě nebezpečnější nepřítel" než dosavadní. Javid uvedl, že je v Británii nyní 568 potvrzených nákaz omikronem, ale podle vědeckých odhadů "je jich pravděpodobně 10 000". Počet nákaz omikronem se zdvojnásobuje každých dva a půl dne, takže do konce měsíce bude zřejmě v Británii těchto nákaz víc než milion. Omikron je daleko nakažlivější než delta, ale o nové variantě je stále ještě velmi málo informací.

- Dánsko také zavede nová karanténní omezení proti omikronu.

- Ve Francii celkem zemřelo na covid 93 071 osob, poslední denní počet mrtvých byl 129. 2426 osob je ve Francii na jipkách, je to denní nárůst o 75.

- Vlády musejí bezodkladně urychlit své očkovací programy, aby zpomalily šíření omikronu, konstatoval šéf Světové zdravotnické organizace  Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- BioNTech a Pfizer ve středu informovali, že třídávkové očkování jejich vakcínou proti covidu-19 dokázalo v laboratoři ochránit před variantou omikron a pozměněnou vakcínu účinnou proti omikronu dokáží tyto firmy dodat do března 2022.

- Očkování vakcínami Moderna či Novavax po vakcíně AstraZeneca poskytuje vysokou imunitu proti covidu.

- Brazilský prezident Jair Bolsonaro vyvolal rozhořčení, když oznámil, že začne vpouštět do Brazílie neočkované turisty. V Brazílii už zemřelo na covid více než 615 000 lidí.

27812

Když lže soudce, je to lež?

8. 12. 2021 / Jiří Dusbaba

čas čtení 13 minut

O nesrovnalostech v české justici

Autor upozorňuje, že veřejné přelíčení v této věci ohledně odvolání se koná  zítra 9. 12. 2021 v 9h. u Vrchního soudu na Náměstí Hrdinů v Praze - Nuslích. Píše: "Tam zazní spousta důkazů podložených argumenty z úst obhájkyně i odvolávající se manželky obviněného, která byla původně opakovaně zamítnuta jako svědek. Já byl pěkně zděšen ze způsobu práce soudu. Mimo jiné tu nepravdu, že žádná z obviněných nepožádala o odškodnění použila (vedle soudce v písemném odůvodnění rozsudku) i státní zástupkyně při výslechu obviněného - to jsem opravdu slyšel."

René Levínský: Lidé s posilující dávkou v nemocnicích nejsou

6. 12. 2021

čas čtení 16 minut


Jan Čulík:
 
Ve čtvrtek 2. prosince,  vážení televizní diváci, máme v Čechách zase 21 126 denních nákaz. Vždycky se myslelo, že  ten nejhorší počet bude v úterý, kdy se nabalují ty údaje z víkendu, ale teď už tohle je za středu, což není příliš povzbuzující.  33 317 mrtvých, což mně připadá jako otřesné číslo globálně. Myslím si, že ale čeští politikové, česká veřejnost, jaksi nad tím krčí rameny, nebo se možná mýlím. V dnešním Rozhovoru Britských listů máme pana Reného Levínského, matematika, ekonoma a dramatika, který poukázal na jednu dosti děsivou věc ohledně toho, že sice v Čechách je určité procento obyvatelstva proočkováno, ale ona ta imunita po delší době klesá a nedělá se nic. Interpretuji to správně, pane Levínský, jak to je?

 18070

Nová pravicová vláda v Česku bude mít krátké líbánky, pokud se nepoučí z chyb minulosti

8. 12. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 15 minut

Komenář vyšel v pátek na serveru Intellinews.com věnujícímu se zpravodajství o podnikání ve střední a východní Evropě a je dostupný k přečtení v angličtině jako “New rightwing Czech government will have a short honeymoon unless it learns lessons from the past

Vítězství dvou českých opozičních koalic v říjnových parlamentních volbách je vítáno s úlevou nejen v Česku, ale také v Bruselu, který se již nyní potýká s radikálními pravicovými vládami v Polsku a Maďarsku, k nimž se stále více přikláněl odcházející populistický premiér Andrej Babiš.

 17920

Konečné vítězství paragrafu nad covidem

9. 12. 2021 / David Marenčák

čas čtení 3 minuty

Z nekonečné šňůry nasrativností na téma koronavirus, které při současné páté či kolikáté vlně obnažují míru rozpadu naší společnosti, úpadku vztahů, sociálních vazeb, institucí a celkově státu, malounko vyčnívají fachidiotičtí právníci.

