15. 12. 2014
čas čtení
33 minut
"Za prvé, nesouhlasím s převládajícím přesvědčením, že konflikt není vyvolán ideologií. Naopak, podle mého názoru zahrnuje zásadní střet principů - nebo pokud dáváte přednost jiné formulaci, střet světových názorů. A za druhé jsem přesvědčen, že existuje nestabilní rovnováha vojenských sil podél západních hranic Ruska, což zvyšuje motivaci Moskvy použít vojenskou sílu."
KD│ To,
že o České republice ve světě nikdo nic neví a nikoho nezajímá, má řadu důvodů. Jedním je i fakt, že se tu sice debatuje i o "velkých" světových problémech, jenže ve stále větší míře způsobem provinciálním, neinformovaným a ovlivněným kromě nekriticky přijímané ruské ideologie také idiosynkraziemi samozvaných formovačů veřejné debaty, jejichž údajná autorita vyjadřovat se k tématu se odvozuje čistě od institucionálního postavení v českém rybníčku. Například ukrajinská krize a debata o ní je nyní často rámcována variantami "Ukrajina v NATO - finlandizace", přičemž při sledování reálných událostí je dávno zřejmé, že
oba zmíněné "dialektické protiklady" jsou v daném okamžiku daleko za hranicí možného. Češi se tedy do krve hádají o nesmysly, na kterých nesejde. Jak by mohl někdo jejich nezřízené a neinformované fantazírování brát vážně? Proč by to vůbec dělal?
Edward W. Walker je komparativní politolog z University of California, který se zabývá Ruskem a dalšími následnickými státy SSSR od 90. let. Následující analýza je upravenou verzí přednášky, s níž vystoupil v Berkeley 2. prosince. Shrnuje pohled autora dlouhodobě kritického k západní politice vůči Rusku, aniž by se proto stal užitečným idiotem ruské propagandy jako tolik jeho českých "kolegů":