Guardian: "Policie v Teplicích zaútočila na nesprávného muže!"

22. 6. 2021

čas čtení 4 minuty

Romský aktivista Jozef Miker sdělil listu Guardian, že policie "znehybňovala" nesprávného muže. Na své facebookové stránce psal, že policie nařídila lidem v Teplicích, aby o incidentu s nikým nemluvili. Nechápeme, jak to policie může komukoliv nařídit!

Videozáběry policisty, který zaklekl na krk romského muže, který později zemřel v sanitce, je sdílen mezi Čechy na sociálních sítích. Vede to mnohé k srovávání jeho zacházení se zacházením s Georgem Floydem, píše v deníku Guardian Anna Košlerová.

Na videu, natočeném 19. června, jsou tři policisté v Teplicích, v městě na severu České republiky, kteří znehybňují na zemi romského muže. Jeden policista drží muži nohy, druhý mu klečí na krku a třetí se mu snaží nasadit pouta. Ve videu je slyšet hlasy několika kolemstojících Romů.

"Oni ho dusí," je slyšet hlas nějaké ženy. "To je jejich práce," říká muž, který obhajuje policejní zásah. "Lež, nevstávej," radí jiný Rom.

 17312

Byl by tento muž dnes ještě naživu, kdyby policie nejednala s takovou brutalitou?

22. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch:

Případ do této chvíle:

1. Policie ČR zaklekne krk romského muže po dobu několika minut.
2. Muž brzo poté zemře.
3. Předběžná pitva konstatuje, že to způsobily drogy. (I když, jak se zdá, když předtím ten muž užíval drogy a policie mu neklečela na krku, nezemřel.) Není známo, zda koroner viděl video, jak mu policisté klečí na krku.
4. Policie veřejně mrtvého muže zostudí. Rozšíří informace o jeho chaotickém chování, než mu zaklekli na krk - jako by to ospravedlnilo policejní brutalitu.
5. Český ministr vnitra podpoří policii, žádné otázky nejsou vzneseny. Žádné nezávislé vyšetřování není dovoleno.

To všecho se stalo za dobu kratší než čtyři dny.

České úřady chtějí, abyste si mysleli, že  to je všechno, problém vyřešen, není tu nic k vidění.

Chtějí, abyste zapomněli na video, že muži policie klečela na krku.

Existuje část české veřejnosti, která je až příliš ochotna uvěřit tomuto všemu, aniž by o věci více uvažovala: byly to drogy, byl to Rom, o nic nejde.

Avšak nikdo by se neměl vyhýbat zásadní otázce v tomto případě: otázce, která jde k samému ohnisku české policejní práce i to, jak Česká republika obecně zachází s romskou komunitou:

Byl by tento muž dnes ještě naživu, kdyby policie nejednala s takovou brutalitou?

Právě proto je zapotřebí nezávislého vyšetřování.

https://twitter.com/astroehlein/status/1407317391638466561?s=20
cc

 17309

Jen další cikán, na jehož životě nezáleží

22. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 9 minut

Když Pavel vstoupil do redakce, jeden z reportérů vstal od stolu a zastavil ho na půli cesty: „Kam jdeš?“ Na to Pavel ukázal na mě na konci místnosti.  Honza se blahosklonně usmál, jako když dospělý, slyší dítě říkat něco hloupého: „Ne, to je šéfredaktor, mohl bys mě, prosím, následovat?“, řekl mu, chytil ho za rameno a  doprovázel ho poměrně pevně směrem k východu z místnosti.

Těsně předtím mi zavolal recepční z přízemí, že se mnou chce mluvit nějaký pan Koller. Měl přípis od romského aktivisty Ondřeje Gini staršího, jehož týden předtím interviewoval můj časopis Redhot. Během toho rozhovoru mi řekl o mladém cikánovi, jehož fascinuje žurnalistika a je to zázračně nadaný samouk.   Zeptal se, jestli mu dám šanci podívat se, jak funguje časopis zevnitř. Řekl jsem mu, aby za mnou Pavla poslal kdykoliv.  

 17308

Nevyjasněné úmrtí - Hamáček stoprocentně podpořil policii

22. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Andrew Stroehlein, Human Rights Watch, Brusel:

Český ministr vnitra říká, že stoprocentně podporuje policii.

- Nejsou dovoleny žádné otázky.
- Není dovoleno žádné nezávislé vyšetřování.
- Rodina zemřelého Roma nemá právo na nic.

To je Česká republika.

Incident, k němuž došlo v sobotu odpoledne v Teplicích, byl nafilmován místním obyvatelem z okna budovy, odkud byl výhled na probíhající scénu. Na záběru zasahují tři policisté proti muži, který projevuje odpor.

Jeden policista drží muži nohy, zatímco druhý na několik minut mu klekne na krk. Třetí policista dává křičícímu muži pouta.

Na konci videonahrávky se muž už nehýbe. Policie tvrdí, že muž zkolaboval a zemřel až poté, co byl umístěn v sanitce, kterou zavolali na scénu.Česká republika se skandálem v Teplicích dostala do denního přehledu organizace Human Rights Watch:


Na romských životech záleží

22. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Foto: František Bikár, Romea

Na romských životech záleží. Lidé zapalují svíčky a nosí květiny na místo tragické smrti mladého muže v Teplicích


"Na romských životech záleží," - nápis  na improvizovaném pietním místě v Teplicích. Tam v sobotu 19. 6. 2021 zemřel po zákroku policistů jeden místní mladý muž. Místní lidé jeho případ přirovnávají k případu zavraždění černocha George Floyda a na místo tragédie nosí květiny a zapalují svíčky.

Fotogalerie ZDE

Otřesné byly jednak tweety Policie ČR, která jimi dehonestací mrtvého mladého muže jen obtížně zakrývala svou vinu, a zároveň i nelidské reakce mnoha českých občanů na onlinových sítích, kteří se samozřejmě nacionálně semkli a hájí - většinou tvrdě rasisticky - brutální jednání policie. Není to pěkná vizitka pro Českou republiku. (JČ)

 

Demonstrace proti policejní brutalitě

22. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Demonstrace proti policejní brutalitě – 23. 6. 2021 – Praha, Prokopovo náměstí, 18:00 hod.


 

V Teplicích dne 19. 6. 2021 po brutálním zásahu policie zemřel Stanislav Tomáš. Video, které událost zdokumentovalo, děsivě připomíná zákrok proti Georgi Floydovi po jehož smrti se vzedmula silná vlna nepokojů v různých oblastech USA.

Policie nyní smrt Stanislava zdůvodňuje údajným vlivem drog a nutností zasáhnout proti agresivnímu chování. Není však třeba znát detaily všech souvislostí, aby bylo jasné, že nebylo nutné mu několik minut klečet na krku. Zjevně šlo o zbytečnou brutalitu.

Člověk, který zemřel v Teplicích je další z dlouhého seznamu osob na kterých se výrazně policejní brutalita projevila. Vědět to a mlčet, znamená tiše to tolerovat. Ti, co mlčet nechtějí, jsou zváni na demonstraci proti policejní brutalitě.

Další podrobnosti zde:

Dá se očekávat férové a nezávislé vyšetření případu úmrtí mladého Roma v Teplicích? A jaké je vůbec jeho jméno?

22. 6. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

V neděli jsem slyšel v rozhlase BBC v pravidelném pořadu File on Four strašlivou reportáž o tom, jak se četné britské policistky stávají terčem sexuálního násilí, doma i v zaměstnání, od svých partnerů policistů, často ve vyšší policejní funkci než jsou ony samy, a když najdou odvahu si na to oficiálně stěžovat, jejich policejní kariéra je zničena a jsou od policie často vyhnány, zatímco násilníkovi se nic nestane. Násilníci zejména ve vyšších policejních funkcích si jsou sami sebou naprosto jisti, jsou beztrestní. "Proti mě nic nezmůžeš, já jsem policista," vysmívají se svým obětem. Policejní řady mužů se proti postiženým ženám semknou a násilníka brání. Velkou roli při tom hraje mužský kamarádšoft a představa, že "my policisté jsme hrdinové, a nikdy se nemůžeme dopustit ničeho špatného". Pořad vznikl tak, že letos na jaře udělala jeho autorka reportáž o případu dvou žen, jimž se nepodařilo získat spravedlnost poté, co je obě znásilnil jeden vysoký policista, a po odvysílání tohoto pořadu byla zahlcena emaily desítek dalších žen, které si stěžovaly na stejnou zkušenost.

Rozhovor Britských listů 399. Jak je to s evropskými dotacemi pro Andreje Babiše

18. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaEvropský parlament v minulých dnech schválil rezoluci, upozorňující na střet zájmů Andreje Babiše, českého premiéra a majitele Agrofertu. Evropští poslanci požadují, aby Babiš peníze vrátil. Chtějí také zkoumat stav českých médií, která jsou rukojmím oligarchů, a stav českého právního řádu. Jak je to s evropskými dotacemi pro Andreje Babiše? O tom mluví Jan Čulík s Petrem Leyerem, ředitelem české pobočky organizace Transparency International. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. června 2021.


Osmdesáté výročí napadení SSSR nacistickými vojsky a Churchillova reakce

22. 6. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dnes je tomu přesně 80 let od vpádu nacistických vojsk do Sovětského svazu. Zpětně viděno to byla Hitlerova fatální chyba. Dokázal by bez této chyby držet svou odpornou říši v Evropě desítky let? Obávám se, že by to bylo možné. Nacisté svými zločiny v Sovětském svazu dali sovětskému lidu obrovskou motivaci zničit nacismus do samého kořene. Paradoxně stalinský režim byl k vlastnímu lidu velmi brutální a důsledky hladomorů, stěhování národů jsou do značné míry srovnatelné s holokaustem.

29541

Trump navrhl, aby byli Američané nakažení covidem deportováni do Guantánama

22. 6. 2021

čas čtení 2 minuty


Loni na začátku pandemie navrhl tehdejší americký prezident Donald Trump, aby byli Američané, kteří se nakazí covidem, deportováni do Guantánama.

Informuje o tom nová kniha Nightmare Scenario: Inside the Trump Administration's Response to the Pandemic that Changed History (Scénář noční můra: Analyzujeme reakci Trumpovy vlády na pandemii, která změnila historii) od Yasmeen Abutaleb a Damiana Paletty, dvou reportérů listu Washington Post. Ten zveřejnil z knihy několik úryvků.

 16510

Boris Johnson je jen novinář, který se omylem octl v politice, říká Cummings

22. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Úřad britského premiéra je teď pouze součástí zábavního průmyslu


Bývalý vrcholný poradce Borise Johnsona v Downing Street, Dominic Cummings, pokračuje ve své sžíravé kritice svého bývalého šéfa, jemuž dopomohl k moci.

Úřad britského premiéra v Downing Street je nyní jen "součástí zábavního průmyslu" a nic v rámci žádné seriozní politické strategie se tam nebude dělat, dokud Johnson odtamtud nevypadne, konstatoval Cummings na svém blogu. Johnsona charakterizoval jako "pouhého kecala, novináře, který se omylem octl v politice, a jedná tak po 99 procent svého času."

 16637

Průběžné zpravodajství:

Putin: Koronavirová pandemie se v mnoha regionech zhoršila

22. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

 

- Ruský prezident Vladimír Putin varoval, že v některých ruských regionech se pandemie zhoršuje. Ruské úřady se snaží přesvědčit občany, aby se nechali očkovat napotřetí. Moskva zaznamenala 9120 nových denních infekcí. Kreml konstatoval, že na vině je neochota lidí se nechat očkovat a "nihilismus". Na sociálních sítích se v neděli objevily záběry osob, nemocných na covid, ležících na chodbě v nemocnici v Petrohradě, Putinově domovském městě, kde se konají některé fotbalové zápasy Euro 2020.

- Jihoafrická republika oznamuje, že vytváří první centru pro výrobu vakcín prostřednictvím technologie RNA, na základě iniciativy od francouzského prezidenta Macrona.
 

Členům Rady ČRo vadí "liberálně-demokratická orientace"

22. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

Nadační fond nezávislé žurnalistiky se důrazně ohrazuje vůči bezprecedentnímu obvinění vznesenému některými členy Rady Českého rozhlasu, jimž vadí „liberálně-demokratická“ orientace Nadačního fondu, někteří dokonce napadají transparentnost fungování  Fondu, ať už při udělování grantových pobídek, nebo v rámci metodiky projektu Ratingu, který hodnotí kvalitu médií.

Posláním a primárním úkolem Nadančího fondu nezávislé žurnalistiky, jež vychází z jeho Zakládací listiny a v souladu s Ústavou České republiky a s Listinou základních práv a svobod (oddíl druhý, článek 17) je obrana svobody projevu, právo na informace, právo na vyjádření svého vlastního názoru a nepřipuštění cenzury jako politického nástroje pro umlčení demokratických principů v této zemi.  Proto NFNZ poskytuje podporu nezávislé žurnalistice a médiím nehledě na jejich názorovou platformu prostřednictvím grantových pobídek, vyjadřuje se ke konkrétním mediálním kauzám, komentuje zákonné normy a provozuje zcela transparentně projekt hodnocení médií Rating, jehož metodiku lze najít na webových stránkách NFNZ. 

Mikroby a solární energie by dokázaly vyprodukovat desetkrát více potravin než rostliny

22. 6. 2021

čas čtení 4 minuty

 

Na rozdíl od chovatelství dobytka by systém neměl skoro žádný dopad na životní prostředí

Hektar sojových bobů nakrmí 40 lidí, solárně-mikrobiální proces nakrmí 520 lidí na hektar


Součinnost solární energie a mikrobů by vyrobila desetkrát více bílkovin než plodiny jako sojové boby. Vyplývá to z nové studie.

Systém by měl také minimální dopad na životní prostředí, v obrovském kontrastu s chovatelstvím dobytka, které produkuje obrovské množství skleníkových plyn§ a znečišťuje vodu.

 17300

Šok. Policie ČR nyní svými "obrannými" tweety dává nepřímo najevo, že romského mladíka zabila...

21. 6. 2021

čas čtení 1 minuta


Policie ČR nyní zveřejníla hodně zoufalé tweety, v nichž tvrdí, že usmrcený muž "nebyl žádný český Floyd".

Pak ho označuje za recidivistu pod vlivem drog, který bil do automobilů (s videem).

Takže za to si zasloužil zemřit?

A pak, samozřejmě, popírají, že ho zabili:
Přesně v tutéž dobu publikuje rasistický deník IDnes článek kritizující selhání bezpečnostních sil v aréně v Manchesteru - selhali proto, že brali rasismus vážně: "Nezasáhli, protože se báli obvinění z rasismu",

Neuvěřitelné, to načasování... "Zato Policie ČR, ta problémy s rasismem nemá a kleká lidem na krk, přestože je to od vraždy George Floyda ostře kontroverzní praxe. (JČ)


Andrew Stroehlein: Proč tak obrovské úsilí ze strany policie zostudit a démonizovat určitého člověka, když jste si tak absolutně jisti, že jste nezpůsobili jeho smrt?A jak bylo řečeno už dříve: Není to jen rasismus. Je to také tendence dívat se na uživatele narkotik  jako na podlidi. To, že v době zatčení byl tento mladík pod vlivem něčeho, ovlivní, jak se na to lidé budou dívat. Musíme trvat na tom, že tohle je taktika, která je za všech okolností neobhajitelná.

 

* * *


"To je jejich práce"

Andrew Stroehlein: To video toho policejního zásahu je strašlivé. Policie mu klečí na krku velmi dlouho, i poté, co má mladík spoutané ruce za zády a je znehybněn.

A děsivý je i rozhovor kolemjdoucích:

Žena: Oni ho dusí.
Muž: No a co?
Žena: Jak to "No a co?"
Muž: To je jejich práce.

Bohužel v důsledku hluboce zakořeněného rasismu v této zemi s ním bude mnoho lidí souhlasit a tuto brutalitu budou bránit.


V Teplicích zemřel Rom, poté, co mu policista zaklekl na krk

21. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Mladíkova smrt "neměla nic společného se zásahem policie, prokázala pitva." :) Samozřejmě. Co také jiného mohla prokázat. Nečekali jsme nic jiného.  (JČ)Videozáběry z Teplic jsou virálně sdíleny na sociálních sítích po policejní intervenci proti mladému Romovi, který posléze zemřel v sanitce, povolané na scénu. Členové romské komunity srovnávají jeho smrt se smrtí George Floyda, černocha, kterého loni v USA zavraždila policie.

Jeden zasahující policista klečel na krku mladého Roma několik minut. Mladý muž posléze zemřel v sanitce, kterou zavolala policie.

Policie tvrdí, že její zásah nebyl příčinou smrti, ale narkotika, která mladý muž údajně požil. Michal Miko, ředitel organizace Romanonet, se vyjádřil na internetu, že video ukazuje "vrchol brutality".

Michal Mižigár, romský student historie a romských studií, který získal v roce 2019 cenu Aspen Institutu, konstatoval, že záběry ukazují "romského Floyda dnes v Teplicích". Připomněl útok na romské děti na letním táboře, který vedla romská hudebnice Ida Kelarová a smrt Roma v rukou policie v pizzerii v Žatci a dodal: "Mám pocit stoprocentní bezmoci a smutku. Toto není první případ."

Potíž je, že příčinu smrti má vyšetřovat sama policie... :)
Bude případ vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, jejímž úkolem je vyšetřovat trestné činy spáchané policisty?