Porušuji tak své předsevzetí neházet hrachu na stěnu a neplést si na sebe bič v podobě vyjadřování se na toto téma.

Co je to za slavomanský hysterický hyenismus, jaký ke všeobecnému zmaru ještě přikládá pod kotel, aby se vytloukl židliček pomyslného či reálného kapitálu a zpeněžitelné popularity? Člověku nejednomu se dere na mysl otázka  - to jsou opravdu tak neschopní, že si budoucí klienty musí zajišťovat tímto způsobem?

 18106

Pomůže ČR polské diktatuře postavit na hranici železnou oponou nabitou 6000 volty? Češi to přece umějí!

9. 12. 2021 / František Řezáč

čas čtení < 1 minuta

Při zprávě o tom, že ČR pomůže Polsku ženisty, mě napadlo tůto: https://www.ustrcr.cz/uvod/dokumentace-usmrcenych-statni-hranice/usmrceni-statni-hranice-fotogalerie/ , píše František Řezáč.

AČR má určitě se drátováním hranic zkušenosti. Technika je technika v každé době. Ženijně technická opatření, ŽTO byla svého času, asi do roku 1960, taky zátarasy s vysokým napětím  6000 voltů.

To by možná i u Běloruska zabralo.  Možná je to deformace kluka, který žil léta u západní hranice.

Místo, abychom pomáhali uprchlíkům, budeme natahovat dráty a opravovat ploty. Tady bych rád slyšel, co si o tom myslí nová koalice, potažmo piráti.

Někdo by se jich měl zeptat. jestli to opatření taky zruší, jako povinné očkování... 

30821

Tisková zpráva

Vysloužilý monitor s olovem, kadmiem a rtutí skončil na skládce. Nastražené GPS lokátory mapují cestu elektroodpadu

9. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

Sdružení Arnika ukrylo 25 polohovacích zařízení do vysloužilé elektroniky, která z Evropy a USA mnohdy nelegálně putuje do rozvojových zemí, kde se rozebírá zanevyhovujících podmínek ohrožujících zdraví lidí a životní prostředí, její nepotřebné částise pak pálí na otevřeném ohni. 10 kusů z tohoto experimentu je zatím v oběhu, jeden znich už bohužel skončil, kde neměl.

 18054

Škola chrou

9. 12. 2021 / Petr Haraším

čas čtení 8 minut

Děti a škola v době, kdy trestně stíhaný Babiš nekoná. Nekoná, neb koná zákulisní techtle mechtle k dobytí Hradu. Vše ostatní je mu šumák. Jedině dobytí Hradu mu skýtá imunitu za provedené těžké zlobení. A pan Fiala? Ten se třese před karikaturou prezidenta v prezidentráriju. A pan Gazdík? Ten plánuje nové maturity v budoucnu a současnost umí jen v rovině: „Nezavřeme, neprodloužíme prázdniny a povinně neočkujeme“. Zkuste se zeptat u další vlny, budeme snad vědět víc. A prezident Zeman? V péči desítek soukromých ošetřovatelů dál šíří zlo, nenávist a lži. Mstí se všem občanům za fakt, že ještě žije

 17738

Německo, Rusko, USA, Merkelová a Evropa. Diskuse Ladwig - Dolejší

9. 12. 2021 / Karel Dolejší, Uwe Ladwig

čas čtení 7 minut

Uwe Ladwig, Hamburk: Co zbývá po Angele Merkelové?

 - Zbývá poděkovat USA za to, že posílily USA tím, že brání spolupráci mezi EU a Ruskem pod "společným evropským deštníkem".
- Zůstávají posíleni maďarští populisté, protože Merkelová neprezentovala záchranu uprchlíků jako pomoc Maďarsku.
- Zůstává slabá německá sociální politika, protože socialisté se nedokázali prosadit silněji.
- Propast mezi chudými a bohatými se prohloubila.
- Sociální kontinuita vzdělávacího systému se ještě zhoršila.
- Katastrofa v oblasti dostupnosti dat a přenosové rychlosti přetrvává ve velké části Německa.
- Zbývá rozšířit zelenou energii a její přenos ze severu na jih.
- Zbývají důsledky izolacionistické politiky Merkelové vůči Rusku a Turecku, jejichž představitelé se chtěli otevřít EU a byli odmítnuti, zůstávají. 
- Zústává politováníhodný stav EU, protože za Merkelové neexistovala žádná cílená německá evropská politika, která by EU posílila.
- Konflikt mezi zastánci a odpůrci očkování se prohlubuje, protože nebylo včas poukázáno na to, že až budou k dispozici léky, může být zavedeno povinné očkování pro všechny, kteří mohou být z lékařského hlediska očkováni.
- Zůstává dojem, že média svůj výše zmíněný neúspěch do značné míry uvítala.

