Británie: Propadlo se sebevědomí britských podnikatelů, palivová krize trvá už druhý týden
1. 10. 2021
Některé anglické autobusové společnosti upozorňují veřejnost, že na některých linkách nemohou provozovat hromadnou veřejnou dopravu, protože nemají pohonné hmoty, nebo nemohou projet kolem kilometrových front na benzín:
#Harlow 724 Severe delays from Rickmansworth to Heathrow due to queue's for Petrol Station Forecourts. We apologise in advance for the inconvenience this may cause.
— Arriva Herts & Essex (@arrivaessex) October 1, 2021
Routes 4/8/11/14 - Due to petrol station queues at Dereham Morrisons tailing back along Station Road in both directions, delays are likely this morning to these services. Apologies.
— Konectbus (@konectbuses) October 1, 2021
Zajímavě píše v deníku Guardian Andy Beckett, že neuvěřitelný chaos v Británii a propad ekonomiky, který způsobila Johnsonova vláda, nepovede k poklesu jeho popularity u anglických voličů. Beckett argumentuje:
Většina nynějšího chaosu v Británii není důsledkem toho, že by Johnsonova vláda měla příliš malou moc, ale toho, že má moc příliš velkou. Konzervativci v Británii vládnou už velmi dlouho, mají v parlamentě obrovskou většinu 80 poslanců a jsou přesvědčeni, že je nikdo nikdy vážně politicky nepotrestá za jejich chyby. Tato arogance způsobila nynější chaos v dodávce zboží do obchodů a problémy s obrovským nedostatkem pracovních sil a energií. Jen neuvěřitelně, přehnaně sebevědomá vláda dokáže riskovat vážné zhoršení zranitelnosti Británie ve všech těchto oblastech realizací nejtvrdšího možného brexitu. Jen neuvěřitelně, přehnaně sebevědomá vláda reagovala tak pomalu a nevzrušeně, když krize začaly.
A dále, mnoho anglických voličů konzervativce ve vládě obdivuje, právě proto, že vypadají tak mocní. Moderní anglický konzervatismus, který otevřeně pohrdá svými oponenty, používá rétorickou agresi a vytahuje se přehnanými, nesmyslnými hesly jako o tom, že "Británie bude globální síla". Angličané to často interpretují jako signál moci - která je velmi silně atraktivní pro muže a starší voliče, jejichž vlastní společenská a fyzická síla klesá. Přijmout realitu, totiž uvědomění, že většina této "moci" konzervativců je falešnou představou, že Británie je jen jednou z mnoha evropských zemí a britští konzervativci jsou jen jednou z mnoha politických stran, kteří zápolí s problémy vládnutí, by pro mnoho konzervativních anglických voličů bylo nepřijatelným probuzením, po vší té aroganci a vytahování se a velkých nadějích po brexitu v posledních několika letech.
Avšak k tomuto probuzení by přesto mohlo dojít. V krizi mohou být voliči vůči vládě pozoruhodně tolerantní a pak najednou radikálně změnit názor.
Šéf Labouristické strany Keir Starmer zdaleka není tak obratným, jako byla v sedmdesátých letech Thatcherová, ani nemá její charisma. Jeho strana má matoucí směsici zelené, levicové a pravicové politické strategie a nenabízí tak jasnou alternativu, jakou v roce 1979 nabízeli vůči labouristické straně konzervativci Margaret Thatcherové. Takže pokud by se nyní náhle propadla podpora Johnsonových konzervativců, vznikne situace, kdy ani jedna z obou hlavní britských politických stran nebude dostatečně silná - což je situace, která se už začíná projevovat v průzkumech veřejného mínění.
Jak ukázala polovina sedmdesátých let v Británii, tato politická stagnace může trvat velmi dlouhou dobu. Bylo by to vůči dnešku výrazné zlepšení - skoncovalo by to s katastrofální arogantní nadvládou Johnsonových konzervativců. Avšak návrat k slabším vládám by mohl být znepokojující pro Angličany, kteří si od Thatcherové zvykli na silné politické vůdce. Moc korumpuje, ale také dává občanům sebevědomí.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse