Projev Petra Fialy na kongresu ODS

16. 4. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut


Zaslouží si právě skončený kongres ODS nějaký komentář? Před lety bych jej sledoval velmi podrobně, tehdy šlo o stranu, která dominovala politické scéně a v jejímž nitru probíhal často politický boj. Dnes má ODS kolem 15 procent a je u moci jenom díky koalici se čtyřmi dalšími stranami a schopnosti Andreje Babiše poslat své potenciální koaliční partnery pod hranici pěti procent.

Praha, Terezín, Osvětim…. Konečná stanice jediné naděje: Izrael…

16. 4. 2024 / Pavel Veleman

čas čtení 4 minuty

 

Věnováno všem mým levicovým přítelkyním a přátelům

Čtenáři Vás chtějí mít vždy jasné, čitelné, logické. Hájíš tvrdě a mnohdy i třeba jednostranně občany tzv. sociálně dole, klientky a klienty trýzněné sociálním vyloučením v co nejširší podobě a přitom nepodporuješ demonstrace proti Izraeli ? Nechápeme. Copak nevidíte, pane Pavle, tu strašnou genocidu? Vidím, jen však ještě vidím a hlavně cítím i jiné věci.

Myslíte vůbec vážně tu Vaši sociální kritiku současnosti, když tady spíše mlčíte? Jaká je Vaše pravá tvář? “Nevyznáme se v tom….”

 20706

Nad tím Fialou se mi opravdu otevírá kudla v kapse

16. 4. 2024 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Možná odmítnete to, co sem ten napíšu jako "prkotinu", ale ne. Je to docela zásadní věc.

Češi žijící v zahraničí nejsou žádní "krajani". Slovo "krajan" je xenofobní, komunistický výraz, jímž komunistický režim odlišoval Čechy žijící v zahraničí od domácích Čechů, které měl pod kontrolou, zatímco "krajany" bohužel pod kontrolou neměl, ti byli podezřelí.

(Samozřejmě, že se toto slovo používalo v 19. století s úplně jiným, dnes zcela zastaralým významem. Komunisté ho ukradli a využívali ho pro svou xenofobii.)

Ano, vím, že kulturní zvyklosti vzniklé za minulých režimů ve společnosti přežívají desítky let. Je pozoruhodné, že Češi  dosud vstávají do práce asi o dvě hodiny dříve než ostatní svět, podívejte se na nacpanouy MHD v sedm  hodin ráno - v jiných zemích se jezdí do práce tak kolem půl deváté. Je to proto, že mocnář Franz Josef trpěl nespavostí a nutí rakouskou státní službu, aby pracovala od šesti. Mocnář je skoro sto padesát  let mrtvý, Češi pořád podle něho vstávají dodnes brzo. 

Podobné je to, když nacházím v seminárních pracích dnešních českých univerzitních studentů, kteří se narodili po roce 2000 ! komunistické formulace, hromadění genitivů,a td. způsob vyjadřování, který vůbec nemají znát. No a teď Fiala s xenofobním výrazem "krajani". Ten člověk má být poitolog - on tohle netuší? 

Znám v Glasgow pracující české počítačové odborníky, kteří jednou měsíčně létají do ČR za rodinou. To jsou v dnešním globalizovaném světě taky "krajani"? 


PS. Toto nekriticky cituje Český rozhlas:


Petr Fiala se narodil 1. září 1964. V době sovětské okupace 21. srpna 1968 mu ještě nebyly ani čtyři roky. Nemůže si z toho pamatovat nic. 22214

Izrael chce zažehnout válku s Íránem. Zastaví ho Biden?

16. 4. 2024 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Izraelský útok na íránský konzulát v Damašku, kde bylo usmrceno několik íránských vojenských představitelů včetně dvou generálů, představoval flagrantní porušení mezinárodního práva, konkrétně Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích. Tel Aviv moc dobře věděl, že tento bezprecedentní úder na de facto íránskou půdu vyvolá íránskou odvetu. Podle bývalého izraelského premiéra Ehuda Baraka Benjamin Netanjahu už před lety dychtil po útoku na íránská jaderná zařízení. Analytik Trita Parsi uvádí, že Netanjahu chce na Írán zaútočit už více než 20 let, přičemž “Bibi” usiloval o to, aby se do jeho riskantní hry zapojili i američtí prezidenti. Íránská odveta proti Izraeli mu konečně poskytla vymodlený casus belli.

 16951

Gaza: O sedmileté holčičce, která váží devět kilogramů

16. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Moderátorka, BBC World at One, pondělí 15. dubna 2024, 13 hodin: Jak jsme slyšeli, útok Íránu na Izrael sjednotil jeho spojence na jeho obranu. Spojenci  ještě předevčírem hlasitě kritizovali, kolik pomoci bylo do pásma Gazy vpuštěno, američtí představitelé prohlásili,  že zprávy o hladomoru v regionu jsou věrohodné. A to i přesto, že izraelský ministr obrany Gallant slíbil, že Gazu zaplaví pomocí. Stále je zde velmi výrazný nedostatek potravin a lékařské pomoci. Dnes dopoledne jsem mluvila s lékařem, který pracuje na severu Gazy a který mi poslal fotografie některých svých pacientů z tamní nemocnice, podvyživených dětí s kostnatýma rukama, sotva se pohybujících dětí. Jeho jméno neuvádíme, protože jeho organizace ho nepověřila, aby o tom  mluvil. Nejprve však popsal situaci, v níž se nachází.

Lékař: Situace je špatná, víceméně všechny domy jsou rozbombardované a když přijedete na sever Gazy, je to jako Hirošima. Všechno je zničené. Vůbec nenajdete nezničený dům. Na sever nevedou silnice. Ceny potravin na trhu jsou velmi vysoké. Jsou tu nějaké shozy, ale to je jenom málo.

 23001

V Gaze je nyní největší počet lidí na světě, kteří jsou ohroženi hladomorem

16. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Moderátorka, pořad Today, BBC Radio, pondělí 15. dubna, 8 hodin ráno: Světoví politikové se dnes ráno soustřeďují na širší válku na Blízkém východě a na naději, že se jí podaří zabránit. Generální tajemník OSN však také včera večer znovu vyzval k příměří v Gaze, k propuštění rukojmích a k dodávkám pomoci do situace, kterou vysoká představitelka USA Samantha Powerová označila za hladomor. Matthew Hollingworth ze Světového potravinového programu je ředitelem agentury pro Palestinu. Minulý týden byl v Gaze a v příštích dnech se tam vrátí a Matthew, můžete nám popsat, jaká je přesně situace s dostupností potravin k dnešnímu ránu, protože izraelský mluvčí nám předtím řekl, že Gaza je "zaplavena pomocí".


Matthew Hollingworth: Neřekl bych, že je v této fázi zaplavena pomocí.

