Merkelová: Otevřít Německo statisícům uprchlíků bylo správné. Udělala bych to znovu přesně tak

27. 8. 2017

čas čtení 1 minuta


"To, že některé země odmítají přijímat jakékoliv uprchlíky, je nepřijatelné. Je to v protikladu vůči duchu Evropy. To překonáme. Bude to vyžadovat čas a trpělivost, ale nakonec budeme úspěšní," zdůraznila Merkelová.


V rozhovoru pro list Welt am Sonntag zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová, že bylo správné, že Německo otevřelo r. 2015 své hranice statisícům uprchlíků ze Sýrie a z Iráku, přistože příchod milionu běženců vyvolal ostré spory v její konzervativní straně a oslabil její podporu.

Čtyři týdny před všeobecnými volbami v Německu, které se budou konat 24. září, má Merkelová podporu 38 procent voličů a je o 15 procentních bodů před středolevicovými sociálními demokraty. Od února 2017, kdy byla podpora Merkelové 32 procent, její podpora výrazně stoupla, není však tak vysoká jako v roce 2013, kdy Merkelová vyhrála volby s 41,5 procenty volební podpory.

Rozhovor Britských listů 124:

Co je podstatou terorismu?

25. 8. 2017

čas čtení 1 minutaV sedmdesátých a osmdesátých letech zahynulo v Evropě daleko více lidí při teroristických atentátech než dnes. Co motivuje mladé lidi k páchání teroristických atentátů? Kde především umírají oběti? O těchto a dalších otázkách hovoří se zahraničněpolitickým redaktorem Britských listů Danielem Veselým Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. srpna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Opilý Polák způsobil v Británii na dálnici smrt osmi osob. Kupodivu není v britských médiích zdůrazňována jeho národnost

27. 8. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta


Celou neděli je jednou z hlavních zpráv v britských médiích, že na dálnici M1 nedaleko města Newport Pagnell způsobili dva řidiči kamionu smrt osmi lidí, kteří cestovali v minibuse.

Teprve z tweetu bývalého polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského jsem se dověděl, že jeden z řidičů, kteří způsobili smrt osmi lidí, byl Polák a byl pod vlivem alkoholu:

V britských médiích se národnost viníka neobjevila. Titulky zněly "Proti dvěma mužům bylo zahájeno trestní stíhání, poté, co na dálnici zahynulo osm lidí".

 Dovedu si představit titulky v českém tisku, kdyby tam k něčemu takovému došlo:

"Opilý Polák způsobil smrt osmi lidí"

Protože přece když někdo spáchá trestný čin, může za to celý jeho národ, nebo celé jeho etnikum, že?

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová šíří a obhajuje rasistické texty

27. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Petr Kostka, jemuž děkuju, mě upozornil na to, že bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová sdílí rasistický text publikovaný na jednom z českých serverů šířících hate speech a konspirace. Je skutečně zoufalé, u kolika lidí se v rozmělněném diskursu projeví tendence k bigotnímu rasismu, který jakoby pominul všechny události posledních několika století. Idiocie paní Kovářové, jez si pravděpodobně není schopna uvědomit dopady vlastního jednání, je smutná. V eticky vyspělé společnosti by člověk v jejím postavení šířením podobných textů, které obsahují rasovou nadřazenost, implikují méněcennost ras jiných na základě pseudovědeckých argumentů, implikují eugeniku jako princip reprodukce a vyvolávají xenofobní, vysloveně nenávistné postoje (obsaženo přímo v titulku) riskoval veřejné odsouzení a veškerou profesní i intelektuální reputaci, již by nikdy nezískal zpět. Paní Kovářová se pravděpodobně cítí ve svém počínání zcela komfortně. To vypovídá mnohé o úrovni společenské diskuse i o tom, že se pravděpodobně pohybujeme na hraně stavu, kdy přestávají platit základní etická pravidla a kdy se na povrch dostávají hluboce zasuté, animální, pudové běsy vrhající lidskou kulturu, která se naučila je po historických zkušenostech kontrolovat a krotit, o mnoho staletí zpět.

Katalánci v obrovské demonstraci proti teroru: "Nebojíme se!"

