Nacionalistický přelud

22. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Trumpovi příznivci podporují vytrvalou americkou politickou tradici, která se vymlouvá z rasismu, zatímco uplatňuje širokou agendu diskriminace, napsal Adam Serwer.

Kácení model, díl III.:

Idol lidového politika

22. 11. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Prý potřebujeme "lidové politiky", tvrdí nám populisté. Takové, co "mluví s lidmi a naslouchají jim", ne ty co jednají někde v kuloárech o mocenských handlech. - Americký historik Henry Adams, jenž navrhoval vykládat lidské dějiny s pomocí druhého termodynamického zákona, nicméně popisoval moc jako "určitý typ tumoru, který končí zničením sympatií oběti".

Rozhovor Britských listů 137.

Měla jsem jako mentálně retardovaná navštěvovat zvláštní školu

16. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



"Skutečný problém je v tom, že český rodič nechce, aby vedle něho ve škole sedělo romské dítě. Politikové a elity jenom přemýšlejí o tom, jak to udělat a zlegalizovat. Tento systém stále vytváří a reprodukuje segregaci osob, která je nebezpečná. Mění to mentalitu osob, které v segregaci žijí."


S romskou aktivistkou a sociální pracovnicí Editou Stejskalovou hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17. listopadu 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE


Vážení čtenáři, máme-li ve vydání Britských listů pokračovat, potřebujeme trvalou finanční podporu. K provozu Britských listů je zapotřebí přibližně 60 000 Kč měsíčně. Stačilo by, aby 300 čtenářů přispívalo částkou 200 Kč.

Možná si nemyslíte, že je v českém prostředí Britských listů zapotřebí. (Nenávist, s kterou se setkávají v reakcích některých občanů, však spíš napovídá, že ano.) 

Pokud takový názor zastáváte, pak samozřejmě finančně nepřispívejte.  

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.   Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Prezident republiky protestoval proti lživému článku o okupaci Československa

22. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

tisková zpráva

 

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu dne 22. listopadu 2017 vyjádřil při setkání s předsedou vlády Ruské federace Dmitrijem Medveděvem protest proti článku na webu ruské armádní televize Zvezda, který obsahuje řadu hrubých lží o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 a o dění za druhé světové války. 

Prezident republiky vyzval předsedu vlády Ruské federace, aby se distancoval od této provokace, která má za cíl narušit česko-ruské vztahy. 

Jiří Ovčáček 

ředitel Tiskového odboru a tiskový mluvčí prezidenta republiky

 

 

Čistě náhodou...

22. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta


Firma Uber utajila hackerský útok, který se zmocnil dat od 57 milionů zákazníků a řidičů

22. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



Uber utajil obrovský hackerský útok, k němuž došlo v říjnu 2016. Hackeři tehdy získali osobní data 57 milionů jejích zákazníků a řidičů z mnoha zemí světa. Uber o tom postižené osoby neinformoval, neinformoval ani regulační orgány. Zaplatil hackerům výkupné ve výši 100 000 dolarů za příslib, že ukradená data vymažou.

Saša Uhlová: Patočkovy noviny jsou svobodnější než ty, co teď křičí "Chyťte zloděje!"

21. 11. 2017

čas čtení 3 minuty

Bombardují mě od včerejška média kvůli tomu, že v DR kdysi nevyšel jeden text o poště. A chtějí vědět, jak to tehdy bylo a ještě mnohem víc. Pominu-li sám o sobě podivný princip, že k vyjádření si zvou redaktorku, která odešla v konfliktu, musím se smát i tomu, kdo se mi všechno teď ozývá. Je to trochu jako kdyby čínská vláda grilovala českou vládu za to, že se v Česku nedodržují lidská práva, píše Saša Uhlová.