 22993

Sympatie se přesunuly k Izraeli: mnozí se obávají, že útok Íránu odvedl pozornost od naléhavé potřeby humanitární pomoci pro Gazu

16. 4. 2024

čas čtení 5 minut

 

Zdá se, že Spojené státy jsou natolik zaneprázdněné, že američtí činitelé nyní  sotva sledují zásilky humanitární pomoci, o nichž minulý týden prohlásili, že jsou prioritouÍránský útok na Izrael napravil - alespoň dočasně - narušené vztahy Tel Avivu s Washingtonem a odsunul hladomor v Gaze z titulních stránek novin a na nižší úroveň diplomatické agendy.

V Gaze, kde je po více než šesti měsících války téměř veškeré civilní obyvatelstvo vysídlené a hladoví, je tento přesun pozornosti citelný.

"Země a národy s námi soucítily, ale nyní se sympatie přesunuly k Izraeli," řekl Bašír Alján, 52letý bývalý zaměstnanec palestinské samosprávy, který nyní žije ve stanu v Rafáhu se svými sedmi dětmi. "Izrael se stal přes noc obětí."


Náhlou změnu diplomatického zaměření sleduje, protože na ní závisí život jeho rodiny. Žijí převážně z potravinové pomoci poskytované Unwrou, agenturou OSN pro palestinské uprchlíky, a jedí pouze dvě jídla denně. Za šest měsíců zhubl o 20 kg.

 23010

Britský generál: Zájmy USA a Izraele nejsou totožné. Izrael by si měl hodně rozmyslet, zda podnikne něco proti Íránu

16. 4. 2024

čas čtení 6 minut

Moderátorka, BBC World at One, pondělí 15. dubna 2024, 13 hodin: Nyní se obraťme na lorda Dannatta. Richard Dannatt byl náčelníkem britského generálního štábu, šéfem britské armády v letech 2006 až 2009. Dobré odpoledne.

Richard Dannatt: Dobré odpoledne.

Moderátorka: Dnes ráno jste napsal článek do deníku Telegraph, ve kterém říkáte, že by si Velká Británie měla připsat zásluhy za svou ochotu přispět k této vojenské operaci. Můžete to rozebrat?

Richard Dannatt:  No, ať se na to díváte jakkoli, íránský útok na Izrael byl narušením suverénního území jiné země. A proti tomu je třeba se postavit. Myslím, že je naprosto rozumné, že mezinárodní koalice, která byla sestavena ve velmi krátké době, se podílela na akci proti tomuto  útoku. Víme, že po izraelském úderu na konzulát v Damašku Íránci všude rozšířili, že se chystají udeřit na Izrael, což dalo Izraelcům a americkému ústřednímu velení a spojencům šanci dát dohromady reakci. A myslím, že jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN a se značným zájmem o tuto oblast není nerozumné, že se Británie na odražení tohoto nehorázného útoku skromně podílela.

Náčelník generálního štábu IDF prohlásil, že Izrael bude reagovat na raketový útok z Íránu

16. 4. 2024

čas čtení 3 minuty


 

Generál   potvrdil, že Izrael úder vrátí, ale není jasné, jakou formu reakce bude mít


 
Nejvyšší izraelský generál prohlásil, že Izrael bude reagovat na íránský raketový útok a útok drony, ale stále není jasné, jakou formu tato reakce bude mít a zda bude natolik silná, že by mohla přerůst ve zhoršující se spirálu násilí a přerůst v plnohodnotnou regionální válku.

Američtí představitelé v pondělí uvedli, že nějaká forma protiútoku na íránský útok, který zahrnoval více než 300 raket a bezpilotních letounů, je téměř nevyhnutelná, ale Bidenova administrativa stále doufá, že půjde o omezený protiúder a nebude zaměřen na íránské území.

 23004

Štreit o Šimotové

16. 4. 2024 / Soňa Svobodová

čas čtení 4 minuty

 
Není tomu tak dlouho, co v malebném podhorském městečku Rýmařov, které se rozkládá na rozhraní Nízkého a Hrubého Jeseníku, proběhla ve zdejším Městském muzeu a galerii Octopus vernisáž výstavy s názvem Společná setká(vá)ní, která je zasvěcena dvěma světově uznávaným umělcům. 

Tím prvním je znamenitý český fotograf Jindřich Štreit a tím druhým, tedy vlastně tou druhou, je excelentní česká malířka, grafička a sochařka Adriena Šimotová (1926 - 2014), od jejíž smrti 19. května uplyne již deset let. 

Při této příležitosti prostřednictvím svých fotografií, na nichž zachytil vzácné okamžiky ze setká(vá)ní s touto jedinečnou silnou a neuvěřitelnou,  lidskostí naplněnou osobností, na ni Jindřich Štreit  vzpomíná.

 
Pane Štreite, kdy se vlastně zrodilo vaše celoživotní přátelství s paní Adrienou Šimotovou?

Německo opět na špatné straně dějin

16. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Demonstrace je přesunuta na čtvrtek 18.4, ve stejný čas (17:30) na stejné místo (Malostranské náměstí v Praze)!!!

Německo opět na špatné straně dějin

TZ Ne naším jménem k demonstraci proti rozehnání Palestinské konference v Berlíně, proti německé spoluvině a umlčování

Iniciativa Ne naším jménem! a další propalestinská sdružení svolávají na čtvrtek 18. 4. od 17:30 na Malostranské náměstí v Praze demonstraci proti rozehnání Palestinské konference v Berlíně, proti německé spoluvině na izraelských válečných zločinech v Gaze a proti umlčování (pro)palestinských hlasů v Německu. Demonstrující se odtud odeberou k budově velvyslanectví SRN ve Vlašské ulici.

Děsivé poměry v České republice: Lidé závisejí na potravinových bankách

16. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Co je to za zemi, kde je k přežití lidí nutno shromáždit v potravinových bankách 467 tun potravin? (JČ)

tisková zpráva:

Češi umějí pomáhat. Jarní Sbírka potravin vynesla 467 tun zboží

  • Díky darům od zákazníků se opět naplnily sklady potravinových bank

  • Narůstá počet příjemců pomoci z řad rodičů samoživitelů s malými dětmi

  • Sbírka potravin se konala ve 2112 prodejnách po celé ČR

  • Až do 23. dubna poběží Sbírka potravin dál v on-line obchodech

 22934

Opět musíme žádat čtenáře o peníze

10. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů. Právě jsme museli uhradit nezbytné právní služby týkající se registrace spolku Občanské sdružení Britské listy, ve výši 25 833 Kč. Znamená to, že nám na účtu Britských listů zůstává dnes 67 Kč. Bohužel, taková situace je zcela neúnosná.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Děkujeme.

Jan Čulík
šéfredaktor

Jak zjednodušit Súdán

16. 4. 2024

čas čtení 3 minuty

 

Žádnou válku nelze omezit jen na několik set slov, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel organizace Human Rights Watch.

