Likvidovat bludy před volbami do evropského parlamentu nestačí
Na prahu fatálního rozpadu odpovědnosti a svobody
9. 5. 2019 / Bohumil Kartous
Likvidovat bludy před volbami do evropského parlamentu nestačí
9. 5. 2019 / Bohumil Kartous
30. 4. 2019
9. 5. 2019
See also: Orwell's 1984... pic.twitter.com/IYMvY2RroI
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) May 9, 2019
9. 5. 2019 / Daniel Veselý
Ti, kdo běžně sledují zahraniční média, příkladně Al Džazíru nebo The Guardian, patrně nebudou zaskočeni názory zpochybňujícími posvátnou krávu tuzemské novinářské obce, jíž je kapitalismus. Tento systém se v očích prominentních polistopadových žurnalistů stal životaschopnou alternativou vůči dysfunkčnímu reálnému socialismu. Jenže tato binární optika je již minulostí a dříve či později obdobná stanoviska v českém prostoru nevyhnutelně zaznějí, ačkoli se vší pravděpodobností budou zesměšňována a bagatelizována.
Volby v éře Putinova Kremlu
9. 5. 2019 / Albín Sybera
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
K výročí konce války
9. 5. 2019 / Boris Cvek
Vítězství nad nacismem je pro mne vždy připomínkou několika skutečností. Nejdůležitější je tato: Hitlera bylo možno porazit. Dějiny umožňují vítězství dobra nad zlem. Ale stejně tak ten dobrý konec nebyl žádnou „historickou nutností“. Mohlo to dopadnout naopak a kdykoli se může něco podobného vrátit. Druhá světová válka, ač dopadla v zásadě optimisticky, není žádným důvodem k optimismu. Hitler ovládl téměř celou Evropu, vyvraždil šest milionů Židů, masově vraždil Romy, levičáky, postižené a homosexuály. Těm lidem nikdo život nevrátí. A to nemluvím o mrtvých vojácích a civilních obětech válečných operací.
12. 10. 2017
Milí čtenáři,
Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.
K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.
Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.
Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.
Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com
po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.
Děkujeme
Jan Čulík
šéfredaktor
9. 5. 2019
This madness in Poland is spreading - free media, already under enormous pressure, now facing this: politician (from small right-wing party that supports the ruling party) wants a journalist prosecuted for a tweet of the rainbow Mary https://t.co/kX7g5NWw4N
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) May 8, 2019
Warsaw right now. #TęczaNieObraża pic.twitter.com/Ani6cOc17F
— Eva Infeld (@evainfeld) May 7, 2019
9. 5. 2019
Podle Pew Research Center tito lidé uvádějí, že by jim vadilo
"dost" nebo "hodně", kdyby na veřejnosti slyšeli lidi, jak mluví cizím
jazykem. Mezi Demokraty je takových lidí jen 18 procent.
Kromě
politického přesvědčení jsou hlavními faktory určujícími tuto xenofobii
věk a vzdělání. Jen 18 procent bělochů mladších 30 let říká, že by jim
vadilo slyšet na ulici cizí jazyk, ve skupině lidí ve věku 50-64 let je
to 43 procent a ve skupině lidí starších 65 let je to 45 procent.
Čtenářská anketa na téma klimatické změny
9. 5. 2019 / Beno Trávníček Brodský
K diskusi o českém národě
9. 5. 2019 / Pavel Urban
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Pan Albín Sybera se znovu a znovu snaží přesvědčit čtenáře (ZDE nebo ZDE ) , že češství (a nacionalismus obecně) je sociální konstrukcí. Protože ideje spojené s nacionalismem neexistují nezávisle na představách těch, kteří tyto ideje vyznávají. Že tedy národ je imaginární komunita. Co si o tom myslím já? Že národní identita existuje v našich hlavách a nikde jinde. Což je jinými slovy totéž, o čem nás přesvědčuje pan Sybera. A v tomto smyslu je národ imaginární komunitou. Pojem sociální konstrukce bych sám od sebe nepoužil, ale souhlasím. Jde o výstižný termín. Při takovéto shodě, v čem je problém?
9. 5. 2019
Odolnost bakterií vůči antibiotikům bude zřejmě možno překonat léčbou viry
Britská
teenagerka před smrtí se pozoruhodným způsobem uzdravila poté, co se
stala prvním pacientem na světě, jehož infekce odolná antibiotikům byla
vyléčena geneticky pozměněným virem.
Isabelle Holdaway, 17, téměř
zemřela poté, co po transplantaci plíce dostala nevyléčitelnou infekci,
proti níž žádná antibiotika nezabírala. Po devítiměsíčním pobytu v
nemocnici se vrátila domů zemřít, ale uzdravila se, když začal její
lékař spolupracovat s jednou americkou laboratoří, která vypracovala
experimentální terapii.
8. 5. 2019
Nicola Sturgeonová, šéfka skotských nacionalistů a skotská premiérka při příležitosti oslav založení skotského parlamentu:
This. #WeareScotland https://t.co/rKGY8TevD7
— David Livey (@DavidLivey) October 7, 2016
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
8. 5. 2019
Přátelé,
8. 5. 2019
8. 5. 2019
8. 5. 2019
Evropští spojenci a Spojené státy přestali nyní sdílet určité výzvědné
informace s Rakouskem. Obávají se mezinárodních vazeb ultrapravice a
zejména jejích sympatií vůči Rusku.
8. 5. 2019 / Jiří Hlavenka
Tak to mě, s odpuštěním, poser. Už nemám sílu být slušný.
Vláda zasedla a vymyslela, že 25 miliard, tedy polovina všech peněz určených na boj proti suchu, půjde na propojování a budování vodovodů. Na co půjde ta druhá polovina, to raději neřekla vůbec.
Takže vodu v krajině zadržíme tím, že propojíme vodovody; 25 miliard na betonové roury. Bagristi a betonáři, stavební firmy se už těší.
8. 5. 2019 / Karel Dolejší
Z poválečných textů Ferdinanda Peroutky či Záviše Kalandry opatrně našlapujících kolem horké kaše poznáte nejlépe, že vítězství SSSR nad Hitlerovým Německem do našich končin svobodu rozhodně nepřineslo. Přišli jsme o ni již předem, díky Benešovu paktování se Stalinem od roku 1943. Co ovšem porážka Střední skupiny německých vojsk nepochybně zajistila byl v pořadí již druhý odklad konečného řešení "české otázky".
7. 5. 2019
Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch, Brusel: Česká republika, země, která má 10,5 milion lidí, přijala r. 2018 jen 155 žadatelů o azyl. Ubohost.
Po Moskvou vedené invazi, která r. 1968 rozdrtila Pražské jaro, uprchlo z Československa asi 70 000 lidí (celkem bylo pak československých uprchlíků asi 300 000). Hledali útočiště v západní Evropě a v severní Americe. Jen Kanada přijala téměř 12 000 Čechoslováků.
Dnešní Česká republika na to už zapomněla?
After the Moscow-led invasion to crush the Prague Spring in 1968, some 70,000 people fled Czechoslovakia (eventually rising to around 300,000), seeking refuge in Western Europe & North America - Canada alone resettled almost 12,000.
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) May 7, 2019
Does today’s Czech Republic remember?
7. 5. 2019
Loni Česká republika odmítla 9 z každých 10 žádostí o azyl. Celkem poskytla azyl 155 lidem, tedy 15 lidem na každý milion obyvatel. Fašismus.
Last year nine out of 10 asylum applications were turned down in the Czech Republic, reports @iROZHLAScz. The total number who received asylum or additional protection was 155, or 15 per million inhabitants. https://t.co/TUgdx0OyVu
— Ian Willoughby (@Ian_Willoughby) May 7, 2019
K tomu:
Milí Češi. Vaše vláda financuje 200 miliony Kč brutální mučení lidí. Nesete za to odpovědnost.
