Twitter blokuje některé české a slovenské weby, šíříci nenávist a fake news

7. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Přes noc ze čtvrtka na pátek Twitter, zřejmě pod tlakem nenávistných serverů, zrušil jejich blokaci.

Josef Šlerka vypracoval seznam:

Zatímco není překvapivé, že jsou na Twitteru blokovány Parlamentní listy, které denodenně porušují paragrafy českého trestního zákoníku o vyvolávání nenávisti vůči etnickým a náboženským menšinám (za což je trest tři roky nepodmíněně), blokace většího počtu webů může být problematická, neboť - obzvláště v hodnotově rozkolísané české společnosti nemusí být úplně jasné, kudy probíhá hranice nepřijatelnosti.

JIstě vznikne diskuse o účelnosti a o oprávněnosti tohoto opatření. (Jiří Ovčáček prý bude u Twitteru "protestovat proti totalitním praktikám". :))  )

Osobně se přikláním k názoru, že ukázat jasně, kde je hranice přijatelnosti, je dávno záhodno a porušovatelé trestních paragrafů o vyvolávání nenávisti by měli být dávno ve vězení, poznamenává Jan Čulík.

Palácový převrat ve Spojených státech?

7. 6. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Americký prezident Donald Trump opět nadzvedl ze židle své kritiky, když tweetoval, že má právo udělit si milost, pokud jej tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera shledá vinným. Jedná se o další z mnoha Trumpových žvástů, jimiž prezident účelově odklání pozornost od reálných problémů své země, anebo se Spojené státy řítí do ústavní krize? Ať tak či onak, podle řady právních expertů skutečně existují pádné důvody, proč se obávat zásadní eroze demokratických principů v USA.          

Rozhovor Britských listů 167.

Stejně jako Češi, každý cizinec je jiný

1. 6. 2018

čas čtení < 1 minutaProč se učí lidé česky? A jaké je to, když má Čech za partnera či manžela Nečecha? V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s Hanou Tomšů-McCulloch, která učí zahraniční studenty na pražské Karlově univerzitě českému jazyku. Předtím vyučovala studenty z celého světa na Glasgow University ve Skotsku a přivezla si odtamtud i skotského manžela. Jaké je to žít mezi dvěma kulturami? Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. června 2018.

Pozn. red.:
V rozhovoru se mluví o klasickém  seriálu televize Channel 4 Father Ted (z let 1995-1998) ostře ironizujícím tři katolické kněze působící v západním Irsku. Tady jsou:


Chvála omezenosti? Aneb kruté dilema české i americké demokratické politiky

7. 6. 2018 / Kryštof Kozák

čas čtení 6 minut

V současném informačním moři jsme všichni větší či menší omezenci svého druhu - každý z nás vychází z informací a zkušeností, které jsou kvůli našim časovým možnostem nutně více či méně omezené. Je třeba si přiznat, že velká omezenost má některé výhody: nemusíte si například lámat hlavu či dokonce se trápit věcmi, o kterých nic nevíte. Omezenost nám také umožňuje se rychleji rozhodovat, protože ve své omezenosti nevidíme řadu důsledků, které naše chování má. Miloš Zeman, Donald Trump i další politici velkou míru omezenosti voličů dokonce veřejně chválí, respektive říkají, že na ni má každý právo. Proč je tak těžké ukázat, že v současné politice je vysoká míra omezenosti spíše velký problém?

Proč je důležité zabránit Facebooku, aby pronikal do našeho soukromí. Děje se to dál...

7. 6. 2018

čas čtení 9 minut

Christopher Wylie: Je to důležité, protože to odhalilo širší problém. Jímž je, jak sociální sítě nyní ovlivňují naši demokracii. A je opravdu důležité pro parlamenty po celém světě, aby tomu porozuměly a aby o tom debatovaly. A měly by hlouběji studovat chování firem, jako je Facebook, a to, jak zacházejí naprosto neodpovědně s množstvím velmi citlivých osobních dat. a s dopadem, jaký to může mít. 


V parlamentním výboru britské Dolní sněmovny vystoupil ve středu Alexander Nix, ředitel bývalé kontroverzní firmy Cambridge Analytica, která manipulací osobních dat milionů uživatelů Facebooku zmanipulovala americké prezidentské volby, hlasování o brexitu a fungovala i v České republice. Nix si stěžoval, že jeho firmu zničila televize Channel 4 a že whistleblower z jeho firmy Christopher Wylie je "zatrpklý lhář".

Nix si v parlamentě stěžoval, že jeho firma Cambridge Analytica se stala obětí "koordinovaného a efektivního" útoku "globálních liberálních médií". Dodal, že články médií, jako  je "nesmírně mocný" Guardian, se virálně rozšířily globálně navzdory tomu, že to bylo "ve všech ohledech falešné zpravodajství" a to vedlo ke kolapsu firmy Cambridge Analytica a její otcovské firmy SCL Group. Jeho firmu "zničili novináři", ktří chtěli zdiskreditovat brexit a "prosadit nové referendum".