Ale dnes, v den ročního výročí probíhajícího konfliktu v Súdánu, se pokusme situaci odkomplikovat tím, že zdůrazníme čtyři klíčové aktéry, kteří se podílejí na děsivé tragédii, jež se odehrává.

Prvními dvěma jsou hlavní válčící strany, které v uplynulém roce páchaly jedno zvěrstvo za druhým: Súdánské ozbrojené síly (SAF) a Síly rychlé podpory (RSF). 

3330

Česká energetika jako hračka politiků

16. 4. 2024

čas čtení 8 minutUž dlouho píšu, že bez ohledu na to, jaký energetický mix nakonec ČR vytvoří, informace o ceně a podmínkách provozování ohledně jádra ze strany provládních politiků jsou minimálně zavádějící, nebo někdy dokonce lživé, argumentuje Karel Paták na serveru Visegrádský jezdec.

Problém je v tom, že cenu za výstavbu a eventuální (ve srovnání s okolím) dražší elektřinu, nejspíš zaplatí občan.

Ať už z daní, nebo přímo prodejci.

Každopádně rozpočet, z kterého jde už nyní cca 90 % na mandatorní (povinné) výdaje, těžko ufinancuje projekt za více než bilión korun, a to v dnešních cenách.

 23001

"Je tam smrt": kojenci a děti v Gaze začínají hladovět

15. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

 
Odhaduje se, že hladomor usmrtil 27 dětí, a vládnou obavy, že mnoho dalších bude trpět doživotními následky, a to navzdory izraelskému příslibu další pomoci.
 
I kdyby válka v Gaze skončila zítra, některým dětem na palestinském území by to už nepomohlo. Hlad a podvýživa si již vyžádaly přibližně 27 malých životů a pro mnoho dalších může být příliš pozdě na to, aby se zvrátila krutá daň, kterou si hladovění vybírá na malých rostoucích tělech.

 19850

ANO jednou provždy pro tuto chvíli říká NE

15. 4. 2024 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Nedělní Otázky V. Moravce přinesly čerstvá data o preferencích politických formací. A snad i úlevu. ANO už nemá téměř 40 procent, ale zase „jen“ 34,5. Je to skutečně úleva? Možná za rok budeme jako úlevu vnímat zprávy o tom, že má už „jen“ 40 procent. Pak už je to docela nuda: ODS 16, piráti 10,5, SPD 8, STAN 6,5, TOP09 4,5, socialisté 3, komunisté 3, lidovci 3. Musí se uznat, že vládní strany se celkem drží svého. Skutečné drama přinesl pořad v jiné souvislosti.

 22963

Krize na Blízkém východě: Izrael na bouřlivém zasedání Rady bezpečnosti OSN požaduje nové sankce proti Íránu

15. 4. 2024

čas čtení 15 minut

- Co by udělala Británie, kdyby jí někdo vybombardoval vyslanectví, zeptali se ministra zahraničí Camerona v britské televizi

- Izraelský vyslanec při OSN Gilad Erdan prohlásil, že na Írán by měly být uvaleny "všechny možné sankce", "než bude pozdě",  generální tajemník OSN vyzval ke klidu


- Írán varuje, že v případě odvetného úderu Izraele nebo USA znovu udeří


Izrael na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval k uvalení nových sankcí na Írán.

Izraelský vyslanec při OSN Gilad Erdan vyzval radu, aby "uvalila na Írán všechny možné sankce, než bude pozdě", a "odsoudila Írán za jeho teror", informuje agentura France-Presse.

Stalo se tak v době, kdy generální tajemník OSN vyzval ke zdrženlivosti - v obavě z eskalace po íránských útocích na Izrael.

"Ani region, ani svět si nemohou dovolit další válku," řekl António Guterres Radě bezpečnosti OSN, která se sešla, aby projednala sobotní íránský útok.

"Blízký východ je na pokraji sil," varoval. "Lidé v regionu čelí reálnému nebezpečí ničivého konfliktu v plném rozsahu. Nyní nastal čas na zneškodnění a deeskalaci."

Íránský vyslanec OSN Amir Saíd Iravání v reakci uvedl, že islámská republika uplatňuje své "přirozené právo na sebeobranu" a "nemá jinou možnost" než jednat.

Trval na tom, že jeho země "neusiluje o eskalaci nebo válku", ale bude reagovat na jakoukoli "hrozbu nebo agresi".

Íránská mise při OSN rovněž varovala Washington, aby se do konfliktu s Izraelem nevměšoval. Ve zprávě na Twitteru dodala, že "záležitost lze považovat za uzavřenou".

"Pokud se však izraelský režim dopustí další chyby, bude íránská odpověď podstatně tvrdší."

Írán podnikl svůj vůbec první přímý útok na izraelské území, a to v odvetě za smrtící letecký útok, z něhož je všeobecně obviňován Izrael a který v dubnu zničil budovu konzulátu Teheránu v syrském hlavním městě.
 
- Britský ministr zahraničí Cameron   připouští, že Írán měl právo reagovat na izraelský útok na konzulát v Damašku, ale zpochybňuje rozsah útoku

Palestinci dál čelí izraelským útokům, navzdory nárůstu napětí s Íránem

15. 4. 2024

čas čtení 1 minuta


Zatímco se svět soustřeďuje na pokračující napětí mezi Izraelem a Íránem, Palestinci nadále čelí útokům izraelských sil v pásmu Gazy.

Palestinská společnost Červeného půlměsíce v sérii příspěvků na Twitteru ukázala své týmy, které v posledních dnech ošetřují Palestince zraněné izraelskými útoky:

Od října loňského roku izraelské síly zabily více než 33 600 Palestinců a v důsledku omezení izraelské pomoci vyhnaly z domovů v pásmu Gaza více než 2 miliony lidí, trpící nyní rozsáhlým umělým, Izraelci vyvolaným hladomorem.

 16951

BBC: Útok z Íránu vyřešil Netanjahuovy problémy. Netanyahu ten útok sám vyvolal

15. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Moderátor, BBC World this Weekend, neděle 14. dubna 2024, 13 hodin:  Hovořil jsem  s naším  zahraničním editorem Jeremym Bowenem. Zeptal jsem se ho, zda ho rozsah íránského útoku překvapil.


Jeremy Bowen: Ano, myslel jsem, že nebude tak velký, jak byl. Myslel jsem, že si najdou nějaký nenápadnější způsob, jak zasáhnout Izrael. Bylo jasné, že to udělají. Nejvyšší vůdce to řekl vícekrát. Chystalo se to. Takže Izrael měl spoustu varování. Stejně tak Američané. Stejně tak Britové. Stejně tak Jordánci. Všichni byli v pohotovosti. Izraelci přivezli záložníky a své jednotky protivzdušné obrany, takže na to byli připraveni. Myslím, že je otázkou, kam to povede, pokud jde o to, co se Izraelci rozhodnou udělat v reakci.