S pozdravem lítostivého člověka.

Konec světa?

8. 12. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Václav Hořejší v mailu Britským listům protestuje, že prý horujeme pro válku proti Rusku, a argumentuje, že svět musí respektovat "legitimní ruské zájmy". Podle něho jsou prý Spojené státy "nejnebezpečnější zemí světa". Panu Hořejšímu poněkud uniklo, že celá Republikánská strana v USA je v kapse Vladimíra Putina a Murdochova ultrapravicová Fox News zdůrazňuje, že Spojené státy absolutně nemají povinnost jakkoliv pomáhat Ukrajině před ruskou agresí.


Skutečně? Jako vojenskou agresi a okupaci cizích území? Útok proti Gruzii, okupaci Krymu a východní Ukrajiny? Vraždění dětí a civilistů ruskými leteckými údery v Sýrii? Vyzbrojování myanmarských generálů, kteří brutálně zabíjejí místní prodemokratické demonstranty? Podporu diktátora Lukašenka, který brutálně potlačil s Putinovou pomocí protesty proti zfalšovaným prezidentským volbám?

Hurá na Moskvu to opravdu není. Putin se rozhodl, že západní demokracie jsou zdegenerované a správně usoudil, že mu nikdo nezabrání v okupaci okolních zemí, tak jde do toho. Západní demokracie skutečně zdegenerované jsou.

V důsledku Putinovy války zemřelo na Ukrajině 14 000 lidí. Dál Putin vraždí děti v nemocnicích v Sýrii.

Viz tato děsivá  zpráva Human Rights Watch:

To zabíjení pokračuje v Sýrii ruskými leteckými údery trvale. Za posledního půl roku zabili Asad a Putin v Sýrii 63 dětí.29869

Kdo přispěl k vyzbrojení Ruska

9. 12. 2021 / Bohumír Tichánek

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Bývá dobré, potřebné být silný. Jenže otec, který by chodil moc často do posilovny a rodinu by zanedbával…

Česká republika vstoupila do Severoatlantického obranného svazku v roce 1999. Poslanci vstup odhlasovali velkou většinou v dubnu 1998, však téhož dne byl prezident V. Havel úspěšně operovaný při aktuálním ohrožení života. Víme, že při ohrožení – napadení - nám pomůžou ostatní členové. Naše republika se podobně rozhodne k pomoci ostatním podle konkrétní situace.

Nejsilnější člen NATO chápe nebezpečí silně vyzbrojeného Ruska. Jak k tomu vlastně došlo, když předtím prozápadně orientované Jelcinovo Rusko bylo mimořádně oslabené?

 17282

Jednostranný narativ: Americký tisk se soustředí na "ruskou agresi", zatímco ignoruje americkou eskalaci

9. 12. 2021

čas čtení 7 minut

AMY GOODMAN: O virtuálním summitu Biden-Putin a dalších tématech s námi hovoří Katrina vanden Heuvel,  vydavatelka časopisu The Nation, která je také sloupkařkou deníku Washington Post. Heuvel posledních 30 let přináší reportáže z Ruska a o Rusku. Vítejte zpět v pořadu Democracy Now!, Katrino.

KATRINA VANDEN HEUVEL: Děkuji, Amy. Děkuji vám, Juane.

AMY GOODMAN: Můžete začít reakcí na to, co se stalo včera, a pohovořit o eskalaci napětí na rusko-ukrajinské hranici?

 18029

Putinova ukrajinská rétorika vychází z jeho zkresleného pohledu na tuto zemi

8. 12. 2021

čas čtení 6 minut

 
Ruský prezident věří, že je jeho "povinností" zvrátit cestu Kyjeva na Západ

 
I když Vladimir Putin na svých hranicích buduje invazní síly, opakuje refrén, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ, a naříká nad "bratrským" konfliktem, který sám vyvolal, píše list Guardian.

Zatímco Putin v úterý hovoří s Joem Bidenem, západní analytici přirovnávají jeho zaměření na Kyjev k "posedlosti". Rusové tvrdí, že Putin považuje za svou "povinnost" zvrátit cestu Ukrajiny na Západ.