Jeho firmu také podstatně poškodila tajná investigace Channel 4 News, které ho natočily, jak navrhuje zákazníkovi, že dokáže zničit opozici prostřednictvím prostitutek a úplatků. Tvrdil, že to byl "velmi dobře provedený podraz", ale byl "tvrdě sestříhán", a že prý Channel 4 vystřihly, že mluvil jen o hypotetických scénářích.

Channel 4 News vydaly prohlášení, že Nixovy výroky jsou lživé a že nic nesestříhaly ani nevystřihly. Skutečné v původní reportáži tyto Nixovy výroky obsaženy jsou. ZDE


Channel 4 News k tomu vysílaly i rozhovor s Christopherem Wyliem, jehož překlad přinášíme. V druhé polovině rozhovoru říká Wylie velmi důležité věci, proč má zásadní význam učinit přítrž manipulaci voličstva na základě pokoutně vyrobených psychologických profilů z osobních dat ukradených na Facebooku.Naomi Kleinová: Tisíce úmrtí v Portoriku jsou státem sponzorovaná masová vražda

7. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Výzkumníci z Harvardovy univerzity nedávno odhalili, že počet obětí hurikánu Maria v Portoriku může být 70krát vyšší, než uvádějí oficiální statistiky. Podle nové studie zemřelo v důsledku přírodní katastrofy asi 4645 Portoričanů, kteří jsou zároveň občany Spojených států. Některé odhady hovoří dokonce o 5700 mrtvých. Výzkumníci zjistili, že hlavní příčinou vysokého počtu mrtvých v měsících, které po neštěstí následovaly, byla špatně fungující zdravotní péče. Tato skutečnost nyní větší měrou vede k vyšší úmrtnosti při živelních pohromách.    

Miliardáři bratři Kochové zahajují reklamní kampaň proti Trumpovu ochranářství

7. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Vlivní američtí miliardáři David Koch a Charles Koch měli dosud obrovský vliv na americkou politiku. Dlouhodobě podporují Republikánskou stranu a její kauzy, ale v poslední době jsou stále častěji v konfliktu s Donaldem Trumpem

Alexiády bez Alexe

7. 6. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Když potkáš přítele, děkuj nastokrát nebesům – většího daru nedostaneš. Máš jasnou povinnost, nikdy ho neopustíš, nezradíš, nezapomeneš ani vteřinu společně strávenou! Před více jak padesáti lety šlapu Masaryčkou v Teplicích, to už město nepřipomínalo malou Paříž, tlačím před sebou káru s barelama barvy a najednou se přede mne postaví floutek a povídá: "Hele, ty znáš Pepiho Voláka?" Jak bych ho literáta neznal – rok jsme spolu lehávali na cimře v likusových barákách v horách nad městem a chránili lid před nepřítelem. Alex mě pozval na premiéru jeho divadelní detektivky do vyhlášeného litvínovského Docela malého divadla… po letech jsme tam hráli Žalování a dva herci z mosteckého divadla nemohli uvěřit, že dvouhodinová inscenace je pouhou improvizací, hájili hrdinsky povolenou kulturu – a tehdy Alex pravil: "Z těch jednou něco bude. Obyčejní posluhové."

Tento text je vzpomínkou na spisovatele Alexe Koenigsmarka (viz jeho autorský profil na Britských listech), který by se 27. května dožil 74 let.

Mesmerizující garáž pro jízdní kola v Utrechtu...

7. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Uvnitř mesmerizující garáže pro jízdní kola v holadnském Utrechtu. Ve špičce vyjíždějí z garáže každou vteřinu dvě jízdní kola. Představte si, jak by to vypadalo, kdyby to byla auta:


Američany vedené útoky v Rakká mohou představovat válečné zločiny

7. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Amnesty International (AI) zveřejnila zprávu, v níž je uvedeno, že Spojenými státy vedené útoky proti pozicím Daeše v syrském městě Rakká byly provedeny v rozporu s mezinárodním právem a mohou představovat válečné zločiny. V aktuální zprávě AI s názvem War of Annihilation (Vyhlazovací válka) se dočteme: „V Rakká jsme byli svědky takové destrukce, jakou jsme v průběhu uplynulých desetiletí, co se věnujeme dopadům válečných konfliktů, neviděli.“

30002

Pozvánka

O mýtech a důsledcích šestidenní války, které dodnes živí okupaci - Finkelstein a Barkan

7. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Zveme vás na debatu s americkým politologem Normanem Finkelsteinem (po Skypu) a izraelským lidskoprávním aktivistou Ronniem Barkanem (osobně) o důsledcích šestidenní války v r. 1967 a izraelském právním prostředí. Akce se koná ve čtvrtek 7. června v 19:00 v Klubu techniků na Novotného lávce 5, místnost 318, Praha 1, vstup zdarma, pracovním jazykem angličtina.