27. 8. 2017

čas čtení 1 minutaStatisíce lidí se účastnilo v sobotu odpoledne na barcelonské  Passeig de Gràcia za transparentem No tinc por (Nebojím se) demonstrace proti teroru poté, co minulý týden při teroristickém atentátu zahynulo 15 lidí a více než 100 jich bylo zraněno. 

Protest uspořádala městská rada a katalánská vláda. V čele protestu šli policisté a příslušníci zdravotnických a dobrovolnických služeb. Španělská vláda, dobře si vědomá secesionistických tendencí v Katalánsku, protest plně podpořila. 

Petr Mach trvale pod intelektuální úrovní severokorejské propagandy

Protievropská demagogie v ČR

27. 8. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení < 1 minuta

Tento demagogický obsah šíří Petr Mach, předseda obskurní politické strany Svobodní (volební model Medianu jim připisuje 2 % hlasů) a ideový souputník britského populisty Nigela Farage, na sociálních sítích. Vpravdě zpackanou rekonstrukci školní budovy, na kterou zřizovatel (obec) použil dotaci z fondů EU, připisuje Mach na vrub samotné EU, jakoby samotné prostředky mohly za výslednou podobu. Je těžko pochopitelné, že soudný člověk může podporovat tuto politickou a intelektuální karikaturu, která postavila svůj osobní business na laciném oportunismu, jenž zajišťuje v součtu volebních hlasů příspěvek z veřejného rozpočtu (tedy dotaci) na provoz politické strany. Tentokrát by to snad vyjít nemuselo a Petr Mach by se tak konečně mohl spolehnout na štědré příspěvky svých spolustraníků a fanoušků...

Premiér Sobotka, Vatikán a "Islámský stát"

26. 8. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Prohlášení premiéra Sobotky, údajně katolíka a levicového politika, že nechceme v Česku více muslimů, je přesně to, co chtěl tzv. Islámský stát v Evropě vyvolat: rozlišování lidí podle náboženského vyznání, vytváření představy, že muslimové do Evropy nepatří, že představa společnosti, postavená na lidských a občanských právech, je nerealistická. Je to popření osvícenství, ideálů Francouzské revoluce a Ústavy USA, je to návrat k myšlení davů za hilsneriády.

Opačný postoj zastává Vatikán a západní politické strany, zejména ty levicové: lidé, kteří jsou na útěku před válkou a terorem, jsou především lidé v nouzi a je třeba jim pomoci bez ohledu na jejich náboženské vyznání. Vatikán dokonce – naprosto logicky – tvrdí, že bezpečnost těchto ohrožených lidí má mít přednost před bezpečností států, do nichž utíkají. Míra ohrožení těch, kteří utíkají, je totiž mnohem větší než míra ohrožení států, do nichž utíkají.

Trump a Chávez, bratři v triku: O bezvýchodnosti promýšlení světa pradědečků

26. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Dějiny poválečné západní politiky se odehrávaly ve znamení polarity levice - pravice. Spor o to, zda hlavní problémy vyřeší spíše více státu nebo více trhu, dramatizoval politiky jednotlivých národních společenství po dekády, až se mnozí začali domnívat, že jde o jakousi naddějinnou konstantu. Není tedy divu, že když v souvislosti s postojem ke globalizaci začalo levo-pravé dělení ztrácet někdejší klíčový význam, jednou z nejčastějších reakcí je zuřivé popírání a sebezaslepení.

Varovné rysy vznikajícího fašismu

27. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaKolik z nich dnes zaznamenáváme v ČR? 

- Mocný a trvající nacionalismus

- Pohrdání lidskými právy

- Vyhledávání nepřátel/obětních beránků, což je používáno k sjednocení národa

- Důraz na roli armády

- Otevřený sexismus

- Zmanipulovaná média

- Posedlost bezpečností státu

- Církev a vláda jdou ruku v ruce

- Korporátní moc má mimořádná privilegia

- Odbory jsou oslabeny

- Společnost pohrdá intelektuály a kulturou

- Posedlost zločinností a trestáním zločinců

- Široce rozšířená korupce a jánabráchismus

- Podvodné volby


"Důvěra k minulosti" je hloupost

26. 8. 2017 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

ČTK vyhlásila, že důvěra v ekonomiku u nás dosahuje rekordních čísel a má asi pravdu - viz přiložený obrázek s kontinuitou posledních dvaceti let.