Česká společnost i vláda mají trvale záporný postoj k lidským právům
7. 5. 2019
Česko opět odmítá ráznější opatření na ochranu
klimatu
Společná tisková zpráva Greenpeace a Centra pro dopravu a energetiku (CDE)
Praha 7. květen 2019 - Česko sužuje nevídané sucho, úroda může být o desítky procent nižší, vysychají studny, hrozí požáry, není čím krmit dobytek. Dopady změn klimatu pociťujeme stále silněji, přesto dnes Česko nepodpořilo výzvu Francie a dalších evropských států, aby EU zvýšila své úsilí v boji se změnou klimatu.
7. 5. 2019
Policie obvinila jednapadesátiletou ženu z města Płock z "profanace" náboženského obrazu
V
Polsku byla zatčena žena na základě podezření, že urazila náboženské
city obyvatel poté, co se v městě Płock v centrálním Polsku objevily
plakáty Panny Marie s duhovou svatozáří.
7. 5. 2019
Can Boeing survive after admitting it knew all about the technical failing on its 737 Max for a year before the disaster but didn’t tell anyone? And should it survive?
— John Simpson (@JohnSimpsonNews) May 7, 2019
7. 5. 2019 / Jiří Hlavenka
Havarovaný Suchoj Superjet ukazuje na neschopnost Ruska vyrobit cokoli složitějšího, možná s výjimkou mašinek na zabíjení lidí. Velkolepě se tvářící vývoj "národního letadla", který porazí západní výrobce se spíš bllíží k velkolepému selhání.
6. 5. 2019
Více než 370 bývalých amerických federálních prokurátorů, kteří pracovali v republikánských i v demokratických vládách, podepsalo prohlášení konstatující, že zjištění mimořádného vyšetřovatele Roberta Muellera by vedlo k žalobě Donalda Trumpa za pokusy bránit průběhu spravedlnosti - kdyby nebyl prezidentem.
Prohlášení je odmítnutím tvrzení ministra spravedlnosti Williama Barra, že důkazy, které Mueller shromáždil, nestačí k obžalobě Donalda Trumpa.
Mueller se odmítl vyjádřit k tomu, zda by měl být Trump obžalován. Citoval právní názor ministerstva spravedlnosti, že prezidenti ve funkci obžalováni být nemohou, i znepokojení, že není férové někoho obvinit, když nemůže dojít k soudu.
Podrobnosti v angličtině ZDE
6. 5. 2019
DOPLNĚNÍ: Akci znovu svolal spolek Milion chvilek, který požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. pic.twitter.com/TGhSrGPU3P
— ČT24 (@CT24zive) May 6, 2019
7. 5. 2019
Andrew Stroehlein: Dnes někteří politikové, vyvolávající nenávist, někteří s otevřenými vazbami na nacisty, znovu útočí na demokracii a na základní práva. Tentokrát je porazme dříve, než budou zase vyvražděny miliony lidí.
74 years ago, we defeated the Nazis in Europe.
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) May 7, 2019
Today, some hate-mongering politicians - including some literally linked to the Nazis - are attacking democracy & fundamental rights again.
This time, let's defeat them _before_ millions are murdered. #EP2019 #OurVoteOurRights pic.twitter.com/L3yDGGlxWp
6. 5. 2019
6. 5. 2019
6. 5. 2019 / Jan Čulík
6. 5. 2019 / Boris Cvek
Ve včerejších Otázkách V. Moravce mne velmi příjemně překvapil šéf ODS pan Fiala. Nikoli snad v jádru debaty, kterou vedl s premiérem Babišem a která spočívala v tom, že premiér si říkal ty své polopravdy (a po úporném snažení moderátora vypustil i nějakou tu pravdu) a Fiala mu na to jako kolovrátek oponoval tím, že Babišova vláda vlastně nic nedokázala.
6. 5. 2019
Města po celém světě dočasně zakazují vjezd automobilům do centra a uvolňují ulice chodcům. Komunální úřad města Edinburku to poprvé zkusil tuto neděli. Město se tak přidalo k hnutí Otevřených ulic a v rámci osmnáctiměsíčního pokusu uzavře centrum města pro automobily každou první neděli v měsíci.
Účelem tohoto opatření je snížit znečištění vzduchu ve městě, které zabíjí.
Edinburgh closes roads to cars in city centre to cut air pollution https://t.co/u4DsIwMzbw
— The Guardian (@guardian) May 6, 2019
6. 5. 2019
Webový portál projektu „Voda základ života“, jehož garantem je Ministerstvo životního prostředí, Informační centrum OSN a odborným garantem Výzkumný ústav vodárenský, či Český hydrometeorologický ústav, publikuje řadu seriózních a odborných publikací zaměřených na vodohospodářskou problematiku a problematiku sucha.
Hlavním cílem „Vody základ života“ je v dnešní době velice záslužná „tvorba edukačního a komunikačního ekosystému v České republice“ (více ZDE).
Dnes ale jeden z hlavních nástrojů této platformy, její profil na Facebooku, šířil zprávy z dezinformačního webu AC 24 (viz. screenshot, pořízen dnes v 9:30).
Za pozornost stojí již evropsky zaměřená konstrukce titulku, který jinak odkazuje na palčivou problematiku chemických látek v rybách a mořských živočiších: „Evropské krevety neprošly testem na drogy. Nachází se v nich kokain, xanax...“.
6. 5. 2019
Brexit job losses so far:
— James Melville (@JamesMelville) May 5, 2019
▪️Total Jobs Lost: 224,585
▪️Total Annual Wages Lost: £6,440,424,045
▪️Reduction in Annual Income Tax & National Insurance Receipts £1,928,931,368.95https://t.co/CSF3RixZlH
Struktura bohatství v ČR se podobá Ukrajině
2. 5. 2019 / Bohumil Kartous
6. 5. 2019
6. 5. 2019
Na světě jistě dnes existuje množství šílenců a bláznů:
konspiračních teoretiků, bojovníků proti očkování, ultrapesimistů a
dokonce i lidé, jimž je sympatický Andrej Babiš či Miloš Zeman. Avšak z
rozsáhlého mezinárodního průzkumu, který provedly organizace YouGov a
Cambridge Globalism u více než 25 000 lidí v 23 zemích světa, vyplývá,
že většina lidí na světě je umírněná a normální.
Výzkumníci
zkoumali názory lidí v těchto zemích (v závorce jsou počty dotazovaných
osob): Francie (1021); Německo (1497); Itálie (1005); Španělsko (1014);
Švédsko (1011); Dánsko (1010); Polsko (1019); Británie (1,949);
Austrálie (1006); USA (2012); Kanada (1006); Japonsko (1143); Brazílie
(1006); Mexiko (1009); Turecko (506); Egypt (1537); Saúdská Arábie
(828); Indie (1035); Čína (1021); Indonézie (1001); Thajsko (1043);
Nigérie (644); a Jihoafrická republika (1002).
6. 5. 2019 / Jan Čulík
Rakety a střelba jsou nejhorší řešení. Důrazně odsuzuji útoky z pásma Gazy proti civilnímu obyvatelstvu jižního Izraele. Považuji je za nepřijatelné a vyzývám k jejich okamžitému ukončení.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) May 5, 2019
6. 5. 2019
Jeremymu Corbynovi se nepodaří prosadit případnou dohodu o
brexitu uzavřenou s Theresou Mayovou bez příslibu druhého referenda o
brexitu. Vysocí činitelé Labouristické strany si uvědomují, že dvě
třetiny labouristických poslanců takovou dohodu neschválí hlasováním v
parlamentu bez příslibu nového referenda o brexitu.