O mýtech a důsledcích 6denní války, které dodnes živí okupaci

Pozor, Bannon se snaží zradikalizovat Evropu

6. 6. 2018

čas čtení 3 minutySteve Bannon, bývalý Trumpův hlavní stratég, navštívil za poslední čtyři měsíce dvakrát Evropu. Šíří tam evangelium "národní populistické revolty" a vidí Evropu jako úrodnou půdu pro svou globální kampaň. Součansý politický vývoj v Itálii je pro něho velkým povzbuzením. Avšak tleskají mu také v Praze, v Budapešti a ve Francii. Věnujeme mu snad příliš málo pozornosti? ptá se Natalie Nougayrède.

29766

Bodláky Václava Duška

Halabala v Podřipsku

7. 6. 2018 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Maturitní opakovaná bída potrápila žactvo, rodiče, příbuzné – učitelé souboj vyhráli. Někdo prý září, a někdo až v září. Pomstychtivost nevyhynula, podučitelka češtiny dala maturantce za nulu, komise nic? Studentka leta studovala za jedna – u zkoušky udělala dvě drobné chyby. Učitelé chtějí přidat peníze, souhlasím, ale napadeným virem nenávisti bych nepřidal ani haléře a přes nedostatek učitelstva bych je hnal za hory, za lesy, urychlený nástup do výroby. Stojí za úvahu nevyléčitelným pedagogům odebrat titul – práce u pásu může být prospěšná. Zbaví malosti, nízkosti a povyšování se, item naparování, item růstu geniálního mozku hrozícího prasknutím. Připravovat mladé lidi do života nelze halabala, pánové a dámy! A jak v politice, holata? No, halabala, jak jinak, podřipští kverulanti!

Má Andrej Babiš motivaci jít do sporu s prezidentem kvůli panu Poche?

6. 6. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Tak Andrej Babiš je podruhé premiérem. Jakou asi udělal dohodu s prezidentem? Co tímto jmenováním chce prezident naznačit? Podle mého soudu především to, že nová vláda bude Babišova bez ohledu na ČSSD nebo kohokoli jiného.

Je pravda, že po stránce ústavní se situace jmenováním šéfa ANO premiérem dramaticky mění: dosud mohl prezident jmenovat kohokoli podle svého zdání, takže Babiš mu byl vydán jaksi na milost, ale nyní prezident již de iure musí akceptovat jeho návrhy na ministry. Tedy Babišovy návrhy.

Pro stoupence czexitu: Způsobí brexit rozklad britského automobilového průmyslu?

6. 6. 2018

čas čtení 3 minuty

Faisal Islam, Sky News: Evropské vlády vydaly varování svým vývozcům, aby nepoužívali součástky vyrobené v Británii. Vysocí činitelé britského automoblilového průmyslu varují, že je to pro něj katastrofa.


Varování od holandské vlády a od holandských podnikatelských asociací: Holandští výrobci poruší předpisy mezinárodního obchodu, pokud budou po brexitu používat příliš mnoho britských součástek. Proto budou muset evropské firmy změnit své subdodavatele a přejít od britských subdodavatelů k subdodavatelům z Evropské unie, informoval ve středu v poledne rozhlas BBC.

Holandská vláda varovala holandské výrobce, že pokud po brexitu budou používat příliš mnoho britských součástek, poruší tím předpisy o původu svých výrobků. Výrobky z Evropské unie musejí mít 55 procent svých součástek vyrobených na území Evropské unie, mají-li být osvobozeny od evropských tarifů.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Putin se snaží využít zuřivosti Evropy vůči Trumpovi

6. 6. 2018

čas čtení 3 minutyRuský prezident Vladimír Putin přicestoval v úterý do Rakouska. Cítil tam velkou šanci, nepředstavitelnou před několika měsíci, na zlepšení mrazivých vztahů s Evropskou unií, která zuří nad chováním Donalda Trumpa týkajícím se řady otázek, od globálního oteplování, přes Írán až po nejnovější zavedení tarifů, píše New York Times.

Má být zapomenuto, že Putin byl donedávna v Evropě naprostým páriem kvůli své vojenské intervenci na Ukrajině, na Krymu a v Sýrii, za své zasahování do evropských voleb a za své úsilí podporovat ultrapravicová populistická povstání na celém evropském kontinentě, za to, že zašpinil politické prostředí fake news a za to, že údajně otrávil bývalého ruského špiona a jeho dceru v Británii.