Putin pohrozil širší válkou na Ukrajině kvůli rozšíření NATO a požadoval "právní záruky", které  mají zajistit, že Ukrajina nevstoupí do vojenské aliance nebo se nestane jakýmsi "neoficiálním" členem NATO hostícím vojáky nebo obrannou infrastrukturu.
 

 18104

Mezitím v Absurdistánu 201:

Polské děti kreslí na výzvu vlády obrázky o střílení uprchlíků

8. 12. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Aleluja! Je to tak skvělá doba žít teď v Polsku! Například benzín je levný jako nikde jinde v Evropě. Pravda, u čerpací stanice to možná nepocítíte, protože za průměrný plat si Polák může koupit jen 700 litrů benzinu (Čech 800 a třeba Němec 1800), ale jak nás informují billboardy, naše pohonné hmoty patří k nejlevnějším v Evropě. Technicky vzato je to pravda, pokud jste Němec, můžete si v Polsku koupit benzín levněji než v Německu, ale jak je to relevantní pro Poláka žijícího v Polsku a pobírajícího polský plat - to nevím.

Nekompetence, sobectví a krutost: Británie se v srpnu absolutně vykašlala na své spolupracovníky v Afghánistánu

8. 12. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Bývalý pětadvacetiletý zaměstnanec  britského ministerstva zahraničí byl uprostřed afghánské krize letos v létě, kdy se Joe Biden rozhodl stáhnout americké vojáky z Afghánistánu, jedíným pracovníkem tohoto ministerstva, který měl rozhodovat o úpěnlivých žádostech o evakuaci Afghánců, kteří v zemi pracovali pro Británii a kteří se nyní obávali, že vítězný Talibán usmrtí. Tehdejší ministr zahraničí Dominic Raab (českého původu) byl na dovolené na Krétě, další vysocí činitelé ministerstva byli také na dovolené. Nikdo na britském ministerstvu zahraničí nebyl ochoten uznat, že je krize, a že by měli pracovat i v noci a o víkendu: v 17 hodin šli všichni domů a o víkendu bylo zavřeno. 5000 úpěnlivých žádostí o pomoc z Afghánistánu, poslaných emailem, nikdo na britském ministerstvu zahraničí ani neotevřel. Mnoho lidí se ze země nedostalo, protože Boris Johnson dal příkaz, aby byli letadlem evakuováni psy z útulku pro zvířata, ne lidi. V úterý to lhář Johnson popřel, přestože je to zdokumentováno.

John Simpson, nestor britské televizní žurnalistiky: Tom Tugendhat, konzervativní předseda zahraničněpolitického výboru Dolní sněmovny ohledně obvinění týkajícího se chaotické reakce britského ministerstva zahraničí na afghánskou krizi: "Zasahuje to do samotného centra selhání vedení tohoto státu kolem afghánské katastrofy. Tato selhání zradila naše přátele a spojence."  Nesmírně tvrdý odsudek.Překvapení: Notorický lhář Boris Johnson znovu přistižen při tvrdém lhaní

8. 12. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

 
Už celou řadu dní zuří na britské politické scéně skandál, týkající se zjištění, původně publikovaného v deníku Daily Mirror, že loni koncem listopadu a pak v prosinci, 18. prosince 2020, kdy byl Londýn kvůli covidu v tvrdém lockdownu a bylo absolutně zakázáno lidem se scházet a už vůbec nebylo povoleno  organizovat předvánoční hromadné večírky, se v Downing Street v naprostém rozporu s těmito předpisy konaly opilecké předvánoční mejdany. Toho dne 18. prosince 2020 se účastnilo mejdanu v přecpané místnosti prý až 50 lidí, pilo se, hrály se hry, rozdávaly se předem připravené "tajné dárky"  a mejdan pokračoval dlouho do noci.

Usmrtí nás omikron všechny?

3. 12. 2021

čas čtení 17 minut

Toto je přepis Rozhovoru Britských listů č. 446.

Jan Čulík:

Tak v úterý 30. listopadu, dnes, má Česká republika registrováno 17 599 nákaz covidem, vážení televizní diváci, no, je to trošku méně než ta hrozná čísla kolem 28 000, jenže když srovnáváme zpětně různá pondělí, tak to stále stoupá. Minulé pondělí to bylo 17 000, přetím 14 000, předtím 11 000. Hrozí nám omikron. Vážení televizní diváci V dnešním Rozhovoru Britských listů, je nám velkou ctí, máme pana profesora Jana Konvalinku, biochemika z České akademie věd. Já bych se ho zeptal, no, je to asi taková bulvární otázka, ale já to neříkám s nadšením. Ta situace je dost tragická v České republice, ne? Nebo jak se na to díváte?

