Lancet: Očekávaná délka dožití v Gaze se v prvním roce izraelského útoku snížila na polovinu

17. 2. 2025

čas čtení 2 minuty

Nová studie zveřejněná časopisem Lancet zjistila, že průměrná délka života v Gaze se během prvního roku izraelských vojenských operací v Gaze snížila téměř o polovinu. Při bombardování zahynuly desítky tisíc dětí, píše na webu Antiwar Kyle Anzalone. 

Analýza, kterou zveřejnil významný britský lékařský časopis Lancet, zjistila, že „průměrná délka života v pásmu Gazy se během prvních 12 měsíců války snížila o 34,9 let, což je přibližně polovina (-46,3 %) předválečné úrovně 75,5 let“. Dále se ve studii píše: „Ztráta střední délky života byla větší u mužů (-38 let [-51,6 %]) než u žen, nicméně i ženy utrpěly velké ztráty (-29,9 let [-38,6 %]).“

Autoři uvádějí, že použili pouze údaje o osobách, které byly v konfliktu přímo zabity, a nikoli údaje o nepřímých úmrtích. Nepřímá úmrtí často převyšují počet přímo zabitých ve válce, a autoři proto předpokládají, že pokles střední délky života je vyšší, než jaký ukázala analýza údajů o přímých úmrtích,„Náš přístup k odhadu poklesu střední délky života v této studii je konzervativní, protože ignoruje nepřímý vliv války na úmrtnost.“ Analýza pokračuje: „I při ignorování tohoto nepřímého účinku výsledky ukazují, že probíhající válka v pásmu Gazy způsobila během prvních 12 měsíců války ztrátu střední délky života o více než 30 let, což je téměř o polovinu méně než před válkou. Skutečné ztráty jsou pravděpodobně vyšší.“

To, že se průměrná délka života v Gaze za poslední rok výrazně snížila, není překvapivé, protože hrůzná taktika, kterou Izrael nasadil, byla často zaměřena na děti. Během války Izrael používal program nazvaný „Kde je táta“. V rámci tohoto programu Tel Aviv čekal, až se podezřelí bojovníci Hamásu ocitnou v jejich domovech, aby je mohl bombardovat, přičemž často zabíjel celé rodiny.

Američtí lékaři, kteří pracovali v Gaze během izraelské genocidy, navíc uvádějí, že palestinské děti jsou často terčem izraelských odstřelovačů. Podobné prohlášení později vydala i skupina britských lékařů.

 

Celý text v anglickém originále ZDE

 

0
Vytisknout
1120

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025