Rozhovor Britských listů 654. Politická situace na Slovensku nemusí být úplně katastrofální

10. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta


 Po druhém kole prezidentských voleb na Slovensku, které vyhrál Peter Pellegrini, hovoří Albín Sybera s analytikem Ivanem Štulajterem ze slovenského Denníku N. Ten poukazuje na to, že rozdíl v počtu hlasů pro Pellegriniho a Korčoka nebyl tak velký, aby to musela být katastrofa, i když přiznává, že na Slovensku je obrovský hodnotový rozdíl v postojích vzdělaného městského obyvatelstva a venkovské většiny. Paradoxem ovšem je, že jsou to ČEŠTÍ oligarchové, vlastníci komerčních televizí na Slovensku, kteří brání svým novinářům, aby dělali profesionální, kritickou novinářskou práci. A další zajímavé podrobnosti...

Po íránském útoku na Izrael musí svět jednat: Tato krize ohrožuje nás všechny

15. 4. 2024

čas čtení 8 minut

Útok Íránu proti Izraeli přišel pro Netanjahua jako pomoc z nebe - svět teď zapomene na brutální  izraelské vraždění žen a dětí v Gaze

Netanjahu chtěl vyvolat širší konflikt a Teherán se chytil do jeho pasti. Velmoci tomu musí okamžitě zabránit,
varuje Simon Tisdall.

Rakety a bezpilotní letouny, které v neděli brzy ráno byly odpáleny proti Izraeli, daly izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi to, po čem vždy toužil - mandát a ospravedlnění k otevřenému útoku na Írán, zemi, kterou dlouhodobě považuje za úhlavního nepřítele Izraele. Naléhavou otázkou, která může být zodpovězena během několika hodin, je, jakou podobu bude mít slíbená "významná odpověď" Izraele - a zda Írán na oplátku opět udeří. "Vytvoříme regionální koalici a vynutíme si od Íránu cenu způsobem a v čase, který nám vyhovuje," prohlásil izraelský ministr Benny Gantz, když se v neděli  sešel izraelský válečný kabinet, aby projednal izraelskou reakci.

 22185

Útok Íránu je pro Izrael strategickou příležitostí. Promarní ji Netanjahu?

15. 4. 2024

čas čtení 5 minut

 
Bezprecedentní íránský útok v nedělních ranních hodinách je pro Izrael a jeho spojence bodem obratu, který nabízí možnost, že se stane skutečnou změnou hry na Blízkém východě ve prospěch Izraele - ovšem pouze v případě, že Benjamin Netanjahu nyní učiní správná rozhodnutí,
píše Anshel Pfeffer  v deníku Haaretz.

Íránský raketový a dronový útok na Izrael v neděli brzy ráno má dva možné strategické významy.

Jedním z nich je vnímat jej jako fenomenální úspěch izraelské strategie, která již téměř čtyři desetiletí investuje do systémů protiraketové obrany, jež Izrael ochránily  před 99 procenty z více než 300 kusů munice, které Írán a jeho zmocněnci odpálili.

 21236

Když místopředsedkyně Bundestagu pokračuje v íránské propagandě

15. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Po ostré kritice politička SPD Aydan Özoğuz smazala tweet, ve kterém obviňuje Izrael z "vyprovokování" útoku Íránu – po oficiálním prohlášení teheránského  režimu. Neprojevuje však žádný vhled. To je nedůstojné a znepokojující, píše Johannes Wiedemann.

Pozn. JČ: Tento článek je vynikající ukázkou německého pokrytectví. Samozřejmě, že Izrael útok Íránu vyvolal, a to zjevně záměrně. Netanjahu se snaží zatáhnout Spojené státy do války s Íránem. Izrael lže, že v Sýrii prý nevybombardoval "diplomatickou budovu" Íránu - jak potvrdila BBC, je to nesmysl, zničená budova skutečně byla součástí souboru diplomatických budov,. Vojenské útoky na diplomatické cíle jsou naprosto nepřijatelné a protizákonné. Tento autor se snaží hájit Izrael tím, že v minulosti útočil na diplomatické budovy i Írán. To proboha znamená, že demokratická země jako Izrael se smí chovat stejně protizákonně jako íránská diktatura?

Článek je znepokojujícím důkazem autoritářských poměrů v dnešním Německu. Zajímavé, že západní země proti vybombardování íránské diplomatické mise v Damašku neprotestovaly. Pokrytectví Západu se mu vymstí, protože většina světa toto pokrytecké chování neschvaluje.

V Británii se o skutečnosti, že íránský úder vyvolalo izraelské bombardování diplomatické budovy Íránu v Damašku, hovoří zcela otevřeně. Přiznal to v rozhlasovém interview i ministr zahraničí David Cameron, jen si stěžoval, že reakce Íránu byla "nepřiměřeně rozsáhlá".

 19882

Představte si porážku

15. 4. 2024

čas čtení 11 minut

Pokud jde o Ukrajinu, jsme jako náměsíčníci skákající z útesu. Musíme si představit, jak vypadá porážka, pokud se z ní chceme dostat, píše Jeffrey Gedmin.

 23000

Spojené státy zakázaly dovoz hliníku, mědi a niklu z Ruska

15. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

Americké ministerstvo financí zakázalo do země dodávky hliníku, mědi a niklu ruského původu. Rozhodnutí se vztahuje na kovy, které byly vyrobeny od 13. dubna 2024, uvádí web agentury. Bude je možné dovážet pouze na základě výjimek "stanovených zákonem" a také s licencí nebo jiným povolením od Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC).

 18990

Čína využívá ruských zpravodajských sítí v Evropě

15. 4. 2024

čas čtení 15 minut

Rusy kultivované kruhy se překrývají se zpravodajskými sítěmi Čínské lidové republiky (ČLR). Tyto průsečíky zahrnují politiky na obou extrémech evropského politického spektra a napříč zeměmi, mezi něž patří Belgie, Německo, Polsko a Česká republika, upozorňuje Filip Jirouš.

 21046

Biden řekl Netanjahuovi, že by byl proti jakémukoli izraelskému protiútoku proti Íránu

14. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

 

Zpravodajský portál Axios uvedl, že americký prezident Joe Biden řekl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že by se postavil proti izraelskému protiútoku proti Íránu a že Neatanjahu by měl "přijmout vítězství".

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby na dřívější dotaz nepopřel, že Biden Netanjahua varoval, že se USA nezúčastní žádného izraelského protiúderu proti íránskému území.