Jan Konvalinka:

Ta situace je opravdu velmi vážná. Já se snažím ty dva roky, co o tom mluvím do různých sdělovacích prostředků, spíš uklidňovat a nedělat paniku a na druhou stranu varovat. Ale opravdu  je to situace velmi vážná. Jsme na tom asi tak druzí nebo třetí nejhorší na světě, co se týče aktuálních čísel infekce, asi potom, když se dopočítají čísla obětí z těch zemí, která tak dobře nesledují tu infektivitu, tak budeme možná desátí, ale to je pořád strašný průšvih.

Čili ano, situace je vážná, kdybych měl mluvit o světýlkách na konci tunelu, tak to vypadá a to je možná optimistický pohled, že se situace  přestává zhoršovat tak rychle. To zní trochu jako cynismus,  ale že se dostáváme do určitého plató, řekl jste velmi přesně, že je třeba srovnávat jednotlivé dny, protože to opravdu závisí na počtu testovaných a na tom, jak se ta čísla vykazují, čili to nejhorší číslo bývá v úterý, čili zítra zítra budeme držet palce. Jak bude toto číslo vypadat za úterý.  Ale můžeme  doufat, že se dostáváme do určitého plató.

„Nevadí, že zemřeme na covid, těšme se na posmrtný život!“

30. 11. 2021

čas čtení 14 minut

Přepis Rozhovoru Britských listů č. 445

Jan Čulík:

Dobrý den, vážení televizní diváci, tak já mám takový pocit, když je vláda nekompetentní - a týká se to jak České republiky, tak Británie - a není pandemie, tak je to možná politováníhodné a postihuje to různé lidi. Ale když je pandemie, tak jde o život. A jak kdosi napsal, jeden český novinář na Twitteru, "vláda rozhodla,"  (česká vláda)  "že lidí je dost". A ve čtvrtek zaznamenala ČR 18 004 nákaz. A to je samozřejmě méně než to, co bylo zveřejněno před několika dny,  těch 28 000.  A ve čtvrtek dopoledne se dovídáme, že ministerstvo zdravotnictví České republiky uvažuje o určitých opatřeních. Například chce zakázat shromáždění větší než 1000 lidí. No tak, pan profesor Flegr doporučoval už minulý týden, že by měla být nepovolená shromáždění větší než 15 lidí. V dnešním Rozhovoru Britských listů máme našeho známého komentátora Borise Cveka z olomoucké univerzity,  biologa. Pane Cveku, co si o tom všem myslíte vy?

30775

10 procent nejbohatších produkuje polovinu emisí skleníkových plynů. Měli by platit za ničení klimatu

9. 12. 2021

čas čtení 6 minut

Přiznejme si, že naše šance na udržení globální teploty pod hranicí dva stupně Celsia nevypadají dobře. Pokud budeme pokračovat v dosavadní praxi, svět se do konce tohoto století ohřeje nejméně o tři stupně Celsia. Při současném tempu globálních emisí bude uhlíkový rozpočet, který nám zbývá, pokud chceme udržet teplotu pod 1,5 °C, vyčerpán za šest let. Paradoxem je, že v celosvětovém měřítku nebyla podpora klimatických opatření nikdy tak silná jako nyní, píše v Guardianu Lucas Chancel

Nová vládní koalice brutálně zrušila svůj předvolební ekologický program

26. 11. 2021

čas čtení 13 minutBohumil Kartous:

Současná vláda, respektive budoucí vláda, ta vláda, která přijde po vládě Andreje Babiše, už krystalizuje své vládní prohlášení a ukazuje se, že v oblasti ekologie a zejména v oblasti energetiky má jasno. Pane Piňosi, dobrý den. My bychom se dnes měli bavit právě o tom,  jaká se dá předpokládat, že bude energetická koncepce a jaký pohled má budoucí vláda na ekologická témata Vy jako dlouholetý lídr v oblasti environmentalistiky na to jistě máte už nějaký částečně ucelený názor?

 16478

Proč by bylo lepší, kdyby se summit pro demokracii vůbec nekonal

9. 12. 2021

čas čtení 8 minut

"Summit pro demokracii" svolaný Bidenovou administrativou je široce kritizován pro četná pokrytectví a nedůslednosti. Patří mezi ně i to, že na něm dostaly prostor zvolené, ale vysoce autoritářské vlády, jako je vláda Naréndry Módího v Indii a Rodriga Duterteho na Filipínách, které ve svých zemích vážně poškodily liberální demokracii a lidská práva - a také pokračující podpora USA diktaturám na Blízkém východě a zkorumpovaným a utlačovatelským oligarchiím v Latinské Americe, píše na webu Responsible Statecraft Anatol Lieven

30160

Konec čtvrté demokratické vlny? Noví autoritáři na Středním východě a ve východní Evropě

9. 12. 2021

čas čtení 7 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Vlády jsou označovány za autoritářské, když nedávají lidem právo svobodně si je zvolit a svobodně je měnit prostřednictvím pravidelných a spravedlivých voleb, když brání volnému šíření informací a zdržují se transparentnosti při správě veřejných záležitost, a když se vyhýbají dodržování osobních, občanských a politických práv a svobod občanů, jako je svoboda přesvědčení, projevu, názoru a organizace, místo aby s nimi vyjednávaly o jejich hospodářských a sociálních právech a právu na bezpečnost, píše na webu Middle East Monitor Amr Hamzawy

3330

Tisková zpráva Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí

Nová studie: zájemci o dukovanský tendr nezvládají dodržovat ceny ani termíny

9. 12. 2021

čas čtení 5 minut

Po vyhodnocení bezpečnostních dotazníků ministra Karla Havlíčka a předchozím vyřazení ruských a čínských firem plánuje česká vláda vypsat tendr na nový atomový reaktor v Dukovanech, v němž osloví francouzskou EDF, kanadsko-americký Westinghouse a jihokorejskou KHNP.  Aktuální analýza energetického experta prof. Stephena Thomase [1] varuje, že všechny v poslední době stavěné reaktory těchto firem jsou minimálně o čtyři roky, ale také o více než deset let zpožděné. V případě, že jsou spolehlivě známy náklady (EDF a Westinghouse), stály všechny spuštěné či téměř dokončené reaktory minimálně dvojnásobek ceny předpokládané při zahájení výstavby a mnohem více než v době, kdy byly tyto projekty poprvé představeny.  Firmy EDF a KHNP pak nemají žádný tlakovodní reaktor s limitem výkonu 1 200 MW, který je požadován pro Dukovany, jenž by byl někde stavěn, objednán nebo získal licenci.

27408

Hnutí DUHA: Jaká je dobrá a špatná zemědělská praxe? Záznam a prezentace z webináře

9. 12. 2021

čas čtení 7 minut

Od roku 1982 zmizela z české zemědělské krajiny třetina polních ptáků. Po vstupu do EU a zapojení se do SZP se tento negativní trend zrychlil. Mizí druhy vzácnější, ale i ty dříve naprosto běžné, jako je např vrabec domácí nebo vrabec polní. Od začátku sčítání ptáků v roce 1982 poklesla například populace koroptve polní a čejky chocholaté o 80 procent nebo hrdličky divoké o 60 procent. Chocholouš obecný či linduška luční dokonce téměř vyhynuli. Zásadní roli hraje zejména krajinná struktura, jak ukázala studie českých vědců, která srovnávala hraniční oblasti Česka a Rakouska. Díky menším polím jsou počty ptáků výrazně početnější v Rakousku.očně dochází ke ztrátě až 21 milionů tun ornice v hodnotě minimálně 4,3 miliardy korun (s dalšími náklady na odstranění škod jde až o 10 miliard korun). Vodní erozí je stále ohroženo 52 % zemědělské půdy, přičemž 16 % je ohroženo extrémně. Větrnou erozí je pak ohroženo 23 % půdy. Riziko vodní eroze se bude s postupující klimatickou změnou dále zhoršovat, až dvojnásobně do roku 2030. Ročně jsou zaznamenány stovky erozních událostí v monitoringu eroze, jde však pravděpodobně o pouhý zlomek událostí. Ke zvýšené degradaci a odnosu půdy přitom vede zejména nadměrné pěstování erozně nebezpečných plodin, jako je kukuřice, pěstování rozsáhlých monokultur nebo chybějící přírodní bariéry mezi poli v podobě mezí či remízků. Utužením je v ČR ohroženo kolem 40 % zemědělských půd.

30364

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání

9. 12. 2021

čas čtení 3 minuty


Česká asociace streetwork v rámci projektu implementace Krajského akčního plánu (iKAP II - Inovace ve vzdělávání) přichází s modelem takzvaných multidisciplinárních týmů. Ty budou řešit předčasné odchody ze vzdělávání. Tyto týmy nabídnou komplexní řešení a pomohou na základě individuálních potřeb žákům a studentům základních a středních škol, aby dostudovali.

 16518

Koronavirus: Třetí posilovací očkování nynějšími vakcínami proti omikronu chrání

8. 12. 2021

čas čtení 1 minuta

V úterý 7. prosince prosince zaznamenala Česká republika 19 482 denních nákaz.   Hospitalizováno je 6338 osob, to je denní nárůst o 332 pacientů.  Celkem zemřelo v ČR 34 034 lidí to je nárůst o 132 mrtvých. Potvrzených případů za poslednich 14 dní je v ČR 2219 na 100 000, 1025 na 100 000 za poslední týden.  ZDE  

- Varianta omikron se dokáže částečně vyhnout ochraně vakcín a předchozí nákazy. Likvidace imunity však není úplná, takže posílení protilátek třetím očkováním dokáže kompenzovat skutečnost, že nynější vakcíny přímo stoprocentně nepůsobí proti omikronu. S velkou pravděpodobností z toho podle vědců vyplývá, že posilovací třetí vakcíny jsou efektivní. ZDE 

- V Anglii se od středy mohou registrovat pro očkování třetí vakcínou miliony lidí nad 40 let.

- Vakcíny Moderna a Novavax po jednom očkování Astrou Zenecou dávají velmi vysokou imunitu. Je to důležité pro země v třetím světě, které nemají infrastrukturu pro silné zmrazení vakcín mRNA.  ZDE 

- Číná začíná poskytovat Africe miliardu vakcín. ZDE 

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

30720

Tisková zpráva:

Babiš v koncích: Komise řeší špatně zapracovanou směrnici, která ho odhalí jako vlastníka

8. 12. 2021

čas čtení 1 minuta


České úřady mají co nejdříve napravit špatné zapracování směrnice o praní špinavých peněz do české legislativy. Vyzývá k tomu pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který působí ve výboru pro rozpočtovou kontrolu. Podle Evropské komise Česko nesprávně přeneslo definici pojmu skutečný majitel a hrozí mu za to soudní spor.

Tisková zpráva:

Organizace představuje osvědčené řešení v léčbě závislostí

8. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

Dobročinná organizace Magdaléna již 25 let pomáhá v oblasti prevence a léčby závislostí. Dlouhodobě upozorňuje na problematiku obtížné zaměstnatelnosti lidí, kteří se potýkají se závislostí na návykových látkách. Organizace přináší koncept tréninkového zaměstnání a pomáhá svým klientům s návratem na běžný trh práce. Koncept tréninkového zaměstnání, jehož popularita v Česku díky pozitivním výsledkům v posledních letech narůstá.

Tisková zpráva:

dTest: Kdo a proč se bojí hromadných žalob?

8. 12. 2021

čas čtení 4 minuty

Návrh zákona o hromadném řízení se znovu ocitnul v Poslanecké sněmovně. Ta minulá ho nechala uležet tak dlouho, až spadl společně i s jinými neprojednanými návrhy zákonů takzvaně pod stůl. Čeká ho tentokrát lepší osud? A dostanou tak čeští spotřebitelé k dispozici konečně funkční nástroj k hromadnému uplatňování svých nároků vůči nepoctivým podnikatelům?

Tisková zpráva:

Sociální podnik Střecha nabídne práci ještě více lidem bez domova a po výkonu trestu

8. 12. 2021

čas čtení 3 minuty

Před čtyřmi lety byl v Praze na Žižkově otevřen první družstevní sociální podnik, který zaměstnává lidi bez domova anebo po výkonu trestu či v podmínce. Nabízí jim důstojné zaměstnání a možnost dostat se ze sociální a dluhové pasti. V průběhu covidové krize se podnik dokázal rychle adaptovat na změny, začal s rozvážením obědů a nyní spouští kampaň na Hithitu, aby mohl od nového roku přesunout své pole působnosti blíže centru.