6. 5. 2019
6. 5. 2019 / Vratislav Moudr
Obrazy požáru pařížské katedrály Notre Dame braly dech. Materiální škody budou ohromné, ty nehmotné o mnoho větší. Zdá se ale, že to dopadlo ještě dobře. Hlavní zdivo zůstalo zachováno a velkou většinu cenných předmětů se podařilo zachránit. Vlastníci velkých korporací téměř okamžitě přihazovali ohromné částky ze svého bohatství, takže dnes už víme, že oprava památky nebude neřešitelným problémem. Nejspíš se nakonec najde dost financí také na nákup nových cenných předmětů. Katedrála se s velkým nadšením a oslavnými řečmi otevře, aby dojatí návštěvníci mohli obdivovat její nový lesk. Prý bude krásnější, než předtím. Prezident Macron věří, že se o tom přesvědčíme už za pět let při zahájení Olympijských her ve Francii.
6. 5. 2019
6. 5. 2019 / Daniel Veselý
Sdělovací prostředky projevují enormní zájem o bezvýchodný blízkovýchodní konflikt vždy, když je poměr mezi zabitými palestinskými a izraelskými civilisty asi 3:1, a nikoliv zhruba 30:1, jako tomu bylo v průběhu minulého desetiletí. A cílené zabíjení palestinských civilistů izraelskými snipery se mnohým jeví jako nelítostná, leč nutná obrana proti krvežíznivým džihádistům. Je zcela zjevné, že lidský život nemá vždy tutéž hodnotu, což pro takzvaný izraelsko-palestinský konflikt platí dvojnásob.
5. 5. 2019
Donald Trump na Twitteru kritizoval sociální sítě poté, co
Facebook zlikvidovala účty několika amerických ultrapravičáků a
konspiračních teoretiků. Trump vyhrožoval, že "celou věc sleduje
bedlivě!" Jde prý o "cenzuru AMERICKÝCH OBČANŮ na sociálních sítích".
V
sobotu Trump znovu ostře zaútočil na mainstreamové sdělovací
prostředky, jako jsou listy Washington Post a New York Times a ostře
kritizoval i sociální sítě, že zakázaly přístup na ně editorům
prominentního amerického konspiračněteoretického serveru Infowars.
4. 5. 2019
Nynější pokus Theresy Mayové a Jeremyho Corbyna spojit se a
vzájemně prosadit brexit, navzdory tomu, že obě jejich strany drtivě
prohrály ve čtvrtečních komunálních volbách, zřejmě selže, protože se
proti tomu zvedá vzbouření od poslanců a od aktivistů v obou hlavních
britských politických stranách.
May i Corbyn nyní společně tvrdí,
že Konzervativní a Labouristická strana spolu po propadu ve čtvrtečních
volbách budou muset spolupracovat, aby prosadily brexit.
Avšak
opoziční poslanci i konzervativní brexitéři varují, že jakákoliv dohoda
mezi Mayovou a Corbynem bude v parlamentě poražena a vyvolá v obou
britských politických stranách další konflikt.
3. 5. 2019
Ve čtvrtek Facebook zlikvidoval několik prominentních účtů šířících bělošský nacionalismus.
Z
Facebooku a z Instagramu byly odstraněny účty konspiračního teoretika
Alexe Jonese, ultrapravicového trolla Mila Yiannopoulose a
protimuslimské aktivistky Laury Loomerové.
"Vždycky jsme
zakazovali jednotlivce i organizace, které podporují násilí a nenávist,
bez ohledu na ideologii," konstatoval mluvčí Facebooku. "Proces
hodnocení potenciálních narušitelů našich podmínek je rozsáhlý a to je,
co nás přivedlo k rozhodnutí dnes zlikvidovat tyto účty."