Je to vlastně učebnicový příklad chyby v úsudku, páchané navíc kolektivně, napříč populací, občany i podnikateli.

Důvěra je vždy vztažená k budoucnosti. "Důvěra k minulosti" je hloupost a pokud bychom chtěli hodnotit přítomnost, nepoužijeme slovo důvěra, ale spíše "spokojenost se současným stavem". Občané i firmy se tedy dívají do budoucnosti rekordně optimisticky. Proč? Protože zhruba tři poslední roky je na tom ekonomika dobře.

Jenomže minulost ani současnost neimplikuje budoucnost. Přesto takto uvažujeme.

Muriel Blaive: Dodnes přežívá komunistická ideologie

26. 8. 2017

čas čtení 3 minutyKe komunistickému  článku pana Sezemského na tzv. "Svobodném fóru" dodává Muriel Blaive na Facebooku:

A nelze ten režim charakterizovat nikoliv jako "totalitu", ale jako "diktaturu s totalitními tendencemi?" "Totalita" není historický popis, ale ideologická nálepka, která v sobě nese podtext, že to, co se dělo, nebyla ničí vina, že to prostě jen byl "systém". Avšak ten systém vytvářeli konkrétní lidé, zločinečtí vedoucí politikové a zločinečtí policisté (kteří patří do vězení), ale také skoro veškeré občanstvo během svých každodenních životů. Velmi přesně to popsal Václav Havel jako "autototalitu" (zelinář ví, že výzva "Proletáři všech zemí, spojte se!", kterou umisťuje do výlohy mezi brambory, je absurdní, ale nechává ji tam, prostě aby neměl "problémy"). Kolemjdoucí také vědí, že je to absurdní, ale ani oni se proti tomu nijak nebrání a tak se podílejí na kolektivní lži. Atd. Proti systému také bojovali konkrétní lidé, s individuální odvahou (nebyla to nějaká "systémová opozice").

Obnovit význam jednotlivého člověka, jedince, který jedná na společenské scéně, určit rozsah jejich možnosti volby či absence možnosti volby a přitom pochopit, jak tato diktatura mohla existovat tak dlouho, aniž by se proti ní zvedla výraznější otevřená opozice, znamená, že musíme přestat uvažovat v globálních kategoriích, které nám vnucoval komunistický světonázor - a které, bohužel přežívají dodnes.

Proboha, buďme rádi, že je v ČR aspoň hrstka nezávislých a objektivních mezinárodních vědců

26. 8. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyJakýsi Jiří Sezemský zveřejnil na stránkách nazvaných "Svobodné Fórum" (které paradoxně v záhlaví citují Masaryka, požadujícího demokraty, avšak Sezemského článek demokratický není) zmatený ideologický autoritářský blábol, pozoruhodně neinformovaný útok na mezinárodní historičku Muriel Blaive.

Blaive nyní pracuje v Praze v "Ústavu pro studium totalitních režimů" a je editorkou prestižního sborníku Perceptions of Society in Communist Europe: Regime Archives and Popular Opinion (Vnímání společnosti v komunistické Evropě: Režimní archivy a veřejné mínění),  který vyjde v mezinárodním nakladatelství Bloomsbury v srpnu 2018 (bohužel bude stát skoro 90 liber, tedy cca 2700 Kč).

Naprosto komické je, že se Sezemský diví, že základním principem vědecké práce je NEJPRVE OHLEDÁVAT SKUTEČNOST, a TEPRVE PAK na základě získaných informací dojít k závěru, že něco bylo nějak.

Stroehlein: "Premiér Sobotka dohání xenofobní sousedy"

25. 8. 2017

čas čtení 1 minutaKomentáře Andrewa Stroehleina, mediálního ředitele organizace Human Rights Watch v Bruselu, k rozhovoru Bohuslava Sobotky v Die Presse:

"Další muslimy v České republice nechceme." Premiér Sobotka dohání své xenofobní sousedy.

Jinými slovy, podívejte se, my jsme tu měli genocidu a etnické očišťování, a s jejich monokulturními důsledky jsme velmi šťastni...

Jo, a nezmiňujte se o letech 1948 a 1968, kdy bylo v zahraničí přijato množství českých uprchlíků. Humanitární solidarita dává přece smysl jen tehdy, když ji potřebujeme my!"


