Nad Tatrou sa blýska a bratia kompletně demontovali hromosvod
11. 4. 2024 / Bohumil Kartous
Hranice bezpečnosti a rozvoje v Evropě se po prezidentských volbách na Slovensku definitivně posouvá na česko-slovenské pomezí.7. 4. 2024
V projevu v Bratislavě Pellegrini slíbil, že "zajistí, aby Slovensko zůstalo na straně míru, a ne na straně války".
Korčok uznal porážku a pogratuloval vítězi. "Jsem zklamaný," řekl a dodal, že výsledek respektuje.
Pellegrini se stal šestým slovenským prezidentem od doby, kdy země získala nezávislosti po rozdělení Československa v roce 1993 a vystřídal Zuzanu Čaputovou, první ženu v čele státu.
Čaputová, věrná podporovatelka sousední Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi, loni v červnu oznámila, že se nebude ucházet o znovuzvolení poté, co jí bylo vyhrožováno smrtí.
Pellegriniho vítězství upevnilo Ficovu moc tím, že jemu a jeho spojencům poskytlo kontrolu nad významnými strategickými posty.
Slovensko prezident vybírá premiéra po parlamentních volbách, skládá přísahu nové vládě a jmenuje soudce ústavního soudu. Prezident může také vetovat zákony, ačkoli parlament může veto přehlasovat.. Hlava státu má rovněž právo udělovat milost odsouzeným.
Většina výkonných pravomocí náleží vládě v čele s předsedou vlády.
Ficova populistická strana Smer zvítězila v zářijových parlamentních volbách na proruské a protiamerické platformě.
Pellegrini, 48, který je zastáncem silné role státu, stojí v čele levicového Hlasu, strany, která ve volbách skončila třetí a připojila se k vládní straně Fica a ultranacionalistické Slovenské národní strany.
Kritici se obávají, že Slovensko pod Ficovým vedením opustí svůj prozápadní kurz a a bude následovat maďarský směr pod vedením populistického premiéra Viktora Fica. Orbána.
Diskuse