Zdroj ZDE ZDE

„Nevím, co je na tobě horší: být cikán nebo transvestita!!“

21. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

Seděl jsem v Praze vzadu ve vagónu metra, když vešla skupina velmi hlasitých opilých Čechů. Jeden z nich byl tak opilý, že usnul (foto). Cestující předstírali, že ignorují jejich ječící hlasy. Vypadali, že pocházejí z jiného města, protože si stěžovali na „pražské ceny“, měli batohy, podložky na spaní a pili z plechovek.

Jeden z nich začal zírat na osobu stojící u dveří.

Hospodaření OSBL za květen 2021

8. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 53 422.16 výdaje byly  jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22  Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci květnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Česko nelze vnímat mimo středoevropský kontext

21. 6. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 9 minut


Veřejný diskurs v Česku je tvarován oligopolními zájmy, které podkopávají Evropskou unii

Nedávná vyjádření Andreje Babiše, ve kterých mj. slovně napadl Evropský parlament, nepochybně mají za cíl kultivovat introspektivní podhoubí v českém veřejném diskursu. Česko je svou lokalitou závislé na dění ve svém geografickém a politickém okolí. Přesto je zahraniční dění v českém mediální diskursu upozaděno domácí politikou, ze které se v mnoha ohledech stalo zástupné divadlo.


 16518

Studie: Nakažení covidem čelí půl roku po nákaze o 60 procent vyššímu riziku úmrtí

21. 6. 2021

čas čtení 2 minuty


Z obrovské studie více než 87 000 pacientů nakažených covidem  vyplývá, že půl roku po nákaze čelí tito pacienti o 60 procent zvýšenému riziku úmrtí v důsledku dlouhodobějších komplikací, a to i v případě mírného průběhu nákazy. Nemoc způsobuje selhání srdce, mrtvice a chronickou chorobu ledvin. Zjistili to výzkumnící z fakulty lékařství na Washington University v Missouri.

Zdravotní rizika u osob vyléčených z coviduy jsou o to větší, o co vážnější byl původní průběh onemocnění. Nejvyšší riziko mají pacienti, kteří museli být hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. Studie vyšla ve čtvrtek v časopise  Nature.
 

Rozhovor Britských listů 397. Amerika má strach říkat vtipy

11. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaPomalu bude už v prezidentské funkci v USA Joe Biden sto padesát dní. Změnilo se něco ve Spojených státech s odchodem Donalda Trumpa? Jan Čulík hovoří o dnešní atmosféře v USA s profesorkou Yale University Karen von Kunes. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. června 2021.

 16447

V USA hrozí vznik dvou odlišných Amerik - šíří se tam varianta Delta a republikáni se nechtějí nechat očkovat

21. 6. 2021

čas čtení 2 minuty


Bidenův cíl, podle něhož mělo být do svátku 4. července očkováno 70 procent Američanů, nebude splněn, protože velké množství Američanů očkování odmítá. Přitom se mezi nimi nyní nebezpečně šíří vysoce nakažlivá indická varianta Delta

Analytikové, pracující s pandemií, varují, že v USA nyní vznikají "dvě odlišné Ameriky", protože republikánské státy se nechtějí nechat očkovat a v zemi se stále více nyní šíří vysoce nakažlivá indická varianta Delta. Různé pobídkové programy, hamburgery zadarmo, pivo zadarmo, stipendia na univerzity, dokonce i tikety do loterie s možnoství vyhrát milion dolarů, na Američany nefungují.

Rozhovor Britských listů 396. Bělorusko: Zatknou vás, když máte červenobílé ponožky

7. 6. 2021

čas čtení 1 minuta


Demonstrace proti diktátorům nefungují, zejména když útlak demokratickým zemím nevadí a diktátoři mají mocného spojence. Po nedávném pirátském únosu běloruského novináře Ramana Protaseviče hovoří Jan Čulík s Aliaksejem Kažarským, odborníkem na mezinárodní záležitosti, který vyučuje na Komenského univerzitě v Bratislavě a na Karlově univerzitě v Praze, o nynější situaci v Bělorusku a kam to může vést. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 9. června 2021.


Pozn. JČ: Při umístění tohoto rozhovoru na YouTube jsem zpočátku asi na půl hodiny zapomněl zakázat diskusi. Během dvaceti minut se pod rozhovorem objevily hned DVĚ neuvěřitelně sprosté, islamofobní a rasistické reakce. Hrdinové...

 16637

Mladí lidé pod 18 let se po proočkování všech dospělých mohou stát rezervoárem koronaviru a jeho nových, nebezpečných variant

21. 6. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Neočkované děti mají potenciál stát se motorem třetí vlny koronaviru prostřednictvím vysoce nakažlivé varianty delta, varuje britský virolog


Úsilí co nejrychleji proočkovat proti koronaviru všechny dospělé nad 18 let v Británii může vést ke koncentraci koronavirové nákazy u dětí, varuje čelný britský virolog. Mladí lidé pod 18 let by se mohli stát rezervoárem koronaviru, v němž by mohly vznikat nové varianty, upozorňuje Julian Tang z Leicester University.

V Británii došlo za poslední týden k nárůstu nákazy indickou variantou Delta o 79 procent. V Británii nyní běží závod mezi očkovacím programem a třetí vlnou nákazy, konstatují vědci. Mnoho z nich se domnívá, že jsou důvody pro opatrný optimismus, že vakcínám se podaří potlačit počet hospitalizací a úmrtí, přestože počet nákaz rychle stoupá.

Rozhovor Britských listů 395. Stavět elektrárnu v Dukovanech je nerealizovatelný nesmysl

4. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaV pátek 4. června bude v Poslanecké sněmovně na pořadu jednání lex Dukovany. Bohumil Kartous hovoří k problému dostavby gigantických jaderných elektráren v ČR i jinde s Edvardem Sequensem odborníkem z organizace Calla. Edvard Sequens věcně, erudovaně a informovaně vysvětluje, že poněkud šílené snahy české vlády stavět v Dukovanech další jaderný reaktor jsou opravdu z MNOHA ohledů naprostý nesmysl. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. června 2021.

K tomu:


Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 394. Jak někteří Češi nevědí, že nemají sexuálně šikanovat ženy

1. 6. 2021

čas čtení 1 minutaSkandál ohledně údajného sexuálního šikanování, které páchal Dominik Feri, otřásl Českou republikou. Jenže to není zdaleka jediný problém. Víte, že co do rovnosti platů mezi muži a ženami je podle Světového ekonomického fóra Česká republika na 101. místě na světě? Proč? A kdo přinesl do České republiky ono iracionální pohrdání úsilím, aby měly ženy stejná práva jako muži? O tom hovoří Jan Čulík s Josefem Švédou, autorem pozoruhodné knihy o vzatích Čechů ke Spojeným státům "Země zaslíbená, země zlořečená". Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 2. června 2021.

K tomu:

Rozsáhlé demonstrace v Brazílii požadují kvůli půl milionu mrtvých na covid Bolsonarovu rezignaci

21. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Půl milionu mrtvých na covid v Brazílii vyvolalo rozsáhlé demonstrace proti prezidentu Jairu Bolsonarovi. Ten loni covid označil za "chřipečku"  a neobjednal dostatečné množství vakcín, očkováno je v Brazílii jen 11 procent obyvatel. Podpora pro Bolsonara poklesla v Brazílii na 24 procent.

V Brazílii neexistuje řádná centrální strategie boje proti koronaviru, kterou by prosazovala centrální vláda. V zemi umírá v současnosti na covid 2000 lidí denně a vědci varují, že situace se bude nadále zhoršovat. Brazílie je ohrožením pro celý svět, protože při nekontrolované pandemii je to nyní semeniště pro nové, nebezpečné varianty, které se mohoy vymknout vakcínám. Brazilská varianta gamma usmrcuje v městě Sao Paolo těhotné matky a nenarozené děti. Už se rozšířila do USA i do Evropy.

30519

Je Turecko fašistickou diktaturou?

21. 6. 2021 / Kateřina Paříková

čas čtení 3 minuty

Možná bychom mohli, a také měli, aspoň na chvíli odvrátit svou tolik soustředěnou pozornost od "zlého" Ruska a Běloruska a zaměřit se na spojovací uzel mezi Evropou a Blízkým východem...  

Mladá žena Deniz Poyraz, členka HDP - Erdoganem nenáviděné a neustále potlačované pro-kurdské opoziční politické Lidově demokratické strany, přišla ve čtvrtek 17. 6. o život při ozbrojeném útoku na budovu strany v tureckém městě Izmir. Útočníkem a jejím vrahem byl později identifikován Onur Gencer, pokud ne přímo člen, tak přinejmenším dle gesta ruky na fotografii sympatizant Šedých vlků (krajně pravicová skupina Šedí vlci je militantním křídlem nacionalistické Strany národní akce (MHP) - ta tvoří koalici s vládnoucí Stranou rozvoje a spravedlnosti (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a je dlouhodobým spojencem vládní strany), který podle publikovaných zdrojů údajně bojoval v Sýrii po boku teroristických frakcí podporovaných Tureckem.

