Dětem uprchlíků a vysídlených hrozí, že nedostanou kvalitní vzdělání. Pandemie situaci zhoršila

7. 9. 2020

Pokud si všichni nesplní své úkoly, generace dětí bude čelit pochmurné budoucnosti, píše autor zprávy UNHCR Mo Salah.

Covid-19 po celém světě uzavřel školy a univerzity. Vyprázdnil kanceláře, hotely, stadiony, kavárny, muzea a kina - takřka všechna místa, kde byli lidé zvyklí se scházet.

Pandemie narušila nejen vzdělání našich dětí a mládeže, ale také práci těch, kdo je učí, a živobytí rodičů, kteří dělají co mohou, aby zaplatili učebnice, uniformy a školní výlety.

Pro mnohé děti uprchlíků, jejichž velká většina žije v rozvojových zemích, koronavirus přidal nové výzvy k životům, které jsou již vykolejeny konfliktem a pronásledováním. Mnohé z nich se možná do škol nikdy nevrátí. Těžce získané vymoženosti dosažené pomalu a trpělivě během dekád jsou ohroženy trvalým návratem zpět. Mladé životy mohou být navždy zničeny.

Děti, které byly vykořeněny ze svých domovů, potřebují učebnice, školy, kvalifikované učitele a další věci, ale také digitální technologii, která je spojí se zbytkem světa.

Avšak nejde jen o technologii. Na každé firmě může záležet - dopravní, stavební, sportovní, odpadové, zdravotnické a dalších - pokud dopraví děti do školy, staví třídy a zajišťuje jejich fyzické a mentální blaho.

Příležitosti vyučit se a získat zaměstnání poskytnou uprchlíkům i neuprchlíkům jistý cíl a prostředky, jak uživit sebe a své rodiny.

Zajistit více vzdělání dnes znamená méně chudoby a utrpení zítra.

Když čelíme pandemii společně, inovace sehrají klíčovou roli, pokud děti a mládež vysídlených neztratí veškerou naději na získání kvalitního vzdělání - a nejen inovace měřené čipy, ale také odvážné a imaginativní přemýšlení o tom, jak zajistit vzdělání.

Pokud budeme pracovat jako tým, můžeme dětem poskytnout šanci, jakou si zaslouží, aby získaly důstojnou budoucnost. Nepromrhejme tuto příležitost.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2136

Diskuse

Obsah vydání | 10. 9. 2020