Jak se má interviewovat Vladimír Putin

6. 6. 2018

čas čtení 16 minutKomentátoři, sledující vývoj v Rusku, velmi pozitivně hodnotí rozhovor, který v předvečer Putinovy návštěvy v Rakousku s Putinem natočil reportér rakouské veřejnoprávní televize ORF Armin Wolf. Kvitují, že Wolf byl o situaci v Rusku podrobně informován, že se nenechal odvést od tématu Putinovými kecy a že se nebál. (Putin se samozřejmě vymlouvá, otázka je, zda jeho odpovědi mohou někoho přesvědčit. Interakce je však zajímavá.) Zde jsme rozhovor zkrátili a přinášíme jen hlavní argumenty obou stran. 

Kompletní transkript byl zveřejněn na oficiálním  ruském serveru prezidenta Ruské federace ZDE 


Armin Wolf: Na své první zahraniční cestě jedete do Rakouska. Rakousko se staví proti novým sankcím EU a nevyhostilo žádné ruské diplomaty za případ Skripal. Je to od vás svého druhu pobídka za rakouskou benvolentní politiku vůči Rusku?

Vladimír Putin: Nemyslím, že takový vysoce respektovaný stát jako Rakousko potřebuje nějaké pobídky. Máme už dlouho s Rakouskem dobré a hluboké styky. (...)

Armin Wolf: Ruská vláda částečně udržuje dobré styky s některými členy rakouské vlády. V roce 2016 strana Jednotné Rusko podepsala partnerskou dohodu s rakouskou Stranou svobodných. Proč zrovna s touto stranou?

Okamura píše britské premiérce s hlavičkovým papírem s názvem "Chember of Deputies"!

6. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

(Pozn. JČ: Mimochodem, Okamura v tomto dopise vyjadřuje dojemnou péči o britského ultrapravičáka používajícího pseudonym Tommy Robinson, který byl nedávno odsouzen k nepodmíněnému trestu do vězení nikoliv z "politických" důvodů, ale  za pohrdání soudem, jehož se dopustil tím, že navzdory varování soudců vysílal znovu na Facebooku své bláboly o probíhajícím soudním procesu, a ovlivňoval tak porotu.  Robinsonovi samozřejmě žádné nebezpečí od žádných "ostatních muslimských radikálů" (Okamura svou špatnou angličtinou nepřímo  Robinsona charakterizuje jako muslimského radikála, což je pikantní)  nehrozí, to je jen Okamurova blbost a fantazie. Okamura nejen poškozuje svými neinformovanými nesmysly už tak pošramocené jméno ČR v zahraničí, ale ještě bohužel prohlubuje dojem, že Češi jsou pitomci. Je to velká škoda. Podrobnosti ZDE)Němečtí politikové požadují odvolání Trumpova velvyslance

6. 6. 2018

čas čtení 1 minuta


 German politicians are calling for Trump’s ambassador to Berlin to be expelled after he supported far right against government https://t.co/WeRX2WqOkb pic.twitter.com/ZwDjN9nTiq
Němečtí politikové požadují odvolání Trumpova velvyslance v Berlíně poté, co byl obviněn, že chce zasahovat do domácí německé politiky. Richard Grenell vyvolal přes víkend v Německu zuřivé reakce, když sdělil ultrapravicovému serveru Breitbart (americkým "Parlamentním listům"), že chce "dát moc dalším konzervativcům v Evropě". 

Martin Schulz, bývalý šéf německých sociálních demokratů, se vyjádřil: "To, co tenhle člověk dělá, je v mezinárodní diplomacii neslýchané. Kdyby řekl německý velvyslanec ve Washingtonu, že je tam proto, aby podpořil Demokratickou stranu, vykopnou ho okamžitě." 

Šéfka levicové strany Die Linke, Sahra Wagenknechtová, požadovala, aby se Berlín Grenella okamžitě zbavil: "Někdo jako americký velvyslanec Richard Grenell, který si myslí, že může vládnout Evropě a rozhodovat, kdo je tady ve vládě, už nemůže zůstat v Německu jako diplomat," uvedla.

Německé ministerstvo zahraničí požaduje od Grenella ohledně jeho výroků vysvětlení. Ve středu se má konat schůzka mezi ním a státním tajemníkem, Anderasem Michaelisem. 

Trump jmenoval ultrapravicového Bannonova kamaráda ředitelem amerického státního vysílání

6. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

 


V pátek jmenoval Donald Trump Michaela Packa, ředitele konzervativního Claremont Institutu, ostrého kritika údajné "levicové politické korektnosti" na amerických univerzitách, ředitelem americké Rady prop vysílání, která řídí stanice, jako jsou Hlas Ameriky a Rádio Svobodná Evropa a Rádio Svoboda. Pack bude také dohlížet na americké státní vysílání na Kubu, na Rádio Svobodná Asie a na americké vysílací sítě na Blízkém východě, které mají každý týden dosah 278 milionů lidí v 61 jazycích po celém světě.