 17294

Studie ukazuje, jak koronavirus poškozuje mozek

21. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Skupina brazilských vědců z Federální univerzity v Rio de Janeiru (UFRJ), Nadace Oswalda Cruze (Fiocruz) a Výzkumného ústavu D'Or poprvé popsala, jak Sars-CoV-2 napadá neuronové buňky a způsobuje poškození mozku. Vědci zjistili, že zatímco se virus nereplikuje uvnitř neuronů, spouští systémovou zánětlivou reakci, která vede k poškození neuronových buněk. Objev provedený v laboratoři bude mít zásadní význam pro pochopení neurologických a psychiatrických následků covidu-19.

Co pro Blízký východ znamená "zvolení" íránského hardlinera Raisího?

21. 6. 2021

čas čtení 4 minuty

Prezidentské volby v Íránu podle očekávání "vyhrál" bývalý hlavní soudce íránské justice Ebrahim Raisí s více než 60 procenty voličských hlasů. Problém tkví v tom, že méně než polovina oprávněných voličů se obtěžovala jít k urnám. Klerikální establishment měl natolik prověřené kandidáty na prezidenta, že bránil centristům a pragmatikům v kandidatuře. Mnoho Íránců tak získalo pocit, že nemají moc na výběr, píše Juan Cole.

Mezitím v Absurdistánu 181:

O konfliktu mezi Polskem a ČR ohledně dolu Turów, 20 km od Liberce

21. 6. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut


Zdá se, že Polsko je ve válce. Nedávno jsme slyšeli o tom, že se jedna polská ponorka téměř potopila, poté se střílelo na jednu polskou stihačku a nyní byly zcela zničeny dva polské tanky. A pak je tu ten případ kybernetické války, kdy došlo k úniku e-mailů od důležitého člena vlády. S kým jsme tedy ve válce? S Ruskem? S Běloruskem? Nebo snad s Německem? Nebo dokonce s Marťany?

 17291

Na vlnách TSS - aneb (zatím) Máte právo žít

21. 6. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Titulní foto: Twitter Matěje Schneidera.

Koalice Trikolóra Svobodní Soukromníci - podle pořadí kandidátů na billboardu spíše Soukromníci Svobodní Trikolóra - občanům této země sděluje zásadní informaci, že prý mají právo žít. Tedy zatím. Než si případně zvolí pravicové radikály, kteří jsou s bizarní směsí nacionalismu a volnotržní ideologie i pro ODS příliš nestravitelní.

 17292

Julius Rosenberg nepředal Rusům atomovou bombu a Ethel Rosenbergová byla popravena za to, že byla manželka

20. 6. 2021

čas čtení 7 minut

Při příležitosti výročí popravy Ethel a Julia Rosenbergových v USA dne 19. června 1953 přinesl deník Guardian nové informace. Ethel byla nevinná, Julius byl ruský špion, ale Rusům údaje o atomové bombě neposkytl, protože tomu technicky nerozuměl. Přestal pracovat jako špion pro Sovětský svaz v únoru 1945, tedy ještě před ukončením druhé světové války, kdy byl Sovětský svaz pro USA vojenský spojenec.

V rozsáhlém článku publikovaném při příležitosti výročí popravy Julia a Ethel Rosenbergových uvádí deník Guardian na základě rozhovorů s jejich syny Robertem  (74) a Michaelem (78)  a na základě právě vydané knihy Ethel Rosenberg od Anny Sebba (Orion, 20 liber, knihu je možno zakoupit ZDE) informace o příběhu Rosenbergových, který byli v USA popraveni 19. června 1953, na pravou míru.

Julius a Ethel Rosenbergovi, stejně jako David Greenglass a jeho manželka Ruth, byli komunisté. Jako celá řada židů se začali zajímat o komunismus ve třicátých letech, kdy se zdálo, že by to mohl být nástroj pro boj proti nacismu. "Je lehké je dnes kritizovat, ale to byli lidi, kteří vyrostli v chudobě během americké hospodářské krize a byli svědky vzestupu fašismu," konstatuje Anna Sebba.

 16518

Doporučení k příjezdům ze zahraničí: Jak omezit riziko zavlečení nebezpečných variant koronaviru do ČR

20. 6. 2021

čas čtení 10 minut

Tisková zpráva   

Mezioborová skupina MeSES vydává soubor doporučení k příjezdům ze zahraničí a návratům z dovolených. Cílem vydaných doporučení je výrazně omezit riziko zavlečení nebezpečných variant viru covid-19 do České republiky. Omezení rizika není myslitelné bez opatření, která umožní kontrolu nákazy u osob přijíždějících ze zahraničí.


Nezbytným doporučovaným opatřením je povinné vyplňování příjezdového formuláře, který navrhujeme doplnit o některé další údaje, umožňující ve svém souhrnu přesnější detekci rizik. Doporučujeme rovněž, aby formulář informoval o právních následcích uvedení nepravdivých údajů. Pravdivost deklarovaných údajů by měla být namátkově ověřována.


Doporučujeme také, aby stát aktivně využíval příjezdové formuláře ke kontrolám dodržování karantény a také k případnému trasování. Za nejúčinnější považujeme telefonickou kontrolu příjezdů a napojení databáze formulářů na systém Chytré karantény. Telefonickou kontrolu karantén považujeme za nákladově vysoce efektivní.


Nepovažujeme za vhodné, že stát umožňuje vstup na základě neúplného očkování. Doporučujeme, aby byl pro takové osoby zachován nárok na bezplatné PCR testy. Ten byl měl být povinně vyžadován po příjezdu z vysoce rizikových zemí i pro plně očkované. Sekvenaci je třeba významně zaměřit právě na tyto odběry.


Upozorňujeme na nebezpečí plynoucí z nedostatečné kontroly pravosti výsledků testů. Kromě právních následků, na které by měli být cestovatelé upozorňováni, hrozí takovým jednáním vysoké škody na zdraví i ekonomické ztráty. Uvádíme, že kontroly při vstupu na území České republiky by měly být stejné pro všechny typy a možnosti vstupů i způsoby dopravy.


V souboru doporučení konstatujeme, že krátkodobé pobyty v příhraničních oblastech sousedících států související s všedním životem, rodinnými vztahy, výkonem zaměstnání a volnočasovými aktivitami znamenají v současné situaci srovnatelného epidemického zatížení příhraničních oblastí nižší epidemické riziko.


Jednotlivá doporučení jsou opatřena odkazy na datové zdroje i na vědecké studie. Využití námi formulovaných doporučení považujeme za zásadní pro snížení epidemického rizika v následujícím období.

 17290

Rosenbergovi, čili Tajemství úpadku západní levice

19. 6. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Titulní foto: Roger Higgins/Wikimedia Commons


19. června 1953 byli v newyorské věznici Sing Sing popraveni manželé Julius a Ethel Rosenbergovi - o tři roky dříve zatčení kvůli předání technologie atomové bomby SSSR a odsouzení 5. dubna 1951. Postavy Rosenbergových zůstávají dodnes pro levicové radikály předmětem kontroverze a část si jich náboženským procesem vyzdvihování "mučedníků" z obou odsouzených vytvořila hrdiny vlastního politického martyrologia.

Slovinský ultrapravicový premiér zaútočil na Radu Evropy

19. 6. 2021

čas čtení < 1 minutaZřejmě bylo opravdu chybou, když Evropská unie přijala do svých řad bývalé komunistické země. Skoro ve všech z nich se občané navracejí k autoritářství. Volí "politiky", kteří prosazují diktátorskou praxi a propadají populismu. Více o tom v tomto Rozhovoru Britských listů.

Slovinský premiér Janez Janša ostře zaútočil na Radu Evropy, mezinárodní organizaci hájící lidská práva, za memorandum, které kritizuje "ohromující úpadek svobody médií ve Slovinsku". Slovinsko přitom, za vlády tohoto protievropského ultrapravicového populisty, přebírá od 1. července předsednictví Evropské unie!


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Po úniku chemikálií v Plzni zemřeli dva lidé, další dva jsou ve vážném stavu

19. 6. 2021 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/

 

Co na to nominální opozice?


Místo havárie je vzdáleno od středu města necelé dva kilometry. Je to bývalá čistírna odpadních vod (dále ČOV) z hutních provozů bývalé Škodovky. Prakticky na okraji velkého sídliště panelových domů Přední Skvrňany. Nejbližší obytný dům je od místa havárie vzdálen sto metrů. Bývalá ČOV se nachází uvnitř náletové vegetace mezi bývalou Škodovkou a sídlištěm.

 17288

Koronavirus: Vysoce nakažlivá indická varianta Delta se stává globálně dominantní, varuje Světová zdravotnická organizace

18. 6. 2021

čas čtení 6 minut

 

- Hlupáci v České republice chybně usoudili, že pandemie skončila - protože nevidí za vlastní práh - a netuší, že hrozí krutá třetí vlna pandemie vysoce nakažlivou a smrtící indickou variantou Delta, nemluvě o nebezpečí dalších variant, které se volně šíří v neočkovaných zemích třetího světa a brzo dojdou i do Evropy. Cestování z ČR do zahraničí není omezeno a Češi přivezou nákazu z Jančurových vlaků, jimiž za levné peníze houfně pocestují do Chorvatska. Jeden český diplomat mě dnes upozornil, že žádná protikoronavirová opatření se teď v Česku dělat nebudou, protože se zase blíží volby. Vlna úmrtí bude následovat až po nich. V ČR je proti nebezpečné variantě Delta druhou vakcínou dosud chráněno jen něco málo nad 23 procent obyvatelstva. Je to katastrofa. Je urgentně nutné očkovat oběma vakcínami všechny české občany. (JČ)

Ve čtvrtek 17.6. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 163 denních nákaz, od předchozího dne je to nárůst o 29 nákaz.. V ČR do 17.6. zemřelo  30 275 lidí, od předchozího dne je to nárůst o 18 mrtvých. V nemocnicích je 107 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 665 818 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Očkováno první dávkou bylo v ČR 4 619 417 osob, druhou dávkou 2 323 105 osob, před nebezpečnou indickou variantou je tedy v ČR dosud chráněno jen cca 23  procent obyvatelstva. 

V Londýně se v sobotu tvořily mnohahodinové fronty, když bylo na fotbalových  stadionech a na mnoha dalších místech uspořádáno hromadné očkování proti covidu a vyzváni byli všichni dosud neočkovaní občané od 18 let, aby se dostavili na očkování - bez předchozí registrace a bez jakýchkoliv dokumentů. Očkování bylo zpřístupněno komukoliv, britským občanům i cizincům:


- Brazílie už zaznamenala více než půl milionu mrtvých na covid. Tisíce lidí v Brazílii demonstrovaly proti reakci prezidena Bolsonara na pandemii.

- Spojené státy proočkovaly více než 317,1 milionu vakcín.

- Británie v sobotu zaznamenala 10 321 nových nákaz. Dalších 14 osob zemřelo.
- Soumya Swaminathan, hlavní vědec Světové zdravotnické organizace, varoval v pátek, že indická varianta Delta se stává globálně dominantní verzí koronaviru.

- Trajektorie covidu v Africe je nesmírně znepokojující, konstatoval Mike Ryan, hlavní expert Světové zdravotnické organizace pro krize. Upozornil, že Afrika minulý týden registrovala jen 5 procent globálních nákaz na covid a 2,2 procenta úmrtí. Jenže v Africe se netestuje a úmrtí se řádně neregistrují. Je nesmírně znepokojující, že nikdo neví, co se tam vlastně děje, upozornil Ryan.

- Covid zůstává vážnou a smrtelnou hrozbou pro neočkované osoby, varoval v pátek americký prezident Joe Biden.

- Brazilská varianta koronaviru  P1 usmrcuje těhotné matky a jejich nenarozené děti. V jednom z nejpostiženějších brazilských měst, v městě Sao Paolo umírá na covid nyní 42 těhotných matek každý týden. ZDE  Američtí epidemiologové jsou vážně znepokojeni brazilskou variantou P1, též známou jako Gamma. Je přítomna v četných státech USA a na americkém západě a severovýchodě tvoří více než 15 procent všech nákaz. ZDE 


 16510

Británie: Konzervativci spektakulárně prohráli doplňovací volby v Buckinghamshiru

18. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Že by se blížil konec éry Borise Johnsona? Centristická Liberálnědemokratická strana dramaticky zvítězila v historicky naprosto bezpečném konzervativním volebním okrsku Chesham a Amersham v jihoanglickém hrabství Buckinghamshire, přestože tam  vedli předvolební propagandu nejvyšší činitelé Konzervativní strany. Doplňovací volby se tam ve čtvrtek konaly po úmrtí dlouholeté místní konzervativní poslankyně Cheryl Gillanové, která zastupovala tento volební okrsek od roku 1992 a ve volbách v roce 2019 získala obrovskou volební většinu 16 229 hlasů.

Poslanecké křeslo však nyní získala liberální demokratka Sarah Green s 21 517 hlasy, zvítězila nad konzervativním kandidátem Peterem Fleetem s náskokem 8 028 hlasů. Je to posun o 25 procentních bodů směrem k liberálním demokratům od konzervativců.

Pokud je tato změna nálady v jižní Anglii reprezentativní, znamenalo by to, že by liberální demokraté získali při příštích všeobecných volbách od konzervativců četná poslanecká křesla v jižní Anglii.


Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Role Íránu během posledního konfliktu v Gaze

18. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

Zmínky o Íránu v komentářích o střetech mezi Izraelem a palestinskými frakcemi v Gaze zjevně chyběly, ačkoliv dvě primární teroristické organizace, Hamás a Islámský džihád, přemrštěně chválily Teherán a jeho regionální proxies za poskytování vojenských schopností a financí, napsal Oved Lobel.

 17287

Používal Joe Biden při tiskové konferenci v Ženevě teleprompter?

18. 6. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Milan Kohout, který léta pracoval v USA v televizi, upozorňuje, že američtí politikové používají při svých veřejných projevech teleprompter, z něhož svůj projev čtou. Z Británie to také známe, ovšem teleprompter je něco jako z průhledné umělé hmoty vyrobený stojan na noty, který stává těsně vedle mluvícího politika - z úhlu pohledu diváků nevidíte na něm nic. V Ženevě byl úvodní televizní záběr místa, kde se konala Bidenova tiskové konference, velký celek, a žádné telepromptery na něm vidět nebyly. Kromě toho, Bidenova tisková konference se konala těsně po setkání s Putinem - dokázali by američtí vládní pracovníci tak rychle napsat Bidenovi projev? A dále, nevypadalo to, že by Biden svůj projev četl, že by se někam při tom díval. (JČ)

Milan Kohout z Bostonu upozorňuje, že tomu tak prý skutečně bylo, a poslal nám televizní záběr ze strany prostoru, kde se konala tisková konference. Píše k tomu: Tady je jeden z bočních záběrů - vidíte ten obdélník za obličejen toho reportéra? To je jeden z těch teleprompterů, z něho četl celý ten začátek té tiskové konference (to mu stačili rychle napsat, to není problém, osattně dopředu už věděli, co bude s Putinem probírat). Já si myslím, že ho teď musí děsně kontrolovat, co řekne, neb se v minulosti už ukázalo, jak je senilní...


Milan Kohout pokračuje: V případě Putina musím říct, že to z telepromptru nečetl a nevěděl dopředu otázky reportérů - ta reportérka ho zaskočila... Její otázka zněla:

"Seznam vašich politických oponentů, kteří jsou mrtví, nebo ve vězení, je dlouhý. Organizace Alexeje Navalného požaduje svobodné a spravedlivé volby a ukončení korupce, ale Rusko tu organizaci postavilo mimo zákon a nazývá ji extremistickou. A vy jste nyní zabránili všem, kdo ho podporují, aby kandidovali na politický úřad. Takže moje otázka zní, pane prezidente, čeho se tolik bojíte?"

(Viz toto video od minuty 3.39):

27809

Mezinárodní agentura pro atomovou energii zůstala v íránské jaderné krizi sama

18. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

Generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Grossi prohlásil, že považuje otázku záruk za záležitost současnosti, nikoliv minulosti. Avšak pětatřicetičlenná rada MAAE, která má v popisu práce volat státy k odpovědnosti za plnění jejich závazků plynoucích ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, mu možná nepomůže, napsali Andrea Strickerová a Behnam Ben Taleblu.

Tisková zpráva:

EU chystá novou směrnici o kyberbezpečnosti. Zpravodajkou je Pirátka Gregorová

18. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

Prohloubení spolupráce mezi členskými státy v oblasti kyberbezpečnosti, posílení společné obrany proti hackerům a také rozšíření seznamu kritických sektorů. To přináší reforma směrnice o bezpečnosti sítí a informačních systémů (tzv. NIS 2), na které začal pracovat Evropský parlament. Zpravodajkou návrhu za podvýbor pro bezpečnost a obranu se stala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, podle které je návrh Evropské Komise potřebný. 

 16637

Studie: Pouhé prodělání covidu vám nezaručuje imunitu

18. 6. 2021

čas čtení 3 minuty


Výzkum zjistil, že v imunitní reakci zdravotníků nakažených covidem byly po půl roce obrovské rozdíly. Trvalejší imunitu zaručuje jen očkování, ne prodělání covidu

Předchozí nakažení koronavirem vás nutně dlouhodoběji nechrání proti covidu, zejména při nakažení novými variantami, zjistila studie zdravotníků, kteří prodělali covid.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus bude v našem životě už přítomen navždycky

17. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

 

Ve středu 16.6. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 134 denních nákaz. V ČR do 16.6. zemřelo  30 257 lidí.. V nemocnicích je 113 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 665 660 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Očkováno první dávkou bylo v ČR 4 580 760 osob, druhou dávkou 2 242 612 osob, před nebezpečnou indickou variantou je tedy v ČR dosud chráněno jen cca 22  procent obyvatelstva. 

- Britští vládní vědci upozorňují, že koronaviru se nikdy nezbavíme, že onemocnění na covid a úmrtí na covid budou přítomny "po celý náš další život". Budeme muset s koronavirem žít, budeme žít v opatrnější společnosti, kde porozumíme vědě a poučili jsme se z traumatu pandemie. Lidi dál budou na koronavirus umírat, hlavní hrozbou budou zimní vlny, Nákazy a úmrtí je nutno minimalizovat vakcinací. Lidé budou muset nadále dodržovat dobrou hygienu, pracovat z domova, nosit roušky, mít lepší větrání, nechodit do práce či mezi lidi, když máme covidové příznaky, jezdit do práce na kole a ne veřejnou dopravou, pokud možno necestovat letadlem. Vlády musejí naučit lidi, aby se sami chovali odpovědně. Lidi si musejí uvědomit, že když půjdou na večírek v uzavřené místnosti, mohou tím nakazit své příbuzné. Situace bude podobná sezónní chřipce, která každou zimu usmrtí desetitisíce lidí, ale počty mrtvých se snižují očkováním nejzranitelnějších osob. ZDE  

- 350 indonéských lékařů onemocnělo na covid, přestože byli očkování čínskou vakcínou Sinovac. Desítky z nich musely být hospitalizovány. Vyvolává to znepokojení ohledně účinnosti některých vakcín proti agresivnějším variantám koronaviru. Indonésie trpí šířením indické vakcíny Delta. Registrovala 1,9 milionů nákaz a 53 000 úmrtí. Zemřelo tam 946 zdravotníků.


 16478

Washington Post: Biden smazal Putinovi z tváře triumfální úsměv

17. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

Mezi nynější Bidenovou schůzkou s Putinem a Trumpovou schůzkou s Putinem v Helsinkách v roce 2018 by nemohl být větší kontrast, píše v listě Washington Post komentátor Max Boot. V Helsinkách r. 2018 se Trump šklebil a krčil se. Přijal Putinovo popírání ruských zásahů v amerických prezidentských volbách r. 2016. Putin z té schůzky odcházel s vítězným úšklebkem jako kočka, která právě sežrala kanára.

Historik Michal Beschloss si povšiml, že při tiskové konferenci tuto středu v Ženevě se Putin takto  po setkání s Bidenem vítězně nešklebil. I když Putin mluvil jako obvykle nepoctivě a podle vzoru "vy zase lynčujete černochy", jeho chování bylo utlumené a zdaleka nebylo triumfální. Putin zaútočil na Spojené státy, ale dal si pozor, aby nezaútočil na Bidena osobně. Dokonce ho pozitivně srovnal se svým předchůdcem: "Pan prezident Biden je zkušený státník. Je velmi jiný než prezident Trump." (Au, to bolí...!) 

 17284

Podle britského výzkumu mají odpůrci hnutí Black Lives Matter a práv transgenderových osob volnější vazbu na realitu

17. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

 
Výzkum provedený Policy Institute na King’s College v Londýně a organizací Ipsos MORI a nazvaný Zlomy v kulturních válkách ve Velké Británii„ studoval názory účastníků „na všech stranách šesti významných témat“. Studie ukazuje, že většina lidí, kteří se staví proti trans právům a proti hnutí Black Lives Matter, má chybné „vnímání reality“.

Vědci představili účastníkům šest témat, která jsou součástí „hlavních současných debat“, včetně práv transsexuálů a hnutí Black Lives Matter, vedle brexitu, stranické politiky, britského impéria a covidu-19.

Pomozte zachránit unikátní bučiny Krušných hor

17. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

 
Na úbočích Krušných hor jsou právě teď u Horního Jiřetína káceny unikátní květnaté bučiny, které jsou zařazeny do seznamu nejcennější evropské přírody, sítě Natura 2000.

Staré bukové lesy jsou nahrazovány nepůvodními dřevinami, například smrkem. Mizí unikátní část naší přírody a spolu s ní ztrací svůj přirozený domov chráněné druhy rostlin a zvířat.
Pomozte nám přesvědčit Krajský úřad Ústeckého kraje a Ministerstvo životního prostředí, aby neprodleně zasáhly, zastavily kácení a nad bučinami na úpatí Krušných hor vyhlásily bezzásahovost.

Podepište tuto výzvu: https://www.buciny.cz/

 16510

Proč Boris Johnson nikdy nemůže najít společnou řeč s evropskými politiky

17. 6. 2021

čas čtení 4 minuty

 
Brexit je úprk od složité reality do světa symbolů a fantazie. Není alarmující, že podobnou populistickou cestou se nyní vydává i Babiš?


Pro Johnsona je brexit otázkou národního charakteru, který nelze popsat právními dokumenty. Pro evropské politiky obsahují právní texty autentický význam projektu Evropské unie, který v reálném světě existuje pouze jako soubor předpisů a pravidel, která je nutno realizovat. Pro Johnsona je dohoda o odchodu Británie z EU jen jednorázový nástroj, jímž se chtěl dostat ze slepé uličky. Pro Brusel je ta dohoda  místností bez klíče, do níž se jí Británie uzavřela, píše Raphael Bahr.

Homeless tales č. 5

17. 6. 2021 / Vojtěch Landa

čas čtení 3 minuty

Máme je ve svých snech. Jsme na skupině a jelikož se o tom nechce nikomu mluvit, tak začnu já:

Vojta: Já sice racionálně vím, že mi moc nehrozí, že bych tady mohl skončit. Ale stejně to na mě dolíhá. Zejména když vidím, jak se tu těsní na pokojích po 10. To je moje noční můra. Nedávno jsem se totiž stěhoval. 

A ten podpis nájemní smlouvy byl docela otravnej a hodně jsme se o různý věci přeli. No a pak se mi zdálo, jak přijdu domů od kamarádů z hospody, je tak kolem půlnoci. A v koupelně slyším nějakej zvuk. Tak otevřu dveře a tam se sprchuje nějakej chlap. V šoku ustoupím a podívám se do pokoje a z pod peřiny se najednou vynoří další. Je strašnej kámoš. Nějakej Tomáš. Představí se a začne hned ukacanej small talk, jak tady spolu budem vycházet.


Další ze série příběhů lidí bez domova, které autor sepsal na základě své osobní pracovní zkušenosti.

KHB

17. 6. 2021 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 1 minuta

Na podzim oslavíme 200 let od narození Karla Havlíčka z Borové u Havlíčkova Brodu. Město Havlíčkův Brod, dříve Německý Brod a ještě dříve Brod rytíře z Boží milosti Smila z Lichtenburka si zdánlivě svého nejznámějšího literáta váží (ostatně se po něm pojmenovalo), ale často přemýšlím, zda je to tak skutečně a jak by to asi fungovalo, kdyby Havlíček byl dnes mezi námi.

30758

Umělecký koncept zobrazující degeneraci idolu

Manifest psího guláše

17. 6. 2021 / Jáchym Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Je idol skutečný? Kdo je idolem dnešní doby? Co je to vlastně idol? Tyto všechny otázky a ještě mnohé další jsme si položili společně s Annou Hruškovou při tvorbě Psího guláše. Psí guláš je konceptuální umělecká instalace vytvořená v rámci letošního ročníku soutěže středoškolských výtvarných projektů Máš umělecké střevo? Myšlenkovým jádrem našeho díla je manifest, ve kterém je rozebrána samotná myšlenka moderního idolu a jeho postupné degenerace. Dílo má podobu plechovek psího guláše umístěných do veřejného prostoru - do regálů supermarketu. Supermarket byl během covidového omezení pohybu a shromažďování ideálním výstavním prostorem především proto, že obchod představoval v průběhu posledního roku poslední místo, kam se lidé uchylovali za kulturou a sociálním stykem. Ikonický předmět, plechovka "psího guláše", pak nese náš manifest až ke konečnému spotřebiteli...30644

Ekonomický výpadek pandemie by měl být vyrovnán do dvou let, k čemuž ale pravděpodobně nebylo tak masivní práškování penězi nutné. A na nejzranitelnější se opět kašlalo..

Jaké budou ekonomické dopady pandemie?

17. 6. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 14 minut


S mírným optimismem předpokládejme, že jsme z toho dlouhého tunelu definitivně vyjeli a můžeme se zase začít rozhlížet kolem sebe. Zaměřím se zde na ekonomiku: do jakého stavu se probouzíme, co nás čeká?
První vlna Covidu přinesla razantní ekonomický propad, kdy se některé segmenty ekonomiky zcela zastavily a zamrzly, jak na straně nabídky (zastavená výroba a logistika), tak i u poptávky (lidé přestali kupovat a i firmy hodily na nákupy stopku). Hovořilo se o rozvrácení a devastaci ekonomiky, o hlubší krizi než jsme kdykoli zažili, o dekádě dlouhé obnově.
Po roce - přesto že nové vlny Covidu udeřily tvrději než ta první - je ale obrázek hodně jiný a je to překvapivé. Nálada podnikatelů (slouží jako osvědčený indikátor blížící se krize nebo naopak boomu) je nečekaně dobrá. Téměř jednohlasý chór z průmyslu říká: máme zakázky tak dopředu jako nikdy, nestíháme vyrábět, jestli nám něco chybí, nejsou to zakázky a zákazníci, ale spíše pracovníci nebo suroviny a komponenty pro výrobu. Problém s financemi nemáme.

 16879

Usiluje Severoatlantická aliance o světovou dominanci?

17. 6. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Kritické pohledy na existenci a činnost Severoatlantické aliance (NATO) jsou stále šmahem odmítány, protože západní svět prý čelí nejedné hrozbě. Bylo tomu tak před 76 lety, tedy v době vzniku aliance, a je tomu tak i nyní – jak slyšíme z úst jejích stoupenců. Nyní – po summitu NATO v Bruselu – se z oficiálního komuniké dozvídáme, že aktuální hrozbu představuje „rostoucí moc“ Pekingu a „agresivní akce“ Kremlu. Otázkou přitom zůstává, zda předvádění bicepsu Číně a Rusku naráz vede k něčemu kloudnému, anebo je to naopak cesta do pekel. A proč by se vlastně evropské země měly upínat k vojenské alianci vedené Spojenými státy, když jsou jejich partikulární zájmy rozdílné?

Biden varoval Putina, že USA provedou protiútok, pokud Rusko nepřestane s kyberútoky

16. 6. 2021

čas čtení 3 minuty


Spojené státy provedou proti Rusku protiútok, pokud bude Rusko dále provádět zlovolné hackerské útoky proti americkým cílům, konstatoval Joe Biden po "dobrých a pozitivních" rozhovorech s Vladimírem Putinem v Ženevě. Putin dobře ví, že Spojené státy mají hypermoderní onlinové technické prostředky, i když přesně neví co, dodal Biden.

Biden zdůraznil, že Rusko "musí dodržovat silniční pravidla", nebo bude čelit blíže nespecifikovaným důsledkům.

 16478

Joe Biden umí, co Češi většinou neumějí

16. 6. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Velký dojem na mě udělala tisková konference amerického prezidenta Joea Bidena po jeho setkání s Vladimírem Putinem, kterou jsem sledoval ve středu v podvečer živém vysílání z Ženevy. Osmasedmdesátiletý Biden hovořil spatra, bez papíru, věcně, jasně a strukturovaně. V úvodu přednesl hlavní body toho, co chtěl říct, pak to rozebral a nakonec to přehledně shrnul. Přesně tak, jak se mají psát univerzitní seminární práce, technikou, kterou mnoho studentů v České republice neumí, protože je to nikdo nenaučil. Biden mluvil vstřícně, pragmaticky a bez emocí.

Ale co mě na jeho projevu a na jeho přístupu nejvíce zaujalo, bylo to, že Biden umí to, co většina Čechů zdá se neumí - postavit se do bot jiných lidí a vnímat, že i jejich postoje jsou interně žité a legitimní, pochopit, proč takové postoje zastávají.


Sněmovna dnes vydala vládě bianco šek na nový jaderný reaktor v Dukovanech

16. 6. 2021

čas čtení 2 minuty


Tisková reakce Hnutí DUHA a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí
 
 

Pokud nezasáhne Senát, budou spotřebitelé elektřiny platit víc do konce století

středa 16. června  2021
   
Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném třetím čtení přijala vládní návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů [1]. Hlasy především poslanců ANO, ČSSD a ODS odmítla zastropovat garantovanou výkupní cenu elektřiny z nových reaktorů, čímž by omezila negativní dopady na spotřebitele elektřiny [2]. Pokud zastropování do zákona nevrátí Senát, bude dnešní rozhodnutí dopadat na spotřebitele od uvedení elektrárny do provozu po roce 2040 až do konce století.  Ve stínu dohody poslanců demokratické opozice s ministrem  Karlem Havlíčkem o vložení bezpečnostní pojistky vyřazující z podpory Rusko a Čínu, tak zůstaly zásadní dopady přijetí zákona pro státní rozpočet i peněženky spotřebitelů elektřiny.

 17283

Důkaz, že Johnson označil svého ministra zdravotnictví za "absolutně k ničemu"

16. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

"Seriál" útoků a protiútoků ohledně nekompetence britské vlády v pandemii pokračuje


V prvních týdnech pandemie loni na jaře charakterizoval Boris Johnson svého ministra zdravotnictví Matta Hancocka jako "totally fucking hopeless" - "do prdele naprosto beznadějného". Vyplývá to z textové komunikace, kterou nyní zveřejnil bývalý Johnsonův poradce Dominic Cummings. Ten právě vydal celou řadu textů a dokumentů ze zasedání krizového výboru britské vlády Cobra. Konstatoval, že tento materiál uvede na pravou míru "lži" šířené z premiérského úřadu v Downing Street a ministrem zdravotnictví Hancockem o rané etapě pandemie.

Bývalá tisková mluvčí českobudějovické nemocnice prosazuje Rosatom

16. 6. 2021

čas čtení 1 minutaIvana Kerlesová, nyní píaristka, dříve tisková mluvčí českobudějovické nemocnice je spoluzakladatelkou Spolku pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Ten Spolek vznikl jako předvolební akce Trikolóry. Nyní Kerlesová prosazuje vliv ruského podniku Rosatom:

Materiály k jádru Terlesovu evidentně někdo krmí, sama o tom neví nic.

Prohlášení Kerlesové:

"Společnost Rosatom by pravděpodobně byla schopná nový jaderný zdroj za
akceptovatelnou cenu postavit. Korejská společnost KHNP nemá licencovaný
blok o výkonu do 1200 megawatt a nesplňuje tedy požadavky vlády. Ve
stejné situaci je francouzská společnost EDF," uvedla předsedkyně Spolku
Pro dostavbu JETE Ivana Kerlesová. Americký Westinghouse by podle ní
technické parametry splňoval, ale není, jak uvedla, v potřebné finanční
kondici. Míní, že by měla začít diskuse, zda je ČR sama nebo se zeměmi
V4 schopná vyvinout komerční jaderné energetické zařízení a kolik by
takový vývoj se státní podporou stál.

Celý ten Spolek byl původně předvolební projekt Trikolóry, které je
Kerlecová spoluzakladatelka: https://kerleska.cz/o-mne/. Bohužel má
cestu do jihočeských médií umetenou přes spoustu kamarádů a živí ji
nejen komunikace, ale i projekty na výchovu a vzdělávání, upozorňuje Edward Sequens ze spolku Calla.


ČTK:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spolek-pro-dostavbu-cr-by-mela-resit-zda-umi-vyvinout-velky-jaderny-blok

Stanovisko spolku:
http://spolekprodostavbujete.cz/jete/stanovisko-spolku-pro-dostavbu-jete-k-vyrazeni-ruska-a-ciny-z-tendru-na-vystavbu-noveho-bloku-v-dukovanech/

 17282

Lepší je mít špatné policisty než nemít vůbec žádné

16. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 6 minut

V roce 2003 jsem navštívil Moskvu a viděl jsem, jak se k nám blíží dva policisté. Můj slovinský partner mluví rusky, takže když požádali o naše pasy, okamžitě jsme vyhověli. Pak jeden z policistů řekl Tomažovi, aby mu dal svůj fotoaparát. Myslel si, že to špatně pochopil, a zeptal se, co řekli. Potvrdili, že jim má dát svůj fotografický fotoaparát, který měl v ruce. Když se na podivnou žádost zamračil, jeden z policistů mu ho  jednoduše vzal z rukou a oni odešli, jako by se nic nestalo, ale předtím ho varovali, „užijte si svůj pobyt v Rusku a mlčte,  jestliže si vážíte své svobody“. Jeho jugoslávská krev vřela, ale moje brazilská zkušenost s policisty mě donutila zdržet se protestů.

