Mír musí být spravedlivý a za ceny potravin může ministr Vlček

16. 2. 2025 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty
Prezident Pavel v dnešních Otázkách V. Moravce vyslovil pochybnosti nad tím, zda jednání USA-Rusko v Saúdské Arábii je reálné. Prý sama hostitelská země byla překvapena tím, že se něco takového má stát. Navíc brzy bude Ramadán.

Kromě toho podle pana prezidenta bude jednání, pokud vůbec bude, velmi dlouhé a náročné. Evropské země mohou prý své zájmy, byť nebudou sedět u stolu, uplatnit přes Američany podle logiky, že pokud máme mít odpovědnost, musí být zohledněny naše požadavky. Bojím se, že náš pan prezident je na realistické pochopení pana prezidenta Trumpa a jeho ochoty vyjít vstříc Putinovi moc racionální. Nebo možná veřejně nemůže mluvit jinak.

Vyjádřil se jako bývalý vysoce postavený voják k procentuálním výdajům na obranu: debata o procentech nemá smysl, smysl má debata o tom, zda jsme vybaveni k reálné obraně. Za procenta se může nakoupit leccos, to nemá smysl. Přímo pan prezident přímo řekl, že pokud dojde k válce, bude se válčit nikoli tabulkami na papíře, ale reálnými zbraněmi.

Pikantní přitom je, že v další části pořadu mluvil ministr zemědělství Výborný v tom smyslu, že zvyšování výdajů na obranu je a priori v zájmu všech občanů. Odmítl přitom říci, zda vláda něco tak prospěšného udělá. Když už jsem u druhé části Otázek V. Moravce, musím sdělit, že podle poslance Fialy (SPD) a ministra Výborného (KDU-ČSL) konečně víme, v čem je problém s vysokou cenou potravin: nízké pokuty pro obchodní řetězce!

Hlavně za to prý může podle Výborného ministr průmyslu Vlček, který se ale – a v tom je velká naděje – konečně rozhýbal. Samozřejmě ministerstvo pana Výborného funguje ve všem skvěle. Škoda, že jsme nemohli slyšet vyjádření pana Vlčka.

Bylo taky výmluvné, než se vrátím k prezidentovi republiky, jak si pan poslanec Fiala užíval, že tzv. Evropa (tedy vlastně asi EU + UK) je slabá a bezvýznamná, což prý lze napravit jen tím, že poslechneme rady poskytnuté nám americkým viceprezidentem Vancem v Mnichově, zatímco ministr Výborný opakoval poučení z Mnichova 1938 a že prý mír musí být (jak jinak) spravedlivý a že nelze postavit v jednáních o míru Ukrajinu stranou. Prostě nelze. Nelze. A nelze. A pokud jde o cla, dohodneme se. Výborný to asi všechno zajistí. Třeba zvládne i toho Vlčka a ty pokuty řetězcům.

Ale zpět k prezidentovi Pavlovi. Mírové síly na Ukrajině jsou podle něj nereálné, rozhodně nejsou možné bez souhlasu Ruska. Uvažovalo se o tom už v roce 2014 na úrovni OBSE a Pavel, tehdy vysoce postavený představitel NATO, už tehdy viděl nereálnost těchto návrhů. Klíčový je jasný mandát. Určitou nadějí pro Evropu je ale, jak řekl, tzv. evropský pilíř NATO, který by mohla Evropa převzít poměrně rychle, naopak společná evropská armáda je podle prezidenta během na dlouho trať, pokud vůbec má nějaký reálný smysl.

Konečně bych chtěl zmínit téma podezření na trestnou činnost v naší armádě související s transferem zbraní z ČR na Ukrajinu. Pozoruhodné na tom je, že zde stojí ministryně obrany proti vlivným členům armády, přičemž celý spor probíhá tak, že to podle pana prezidenta podrývá důvěryhodnost ČR jako takové. S ohledem na to, že naše armáda je už tak v kritickém stavu, je to opravdu další skvělý příspěvek do budování případné společné evropské obrany.

Je vlastně fascinující, jak tady v ČR chceme společnou evropskou obranu, ale vlastní armádu neumíme uživit a udělat obranyschopnou. Podle šéfa generálního štábu Řehky, který taky byl nakonec hostem Otázek V. Moravce, česká armáda není platově konkurenceschopná a nejlepším řešením bude zřejmě povinná vojenská služba.

V Paříži má být neformální setkání evropských lídrů na pozvání prezidenta Macrona, pokud jde o řešení současné bezpečnostní situace v Evropě. Prezident Pavel sdělil, že nemá informace o tom, že by někdo z ČR byl pozván. Možná se to změní. Zjevně ale nejsme tou zemí, která by bylo oslovena mezi prvními. Divíte se?





-1
Vytisknout
2279

Diskuse

Obsah vydání | 18. 2. 2025