Czech Prime Minister Sobotka: We do not want more muslims in the Czech Republic

25. 8. 2017

čas čtení 1 minuta
"The Visegrád Group (Poland, Hungary, Czech Republic, Slovakia) has a common position to the EU refugee quotas: we refuse them. We would appreciate  if Europe protected its external borders better," said Czech Social Democratic Prime Minister Bohuslav Sobotka in an interview with  the Austrian newspaper Die Presse.

Sobotka continued: "It must be clear that distribution of refugees is not an incentive for illegal immigration. I am convinced that in the European asylum policy, compulsory quotas will not play any role in the future. The admission of refugees should always remain within the competence of the national states. We all too often see problems with the integration of people coming from a different cultural or religious environment.

We see problems in other European countries and so we do not want more Muslims in the Czech Republic. We help people coming from Eastern Europe.

As far as the contribution to the solution of the migration crisis is concerned, the Czech Republic is one of the most active EU members: We are among the largest financial supporters of the Libyan coast guard, refugee camps in Turkey, Lebanon and Jordan. And we sent policemen to protect the Balkan borders."

Sobotka also rejected the idea that the Czech Republic should  distance itself from Poland and Hungary and to assume a more pro-European attitude. He said:  

"The problems in Poland and Hungary do not exceed the level at which we would have to react dramatically. And if we reacted, we would first enter into dialogue with our partners."

Source in German (paywall) HERE


Evropská obrana? Jedině bez levice

25. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Libor Stejskal se rozepsal o projektu společné evropské armády ZDE. Jeho příspěvek do debaty je zajímavý, třebaže v řadě ohledů kontroverzní. Ovšem za hlavní slabinu je třeba považovat fakt, že autor nezohledňuje postoj jednotlivých národních politických stran k projektu společné evropské obrany. Kdyby to udělal, z rovnice by mu bohužel musel vyjít jednoznačný výsledek: Kdo stojí o společnou evropskou obranu, nemůže si přát v hlavních evropských zemích volební vítězství levicových stran.

Britská vláda schválila zkoušení provozu poloautomatických kamionů

25. 8. 2017

čas čtení 1 minutaBritská vláda dala 8 milionů liber na zahájení zkoušek provozu konvojů poloautomatického provozu kamionů na britských dálnicích


Na britských dálnicích budou jezdit konvoje tří kamionů, propojených bezdrátovým internetovým spojením. Jen první kamion bude mít řidiče, druhé dva  budou automaticky kopírovat to, co dělá řidič prvního kamionu. I v druhých dvou kamionech budou sedět řidiči v nečinnosti, připraveni zasáhnout, kdyby se začalo dít něco nebezpečného.

Trudeau mění svůj vstřícný přístup k uprchlíkům

25. 8. 2017

čas čtení 1 minuta

Kanadský premiér Justin Trudeau byl nucen oslabit své tvrzení, že je Kanada zaručeným bezpečným přístřeším pro lidi, kteří utíkají ze Spojených států před hrozbou deportace. Jeho vláda je kritizována, že jeho výroky poskytly "falešnou naději" tisícům žadatelů o azyl, kteří přicházejí nyní z USA do Kanady.

Od začátku roku přišlo do Kanady pěšky více než 11 300 imigrantů. V poslední době jich přichází až 250 denně, jsou to lidé, kteří se obávají, že je Donald Trump bude deportovat. Přecházejí hranici do Kanady na   nehlídaných místech v pustině. Tak se jim daří vyhnout se dlouhodobé dohodě Kanady s USA, podle níž žadatelé o azyl v USA nemají zároveň právo žádat o azyl v Kanadě.

V západní Evropě bylo r. 2016 jen 0,7 procenta obětí terorismu

25. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaV západní Evropě zahynulo při teroristických útocích v roce 2016 jen 0,7 procenta z 34 676 lidí, usmrcených při teroristických útocích. Došlo tam jen k 2 procentům veškerých teroristických útoků.

Největší počet mrtvých zahynul při teroristických útocích v severní Africe a na Blízkém východě. Vyplývá to z údajů Globální teroristické databáze, kterou zpracovává University of Maryland.