Pack je konzervativní filmař, který spolupracoval se svým kamarádem Stevem Bannonem na dvou dokumentárních filmech. V článku z loňského roku Pack ostře kritizoval americké filmové školy, které prý "zcela zaškrtili a ovládají levičáci". 

"Studentům jsou nabízeny kurzy o ekologickém filmaření, o sociálních sítích, o filmech o gayích a lesbičkách, o aktivistickém natáčení filmů, a všechno to prosazuje známou politicky korektní agendu," napsal Pack.

Podrobnosti v angličtině ZDE


30001

Monitor Jana Paula : Jiří Štourač – Uhlem a skalpelem

6. 6. 2018 / Jan Paul

čas čtení 5 minut

Jiří Štourač (1960), absolvent Akademie výtvarných umění (1985) v atelieru Oldřicha Oplta, představuje v galerii Pecka Praha kresby inspirované knihou Mor od Alberta Camuse. Název výstavy „Uhlem a skalpelem“ je metaforický, uhel odkazuje k technice provedení těchto kreseb, skalpel jako chirurgický nástroj, určený k řezu lidských tkání, symbolizuje krutost osudů lidí Camusovy knihy, a současně jejich naději v boji se zákeřnou infekcí. V širším smyslu je skalpel čímsi, co obnažuje a odkrývá, stejně jako kresby Jiřího Štourače obnažují naléhavé a úzkostné téma.

29980

EYE 2018: Lékařští roboti: Nahradí strojové zdravotnictví lidi?

6. 6. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 2 minuty

Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 konal třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastnilo více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce bylo  předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 

Akce byla  zcela zdarma a byla  určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se  lidé účastnili  až 4 aktivit denně, které byly simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, sedmnácté téma k úvaze a diskusi je:

EYE 2018: MEDICAL ROBOTS: WILL MACHINE HEALING REPLACE HUMANS? - LÉKAŘŠTÍ ROBOTI: NAHRADÍ STROJOVÉ ZDRAVOTNICTVÍ LIDI?

Lékařští roboti mění zdravotnictví po celém světě. V jednadvacátém století budou znalosti strojů a počítače schopné analyzovat data klíčovými nástroji k identifikaci nemocí a k provádění precizní chirurgické práce.

Přinese "strojové zdravotnictví" nemocným a zranitelným lidem chladnou výkonnost počítačů - anebo bude schopno doplnit lidský dotek, zkušenosti a empatii? 


Několik názorů mladých lidí:

Je dobře známo, že lidé pozitivně reagují na "lidský dotek". Na robota-lékaře nebudou pacienti schopni dost dobře reagovat, protože nebude schopen "lidského přístupu". Něžnost, emocionální podpora, lidská péče, to roboti nebudou schopni nahradit. 

Je zapotřebí rozpracovat definici toho, co je "dobré zdraví" a co máme přesně dělat, abychom si ho zachovali. 

Uzdravování není jen otázkou hmotné péče o osobu, je tot aké otázka emocí, empatie a lidské komunikace. Doufám, že roboti vždycky zůstanou jen doplňkem zdravotní péče a že nikdy lidi ve zdravotnictví úplně nenahradí.

Írán oznámil OSN, že zvýší kapacitu pro obohacování uranu

6. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

Írán uvědomil Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), že zahájil plán zvýšit kapacitu obohacování uranu, oznámil zástupce šéfa jeho jaderného programu Alí Akbar Sálihí. "Pokud to podmínky dovolí, možná zítra v noci v Natanzu, můžeme oznámit otevření centra pro výrobu nových centrifug" sloužících k obohacování uranu, řekl Sálihí podle agentury Fars.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Mluvčí Američany vedené koalice schválil turecké operace proti PKK v Iráku

6. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Mluvčí Američany vedené koalice proti "islámskému státu" (CJTFOIR) plukovník Sean Ryan prohlásil, že turecké operace v Iráku (jejichž cílem je zničit štáb kurdské teroristické organizace PKK v Kandilských horách a de facto provést i dekapitaci syrských kurdských milic YPG - pozn. red.) probíhají v úzké koordinaci s iráckou vládou. "Turecko je blízkým spojencem a členem CJTFOIR a koalice nepředpokládá konflikt s naší misí porazit IS," píše Ryan.