Pro CNN uvedl: "Pan prezident chtěl poblahopřát premiéru Netanjahuovi k neuvěřitelnému vojenskému úspěchu. Premiér byl velmi vděčný za podporu, kterou prezident Biden nabídl a projevil při podpoře Izraele, a prezident dal jasně najevo, že sebeobranu Izraele bereme vážně a budeme ji brát vážně i nadále."


Zdroj v angličtině ZDE

 22983

Německá vláda obhajovala své rozhodnutí zlikvidovat páteční konferenci propalestinských aktivistů

14. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

Foto: Světoznámý chirurg Ghassan Abu Sittah při nedávné inauguraci rektorem v Bute Hall na Glasgow University

Německá vláda obhajovala své rozhodnutí zlikvidovat t páteční konferenci propalestinských aktivistů, která měla za cíl objasnit to, co její organizátoři označili za "genocidu" Izraele v Gaze.

Ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že bylo správné, že policie zasáhla a akci předčasně ukončila pouhé dvě hodiny po jejím zahájení.

Policie v pátek přerušila přívod proudu a třídenní akci označila za ukončenou poté, co na ní prostřednictvím videopřenosu vystoupil řečník, který měl zakázán vstup do Německa z důvodu nenávistných projevů.

Írán si předvolal britského, francouzského a německého velvyslance

14. 4. 2024

čas čtení 10 minut

 
Íránské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance Spojeného království, Francie a Německa, aby se dotázalo na jejich "nezodpovědný postoj" k odvetným úderům Teheránu na Izrael,
informovala polooficiální íránská tisková agentura Labour.

Izrael s pomocí klíčových západních spojenců, včetně Spojeného království, prohlásil, že během sobotního íránského hromadného úderu zachytil 99 % odpalů.

Velká Británie a Francie patřily mezi západní země, které odsoudily útok dronů a raket na Izrael a vyzvaly ke zdrženlivosti.


- Několik íránských letišť zrušilo lety až do pondělního rána


Několik íránských letišť, včetně teheránského Mezinárodního letiště Imáma Chomejního, zrušilo lety až do pondělí, informovala v neděli íránská státní média.

"Všechny lety z teheránského mezinárodního letiště Imáma Chomejního byly na základě oznámení íránské organizace pro civilní letectví zrušeny do 6 hodin ráno (0230 GMT)," uvedl výkonný ředitel letiště pro íránskou tiskovou agenturu Student.

Podle íránské společnosti pro letiště a leteckou navigaci byly do pondělního rána zrušeny také vnitrostátní lety z teheránského letiště Mehrabad a letišť v Šírázu, Isfahánu, Búšehru, Kermánu, Ilamu a Sanandaji, protože západní vzdušný prostor země zůstává pro lety uzavřen.

Hlavní letecké společnosti na celém Blízkém východě oznámily zrušení některých svých letů a jiné musely přesměrovat, ačkoli Izrael svůj vzdušný prostor v neděli ráno od 7:30 místního času znovu otevřel.

V neděli  ráno bylo také znovu otevřeno letiště v Bejrútu a lety do libanonského hlavního města a z něj byly údajně obnoveny.

Teherán varoval, že pokud Izrael nebo USA podniknou odvetný úder za íránský útok více než 300 bezpilotními letouny a raketami na Izrael v noci na sobotu, udeří znovu s větší silou.

Írán odpálil na Izrael stovky bezpilotních letounů a řízených střel v bezprecedentním útoku

14. 4. 2024

čas čtení 8 minut

 
Při vůbec prvním přímém útoku  islámské republiky na židovský stát odpálil Írán na Izrael více než 300 bezpilotních letounů a raket a zvýšil riziko širšího regionálního konfliktu

Írán v noci na sobotu odpálil na Izrael více než 300 bezpilotních letounů a raket. Islámská republika poprvé v historii přímo zaútočila na židovský stát.

 22999

Rakušané a jejich strategické myšlení...

13. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

Pokud by bylo Rakousko napadeno, 72 % Rakušanů si myslí, že by ho měly přijít bránit ostatní země EU. - Pokud bude napaden jiný stát EU, pouze 14 % Rakušanů si myslí, že by Rakousko mělo přijít na pomoc. 


Podrobnosti:  afp3.at/dashboard.html

K přijímačkám na střední školy

13. 4. 2024

čas čtení 1 minuta

 

▶ Bez intenzivní přípravy na testy a techniku jejich skládání by v nich žák dopadl mnohem hůře. Obrovskou roli ve výsledku hraje odolnost ke stresu, kterážto je znatelně v průměru nižší např. u dívek.
▶ Nový systém 3 přihlášek sníží stres při výběru škol na přihlášku, ale stres při zkoušce samotné nesníží. Výrazně se ale uleví ve starostech těm rodičům, jejichž ratolesti se v prvním kole na školu nedostanou a snad jich i bude mnohem méně. Na druhou stranu se letos rodiče nemohli řídit loňskou zkušeností, protože navýšení počtu přihlášek poptávkovou situaci výrazně změnil.
▶ Velmi důlěžité je, že systém párování žáků a škol bude letos spravedlivý a nemělo by docházet k nespravedlnostem jako v chaotické minulosti.
▶ Do budoucna je klíčové co nejrychleji během pár let narovnat nesoulad mezi strukturou a nabídkou středoškolského vzdělání. Výrazně tak klesne vypjatá nervozita, že na dítě vhodná škola nezbude.
▶ A co jsem tentokrát nestihl zopakovat je mé přesvědčení, že přihlášky se mají podávat až poté, co žáci a rodiče seznají výsledek v testech a testy mají skládat všichni deváťáci. Pak nebude nutno počet škol na přihlášce omezovat a vše se rozhodne v prvním kole.

Zdroj ZDEKrize na Blízkém východě: Íránská státní média uvádějí, že Revoluční gardy zadržely loď "spojenou s Izraelem"

13. 4. 2024

čas čtení 6 minut

 

Al-Džazíra informuje, že při nočním izraelském útoku byla zničena mešita Abú Bakr as-Siddiq a poškozeny i blízké domy v Deir al-Balah v centrální části Gazy


"Izraelská armáda požádala sousední domy, aby se z oblasti evakuovaly, protože chce mešitu bombardovat," uvedl podle Al-Džazíry jeden ze starších obyvatel oblasti. "Mešita nemá nic společného s [palestinskými skupinami] Hamás nebo Islámský džihád. Za mešitu jsme zodpovědní my, obyvatelé čtvrti."

 

- Írán zadržel loď "spojenou s Izraelem", sděluje státní tisková agentura


Íránská státní tisková agentura IRNA v sobotu uvedla, že íránské Revoluční gardy zadržely loď MSC Aries, která je podle ní "napojena na Izrael", a převezly ji do íránských teritoriálních vod, informuje agentura Reuters.

IRNA dodala, že na palubu plavidla plujícího pod portugalskou vlajkou se nalodil vrtulník speciálních jednotek gardového námořnictva a zmocnil se ho.