Podle jejího výzkumu zahynulo v roce 2016 v západní Evropě 238 lidí z celkového počtu 34 676. V západní Evropě došlo k 269 z celkového počtu 13 488 teroristických útoků.

Při teroristických atentátech v severní Africe a na Blízkém východě zemřelo v roce 2016 celkem 19 121 osob - 55 procent veškerých obětí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Brexit: Theresa Mayová pod palbou kritiky. Byla odhalena lživá čísla o studentské imigraci

25. 8. 2017

čas čtení 3 minuty


Jedním z důvodů, proč  především britští důchodci hlasovali pro brexit, byla trvalá kampaň britského bulvárního tisku ohledně toho, že je Británie zahlcována příliš velkým množstvím imigrantů. Britští voliči jsou podle průzkumů veřejného mínění přesvědčeni, v průměru, že v 15 procent lidí v Británii jsou imigranti. Stoupenci brexitu jsou přesvědčeni, že v Británii žije 20 procent imigrantů. Odpůrci brexitu si myslí, že v Británii žije 10 procent imigrantů. Fakta? V Británii žije přibližně 5 procent imigrantů. Jako v ČR, největší odpor vůči imigrantům je pociťován v těch britských oblastech, kde žádní imigranti nežijí. 

Rektoři britských univerzit dlouhodobě a neúspěšně bojují proti rozhodnutí britské vlády zahrnovat studenty ze zahraničí do celkového počtu imigrantů do Británie. Britské univerzity jsou pro Británii obrovský výhodný komerční podnik a vybíráním horentního školného od desetitisíců zahraničních studentů přispívají velkými částkami do státního rozpočtu. Přesto se však vláda Mayové staví proti zahraničním studentům nepřátelsky - jsou to přece "imigranti"!

Duterte, Filipíny a psychopatická vláda teroru

25. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Nastal čas, aby se Filipíny postavily čelem k faktu, že jejich prezident Rodrigo Duterte je psychopat zpitý zabíjením, uvádí redakční komentář listu Asia Sentinel. Vláda teroru kterou spustil a prosazoval si jen za jediný rok připsala více obětí než "islámský stát", al-Kájda a další islamistické teroristické skupiny v celé Jihovýchodní Asii a na Západě během 20 let - včetně 3 000 mrtvých v New Yorku 11. září 2001.

Dochází k oživení teroristické organizace Spiknutí ohnivých buněk

25. 8. 2017

čas čtení 4 minuty

"Avšak 1. listopadu 2010 byla mexickému velvyslanectví v Athénách doručována balíková bomba. Když se kurýr pokoušel balíček prozkoumat, došlo k výbuchu a zranění. Kurýr identifikoval muže, který balíček podal, a u něj byly objeveny další bomby určené francouzskému prezidentovi Nicolasu Sarkozymu a belgickému a nizozemskému velvyslanectví v Athénách. Příští den došlo k výbuchům na švýcarském a ruském velvyslanectví v Athénách. Další čtyři bomby určené Europolu, chilskému, bulharskému a německému velvyslanectví byly objeveny a zničeny. Balíček adresovaný italskému premiérovi Silviu Berlusconimu vybuchl při prohlídce a další určený německé kancléřce Angele Merkelové byl objeven a zničen."

  

Spojené státy se potýkají s celou řadou nestátních teroristických aktérů, napsal Brendan Chrzanowski. Méně známé Spiknutí ohnivých buněk také ožívá a může vyprovokovat významné politické potíže v Evropě a patrně i v USA. Na rozdíl od jiných nestátních aktérů je tato organizace relativně nová a nespadá do kategorie "radikálních islamistických teroristů".

Postavit se proti cenzurnímu tlaku Číny je pro každého z nás životně důležité

25. 8. 2017

čas čtení 5 minut


Na nátlak Číny vymazalo nakladatelství Cambridge University Press více než 300 akademických článků o politickém vývoji v Číně z renomovaného univerzitního časopisu China Quarterly. Pod hrozbou akademického bojkotu pak nakladatelství články znovu zpřístupnilo. Bude to možná znamenat, že Čína tento časopis a další podobné materiály zablokuje. K tomuto konfliktu říkám: Jen do toho! píše Paul Mason.

Rozhovor Britských listů 123:

Je Evropa na hraně propasti?

