Americké prezidentské volby ukazují, že USA nejsou zemí hodnou následování
25. 11. 2020
Ilustrace: Jáchym Bohumil KartousPo týdnech spekulací a obav z násilností a ze zastaralých technických systémů se ve Spoj...23. 11. 2020
Prohlášení o tom, že se Trumpův tým distancoje od Powellové, naznačuje chaos v tomto týmu právníků poté, co tým prohrál ve svém úsilí změnit výsledek amerických prezidentských voleb z 3. listopadu dosud všechny podané žaloby. Jan Moláček z Deníku N konstatuje v pondělí na Facebooku, že je povzbuzující, že americké soudnictví je pevné a jak se zdá, schopné odolat Trumpovým pokusům zlikvidovat americkou demokracii. Srovnejme to s tím, jak neefektivně se postavilo české soudnictví k Babišově případu Čapí hnízdo, dodává Moláček.
V pátek večer spektakulárně vyhodil Matthew Brann, republikánský soudce v Pennsylvánii, žalobu Trumpovy kampaně, která požadovaal, aby soud zrušil platnost téměř 7 milionů odevzdaných volebních lístků.
"Tento požadavek, jak Frankensteinovo mostrum, byl náhodně spíchnut ze dvou samostatných teorií a pokusil se vyhnout se precedentu kontroly," napsal soudce zdrcující verdikt. Trumpova kampaň se v neděli večer odvolala.
Podobné žaloby selhale v Georgii, v Michiganu a v Arizoně. Jejich cílem bylo zabránit těmto státům, aby volební výsledky certifikovaly.
Prohlášení o tom, že se Trumpova kampaň distancuje od Powellové, je nejnovějším signálem skepse vůči jejím postojům i v konzervativních kruzích. I moderátor Fox News Tucker Carlson uvedl v televizi minulý týden, že požádal Powellovou o důkazy pro její tvrzení, ale že žádné neposkytla.
Powellová ve čtvrtek lživě tvrdila na tiskové konferenci, že server zaznamenávající důkazy o neregulérnosti amerických voleb je v Německu, že hlasovací software bylo pozměněno ve státě Georgia, aby podvádělo, na příkaz zemřelého venezuelského prezidenta Huga Chavéze a že hlasy pro Trumpa byly zřejmě proměněny v hlasy pro Bidena.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse