Trumpův zvláštní vyslanec obvinil Kreml z protahování jednání o Ukrajině v Orwellově duchu a vyzval k okamžitému příměří
2. 7. 2025
čas čtení
2 minuty
Kreml začal ospravedlňovat odkládání jednání o Ukrajině v Orwellově duchu a obviňuje z toho Kyjev a Washington, tvrdí Keith Kellogg, zvláštní zástupce prezidenta Spojených států. "Tvrzení Ruska, že jsou to Spojené státy a Ukrajina, kdo protahuje mírové rozhovory, jsou nepodložená... Vyzýváme k okamžitému příměří a přechodu k třístranným jednáním o ukončení války," napsal Kellogg na sociální síti X. Zdůraznil, že Rusko nemůže nadále přešlapovat na místě "a současně bombardovat civilní cíle na Ukrajině".
Kellogg komentoval prohlášení tiskového tajemníka prezidenta Ruské federace Dmitrije Peskova, který poznamenal, že dynamika vyjednávacího procesu závisí na pozici Ukrajiny a efektivitě zprostředkovatelského úsilí Spojených států. Zároveň zdůraznil, že postoj Ruska je "dobře známý", a připomněl požadavek Moskvy vzít v úvahu "skutečný stav věcí na zemi". Poprvé po třech letech Rusko a Ukrajina obnovily přímé rozhovory a uspořádaly dvě setkání v Istanbulu - 16. května a 2. června. Na posledním z nich si strany vyměnily memoranda, ve kterých naznačily, za jakých podmínek souhlasí s ukončením války. Ruský prezident Vladimir Putin označil dokumenty přímo si odporující, ale poznamenal, že na tom není "nic překvapivého". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj považoval ruské memorandum za další "ultimátum", které nikdo "nebude brát vážně".
Na konci června Putin řekl, že Moskva je připravena na třetí kolo jednání s Kyjevem, během kterého ruská delegace hodlá diskutovat o obsahu memorand. "Musíme se dohodnout na místě a čase. Doufám, že prezident Turecké republiky, pan Erdogan, zůstane ve své pozici a bude tento proces podporovat. Jsme mu za to velmi vděční. Jsme připraveni uspořádat takové setkání v Istanbulu," řekl Putin.
Na tomto pozadí americký prezident Donald Trump řekl, že situace na Ukrajině je "zcela mimo kontrolu". Poté šéf Bílého domu vyzval autora zákona o "pekelných sankcích" proti Rusku, senátora Lindseyho Grahama, aby "pokročil" s touto iniciativou. Graham řekl, že Senát na začátku července zváží návrh zákona o uvalení 500 % amerických cel na zboží ze zemí, které nakupují ruskou ropu, plyn, uran a další suroviny. Podle něj to donutí Čínu, Indii a další státy, aby "přestaly podporovat Putinovu válečnou mašinérii".
554
Diskuse