18. 8. 2017

čas čtení 1 minutaVedl děsivý chaos, do něhož se dostala Velká Británie v důsledku svého hlasování pro brexit, k výraznému posílení jádra Evropské unie? A přijde Česká republika svým vzdorným postojem vůči Bruselu o miliardy, jimiž ji Evropská unie zahlcuje? O tom hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Janem Čulíkem. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. srpna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Trump vydal hromadu dalších šílených, sebepochvalných výroků na Twitteru

25. 8. 2017

čas čtení < 1 minuta

Zaútočil v nich na Republikány a chválil se jako osobnost, která zastínila Obamu při zatmění slunce. Retweetoval výroky od člověka, který útočí na Twitteru na židy:


Amnesty International vyzývá k ochraně civilistů v syrské Rakce

25. 8. 2017

čas čtení 1 minuta

Je třeba pomoci s útěkem zbývajícím 25 000 civilistů uvězněných "islámským státem" v syrské městě Rakka, upozorňuje mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. "Všechny strany", včetně sil podporovaných USA, musejí ukončit nerozlišující bombardování.

Krize v Sýrii vstoupila do nové nebezpečné fáze

25. 8. 2017

čas čtení 3 minuty

Syrská krize nyní vstoupila do nové fáze, ve které měnící se priority vnějších aktérů vedou k vytvoření přechodných podmínek předcházejících politickému řešení, napsal Charles Lister. Od Saúdy vedené intervence v Jemenu v březnu 2015 a ruské intervence v Sýrii v září téhož roku se geopolitická dynamika vyvíjí způsobem, který podkopal postavení protiasadovské opozice.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Vláda má plán: Budeme se koukat

24. 8. 2017 / Tibor Vansa

čas čtení 4 minuty


Česká vláda se bojí, že bez eura zůstaneme na periferii evropské unie. Přišla proto s nečekaným nápadem, jak ostatním zemím dokázat, že to s proevropskou orientací myslí vážně. Náš “sebevědomý” postoj a zájem chce vyjádřit požadavkem, aby se český ministr financí mohl koukat, jak ostatní rozhodují.

Jak sociální sítě zachránily před popravou nevinného amerického odsouzence

24. 8. 2017

čas čtení 1 minutaGuvernér amerického státu Missouri Eric Greitens byl nucen na poslední chvíli zrušit popravu muže jménem Marcellus Williams, odsouzeného v roce 2001 za vraždu Lishy Gayleové.

Navzdory nově získaným důkazům prostřednictvím analýzy DNA, z nichž vyplynulo, že nůž, jímž byla oběť ubodána, nepatřil Williamsovi, ale je na něm DNA jiné, neznámé osoby. 

Britský potravinářský průmysl varuje, že kvůli brexitu nebude schopen nakrmit národ

24. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaBritský potravinářský průmysl upozornil, že v důsledku nedostatku pracovních sil ze zemí Evropské unie se rozloží třetina britských potravinářských podniků.

Food and Drink Federation konstatovala: "Náš sektor se rychle blíží zásadnímu nedostatku pracovních sil." Téměř polovina dotazovaných britských podniků v sektoru informuje, že občané ze zemí EU, kteří v nich pracují, uvažuje o odchodu z Británie. Z 31 procent těchto podniků už evropští pracovníci odešli. 

Federace požaduje, aby britská vláda zaručila práva občanů z Evropské hospodářské oblasti. Její generální ředitel Ian Wright uvedl: "Je jen otázkou času, než nejistota, o níž informují podniky, povede k nezvratitelnému odchodu pracovníků z EU z této země. Bez našich obětavých a vysoce ceněných evropských zaměstnanců nebudeme schopni nakrmit národ." 

Podrobnosti v angličtině ZDE


Přílišný strach z předposranosti

24. 8. 2017 / Pavel Urban

čas čtení 5 minut

Schopnost předvídat problémy, které ještě nenastaly, se obecně nazývá prozíravost. Předposranost, jak cituje sám pan Chyský, „je přílišný strach z něčeho, co ještě nenastalo“. Je strach Čechů z terorismu přílišný? Možná ano. Ale dokládat to pouze tím, že na českých ulicích teroristy dosud nepotkáte, je nedostatečné.

Posílení americké přítomnosti v Afghánistánu aneb Další zahraničně-politická blamáž Trumpova kabinetu

24. 8. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Trumpova administrativa v pondělí oficiálně oznámila, že v Afghánistánu, kde se odehrává nejdelší válka v dějinách Spojených států, bude pokračovat v protiteroristických aktivitách. Očekává se, že Pentagon v průběhu několika příštích měsíců pošle do této země 4 tisíce vojáků. I když mnozí pozorovatelé toto rozhodnutí vítají, neboť touží po neutralizaci zločinných aktivit tálibů, rizika vyplývající z nasazení tisíců amerických vojáků jsou nezanedbatelná. Trump navíc hodlá opakovat chyby svých předchůdců, aniž by byl schopen přijít se smysluplnou strategií. 

Počet občanů EU zadržených v Británii za "imigrační trestné činy" stoupl za poslední rok o 27 procent

24. 8. 2017

čas čtení 1 minutaZároveň poslalo britské ministerstvo vnitra omylem 100 dopisů občanům Evropské unie, žijícím v Británii, s výhrůžkou, že se musejí z Británie vystěhovat, nebo budou deportováni.

Ze statistik pro první čtvrtletí roku 2017 vyplývá, že britské úřady zadržely za porušení britského Imigračního zákona 3699 lidí z Evropské unie. Je nárůst o 1000 lidí.

Britské úřady zřejmě ze země nyní deportují občany EU, kteří přespávají pod širým nebem. Od roku 2009, kdy v Británii skončila labouristická vláda, stoupl počet zadržených občanů EU v Británii šestinásobně.

Proč se zvyšuje počet teroristických útoků v Evropě?

24. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

Proč v poslední době přibývá útoků v Evropě? Jedním z důvodů je bezpochyby skutečnost, že dříve odcházeli zradikalizovaní Evropané bojovat zejména do Sýrie. Za posledních pět let odešlo bojovat za ISIS a další islamistické skupiny do Sýrie kolem 4000 Evropanů. Celkem odešlo za džihád do Sýrie bojovat cca 30 000 cizinců. To je údaj pro ty, kteří tvrdí, že v Sýrii je občanská válka samotných Syřanů, poznamenává na Facebooku reportérka Markéta Kutilová, která se nedávno ze Sýrie vrátila.

Jon Snow: Média ignorují chudé a vyloučené

24. 8. 2017

čas čtení 7 minut

Jsou dvě možnosti. Možná, že skončíme v začarovaném kruhu, se stále extremnějšími a zaujatějšími zdroji informací, které budou prohlubovat předsudky lidí, a se stále jedovatějším zdrojem zpravodajství, kdy odumře nejen spolehlivé šíření místních, ale i celostátních informací. Anebo bychom se mohli opravdu začít snažit šířit zpravodajskou gramotnost. Vytvořit společnost, která se bude tak vážně zabývat tím, co čte a co sleduje v televizi, jako tím, co jí.


Jon Snow, slavný mezinárodní reportér a dlouholetý moderátor britských Channel Four News, varoval v prestižní MacTaggartově přednášce   na edinburském mezinárodním  televizním festivalu, že sdělovací prostředky se nezajímají o problémy obyčejných lidí. Symbolem toho se mu stal katastrofální požár londýnského věžáku Grenfell Tower, kde mnoho lidí před požárem předem varovalo, ale média a politici to ignorovali.Snow také ostře zaútočil na Facebook, který podle něho nedokázal nahradit tradiční sdělovací prostředky: "Vzestup sociálních sítí nezaplnil vakuum, které vzniklo decimací místního tisku, ani nás efektivněji nepropojil s lidmi, kteří zůstali pozadu, s handicapovanými a s vyloučenými lidmi."

Bývalý šéf americké rozvědky: Trumpovi nikdo nemůže zabránit, aby rychle odpálil jaderné zbraně. Je to opravdu vážná věc

23. 8. 2017

čas čtení 5 minutJames Clapper zpochybnil po Trumpově úterním projevu v městě Phoenix v Arizoně způsobilost Donalda Trumpa zastávat prezidentskou funkci. Připojil se tak k rostoucímu počtu hlasů, znepokojených Trumpovým nepředvídatelným chováním

"Pokud bude mít Trump hysterický záchvat a rozhodne se udělat něco proti Kim Jong-unovi, nikdo mu v tom nebude moci zabránit"

Přístup Donalda Trumpa k jaderným kódům je "opravdu hodně děsivý", konstatoval bývalý šéf amerických výzvědných služeb. Označil Trumpovo vystoupení v Arizoně v úterý večer za "znepokojující".

