Jsme sice staří, ale ne hloupí

5 000 pro budoucnost

17. 12. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty
Před nějakou dobou, bylo ještě teplo, jsme se s matematikem a podnikatelem Ondřejem Štefflem bavili a náhodou narazili na to, že je už důchodce a že taky dostane od Andreje Babiše rouškovné. A bavili jsme se o tom, že by vlastně bylo fajn veřejně poukázat na to, že rouškovné je úplatek voličům a že by těch 15 miliard bylo rozumné zužitkovat spíše pro budoucnost. No a včera, po intenzivním zapojení Ivana Gabala, byla spuštěna kampaň
5000 pro budoucnost
, ke které se přidali další důchodci, jejichž názor je podobný. Já jako nedůchodce nemohu nikoho nutit, aby poslal 5 000 rouškovného dál, na něco smysluplného, pro futuro. Ani bych nechtěl, aby to dělali lidé, kteří žijí v existenční nouzi nebo kterým 5 000 korun významně pomůže. Určitě mnoho seniorů věnovalo svých 5 000 dětem a vnoučatům, takže je taky "profuturovali" (opak k prošustrování). Nicméně vím, že takových, kteří se bez 5 000 korun obejdou a zároveň chápou, že jinde by mohly významně pomoci, nebude zase tak málo...

Zakladatelé a signatáři zdůvodňují svou iniciativu následovně:

Pokud si vláda myslí, že za pět tisíc získá hlasy penzistů, spletla se. Koupit se dáme těžko, ale můžeme dát státním příspěvkem vládě lekci z rozumného hospodaření.

"Rouškovné" postrádá logiku, potřebným dlouhodobě nepomůže, zato utratí peníze, které by pomohly jinde. Pojďme chybu vlády napravit a přesměrovat příspěvky tam, kde by byly třeba, vyzývají iniciátoři petice.

„Jsme sice staří, ale ne hloupí,“ říká jeden z iniciátorů Ondřej Šteffl, matematik a podnikatel ve školství. „Pokud nám vláda posílá peníze, které pak budou chybět jinde, můžeme ji na oplátku alespoň dát zdarma lekci ze správného hospodaření tím, že pošleme peníze tam, kde jsou potřeba“.

V petici „5000,- pro budoucnost“ iniciátoři vyzývají ty seniory, kteří se mohou příspěvku vzdát, aby peníze poukázali potřebnějším.

„Naprosto souhlasím se zakladateli výzvy. Jde o marketingovou záležitost p. Babiše, který doufá, že si tímto úplatkem rozšíří voličskou základnu, krok zcela nesystémový s nezanedbatelným dopadem na státní rozpočet.“ říká Jiří Redl, další ze signatářů. Profesor Hejný napsal:“ Když vám někdo dává obálku s úplatkem, může to nevzít. Když vám na účet přibude úplatek "od státu" můžete je přeposlat těm, co je skutečně potřebují a uchovat si svědomí čisté i možnost otevřeně prohlašovat úplatkařství za sociální epidemii.“ 

Spoluzakladateli iniciativy jsou Ondřej Šteffl, zakladatel ScioŠkol a Ivan Gabal, sociolog.

Mezi signatáři dále jsou RNDr. Jana Ryšlinková, CSc.; Prof. Milan Žák; Jiří Redl, ing., spoluvlastník s.r.o., jednatel; Eva Stehlíková, PhDr., sociolog; Mgr Maja Bihelerová, dříve ředitelka ZŠ v Praze 6; Jana Olchavová, učitelka, lektorka, OSVČ; Milan Hejný, Prof., spolumajitel firmy ops H-mat; PhDr. Maria Řičánková, Prostějov, jednatelka poradenské firmy; Mgr. Hana Cigánková, Volary; Magdalena Šebestová, Mgr., publicistka, anglistka; Prof. Vladimíra Spilková, vysokoškolský učitel, Praha; Marek Boguszak, fotograf, matematik, Jesenice u Prahy; Ivana Burešová, lékařka; a další. 

Prohlášení signatářů, i tipy na to, kam peníze z "rouškovného" poslat.

FB stránka iniciativy 5 000 pro b budoucnost.

0
Vytisknout
7761

Diskuse

Obsah vydání | 21. 12. 2020