3. 5. 2019 / Jan Čulík
The collective refusal of the UK’s two main parties and seemingly the entire mainstream commentariat to see what’s staring them in the face is a disaster for them but also for us. They will go over the edge before they acknowledge their denial. These are addicts. #LE2019
— Chris Kendall ?? (@ottocrat) May 3, 2019
Why Tories and Labour should be petrified by local elections - ITV News https://t.co/z7BpVfGJ9A
— Robert Peston (@Peston) May 3, 2019
Congratulations to @vincecable & the @LibDems, the #LibDemFightBack is well underway. Pro-Europeans & EU citizens in Britain now have a chance to create an earthquake at the #EUelections2019. Looking forward to joining the campaign next week. #IamEuropeanhttps://t.co/7A7SGECw7S
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) May 3, 2019
Latest scoreboard for council elections in England.
— BBC Election (@bbcelection) May 3, 2019
See full results: https://t.co/b8jUY5YBvJ #LocalElections2019 pic.twitter.com/vP7hEkuWie
V době, kdy jak konzervativci, tak labouristé prosazují brexit, zatímco stoupenců setrvání Británie v EU je o cca 15 až 20 procent více než stoupenců brexitu, se voliči uchýlili k liberálním demokratům, kteří získali 598 křesel, ke Straně zelených, která získala 164 křesel a k nezávislým (získali 583 křesel). Jak liberální demokraté, tak zelení, tak nezávislí jsou pro setrvání Británie v EU. Probrexitová strana UKIP přišla o 109 křesel.
Konzervativci nyní znovu začali po tomto volebním debaklu usilovat o svržení Mayové. Jenže, jak známo, výměna stráží v premiérské funkci nemůže vyřešit problém brexitu - pokud nebude zrušen.
Je to signálem, že podstatné zisky zaznamenali protibrexitové strany a protibrexitoví kandidáti. V tomto kontextu je tvrzení premiérky Mayové, že "voliči signalizují, že rychle chtějí brexit" - šílené.
Je fakt, že nová Farageova probrexitová strana v těchto volbách nekandidovala a je možné, že v eurovolbách koncem května získá více než 20 procent hlasů. Usuzuje se však, že brexit v Británii nyní podporuje zřejmě něco kolem 30 - 35 procent obyvatelstva.
3. 5. 2019
Ve čtvrtek 2.5. se v Anglii konaly komunální volby. Z raných
výsledků vyplývá, že výrazně posílila strana liberálních demokratů,
kteří důsledně odmítají brexit a požadují setrvání Británie v Evropské
unii. Z téhož důvodu posílili i zelení.
Liberální demokraté zatím
získali téměř 300 nových křesel v komunálních radách a převzali několik
komunálních rad od konzervativců.
Konzervativci přišli zatím o nejméně 400 křesel.
3. 5. 2019
Pečlivé čtení obsáhlého dokumentu vede k některým urgentním náhledům - včetně překvapivého odhalení na kontrarozvědné frontě, napsal Benjamin Wittes.
3. 5. 2019
V posledních několika letech počet maďarských dělníků drasticky klesl, což znamená, že firmy nemají jinou možnost, než zaměstnat zahraniční dělníky. Na základě oficiálních statistik lze konstatovat, že řešením problémů s nedostatkem pracovní síly se stále častěji stávají zahraniční dělníci, napsal Tamás Cserép.
3. 5. 2019
Vladimir Putin chce Rusy přesvědčit, že vždycky žili v despotismu - a tak by měli přijmout jeho poslední verzi jako zcela konzistentní s tradicí, píše Dmitrij Milin. Ale ve skutečnosti Putinovo tvrzení není pravdivé. Rusko má dávnou demokratickou tradici a potřebuje ji připomínat, aby ji oživilo.
18. 4. 2019
V březnu 2019 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 61 653.77 Kč, výdaje však byly 117 691.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.
Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.