Společnost MSC se sídlem v Ženevě, která je správcem a komerčním provozovatelem lodi zadržené Íránem v Hormuzském průlivu, uvedla, že úzce spolupracuje s příslušnými orgány, aby zajistila bezpečí 25 členů posádky  a bezpečný návrat plavidla.

Podle aktuálních informací agentury Reuters společnost MSC přiznala zabavení lodi MSC Aries, zatímco společnost Zodiac Maritime uvedla, že vlastnické právo k zabavenému plavidlu má společnost Gortal Shipping Inc, která je spřízněná se společností Zodiac, jakožto finančník, a že plavidlo bylo společnosti MSC dlouhodobě pronajato.


Austrálie: Po hromadném pobodání v nákupním centru v Sydney zemřelo šest lidí a několik dalších včetně malého dítěte bylo zraněno

13. 4. 2024

čas čtení < 1 minuta

Sedm mrtvých při útoku v obchodním centru Westfield Bondi Junction v Sydney

Sedm lidí zemřelo při hromadném pobodání, které spáchal osamělý muž v nákupním centru v Bondi Junction na východním předměstí Sydney.

Podle policie je mezi "více než několika zraněnými" malé dítě poté, co v sobotu krátce po 15. hodině zaútočil nožem na devět lidí. Někteří z nich mají kritická nebo vážná zranění.

Osamělá policistka, která byla poblíž, sledovala útočníka v nákupním středisku a poté ho zastřelila, když se otočil a zvedl na ni nůž.

Útočník zatím nebyl identifikován a motiv útoku zatím nebyl zjištěn. Policie se domnívá, že jednal sám a že již nehrozí žádná aktivní hrozba.

Premiér Anthony Albanese odsoudil čin, který označil za "strašlivý násilný čin", který Australany "šokuje".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 22996

Martina Navrátilová: Panebože. A to my pořád ještě vyzbrojujeme Izrael?

13. 4. 2024

čas čtení 11 minut

Během masakru v nemocnici al-Šifa izraelská armáda střílela pacienty na lůžku a lékaře, kteří odmítli opustit nemocné, rozdělovala lidi do skupin pomocí různobarevných náramků a popravila stovky civilních státních zaměstnanců.


"Vylezte ven, vy zvířata!" ozývalo se z izraelských dronů

Jak došlo k masakru v nemocnici al-Šifa


Během masakru v nemocnici al-Šifa izraelská armáda střílela pacienty na lůžku a lékaře, kteří odmítli opustit nemocné, rozdělovala lidi do skupin pomocí různobarevných náramků a popravila stovky civilních státních zaměstnanců.

Z obětí masakru v nemocnici al-Šifa zbyly jen lidské hlavy sežrané vránami, neidentifikované a rozkládající se části těl a stovky mrtvol nahromaděných a pohřbených v masových hrobech. Ponurá scéna jako z dystopického filmu, výsledek dvoutýdenního obléhání největší nemocnice v Gaze, které skončilo jejím úplným zničením.

 20578

Ukrajinská protivzdušná obrana situaci nezvládá, Rusko útočí na elektrárny

13. 4. 2024

čas čtení 6 minutKyjevu chybí systémy protiraketové obrany, zatímco vojenská pomoc USA končí


Ukrajinská protivzdušná obrana je zahlcena soustředěnými vlnami ruského bombardování zaměřeného na elektrárny, přiznal vysoký prezidentský poradce poté, co byla ve čtvrtek zničena jedna celá elektrárna.

Mychajlo Podoljak uvedl, že Moskva přijala novou taktiku útoků na elektrárny "deseti až dvanácti raketami najednou", čímž obchází již tak nezvládající  systém Patriot a další protiraketové štíty.

"Systém je přetížený," řekl Podoljak v rozhovoru. "Nyní musíme zjistit, zda dokážeme udržet systém v chodu, zda potřebujeme další systémy protivzdušné obrany, zejména proti protiletadlovým balistickým raketám, a zda dokážeme obnovit zničená zařízení."

Třetí světová válka už probíhá

13. 4. 2024

čas čtení 1 minuta

"Třetí světová válka už probíhá. Ale evropští vůdci, stejně jako za Hitlera, popírají realitu." 

Hlavní teze rozhovoru s francouzským spisovatelem a přítelem Ukrajiny Bernardem Henri-Levym pro evropskou Pravdu, píše Anton Geraščenko.

Možnost vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu Když prezident Macron tuto možnost navrhoval, nebyl si jist, zda ji francouzská veřejnost podpoří. 

Francie je totiž zemí Mnichovské dohody. V roce 1938 byly Francie a Velká Británie kmotry Mnichovské dohody s Hitlerem.

 20967

Hamás je po šesti měsících války v Gaze oslabený a rozhádaný, ale zdaleka ne poražený

13. 4. 2024

čas čtení 7 minut

Existují důkazy o rostoucím hněvu Gazanů vůči Hamásu

Skoro žádní vysocí představitelé Hamásu neutrpěli žádná zranění ani žádné škody, ale schopnost Hamásu vládnout je omezena a tisíce bojovníků jsou mrtvé,
píše Jason Burke.
 

Šest měsíců po překvapivých útocích na Izrael, které vyvolaly konflikt v Gaze, je Hamás oslabený a rozhádaný, ale zdaleka ne poražený, tvrdí odborníci, úředníci a zdroje blízké militantní islamistické organizaci.

Hamás má i nadále faktickou kontrolu nad rozsáhlými oblastmi Gazy, včetně těch, kde je nyní soustředěna většina obyvatelstva, a obnovil svou přítomnost i jinde. V posledních dnech byli v ulicích Chán Júnisu, jižního města, z něhož se izraelské síly stáhly teprve minulý týden, spatřeni "agenti" Hamásu vyzbrojení obušky, kteří dohlíželi na pořádek. Ve středu odpálili militanti z Džabalíje na severu Gazy rakety mířící na izraelský kibuc.

 22185

Říkám, co nelze říci: Izrael byl poražen - je to totální porážka

13. 4. 2024

čas čtení 10 minut

 
Válečných cílů nebude dosaženo, rukojmí nebudou vrácena vojenským nátlakem, bezpečnost nebude obnovena a mezinárodní ostrakizace Izraele neskončí, píše v izraelském deníku Haaretz novinář Chaim Levinson.

Prohráli jsme. Je třeba říci pravdu. Neschopnost si ji přiznat vystihuje vše, co potřebujete vědět o individuální i masové psychologii Izraele. Existuje jasná, ostrá a předvídatelná realita, kterou bychom měli začít chápat, zpracovávat, chápat a vyvozovat z ní závěry pro budoucnost. Není zábavné přiznat si, že jsme prohráli, a tak si lžeme do kapsy.

Někteří z nás lžou zlomyslně. Jiní nevinně. Když útěcha skončí, díra zůstane. Nedá se to obejít. Dobří hoši vždycky nevyhrávají.