Trump se v úterý večer v arizonském městě Phoenix pokusil odmítnout rozsáhlou kritiku, pocházející od Demokratů i Republikánů, týkající se jeho reakcí na ultrapravicové násilí. 

Trump se ve Phoenixu prezentoval jako "skutečná oběť" násilných událostí, k nimž došlo v městě Charlottesville. Ostře zaútočil na sdělovací prostředky a označil za skutečný zdroj konfliktů v USA novináře, kteří "nemají rádi naši zemi".

Rychle rostoucí čínský dluh hrozí globální recesí

23. 8. 2017

čas čtení 3 minuty

Čínská ekonomika už neroste tak závratnou rychlostí jako dříve, napsala Olga Solověvová. Dnes to už přiznávají i v samotné Číně. Celý svět s obavou sleduje zpomalování ekonomického růstu a vzestup dluhu v očekávání nové globální finanční krize. Číňané prostřednictvím agentury Nová Ćína dál vydávají uklidňující prohlášení a věří, že země, která přešla na nový model růstu, zůstane hlavním motorem světové ekonomiky.

Trumpův Afghánistán, aneb Bannon šilhá vlevo

23. 8. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Susan Glasserová upozorňuje ZDE, že Američanům v Afghánistánu už dávno došly nápady. Ministr obrany Mattis přiznává, že USA válku nevyhrávají, zatímco experti pochybují, že by vůbec kdy vyhrát mohli. V takové situaci Donald Trump oznámil navýšení kontingentu o 4 000 vojáků.

Ekonomický nacionalismus Steva Bannona je naprostý nesmysl

23. 8. 2017

čas čtení 3 minuty

Odchod bývalého kampaňového manažera a hlavního stratéga Steva Bannona z Bílého domu určitě neznamená konec demagogické rasové politiky, v níž se Trump angažuje desítky let, napsal Matthew Yglesias. Zdá se však, že přinese definitivní konec "nacionalistické" ekonomické politiky, která by se nějak výrazně lišila od standardního republikanismu.

Proč je Barcelona "salafistickým městem"

23. 8. 2017

čas čtení 5 minut

Barcelona, která je světově proslulou turistickou destinací, představuje současně i přitažlivý cíl džihádistů na cestě spojující evropské státy jako Francie a Belgie s marockými zločineckými sítěmi, napsal Marc Daou.

Extrémismus sílí. Musíme oslovit mladou generaci

23. 8. 2017

čas čtení 3 minuty

Hodnoty liberální otevřené společnosti prohrávají s úzkými xenofobními nacionalismy a radikálním islámem, napsal antropolog Scott Atran. Nejde o "střet civilizací", ale o kolaps komunit, protože násilný etnonacionalistický extrémismus a nadnárodní džihádistický terorismus nepředstavují vzkříšení tradičních kultur, ale náleží k procesu jejich rozkladu.

Byly zachyceny dvě severokorejské lodní dodávky zbraní Asadovi, uvádí zpráva pro OSN

23. 8. 2017

čas čtení < 1 minutaZa posledního půl roku byly zachyceny dvě severokorejské lodní dodávky zbraní syrskému prezidentu Asadovi. Vyplývá to ze zprávy poskytnuté začátkem srpna Radě bezpečnosti OSN.

Mezinárodní pozorovatelé konstatovali, že dodávky jsou pokusem podpořit zakázaný zbrojní program jak v Severní Koreji, tak v Sýrii. Zpráva neuvedla, co dodávky obsahovaly. Ve zprávě se však uvádí: "Panel Rady bezpečnosti OSN vyšetřuje údajnou zakázanou spolupráci mezi Sýrií a KLDR v oblasti chemických balistických střel a konvenčních zbraní.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2017

2. 8. 2017

čas čtení 2 minuty

V červenci 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71 730,25.  Příjem z reklamy byl 34 187, 40 Kč.  Výdaje na provoz Britských listů byly 117 559,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem července 2017 161 245,20 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
37505