Rusko: Paranoidní Putinova vláda

8. 3. 2021

Před osmašedesáti lety zemřel Stalin. Avšak jeho fyzický odchod neukončil osobní vliv, ani neznemožnil později nástup Putina, který se svým předchůdcem sdílí závažnou paranoiu, krutost a nenávist vůči humanistické evropské kultuře. Tu oba diktátoři považovali za hrozbu své tyranii, napsal Igor Eidman.

Navíc Putin stejně jako Stalin je opravdu přesvědčen, že je obklopen nepřáteli a špiony, které vyslal proklatý Západ, aby ho svrhli. A stejně tak se shodují i v tom, že jednat na svou osobní obranu je důležitější než zohlednit, co to znamená pro Rusko samotné.

Putin se také blíží Stalinovi, pokud jde o paranoidní strach o život. Zatímco Stalin měl svou daču, Putin vybudoval přísně střežený bunkr, kam nikdo nesmí vstoupit, aniž by prošel "dezinfekčním tunelem".

Paranoia diktátora je předávána shora dolů jako vážná nemoc a země už začíná být infikována persekučním komplexem, podle nějž "je celý svět proti nám". Putin a jeho propaganda prosazují tuto vizi podobající se světonázoru šířenému v posledním období stalinismu.

Jedním z důsledků je i to, že dvě třetiny Rusů věří, že koronavirová pandemie je výsledkem spiknutí.

Pokud jde o tyrany, Stalin zemřel sám a ve strachu. Podobný konec dalšího vládnoucího paranoika není už příliš daleko.

Celý text v ruštině: ZDE

-1
Vytisknout
2587

Diskuse

Obsah vydání | 10. 3. 2021