Gaza: Zničené domy i existence

12. 4. 2024

čas čtení 2 minuty

Reportér, Channel 4 News, pátek 12. dubna 2024, 19 hodin: Izraelci se možná soustřeďují  na možný odvetný útok ze strany Íránu. Ale v Chán Júnisu na jihu Gazy Palestinci prohrabávají zbytky svých životů. Izraelští vojáci se odtud stáhli a zanechali za sebou troskami posetou pustinu. Místní novináři v Gaze pro nás natáčeli s Emmetem Kananem a jeho rodinou. Obecní pracovník. Z jeho domu nezbylo nic. 

 22984

Krize na Blízkém východě: Polská vláda označila zabití polského humanitárního pracovníka v Gaze Izraelem za vraždu

12. 4. 2024

čas čtení 10 minut


- Polská vláda v pátek označila zabití polského humanitárního pracovníka izraelskými leteckými údery v Gaze za "vraždu" a uvedla, že případ by měl být předložen nezávislému soudu v Izraeli. Náměstek polského ministra zahraničí Władysław Teofil Bartoszewski uvedl, že Polsko požaduje po Izraeli odškodnění za smrt pětatřicetiletého polského dobrovolníka Damiana Sobola, který byl spolu s dalšími šesti pracovníky charitativní organizace World Central Kitchen zabit při izraelském náletu. 

 22983

Šokující: Německo zakázalo vstup do země rektoru Glasgow University

12. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Německo v pátek zakázalo vstup do země věhlasnému chirurgovi, Ghassanu Abu Sittovi, který byl VČERA  jmenován rektorem Glasgow University. ("Rektor" je  na skotských univerzitách reprezentativní ceremoniální funkce pro známé osobnosti, to, čemu se říká rektor na českých univerzitách, tedy manažer univerzity, je ve Skotsku Vice-Chancellor nebo Principal. Tím je v Glasgow Sir Anton Muscatelli.)

Inaugarace dr Ghassana Abu Sitty v Bute Hall Glasgow University jejím rektorem:


Chybné poučení z holocaustu: Německá vláda deportovala čelného válečného chirurga, který byl  zvolen rektorem Glasgow University, aby nemohl na konferenci v Berlíně svědčit o zvěrstvech, které zažil, když pracoval v Gaze:Tohle je neobyčejně závažné. Věhlasnému lékaři, rektoru britské univerzity, britskému občanu byl zakázán vstup do Německa. Porušuje to všechny zákony, a to jen proto, že je to Palestinec.Ghassan Abu Sita cestoval do Německa, aby tam vystoupil na palestinské konferenci. Tu napadla německá policie, v budově konání konference vypnula elektřinu a konferenci rozehnala:


Německá policie zaútočila na budovu Palestinského kongresu a vypnula elektřinu. Důkaz, že fašisti nemusejí být ve vládě, aby měli moc! 18794

Německo čelí domácí žalobě kvůli prodeji zbraní Izraeli

12. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Německé organizace pro lidská práva podaly soudní žalobu v souvislosti s rostoucím znepokojením v zemi nad úmrtími v Gaze

Německo bude příští čtvrtek čelit nové výzvě ke zrušení veškerého prodeje zbraní Izraeli v rámci žaloby, která zvyšuje tlak na Berlín v souvislosti s rostoucím rozhořčením nad rozsahem úmrtí a ničení ve válce v Gaze.

Žaloba u německých vnitrostátních soudů bude žádat soudce, aby urychleně nařídili vládě zrušit všechny zbrojní licence Izraeli vydané od 7. října, kdy Hamás zahájil útok na Izrael.

 22921

Pomoc se do Gazy stále nedostává, vysoká americká představitelka varuje, že začal hladomor

12. 4. 2024

čas čtení 6 minut

 
Samantha Powerová se stala prvním americkým představitelem, který potvrdil hladomor, zatímco humanitární pracovníci kritizují pokračující nedostatek pomoci


Příliv pomoci do Gazy, který Benjamin Netanjahu před týdnem slíbil Joe Bidenovi, se podle humanitárních pracovníků zatím nepodařilo uskutečnit, zatímco šéf  americké humanitární pomoci potvrdil, že v některých částech obleženého pobřežního pásma začíná řádit hladomor.

Nárůst počtu kamionů, které do Gazy přejely, jak tvrdí Izrael, je v rozporu se záznamy OSN a zdá se, že již slábne.

"Zatím je toho mnohem méně, než se zdá," řekl Jeremy Konyndyk, bývalý vysoký úředník Bidenovy administrativy, který je nyní prezidentem organizace na podporu pomoci Refugees International. "Ve skutečnosti se změnilo jen velmi málo."

 22982

Kasparov: "Diktátoři o tom, co plánují do budoucna, říkají pravdu"

12. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

Garri Kasparov se proslavil jak dvacetiletou vládou coby nejlepší šachista světa, tak Putinovým nedávným prohlášením, že je terorista. Kasparov si však zaslouží ještě větší uznání za předpověď, kterou učinil před více než dvěma desetiletími v deníku The Wall Street Journal. Kasparov varoval, že pokud Západ nerozpozná hrozbu pro demokracii, kterou Putin představuje, následky budou dalekosáhlé, připomíná Mitzi Perdue.

 22579

Zvětšující se propast mezi silami vůle

12. 4. 2024

čas čtení 10 minut

Slabost nepřátelských mocností ve vztahu ke Spojeným státům by nás neměla odvádět od jejich velmi zřejmé výhody v ochotě provádět rozhodné, i když riskantní strategie, píše Connor Fiddler.

 19935

Evropa bude muset za současnou letargii zaplatit mnohonásobně více

12. 4. 2024

čas čtení 7 minut

V posledních dnech informační pole několikrát rozvířily zprávy o vážných změnách v postoji Západu k Ukrajině. Začalo to známými prohlášeními Emmanuela Macrona a vysokých francouzských vojenských představitelů o možném použití evropských jednotek v případě průlomu ruské armády ve směru na Oděsu nebo Kyjev, píše Vladislav Inozemcev.

 22435

Jak by mohla Ukrajina porazit Rusko

12. 4. 2024

čas čtení 8 minut

Opakuji, že pro západní defétismus neexistuje žádný skutečný základ. Životaschopná strategie pro ukrajinské a západní vítězství je na dosah ruky a vyžaduje pouze ráznou akci, píše Dennis Šoltys.

Americké drony na Ukrajině selhaly

12. 4. 2024

čas čtení 3 minuty

Společnost Skydio se sídlem v Silicon Valley poslala na Ukrajinu stovky svých nejlepších dronů, aby pomohly v boji proti Rusům, ale tato technika nefungovala dobře.