 16447

ČR: dalších 134 mrtvých na koronavirus

7. 12. 2021

čas čtení 1 minuta

V pondělí 6. prosince prosince zaznamenala Česká republika 15 541 denních nákaz, je to asi o 2000 méně než v předchozí pondělí a o 1000 více než před čtrnácti dny.   Hospitalizováno je 6338 osob, to je denní nárůst o 182 pacientů.  Celkem zemřelo v ČR 33 902 lidí to je nárůst o 134 mrtvých. Potvrzených případů za poslednich 14 dní je v ČR 2279 na 100 000, 1049 na 100 000 za poslední týden.  ZDE 

- Omikron se stane převládající variantou koronaviru, upozorňují experti z Británie a z USA. Dochází k exponenciálnímu nárůstu omikronu nad deltou. Omikron je nyní přítomen ve 40 zemích světa.

- V Británii se omikron volně šíří v komunitách, upozornil tamější ministr zdravotnictví.

- Američané, kteří hlasovali pro Donalda Trumpa, mají třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou na covid než občané žijící v okresech, které hlasovaly pro Joea Bidena, zjistilo americké National Public Radio.

O týrání a zabíjení malých dětí

7. 12. 2021

čas čtení 32 minut

Během koronavirové pandemie došlo k drastickému nárůstu týrání malých dětí v rodinách všude. V České republice zažívají týrání dětí v rodinách tři až čtyři děti v každé školní třídě.

Británii šokovala vražda šestiletého chlapce Arthura Labinjo-Hughese, kterého zabili jeho nevlastní matka a jeho otec. Dospělá dvojice ho na jaře 2020 týrala mnoho měsíců, až ho pěstounka zabila tupou ranou do hlavy. Britské sociální služby si týrání nepovšimly.

V sobotu 4.12. vysílal rozhlas BBC níže přeložený diskusní pořad s posluchači, z něhož vyplynulo, v jak otřesném stavu jsou britské sociální služby, které mají bránit týrání a zabíjení dětí. Boris Johnson a jeho vládní kohorta vyjádřili pokrytecky ohromení nad vraždou tohoto malého chlapce a tvrdili, že se to "už nikdy nesmí stát". Jenže to byli právě oni, vládnoucí Konzervativní strana, která finančními škrty způsobila téměř úplný rozklad britských sociálních služeb, jak to děsivým způsobem zdokumentoval tento pořad britského rozhlasu. Klobouk dolů, že se to v nynější autoritářské situaci v Británii rozhlas BBC odvážil odvysílat. Ze smrti tohoto chlapce mají zcela zjevně britští konzervativci krev na rukou.

Během koronavirové pandemie došlo k drastickému nárůstu týrání malých dětí v rodinách všude. V České republice zažívají týrání dětí v rodinách tři až čtyři děti v každé školní třídě.

Právě proto je níže publikovaný překlad pořadu Any Answers rozhlasu  z 3.12. 2020 nesmírně aktuální i pro Českou republiku. (JČ)

Daily Mail: Premiér: Zjistíme, kdo tak strašně nechal Arthura na holičkách.
Komentář: Možná začněte hledat bývalého konzervativního ministra školství Michaela Govea, nyní čelného ministra Johnsonovy vlády. Ten zlikvidoval program Na každém dítěti záleží, snížil financování programu sociální péče pro děti, zlikvidoval centra pro děti a svému ministerstvu nařídil, aby se přestalo starat o děti a o rodiny a přesunulo svůj zájem na školství...Venezuela | Rakousko | Severní Korea | Španělsko | Barack Obama a jeho politika | Český památník z velkého roku | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Irsko | Chudoba | Turecko | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Popkultura a společnost | Wikileaks | Nezávislost Kosova | Sýrie | Kulturník | Slovinsko | Korupce | Genderová nerovnost ve společnosti | Automobilismus | Svoboda slova | Britské listy | Donald Trump | Slobodan Miloševič, Srbsko a válka v Kosovu | Vietnam | Rasismus | Práva homosexuálů | Francie | Extremismus | Milan Kundera | Očkování a racionalita | Technologie | Liberalizace světového obchodu a WTO | PPF | Maďarsko | Lidská práva | Slovensko | Rozhovory Britských listů | Norsko | Imigrace do Evropy | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Doprava | Transkripty Rozhovorů Britských listů | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Lidské zdraví | Írán | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Německo dnes | Babiš | Katolická církev | Ekonomika | Afrika | Velká Británie - politika a společnost | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Socialistická politika a ekonomika | Povodně a změna klimatu | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Evropská unie | Joe Biden | Demokratický proces se zasekl | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Čína | USA | Ukrajina | Globální oteplování | Energetické úspory | Česká politická scéna | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Polsko | Identita | Ekologie | Rusko za Vladimíra Putina | Budoucnost NATO a OSN | Školství | Koronavirus | Česká republika
20378