Mugabe a další hrdinové levičáků

22. 11. 2017

čas čtení 4 minuty

Když se University of Massachusetts v roce 2008 rozhodla odebrat čestný doktorát, který udělila 22 let předtím Robertu Mugabemu, poznamenala, že zimbabwský diktátor byl kdysi považován za "sílu demokracie a reformy". Ještě i tehdy míra sebeobelhávání brala dech, napsal Bret Stephens.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Holandští studenti žijí v domovech důchodců

22. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



Třicet hodin měsíčně dělají důchodcům společnost - a za to nemusejí platit žádnou činži. Učí je technologii, například jak používat sociálních sítí nebo Skype. Cílem je snížit míru samoty a příznaky demence u starých lidí. Také to starým lidem prodlužuje věk a prohlubuje to u nich pocit, že jsou v pohodě.

Podobný projekt běží v Británii na univerzitě v Exeteru. Studenti, kteří studují literaturu, chodí do domovů důchodců a čtou poezii lidem trpícím demencí. Výzkum dokazuje, že známé verše z básní mohou přivolat zpět zapomenuté vzpomínky.

Jedna stoletá herečka, trpící demencí, si vzpomněla na celou svou roli ve hře, kterou hrála před mnoha desetiletími.

Studenti říkají, že z jejich návštěv vyplývá, že tytéž básně mají úplně jiný význam pro mladé lidi než pro staré lidi.


Desetitisíce lidí jsou v Británii obětí brutální sociální reformy

22. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



Při zavádění nového, šetřícího centralizovaného systému sociální podpory Universal Credit se desetitisíce lidí ocitají absolutně na mizině. Televize BBC přinesla toto svědectví jedné paní:




"Když mi dojde jídlo, začnu brečet a pak požádám svou dceru, doufám vždycky, že pro mě bude něco mít, nebo svého syna, svého nejstaršího syna.

V současnosti mám velké problémy, protože jsem závislá na novém systému sociální podpory Universal Credit a na tom, jakým způsobem oni s vámi jednají. Je to všechno telefonicky, anebo vás na internetu instruují, jak si máte hledat zaměstnání.

V roce 2008 jsem přišla o řadu příbuzných, kteří mi zemřeli. A to vyvolalo mou depresi a úzkost. A od té doby to se mnou jde pořád dolů, v podstatě.

Pracovala jsem celý život, od šestnácti. Teď nepracovat - v podstatě mám pocit, že můj život skončil. Všecko to skončilo. Mám pocit, že jsem bezcenná, k ničemu, nikdo mě nepotřebuje. Ale já jsem zatím vždycky přežila, tak se nedám a budu pokračovat."


Kácení model, díl II.:

Mýtus neomezeného volebního práva

21. 11. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Senátor ANO a majitel textilky Juta Jiří Hlavatý dal po říjnových parlamentních volbách najevo nesmírné překvapení, že jeho pasivní volební právo podléhá některým ústavním pravidlům a omezením, takže se například nemůže stát současně senátorem i poslancem. Podle Hlavatého je podobná úprava "totalita" ZDE.

Žádnými referendy se z Česka Švýcarsko nestane

20. 11. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Včera Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, v Otázkách V. Moravce, perfektně popsal, čeho by se tak mohl týkat institut referenda: soudní moci v žádném v případě, jinak tu máme místo práva lynč, zákonodárné moci jen částečně (ano/ne zákonům nebo návrhům zákonů) a výkonné moci snad nejvíce. Těžko by však mohlo jít o nějakou účinnou „vzpouru proti elitám“ nebo „nahrazení establishmentu“.

Typickým příkladem, vhodným pro referendum, by podle diskutujících ve zmíněném pořadu byla otázka zákazu kouření v restauracích. Takové referendum, pokud by bylo platné, by asi vedlo k tomu, že by mnozí zastánci „vůle lidu“ zjistili, že lid má vůli jim opačnou – tedy že je pro zákaz.

Tohle je tak dobré...

22. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Tohle je tak dobré... Polští nacionalisté zorganizovali demonstraci proti ukrajinským imigrantům v městě Radomsko. Pak nasedli do svého automobilu značky Vauxhall s britskou SPZ a odjeli zpět do Británie, kde pracují:


Zimbabwe: Vzestup a pád Grace Mugabeové

22. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Když si prezident Robert Mugabe v srpnu 1996 uprostřed pompy a fanfár vyměňoval něžnosti s Grace Marufuovou, málokdo by hádal, že po dvou dekádách bude mít tato žena tak dramatický dopad na politické prostředí, napsala Hazel Ndebeleová.

Přečetli jsme:

Představitel CEFC obviněn z úplatků africkým politikům

22. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Obvinění amerického ministerstva spravedlnosti identifikuje jako předsedu této nejmenované čínské společnosti osobu, jež byla v roce 2015 jmenována “zvláštním čestným poradcem” předsedy Valného shromáždění OSN. Roku 2015 tuto funkci zastával ugandský ministr zahraničí Sam Kutesa a jeho čestným poradcem byl předseda CEFC Jie Ťien-ming. Podle americké žaloby převedl v té době zatčený Patrick Ho na účet Sama Kutesy z Hongkongu přes americké banky na půl milionu dolarů. Připomeňme, že v témže roce 2015 se Jie Ťien-ming stal také “čestným poradcem” českého prezidenta Miloše Zemana.

Zdroj v angličtině: ZDE

Proč se libertariáni spojují s autokraty ve snaze ochromit demokracii?

21. 11. 2017

čas čtení 4 minuty


V éře digitální politiky vzniká podivná aliance: aktivisté proti státu a nacionalisté podporovaní Moskvou se spojují ve snaze zlikvidovat liberální instituce


V době kolem katalánského referenda o nezávislosti poslal z ekvádorského velvyslanectví v Londýně Julian Assange více než 80 tweetů na podporu katalánské nezávislosti. Jeho názory rozšířila ruská tisková agentura Sputnik, a tak se staly nejcitovanějším hlasem v angličtině na Twitteru. Druhým významným hlasem podporujícím katalánskou nezávislosti byl Edward Snowden, další stoupenec transparentnosti. Celkem Snowden a Assange vytvořili celou třetinu veškerého provozu na Twitteru pod hashtagem  #Catalonia. Zároveň zaznamenala antipropagandistická jednotka Evropské unie vlnu fake news, šířených z Kremlu ohledně katalánské krize, píše Julian Borger.

Potřebujeme mladou generaci, která bude umět nejen kódovat, ale i zpochybnit Facebook a Google

21. 11. 2017

čas čtení 4 minuty


Hrozí, že odvracet své oči od budoucnosti se stane naší národní vlastností. Než bude příliš pozdě, potřebujeme generaci, která bude umět být hackery, kódovat, a zjistit, co leží dál, za érou Facebooku. Bez ní to s námi všemi dopadne špatně. 


V roce 2015, po dlouhých přípravách, oznámilo britské ministerstvo školství, že se budou školákům na prvním stupni vyučovat základy programování. Pětiletým dětem se mělo začít ukazovat, jak se píše počítačový kód, děti ve věku od 7 do 11 let měly být seznámeny s vytvářením sekvencí, výběru a opakování v programech. Byl zaveden nový maturitní předmět, počítačová věda. 

Nyní se ukazuje, že se to nevyučuje. 67 procent učitelů na základních a středních školách v Británii zastávají názor, že nemohou vyučovat počítačovému kódování, protože na to nemají ani nástroje, ani kvalifikaci a asi 40 procent učitelů poukazuje na to, že nemají přístup k potřebnému hardwaru a softwaru.

The Security Committee of the Czech Parliament is to be led by a disseminator of fake news

21. 11. 2017

čas čtení 2 minuty



Radek Koten, a new MP for the Czech extreme right political party Freedom and Direct Democracy (SPD), is to be appointed Chair of the Security Committee of the Czech Parliament, said Tomio Okamura, the leader of the SPD party on Monday.