Dezinformace: Naléhavá potřeba války

12. 4. 2024 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty


Nepoučený člověk by si řekl, co jsme to my lidé za ohavné zrůdy, když posíláme mladé muže na jatka, aby se tam vzájemně zabíjeli a mrzačili, a přitom navíc vraždíme z bezpečné zálohy civilní obyvatelstvo, staré a nemocné lidi, ženy a děti. Kampak se poděla křesťanská podstata naší civilizace?

V poslední době se projevuje čím dále větší naléhavá potřeba války. Válka je projevem míru. Je vyjádřením jednoty nad protiklady - v našem případě jednoty míru nad nepřáteli. Nepřátelství neprodukují nepřátelé, ale je projevem jejich jednoty (podstaty).

 22921

Jako chirurgové jsme nikdy neviděli takovou krutost, jako je izraelská genocida v Gaze

11. 4. 2024

čas čtení 6 minut

Dne 25. března jsme se vydali do Pásma Gazy, abychom pracovali v Evropské nemocnici v Chán Júnisu. Okamžitě nás ohromila přeplněná kanalizace a výrazný zápach střelného prachu ve vzduchu. Absolvovali jsme krátkou cestu z hraničního přechodu Rafáh do Chán Júnisu, kde se nachází Evropská nemocnice jako jedna z posledních polofunkčních nemocnic. Jako humanitární chirurgové jsme si mysleli, že už jsme na světě viděli všelijakou krutost, ale ani jeden z nás nikdy neviděl nic podobného tomu, co jsme zažili, když jsme přijeli do Gazy, píší Feroze Sidhwa a Mark Perlmutter.

 19407

Greenpeace: Bezpečnost a konkurenceschopnost Evropy nelze dosáhnout bez ochrany klimatu

11. 4. 2024

čas čtení 5 minut


Rokem 2024 končí legislativní cyklus současné Evropské komise a vlády členských států připravují novou Strategickou agendu EU, dokument, který bude určovat politickou agendu EU do konca této dekády. Jedná se o důležitý dokument, kterého cílem je vytvořit jasné zadání pro novou Evropskou komisi, aby její kroky reflektovali potřeby členských států, včetně České republiky. Česká vláda v čele s premiérem Fialou právě připravuje své priority a prosazuje v nich primárně důraz na bezpečnost a konkurenceschopnost Evropy. Úplně však zapomněla do agendy zařadit ochranu klimatu a životního prostředí, s kterou oba body neoddělitelně souvisí. Není přitom jediná. Na veřejnost unikl návrh Strategické agendy Evropské rady pro období 2024–2029, který plánuje zvýšit investice do zbrojního a vojenského průmyslu EU, zanechá ale obyvatele Evropy zranitelné vůči bezpečnostním dopadům eskalující klimatické a přírodní krize, varuje Greenpeace.

 22185

Tel Aviv vpouští do Gazy více humanitární pomoci aneb Další z nesčetných izraelských polopravd a lží

11. 4. 2024 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Držet krok s tsunami izraelských lží a polopravd doprovázející genocidní běsnění izraelské armády (IDF) v Gaze je nadmíru obtížné, neboť se vrší prakticky týmž tempem jako hory zavražděných Palestinců. Kupříkladu CNN v aktuální analýze potvrdila předchozí zprávy světových médií, podle nichž IDF na konci února postřílela více než stovku Gazanů čekajících na humanitární konvoj. Tato tragédie vešla do dějin pod názvem “moučný masakr”, přičemž zdaleka nešlo o ojedinělý incident. Tel Aviv své vojáky jako v obdobných případech sveřepě hájí a svaluje vinu za otřesné zločiny tu na Hamás, tu na UNRWA či na obyčejné Gazany, přestože podle expertních posudků IDF při nejznámějším moučném masakru kosila hladovějící nešťastníky mohutnou automatickou střelbou rychlostí 600 ran za minutu. Zdá se, že vulgární izraelští propagandisté nelžou pouze tehdy, když mlčí.

 20879

Ke slovenským prezidentským volbám

"Chci mír" bude znít od českých populistů před volbami

11. 4. 2024 / Jiří Hlavenka

čas čtení 4 minuty

Marketingová úderka firmy ANO už bedlivě nastudovala slovenskou populistickou kampaň a bude chtít osvědčené triky opakovat. Mír, my chceme mír, neposílejte naše chlapce na frontu, atd. Otestují si to už v letošních volbách, bez ohledu na to, že to s nimi nemá nic společného.

31978

Čeští elfové vzbuzují vděk a naději

11. 4. 2024 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Co odlišuje dosud prodemokratické Česko od pro ruského Maďarska a Slovenska? Ta část společnosti, která se snaží aktivně chránit a upevňovat demokratické postoje. Vždy jde o menšinu. Záleží ale, jak se této menšině podaří přesvědčit pasivní část společnosti o důležitosti takového poslání. Českým elfům se tohle daří výjimečně.

 21928

Vůdce Hamásu opakoval výzvu k zastavení palby v Gaze poté, co byli zabiti jeho synové a vnuci

11. 4. 2024

čas čtení 6 minut

Smrtící izraelský nálet vyvolal výroky Ismaila Haníyeha, zatímco obě strany zůstávají v klíčových otázkách daleko od sebe

Tři synové a nejméně dva vnuci vůdce Hamásu Ismaila Haníyehabyli zabiti při izraelském leteckém útoku v pásmu Gazy, uvedl exilový politický šéf militantní skupiny ze své základny v katarském hlavním městě Dauhá.

Haniyeh řekl ve středu televizi Al-Džazíra, že jeho děti Hazem, Amir a Mohammed a několik jejich dětí byli na návštěvě u příbuzných na svátek Eid v uprchlickém táboře Šatí na severu Gazy, když se jejich auto stalo terčem izraelského náletu. Podle jeho slov bylo v šestiměsíční válce zabito šedesát jeho příbuzných, včetně čtrnácti, kteří zemřeli po říjnovém izraelském náletu na rodinný dům ve městě Gaza.

 18342

Biden řekl, že "zvažuje" australskou výzvu ke stažení obvinění Juliana Assange

11. 4. 2024

čas čtení 4 minuty

 

Američtí prokurátoři tvrdí, že zakladatel WikiLeaks pomáhal Chelsea Manningové krást tajné spisy před jejich zveřejněním


Joe Biden ve středu prohlásil, že zvažuje žádost Austrálie, aby upustila od desetiletého úsilí USA stíhat zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange za zveřejnění souboru amerických tajných dokumentů.

Austrálie již několik let vyzývá USA, aby upustily od stíhání Assange, australského občana, který z vězení ve Velké Británii bojuje proti snahám o deportaci do USA. Na otázku ohledně této žádosti Biden odpověděl ve středu, kdy hostil japonského premiéra Fumia Kišidu na oficiální návštěvě: "Zvažujeme to."

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
13077