 


Přečetli jsme:

Ruská výzva

6. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta


Tato publikace z řady RAND Arroyo Perspective je aktualizací předchozí analýzy publikované RAND Corporation ohledně Ruska coby zdroje vojenského soupeření a potenciálního konfliktu se Spojenými státy a jejich spojenci, napsal David A. Shlapak. Jde o jedno z několika sumárních hodnocení vytvořených na podporu výroční zprávy RAND Arroyo Center. Výroční zpráva se tematicky zaměřuje na hlavní hnací síly americké politiky národní bezpečnosti a strategie. Tato publikace bere v úvahu historii Ruska po studené válce a předkládá argument ohledně toho, jak konfrontovat potenciální ruskou agresi v oblasti Pobaltí. Navazuje na léta zkušeností s expertízou při analýze regionu a na výsledky četných válečných her prováděných RAND. Artikulujeme tento argument odpovídáním na série otázek.

 

Celý text v angličtině: ZDE (pdf)

Přečetli jsme:

Za čínské miliardy postavíme obří přístav, slibovala firma v Hodoníně. Od té doby se neukázala

6. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Investici za 30 miliard - jak sám říká - otevřel dveře prezident Miloš Zeman. Součástí bylo i splavnění řeky Moravy do Dunaje tak, aby tudy mohly proplouvat velké nákladní lodě. Jiří Janda, místostarosta Hodonína, ukazuje v polích na okraji města na vytištěný plánek. „Tahle malůvka, to je jediné, co nám po tom projektu zbylo,“ říká.

Celý text: ZDE

29985

EYE 2018: Roboti a umělá inteligence: Naši budoucí kolegové, nebo konkurenti?

5. 6. 2018 / Dominika Švecová

čas čtení 2 minuty

Ve Štrasburku ve Francii se 1. a 2. června 2018 konal třetí ročník setkání mladých lidí z celé Evropy, EYE 2018 - European Youth Event. Akce se zúčastnilo více než osm tisíc mladých lidí z celé Evropské unie, ve věku od 16 do 30 let. Účelem akce bylo  předkládat přítomným politikům nápady od mladých lidí ohledně toho, jaká má být budoucnost jejich kontinentu, a diskutovat o tom s nimi. 

Akce byla  zcela zdarma a byla  určena pro registrované skupiny více než 10 mladých lidí ze zemí EU.

V Evropském parlamentu se  lidé účastnili  až 4 aktivit denně, které byly simultánně překládány do třech jazyků – angličtiny, francouzštiny a němčiny.

Je to i vaše Evropa. Abyste si mohli i vy vyzkoušet zauvažovat o tématech, která  se budou probírat v Evropském parlamentu, připravili jsme si pro vás, výběr otázek, ke kterým se můžete vyjadřovat na stránkách BL, pokud je vám nad 30 let, nebo přímo na stránkách EYE European Youth Ideas, pokud je vám mezi 16 – 30 lety, zde:  https://www.europeanyouthideas.eu/questions

Dnešní, šestnácté téma k úvaze a diskusi je:


EYE 2018: ROBOTS AND AI: OUR FUTURE COLLEAGUES OR COMPETITORS? - ROBOTI A UMĚLÁ INTELIGENCE: NAŠI BUDOUCÍ KOLEGOVÉ NEBO KONKURENTI?

Nová síla inteligentních strojů a automatizace se neposune automaticky správným směrem. Budeme muset učinit těžká politická rozhodnutí.

Jaké máte řešení pro to, abychom se vyhnuli masové nezaměstnanosti a proměnili vysokou produktivitu v prospěch pro všechny?

https://www.europeanyouthideas.eu/robots-and-ai-our-future-colleagues-or-competitors

Co si o tom myslíte vy?

Názory některých mladých lidí:

Přirozený proces, který vyvolá automatizace, zlikviduje stále větší počet pracovních příležitostí, takže jestliže neučiníme nic, budeme mít stále menší množství daňových poplatníků, kteří budu muset udržovat při životě stále rozsáhlejší systém podpory v nezaměstnanosti. To povede ke kolapsu toho systému. Proto musíme zaručit základní příjem pro všechny občany, který budou financovat vlastníci výrobních prostředků (robotů).

Jak říkal Stephen Hawking, roboti převezmou funkci lidí.

Financujte výzkum do bezpečnosti AI stejně tak jako kvantovou fyziku.


Roboti jsou nástroje. AI bude dělat to, co my naprogramujeme. Evropa by robotů mohla používat k automatizaci nudné práce. Existuje potenciál pro spolupráci mezi lidmi a roboty. což by mělo urychlit myšlení, ale ponechme rozhodování lidem. Nevybavujte emocemi uklízečské roboty!

29997

Varování: Příběh osmého dodatku: jak pravicové katolické skupiny vyvolaly v Irsku pozoruhodné politické povstání

5. 6. 2018 / Rosanna Cooney

čas čtení 35 minut

Autorka je irská novinářka. Pracuje pro portál https://www.joe.ie

Aby doručil své poselství, přiletěl do Irska na počátku 70. letech 20. století opálený, plešatějící americký kněz, některým známý jako „Apoštol života“.

Když přistál, mezi jeho věcmi byly pásy filmu a plod ve sklenici.

Kněz, otec Paul Marx, byl proslulým advokátem pro-life a jeho výlet zahrnoval návštěvu na Univerzitě v Maynooth, kde „Apoštol života“ přednesl hrůzostrašnou přednášku.

Ještě než přednášku proti interrupcím studentům představil, bylo Marxovi řečeno: „Ukažte jim to nejhorší, co máte.“ Marx pustil intstruktážní video na téma jak provést interrupce.

Mezitím v Absurdistánu 72:

Sexuální skandál, ve Varšavě byl zatčen Ježíš Kristus, polští rybáři masakrují tuleně a novinářství polské státní televize vítězí

5. 6. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minutPolsko je pro Poláky tou nejdůležitější věcí. Je pro ně tak důležité, že chtějí rozšířit polskost po celém světě. Hlasy, že Západ (nebo Východ, nebo Latinská Amerika, prostě všechny části světa) neuznávají světovou historickou roli Polska, jsou slyšet od polské pravice už značnou dobu. Každou zahraniční zmínku o Polsku pravicová média oslavují a totéž dělají sociální sítě, jako je polský ekvivalent redditu wykop.pl - dominuje mu pravicový narativ. Ale zmínky pro našeho ministra kultury nestačí. Chce zajít dál. "Každá země by měla mít své vlastní muzeum historie Polska," vyjádřil se.  

Pět mýtů o uprchlické krizi

5. 6. 2018

čas čtení 7 minut

Katastrofa uprchlické krize je rovnou měrou způsobena imigrační politikou evropských států jako událostmi mimo Evropu. Krize je také důsledkem přehnané reakce a paniky, v důsledku série nepochopení, kdo jsou migranti, proč přicházejí a co to pro Evropu znamená, píše Daniel Trilling v rozsáhlé studii v deníku Guardian.

Mýtus č.1. Uprchlická krize skončila 

Evropská unie má snad nejsložitější systém na světě na odstrašení migrantů. V letech 2007-2013 vydala téměř 2 miliardy euro na ploty, sledovací systémy a hlídky na mořích i na zemi. 

Teoreticky vzato by se uprchlíků, kteří mají podle mezinárodního práva právo ve snaze získat azyl a překračovat hranice, tato opatření neměla týkat. Avšak EU brání žadatelům o azyl mnoha nejrůznějšími způsoby, aby se dostali na její území.

A Filipino immigrant kicked to death in Slovakia

5. 6. 2018

čas čtení 1 minuta

;


Juraj Hossu (28) a Slovak citizen from the town of Dunajská Streda, kicked to death Henry John Serafica Acorda (36), a Filipino immigrant to Bratislava who had lived and worked in Slovakia as an IT expert. Acorda tried to defend his female colleagues whom Juraj Hossu sexually harassed. Acorda died of his injuries in hospital a few days later.

Although the Bratislava police arrested the attacker, a local prosecutor released him from prison, because in his view, "it is unlikely that he would continue with his criminal activity". The release of the attacker has provoked anger of the Slovak public, so that the attacker was later re-arrested again and charged with manslaughter.

The case has provoked strong passions in Slovakia.

"Juraj Hussa seriously injured Mr. Henry, a Filipino, who has then died of his injuries. And it all happened because the attacker wanted to harass girls and the 'evil immigrant' stood up to defend them. Why are now Slovak extreme nationalists silent? Or do they think that brutal attacks perpetrated by Slovaks are OK?" said one Slovak citizen, quoted by the Slovak daily Pravda.

"Only a human animal is able first to harass a woman and then to kill her defender by kicking him to death," said Erik Tomáš, a  former spokesperson of the Slovak ruling Smer party. He however added that his party cannot be blamed for anti-immigrant sentiments in Slovak society. The killing of Mr. Acorda will not change the negative attitude of the Slovak government to EU refugee quotas because they represent a security risk," he added.

A rally will take place on a main square in Bratislava on Wednesday evening to commemorate the death of the murdered Filipino man.

Source in Czech HERE


Source in Slovak HERE 

Británie: Češce a její britské dceři byla v místě jejich anglického trvalého pobytu odmítnuta lékařská péče

5. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Mé velmi drahé české přítelkyni a její britské dceři byla v jejich místě trvalého pobytu v Kentu odmítnuta lékařská péče. Řekli jim, ať si jedou do České republiky. Tak vidíte. Lékaře udali, ale bylo jim sděleno, že je to v pořádku. Británie, styď se.


Podle předpisů Evropské unie mají občané EU, žijící v druhých zemích EU, právo na tutéž lékařskou péči jako místní lidé.

Pámbíčkářům

5. 6. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minutyJsem odpůrcem odsuzování jakýchkoliv skupin lidí za nějakou rádoby plošnou vinu. Byť třeba bolševici způsobili spoustu zla, rozhodně nebyli všichni členové KSČ a nejsou všichni členové KSČM stejní.  Nicméně se pokusím nastínit, o čem jsem přemýšlel a budu rád za návaznou diskusi

https://cestovani.idnes.cz/galapagy-a-darwin-0et-/kolem-sveta.aspx?c=A130307_154916_kolem-sveta_tom

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-geny-darwinovych-penkav-diw-/p_veda.aspx?c=A150219_165949_p_veda_wag


Viz odkazy - dnes je evoluční teorie považována za prokázanou. To samozřejmě nemusí být nutně v konfliktu s názorem, že někde může existovat nějaký Bůh. Je to ale evidentně v konfliktu s názorem, že právě a jedině takový Bůh stvořil všechno živé (VŠECHNO a RYCHLE) a už v tu chvíli přesně a s jistotou věděl, proč to až do všech nejmenších detailů dělá právě tak…

Liberálové se mezitím zabývají nějakým divadlem v Brně...

5. 6. 2018 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Tomu se říká profi práce

Za poslední tři roky byly rozděleny tři miliardy dotací z šuplíku, který se jmenuje Program rozvoje venkova. Dotace jsou to většinově evropské a jsou určeny pro malé a střední podniky, konkrétně na, cituji, " obnova, zachování a zlepšení ekosystémů závislých na zemědělství prostřednictvím zejména agroenvironmentálních opatření, (...) podpora vstupu mladých lidí do zemědělství nebo krajinná infrastruktura. Podporován bude komunitně vedený místní rozvoj, resp. metoda LEADER, která přispívá k lepšímu zacílení podpory na místní potřeby daného venkovského území a rozvoji spolupráce aktérů na místní úrovni.".

Británie: Privatizace železnice v krizi

5. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

Foto: Britský idiotský ministr dopravy Chris Grayling. Mezi hlupáky ve vládě výjimečný hlupák.

V druhé polovině května se zprivatizované britské železnice, které už fungovaly jen tak tak, pokusily zavést nový jízdní řád. Nikdo neví, co se vlastně stalo, ale důsledkem byla katastrofa. Zejména na severu Anglie, ale vlastně po celé zemi se rozložila železniční osobní doprava. Více než 2000 vlaků za posledních čtrnáct dní nebylo vypraveno!  Lidi šílí, protože se nemohou dostat do práce.
Neschopný konzervativní ministr dopravy Chris Grayling v pondělí ve sněmovně pohrozil, že nejneschopnějším soukromým dopravcům odebere právo železniční dopravu provozovat. Celkově však vystupoval naprosto neschopně, jako blbec, jak o tom svědčí parlamentní glosa Johna Crace, z níž níže citujeme. Na co Grayling sáhne, to zmrví. Předtím ničil britské vězenství.

Americký velvyslanec v Německu: Chci svrhnout Merkelovou a umožnit nástup ultrapravice v Německu k moci

4. 6. 2018

čas čtení < 1 minuta

Šokující interview amerického velvyslance v Německu pro americké "Parlamentní listy": Budu osobně zasahovat do vnitřní politiky v Evropě a umožním ultrapravičákům nástup k moci.

Americký velvyslanec v Německu dal právě najevo, že by chtěl svrhnout současnou německou vládu!


Vražda zdravotnice v Gaze aneb Ohlušující ticho po pěšině

4. 6. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty
Když jsem psal o pokrytectví české mediální a politické obce ohledně vraždění bezejmenných novinářů v zemích globálního Jihu, neměl jsem zároveň v úmyslu bagatelizovat autoritářský a v nejednom ohledu zločinný režim v Kremlu. Navíc řeč byla o novinářích a nikoliv o ruských podnikatelích, kteří byli za podivných okolností zavražděni ve Velké Británii. Neexistuje totiž důvod, proč se vlamovat do otevřených dveří, jelikož se Putinovým zločinům – a to jak reálným, tak imaginárním – věnuje většina našich zahraničněpolitických komentátorů. Opět zdůrazňuji, že primární je informovat o zločinech zemí hlásících se k západnímu civilizačnímu okruhu a jeho lidskoprávním idejím, zvlášť když se o nich neinformuje vůbec.    

      

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v květnu 2018

3. 6. 2018

čas čtení 2 minuty

V květnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 71160,18 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 83 047,50 Kč.   

Zůstatek byl koncem května 2018 347 685,03 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme měsíčně cca 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21717