Čechistán

16. 6. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení < 1 minuta


Premiér Babíš prostřednictvím svého PR agenta Marka Prchala se rozhodl znovu otevřít Pandořinu skříňku xenofobie a rozpoutal kampaň, která bude mít dlouhodobé negativní důsledky pro obraz Čechů a budoucnost země.

Overtonovo okno je oblast myšlenek, které lze tolerovat ve veřejné diskusi. Termín vznikl podle autora této myšlenky Josepha P. Overtona, který tvrdil, že úspěšnost nápadu v politice závisí spíše na tom, zda spadá do okna, než na preferencích konkrétních politiků.

 16936

Od summitu Biden-Putin lze čekat maximálně "studený mír"

16. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

Vše, v co Biden může v předvídatelné budoucnosti doufat, je nějaký druh studeného míru, říká řada expertů. Ten by byl postaven na vzájemné spolupráci - například při zvládání následků ruské intervence v Sýrii, bilaterální smlouvě o omezení jaderných zbraní, na íránské jaderné dohodě - a možná na tom, čemu experti říkají "drsná pravidla" omezování kybernetického válčení a vyděračského softwaru, napsal Michael Hirsh.

Vražda soukromého detektiva Daniela Morgana: Vyšetřování označilo londýnskou policii za "institucionálně zkorumpovanou"

16. 6. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Šéfka londýnské Metropolitní policie terčem ostré kritiky za ochromení vyšetřování korupce, která zabránila vyšetření vraždy soukromého detektiva, k níž došlo r. 1987Londýnská Metropolitiní policie byla charakterizována jako "institucionálně zkorumpovaná" a její šéfka, komisařka Cressida Dick, se stala terčem osobní kritiky, že bránila nezávislému vyšetřování, které analyzovalo způsob, jímž se londýnská policie postavila k vraždě soukromého detektiva Daniela Morgana.

1200 stránková analýza, kterou nezávislé vyšetřování nyní zveřejnilo, byla vítězstvím pro 34 leté úsilí Morganovy rodiny o spravedlnost. Během všech těchto let jí londýnská policie "lhala, odmítala s ní jednat a poskytovat jí informace, zastrašovala ji a ponižovala".  Vyšetřování stálo 12 milionů liber.

 17248

Maďarsko schválilo zákon zakazující materiál o menšině LGBT ve školách a v televizi pro děti

16. 6. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Nový maďarský zákon zakazuje sdílení informací o homosexualitě pro osoby mladší 18 let. Považuje to, jako v Rusku, za reklamu pro homosexualitu


Maďarský parlament schválil zákon, který zakazuje homosexuálům, aby vystupovali ve školních vzdělávacích materiálech anebo v televizních pořadech pro osoby mladší 18 let. Orbánova strana Fidesz zintenzivňuje svou kampaň proti právům menšiny LGBT.

Mezitím v Absurdistánu 180:

Jak funguje v Polsku vládní propaganda

16. 6. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Obrázek: Kde jsou v tomto grafu léta 2017, 2018 a 2019, kdy vládla strana PiS? Léta 2023 a 2027 jsou jen vládní sliby do budoucnosti...

Zaměstnanec čistírny odpadních vod našel v jedné z nádrží mrtvé nenarozené dítě. Odhaduje se, že  bylo asi 20 týdnů staré. Policie okamžitě vyrazila do akce a nyní pátrá po matce toho dítěte. Až na to, že tohle se neděje v Republice Salvador, ale v Polsku, kde potratit dítě, ani nechat si udělat potrat není samo o sobě trestným činem. Lidé se proto začali ptát, jaké jsou důvody, aby policie po té ženě pátrala.

Miloš Zeman "vlevo dole"

16. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se snaží přesvědčit své sledující na Twitteru, že Česko reprezentované Milošem Zemanem na summitu NATO demonstruje "solidaritu a jednotu" aliance...

 16879

Bez komentáře

16. 6. 2021

čas čtení < 1 minuta

Komentář k NATO 2030: Bezpečnost není záležitost „těch v uniformách“ a nedá se oddělovat na vnitřní a vnější. Prolíná se napříč našimi životy. Bezpečnostní situace se musí posuzovat jinak než dříve: je třeba brát v potaz ekonomiku, energetiku, ale i ekologii a klimatické změny, píše bývalý generál Petr Pavel

Každý pátý občan EU dává úplatky na zdravotní péči a lidé v ČR rekordně závisejí na osobních kontaktech se zdravotníky

15. 6. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Zpráva o korupci informuje, že třetina občanů EU využila během koronavirové krize osobní vazby na zdravotnický personál

OPrůzkum zjistil, že 29 procent občanů EU spoléhá na osobní kontakty ve snaze získat přístup ke zdravotnictví. O tom nejvíce svědčili občané České republiky (54 procent), Portugalska (46 procent) a Maďarsku (41 procent).

Téměř třetina občanů EU využila osobních kontaktů se zdravotníky pro přístup k zdravotní péči během koronavirové krize a každý pátý v Rumunsku, v Bulharsku, v Maďarsku a v Litvě za zdravotní služby zaplatil úplatek.

62 procent obyvatel evropské sedmadvacítky uvedlo v průzkumu organizace Transparency International, že korupce jejich vlády je závažný problém a že ta buď stagnuje, anebo se zhoršuje.

Rozhovor Britských listů 398. Zeman udělil Řád Bílého lva muži s vazbami na kriminální podsvětí

15. 6. 2021

čas čtení 1 minutaBritské listy Interview 398. Czech President Zeman gave The Order of the White Lion to a man with criminal connections

This interview is in English with Czech subtitles. For English, scroll below.

Albín Sybera hovoří s Marko Milosavljevićem, profesorem žurnalistiky na fakultě sociálních věd na univerzitě v Lublani a místopředsedou výboru expertů pro mediální prostředí a reformy při Radě Evropy o tom, jak česká firma PPF přispívá k ohrožení svobody médií v Srbsku a jak se ve středovýchodní Evropě formuje koalice autoritářů a populistů mezi Srbskem, Slovinskem, Polskem, Maďarskem a Českou republikou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 16. června 2021.

Albín Sybera talks to Marko Milosavljević, Professor of Journalism in the Social Science Faculty of Ljubljana University and Vice-Chair of the Committee of Experts on the Media Environment and Reform in the Council of Europe about how the Czech firm PPF contributes to the clampdown on media freedom in Serbia and how a coalition of authoritarians and populists is forming between Serbia, Slovenia, Poland, Hungary and the Czech Republic. This Britské listy Interview is broacast on the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 16th June 2021.

 16447

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Delta se šíří rychle a je registrována už v 74 zemích světa

15. 6. 2021

čas čtení 3 minuty

V pondělí 14.6. zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví ČR 188 denních nákaz. V ČR do 14.6. zemřelo  30 229 lidí, tedy tři další za posledních 24 hodin. V nemocnicích je 161 osob, je to od včerejška nárůst o 9 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 665 327 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. Očkováno první dávkou bylo v ČR 4 494 308  osob, druhou dávkou 2 097 691 osob, před nebezpečnou indickou variantou je tedy v ČR dosud chráněno jen cca 20  procent obyvatelstva. 

- Johnsonův ministr Michael Gove řekl v úterý dopoledne v britských médiích, že se Británie zřejmě bude muset naučit žít s určitou mírou umírání lidí na covid. Na otázku, zda by to mohly být stovky lidí denně, řekl profesor Graham Medley, vládní poradce, že je to docela možné, ale není to jisté. Gove nevyloučil, že karanténní opatření v Anglii mohou pokračovat i po 19. červenci. Dodal, že je zřejmě, že částečná práce z domova se stane pro mnoho lidí trvalou praxí. 

- Ohniska varianty Delta jsou potvrzena z Číny, z USA, z Afriky, ze Skandinávie a z Tichomoří. V USA se počet nákaz Deltou exponenciálně zvyšuje každý týden a zatím tvoří 10 procent nákaz. V Británii je variantou Delta nakaženo před 90 procent osob.  Vědci zjistili, že je varianta Delta nakažlivější a vyvolává vážnější onemocnění. Vládne znepokojení nad situací v chudých zemích, které nejsou schopny situaci řádně monitorovat. Zřejmě se tam varianta Delta rozšířila už daleko více, než je registrováno. Bohaté vlády se mezitím snaží své země izolovat. ZDE 

- Britští vědci varují, že se varianta Delta chová jako těžká chřipka, lidi bolí v krku, teče jim z nosu, bolí je hlava a mají horečku. Nakažení to považují za chřipku a dál chodí na mejdany, čímž nákazu šíří. Kašel je u varianty Delta až pátým nejčastějším příznakem. Dvě třetiny britské populace stále ještě není chráněno před variantou Delta, přestože bylo oběma vakcínami už očkováno více než 50 procent obyvatel. Největší počet nákaz variantou Delta je nyní ve věkové skupině 20-29 let, druhý největší počet nákaz ve skupině 0-19 let.  ZDE  

20341