Koten is a member of a Facebook group which demands that the Czech Republic should leave NATO and the European Union.   He has disseminated fake news from websites such as Aeronet, which is fiercely pro-Russian and the Czech Interior Ministry regards it as a source of disinformation.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

PŘEČETLI JSME:

Stanislav Biler: ČR: země, v níž se zastavil čas

21. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



Robotizace a ubývání práce? Neexistuje, my potřebujeme poslat více dětí na učňáky.

Energetická revoluce? Neexistuje, postavíme další bloky jaderných elektráren.

Nevadí, že je není možné zaplatit? Nevadí, nám je to jedno.

Co nepodmíněný příjem? Neexistuje, sebereme dávky chudým.

Ale přece jen, moc možností není… Ne, ne, naši oblíbení ekonomové z VŠE říkají, že to prostě nejde.

Že by se v Česku mluvilo poprvé vážně o sexuálním obtěžování? Neexistuje, mohou si za to samy. Hysterky.

A neměli jste ještě nedávno hroznou péči o práva žen v muslimských zemích? Ne, my jsme akorát hájili jejich právo, aby mohly chodit polonahé.

Všude řeší změnu klimatu, co s tím? To ať si řeší Němci, my máme sucho a to s tím nesouvisí.

A tak by se dalo pokračovat. A taky se tak pokračovat bude. Na politické scéně jsou už dvacet let ti stejní stárnoucí muži a spolu s nimi ta stejná témata. Jejich politické kroky komentují v médiích skoro stejně dlouho podobně staří muži a tím je kruh uzavřen. Nic dalšího do něj nepronikne. Time is a flat circle.

Celý článek ZDE

Čína brutálně prosazuje své hospodářské priority proti světu

21. 11. 2017

čas čtení 4 minuty


Nyní Čína buduje firmu Sesame Credit, agenturu, která bude měřit důvěryhodnost svých občanů. Orwellovský dohled nad společností se tak stane skutečností. Firma totiž neměří jen schopnost občanů splácet půjčky, ale měří i politickou loajalitu - na základě dat, které shromažďují dvě největší čínské internetové společnosti.


Britská firma vyrábějící dámské spodní prádlo Victoria's Secret se dostala do potíží při své snaze představit svou značku činským mileniálům. Lidová republika totiž odmítla vydat víza na tuto akci pozvaným západním celebritám a novinářům. Bitva o čínský trh je úporná - čínské značky dámského spodního prádla proti sobě vedou cenovou válku a systematicky a drsně je podporují státní čínská média proti zahraniční konkurenci. Je důležité, kdo ovládne tento trh - v Číně žije 200 milionů mladých žen, které jsou připraveny koupit si podprsenku za 90 amerických dolarů za kus, píše Paul Mason.

Za vlády Xi Jinpinga je všechno zpolitizováno.  Ten proměnil nacionalismus čínského kyberprostoru ve vládní politiku. Čína buduje novou hmotnou infrastrukturu po celé střední Asii až do Evropy. Skupuje nemovitosti až v Řecku a na Balkáně a posiluje svou armádu, aby se v regionu vyrovnala armádě americké. V Číně Xi potlačil všechny své potenciální oponenty a nařídil stranickým kádrům, aby začali studovat marxismus - nikoliv neoliberální manažerské teorie, o nichž si lidé myslili, že je to marxismus, za jeho předchůdců.

Británie: Kolaps v rámci brexitu pokračuje

21. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



Británie přišla o dva důležité evropské regulační úřady. European Medicines Agency, zaměstnávající 700 odborníků, bude přesunuta z Londýna do Amsterdamu. EMA je odpovědná za regulaci léků v celé Evropské unii. Tento úřad začátkem devadesátých let získal pro Británii tehdejší konzervativní premiér John Major a bylo to považováno za velké terno. Není jasné, kdo bude schvalovat v Británii nové léky. European Banking Authority, která zaměstnává 150 odborníků, bude přesunuta z Londýna do Paříže.

Východoevropští členové Evropské unie si stěžovali, že jejich města v soutěži nevyhrála a že to není férové. O přesun londýnské European Medicines Agency usilovala mj.  Bratislava. ZDE

"Globální Británie": Poprvé od roku 1946 nebude mít Británie soudce u Světového soudního dvora

21. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ústup Británie ze světové politické scény je pozoruhodný, navzdory všem kecům stoupenců brexitu, že vzniká "globální Británie", která se osvobodí od pout Evropské unie. Británie stáhla svého kandidáta pro Mezinárodní soudní dvůr OSN. Poprvé od roku 1946 nebude v něm zasedat žádný britský soudce (JČ):


Muž nutící dcerku, aby "bila muslimy a Romy" byl v ČR odsouzen

21. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta




Muž, který se nafilmoval, jak naléhá na malou dcerku, aby bila do polštáře, který měl být "muslimem" či "Romem", baseballovou pálkou, byl odsouzen v ČR k podmíněnému trestu:


Zeman lichotí Putinovi

21. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta



Český prezident Zeman lichotí Putinovi: V Sýrii jste zvítězil. Asad je demokraticky zvoleným prezidentem. Všichni čeští novináři by měli rozumět rusky. Přivezl jsem desetkrát více podnikatelů než do Ruska: 


Moskva konečně přiznala "vysokou míru radioaktivity"

21. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta

Po mnoha týdnech dotazů od vědců ze zahraničí Moskva nyní konečně přiznala "extremně vysokou" míru radioaktivity, v několika částech Ruska koncem září. Norma byla překročena 986krát.


Mugabe odstoupil

21. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta



Robert Mugabe odstoupil z funkce prezidenta Zimbabwe. Jeho vláda byla synonymem pro intenzivní útlak a zhoršující se hospodářskou situaci. Doufejme, že se jeho následník posune novým směrem, k respektu pro lidská práva.


Istanbulská úmluva: Obchází Evropou přízrak genderismu?

20. 11. 2017 / Jaroslav Bílek, Iva Sojková

čas čtení 8 minut

 


V květnu 2016 Česká republika jako poslední ze zemí V4 podepsala Istanbulskou úmluvu. Jedná se o Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jejímž cílem je chránit ženy před veškerými formami násilí a dosáhnout prevence, stíhání a potlačení násilí vůči ženám a domácího násilí. Úmluva dále usiluje o zrovnoprávnění žen posílením jejich pravomocí, navržením rámce a strategie pro ochranu a pomoc obětem násilí vůči ženám a domácího násilí. Istanbulská úmluva rovněž podporuje mezinárodní spolupráci v potírání násilí a organizace, které se problematice věnují.

Bylo rozšíření Evropské unie do postkomunistických zemí historickou chybou?

20. 11. 2017

čas čtení 4 minuty




Současná polská vláda najednou požaduje od Německa reparace za druhou světovou válku.Tento požadavek zviditelňuje dva zásadní problémy Evropské unie: jak reagovat, když se bývalé komunistické členské země EU odvrátí od liberální demokracie směrem k autoritářskému nacionalismu, který měla evropská integrace rozpustit, a jak nalézt politickou dynamiku, v jejímž rámci by nevyhnutelná dominance Německa se neproměnila v nepřijatelnou hegemonii.

Podívejme se na to, co se děje ve středovýchodní Evropě - ruský revanšismus a sílící nacionalismus v Maďarsku, v Polsku i jinde - a jste svědky drastického návratu historie. S tím se znovu objevuje stará otázka: Budeme mít evropské Německo, nebo německou Evropu? ptá se  v deníku Financial Times Philip Stevens.

Čelná západní média se hlásí k souboru norem důvěryhodné novinářské práce

20. 11. 2017

čas čtení 1 minuta




Mediální organizace včetně amerického deníku The Washington Post, britského týdeníku The Economist a britského koncernu Trinity Mirror se přihlásily k souboru novinářských norem, jejichž cílem je jasně rozlišit důvěryhodné zpravodajství od fake news.

Další varování pro stoupence Czexitu

20. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta




Michel Barnier, vyjednavač Evropské unie pro brexit, varoval v pondělí Británii, že pokud tato země nebude i nadále dodržovat normy a předpisy Evropské unie a bude se od nich chtít vzdálit, nebude mít přístup na jednotný evropský trh.

Upozornil, že Británie musí vyřešit problém hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. "Ti, kdo požadují brexit, musejí navrhnout řešení tohoto problému."


Zdůraznil, že britské banky přijdou o svá "pasová" práva, která jim umožňují poskytovat služby v rámci Evropské unie. To povede ke krizi britského finančního průmyslu.

Dodal, že Británie si nebude moci po brexitu vybírat pro sebe evropské výhody. "Jestliže Británie z EU odejde a nebude dodržovat čtyři svobody EU, není možné, aby dál měla výhody členství Evropské unie". 

Podrobnosti v angličtině ZDE


O nutnosti jednoty elit

Jsme odsouzeni ke spolupráci

20. 11. 2017 / Bohumil Kartous, Marek Beneš

čas čtení 4 minuty

John Naughton poukázal ve svém ostře kritickém textu v Guardianu na to, že svět ovládají technologové, kterým chybí společenskovědní poznání, často i základní gramotnost, která by jim umožňovala chápat společenské principy. Kontroverzní téma vyvolalo diskusi dvou přátel, z nichž jeden je technicky a druhý společenskovědně vzdělán...

Kácení model, díl I.:

Totem samosprávy a bůžek přímé demokracie

20. 11. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

V roce 2013 mnohé šokovala samozřejmost, s jakou bývalí příznivci do té doby silně menšinových subjektů prosazujících přímou demokracii začali hromadně přecházet k prvnímu politickému projektu Tomia Okamury. Okamura se sice propagandisticky ohání referendy, sám však řídil a řídí podle nejtvrdšího vůdcovského principu.

29766

Bodláky Václava Duška

Dejžto ti nakouří prezident gula. Nula krát cokoliv bude vždy nula...

20. 11. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Vítejte v Hlubokocitech, kde demokracii vyučují obyčejný lid synci a dcerky z velmi důkladně prověřených famílií. Horoucí srdce, umyté ruce. Kolotoč moci vyžaduje silný žaludek, pevné myšlenky, zaseté domněnky i vyšlapané cestičky; hlídači si poradí se všemi, co nemají kaňku v kádrových materiálech. S čistými nelze pracovat! Nezlomné povahy jsou imunní k hnětení a vedení do správných kolejí – nastoupíš, vystoupíš až my rozhodneme. My, kdo je to my?! Nemudruj, přece my!

Desetitisíce korun během několika hodin na podporu dětí ohrožovaných digitálními zbabělci

Vypadá to, že v české společnosti je stále dost lidí odhodlaných bojovat s tupým rasismem

20. 11. 2017

čas čtení 2 minuty

Děkuju. Jste dojemní. A báječní, píše na Facebooku Patrick Zandl, který vyhlásil sbírku pro děti z prosetické základní školy, jimž digitální zbabělci vyhrožovali smrtí. Původně jsem myslel, že vyberu pár kaček mezi kamarádama a když dáme dohromady deset litrů, budu rád. Říkal jsem si, že jde o symbolický příspěvek. Však také po vás chci, abyste posílali spíš drobnější dary. Desetikorunu, stovku. Nejde o velké peníze. Budu radši za velké množství příspěvků a menší částku, než opačně. Jde o to, říct nahlas, že vyhrožování dětem nepovažujeme za normu. Navíc jsem si vybral den před svátkem, čtyři hodiny před uzavřením clearingu, takže od čtvrtečního odpoledne chodí jen vnitrobankovní převody a samozřejmě kryptoměny. Nic moc na sledování průběhu sbírky. Takže nějaký mezivýsledek: Do pátečního svátečního rána dorazilo přes 66 666 Kč na bankovní účet a kolem třicet tisíc na účet kryptoměn (ty běží bez bankovní pauzy, jak jinak).

Výzvu „Chvilka pro Andreje“ podepsalo za dva dny již 1500 lidí.

20. 11. 2017

čas čtení 1 minuta


Rádi bychom Vás informovali o tom, že Výzvu „Chvilka pro Andreje“ podepsalo za dva dny již 1500 lidí. Mezi signatáři jsou i známé osobnosti: filosof Ladislav Dr. Hejdánek, písničkář Jaroslav Hutka, kněz Ladislav Heryán, rektor JU Tomáš Machula či poslankyně Miroslava Němcová. Mezi signatáři jsou i další dva chartisté Tomáš a Daniela Bískovi, desítky vysokoškolských učitelů, ale také mnoho dělníků, studentů a důchodců.

Výzvu jsme 17. 11. ráno osobně předali Andreji Babišovi na Národní třídě poté, co položil věnce u Pamětní desky a dal rozhovory novinářům. K předání výzvy jsme využili Babišovy záliby ve focení se s příznivci – požádali jsme jej o fotografii a pak mu představili naši Výzvu. Řekl nám, že nám na ni odpoví, což dosud ještě neučinil.

Výzvu jsme téhož dne také pronesli veřejně na závěr demonstrace „Pravda nemá alternativu“ na pražském Újezdě, jak o tom již informovala také ČTK. Projev natáčela také Česká televize, o zveřejnění záznamu budeme vyjednávat. Budete-li mít zájem o více informací či o rozhovor, neváhejte se na nás obrátit na Chvilkaproandreje@seznam.cz.


Děkujeme za Vaši podporu!


S pozdravem a přáním mnoha svobodných dnů


Mikuláš Minář,

Chvilkový mluvčí č. 1



Zpráva ČTK

Z předání Výzvy AB: (výzva srolovaná v náprsní kapse) https://www.facebook.com/chvilkaproandreje/photos/a.731827440358070.1073741829.728495140691300/731827427024738/?type=3&theater

V Německu se v neděli před půlnocí rozložily rozhovory o utvoření nové vlády

20. 11. 2017

čas čtení 1 minuta



Propodnikatelská strana FDP se odmítla nadále rozhovorů o utvoření nové německé vlády účastnit. "Čtyři diskutující partneři nemají společnou vizi pro modernizaci země ani společnou základnu pro důvěru," oznámil šéf FDP Christian Lindner. Čtyři vyjednávací strany  se nedokázaly několikrát dohodnout do společně určené doby na ohledně svých neshod ohledně migrace a energetické politiky. "Je lépe nevládnout než vládnout špatně."

Euro přes noc pokleslo na asijských trzích. Proti yenu o 0,6 procent, proti dolaru p 0,5 procent a proti libře o 0,43 procenta.

Mugabe si vyměnil projevy

20. 11. 2017

čas čtení < 1 minuta



Zimbabweský diktátor Robert Mugabe měl po dohodě s armádou ohlásit v neděli večer v televizi svou rezignaci. Namísto toho, konstatuje organizace tamějších válečných veteránů, si vyměnil projevy a místo dohodnutého rezignačního projevu přednesl ke konsternaci celé země dlouhý nesouvislý projev, že zústane u moci.

V sobotu se v Zimbabwe konala obrovská demonstrace požadující Mugabeho odchod.

Třiadevadesátiletého Mugabeho odstranila vládnoucí strana Zanu PG z vedení strany a dala mu ultimátum, že do poledne v pondělí (10 hodin světového času) musí odstoupit. Nepřišly žádné informace o tom, co se stane poté, co tato lhůta uplynula.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v září 2017

12. 10. 2017

čas čtení 2 minuty

V září 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 47 177.96.     Výdaje na provoz Britských listů byly 53 192.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem září 2017 137 981.02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Potřebujeme měsíčně cca 60 - 70 000 Kč na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 350 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Babiš | Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ
24499