Americký generál: NATO by mělo zvýšit počet střel dlouhého doletu, aby odstrašilo Rusko

14. 7. 2025

čas čtení 2 minuty
Generál americké armády John Rafferty prohlásil, že aby bylo možné účinně odstrašit možnou agresi ze strany Ruska, bude muset Severoatlantická aliance zvětšit arzenál raket dlouhého doletu.

"Ruská armáda je dnes větší, než byla na začátku války na Ukrajině. A víme, že budou i nadále investovat do raket dlouhého doletu, řízených zbraní a moderních systémů protivzdušné obrany. Proto je rozšíření raketových kapacit NATO skutečně kriticky důležité," vysvětlil Rafferty.

Ten nedávno opustil post velitele 56. dělostřeleckého velitelství americké armády v Mohuči-Kastelu. Tato jednotka je zodpovědná za přípravu na dočasné rozmístění amerických raket dlouhého doletu v Evropě, které by mělo začít v roce 2026.

Podle předchozích dohod mezi Berlínem a Washingtonem, uzavřených za prezidenta Joea Bidena, bylo plánováno rozmístění systémů, jako jsou střely s plochou dráhou letu Tomahawk (dolet až 1 800 km) a hypersonické zbraně Dark Eagle (dolet asi 3 000 km). Podle agentury Reuters má německý ministr obrany Boris Pistorius na schůzce 14. července v úmyslu diskutovat s šéfem Pentagonu Petem Hegsethem, zda tyto dohody zůstanou v platnosti i po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Fabian Hoffman, expert na raketové zbraně a výzkumník na univerzitě v Oslu, v rozhovoru s Reuters poznamenal, že Spojené státy poskytují asi 90 % potenciálu NATO v oblasti raket dlouhého doletu. "Schopnosti úderu na dlouhé vzdálenosti jsou v moderní válce kritické. Je velmi nebezpečné ocitnout se v situaci podobné situaci na Ukrajině v prvním roce války, kdy Kyjev takové zbraně neměl. To vás od samého začátku staví do nevýhody," řekl.

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu dříve oznámil, že evropská společnost MBDA po 15 letech obnoví výrobu střel dlouhého doletu SCALP.

V poslední době se také změnila rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči konfliktu na Ukrajině a v Kremlu. Jak uvádí The Wall Street Journal, Trump nyní zvažuje možnost přesunu dalšího systému Patriot do Kyjeva. Šéf amerického ministerstva zahraničí Marco Rubio později řekl, že Spojené státy jednají o dodávkách Patriotů na Ukrajinu se Španělskem a Německem. A ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Německo a Norsko vyjádřily připravenost financovat nákup tří systémů Patriot od Spojených států pro potřeby ukrajinské armády.

11. července agentura Reuters s odvoláním na zdroje napsala, že Bílý dům připravuje balíček vojenské pomoci Ukrajině. Podle agentury může být objem nového balíčku asi 300 milionů dolarů a bude zahrnovat rakety pro systémy Patriot.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
418

Diskuse

Obsah vydání | 14. 7. 2025