Pořádně postavené domy v Los Angeles neshořely
17. 1. 2025
V době, kdy požáry zachvátily Los Angeles, zůstaly některé domy stát uprostřed popela nepoškozené díky betonovým stěnám, dřevu třídy A - a štěstí
Když minulý týden požáry v Los Angeles zničily část města, jeden z virálních snímků zachytil osamělý dům v Pacific Palisades, který zůstal stát, zatímco všechny domy v jeho okolí byly zničeny.
Podle architekta Grega Chasena bylo hlavním faktorem, že dům přežil, štěstí, ale pomohly mu i některé konstrukční prvky: zóna bez vegetace kolem dvora ohrazená pevnou betonovou obvodovou zdí, kovová střecha s nehořlavou krytinou, dřevo třídy A a konstrukce s předním štítem bez více střešních linií.
Jinde ve čtvrti Westside Los Angeles jiný dům s plechovou střechou, cementovou konstrukcí a krytým komínem zústal ve výborném stavu, zatímco domy kolem něj všechny shořely. „Tenhle dům byl dokonalý, byl pro to postaven,“ řekl Jacob Ruano, federální hasič z americké lesní služby, který byl nasazen do boje s požárem v Palisades. „Ne všechny domy jsou takhle postavené.“
Při nedávných zuřících požárech bylo zničeno asi 12 000 domů, podniků a dalších staveb a obyvatelé Los Angeles rychle zjišťují, že architektonická a konstrukční řešení, která lidé volí, hrají podstatnou roli v míře škod, které může oheň na jejich stavbách způsobit, takže některé domy jsou náchylnější k vyhoření, zatímco jiné se zdají být zcela odolné vůči požárům.
I když jsou požáry na západě USA stále častější a závažnější, k čemuž částečně přispívá globální oteplování, do rizikových oblastí se stěhuje více lidí než kdykoli předtím. Nejméně 44 milionů domů v USA se nachází na rozhraní mezi divokou přírodou a městem (wildland urban interface, WUI), kde se domy prolínají s lesem. Lidé žijí v oblasti WUI z nejrůznějších důvodů, od touhy být blízko přírodě až po nižší ceny bydlení.
„Mnoho domů v jižní Kalifornii je ze své podstaty zranitelných kvůli svým vnějším materiálům a okolní vegetaci,“ říká architekt Duan Tran, partner společnosti KAA Design Group v Los Angeles. „Když s námi klienti mluví o svých vysněných domech, často je v nich cítit náznak obav; ptají se, jak zajistit, aby jejich domy byly nejen krásné a funkční, ale také bezpečnější v nepředvídatelné budoucnosti.“
To znamená říci klientům, že postranice, přesahy a plochy, běžné prvky zvyšující teplo a kouzlo domu, se mohou snadno vznítit. Dřevěné nebo šindelové střechy jsou vysoce rizikové, stejně jako domy s otevřenými větracími otvory a okapy, protože jimi mohou do domu proniknout poletující uhlíky.
Ačkoli žádná stavba není zcela imunní vůči ničivým požárům, jaké jsme viděli v Los Angeles, architekti mohou své projekty učinit odolnějšími, což jim umožní získat cenný čas navíc, pokud jde o evakuaci a hašení požárů. Materiály, jako je beton, štuk a ocel, mohou výrazně snížit zranitelnost domu a stavitelé mohou použít nehořlavé materiály pro část plotu, která navazuje na dům, aby zabránili jeho šíření.
Výzkumníci, kteří studovali ztráty na stavbách při kalifornských požárech v letech 2013 až 2018, zjistili, že uzavřené okapy, větrací mřížky a okna s více skly prokazatelně zabraňují pronikání žhavých uhlíků z větru do domu. Postřikovače sice nedokážou zastavit rozsáhlý požár v přírodě, ale protipožární systémy mohou postup požáru zpomalit.
„Jak jsme viděli v Los Angeles a při požárech Marshall, Camp a Lahaina, to, co skutečně charakterizuje proces vyhoření domu, je z velké části důsledkem uhlíků, které letí kilometry vzduchem,“ řekla Kimiko Barrettová, výzkumnice divoké přírody z neziskové organizace Headwaters Economics. „Ty tvoří 90 % strukturálních ztrát při lesním požáru.“
V Kalifornii již platí jedny z nejpřísnějších stavebních předpisů, hovorově označované jako kapitola 7A, pokud jde o nové domy v oblastech s vysokým rizikem požáru, a jejich cílem je zvýšit šanci domu na přežití. Předpisy a stavební pravidla jsou sice účinné, ale nevztahují se na domy postavené před rokem 2008, kdy byla kapitola 7A přijata. To znamená, že i domy navržené tak, aby odolaly požárům, jsou zranitelné, když se požáry rozšíří přes starší domy v okolí.
Pokud jde o tento obranný prostor, tedy nárazníkovou oblast mezi vaším domem a okolím, Cal Fire, státní odbor lesní a protipožární ochrany, říká, že existují jednoduché a levné kroky, které může podniknout každý. Mezi osvědčené postupy patří odstraňování suché vegetace, nahrazování mulče ve vzdálenosti do půl druhého metru od všech staveb nehořlavou hlínou, kamenem nebo štěrkem a pravidelné čištění střech, okapů, palub a základů zdí, aby se zabránilo hromadění spadaného listí a dalších hořlavých materiálů.
Pro miliony majitelů domů, kteří nestaví dům od základů nebo si nemohou dovolit drahou kompletní modernizaci, existují základní, cenově dostupná opatření, která lze provést za pouhých 2 000 dolarů, jako je instalace kovových ochranných krytů okapů a ohrazení prostor kovovou síťovinou. A strategie, jako je uzavření krbového kouřovodu v období lesních požárů a přemístění palivového dřeva alespoň 10 metrů od domu, lze provést bez jakýchkoli nákladů. „Udělat něco je lepší než nic,“ řekl Syphard.
V současné době není k dispozici žádná federální agentura ani žádné finanční prostředky, které by lidem pomohly zpevnit jejich domy nebo snížit riziko v zastavěném prostředí.
Diskuse