"Odvětví se začíná potápět." Vláda byla varována před hrozbou bankrotu celého uhelného průmyslu v Rusku

1. 11. 2024

čas čtení 2 minuty
Ruský uhelný průmysl, jedno z největších surovinových odvětví ekonomiky, včetně více než 30 měst s jedním průmyslem a stovek tisíc zaměstnanců, je na pokraji bankrotu. Toto hodnocení poskytla společnost AC TEK, státní analytické centrum spadající pod ministerstvo energetiky.

Podle analytiků se uhelný průmysl v roce 2024 stal ztrátovým: Jeho ztráty před zdaněním se odhadují na 34 miliard rublů, ačkoli o rok dříve těžaři uhlí dosáhli zisku 357 miliard. Poté, co uhelné společnosti ztratily západní trhy a čelily prudkému poklesu poptávky ve "spřátelených" zemích, dostaly další ránu od vlády, která na toto odvětví uvalila další daně a prudce zvýšila tarify za dopravu na síti ruských železnic. Celkově v letech 2022-24 činily výběry od těžařů uhlí 500 miliard rublů, podle AC TEK.

Na pozadí finančních problémů začaly společnosti snižovat produkci uhlí. Podle Rosstatu v červenci klesla v meziročním vyjádření o 6,7 % na 31,5 milionu tun, což je nejnižší úroveň od pandemie 2020. Ve srovnání s maximy vykázanými v prosinci 2022 přišly uhelné společnosti o přibližně 12 milionů tun měsíční produkce, tedy o 27 %.

Produkce uhlí, hlavního produktu těžařů uhlí, který tvoří 80 % produkce, se propadla o 8,2 %, a u antracitu, nejcennější třídy, téměř o čtvrtinu (o 23,7 %). V srpnu podle provozních statistik Rosstatu pokles produkce uhlí meziročně zrychlil na 10,1 %.

Je zřejmé, že uhelný průmysl se začíná potápět, říká Alexandr Kotov, vedoucí poradenství společnosti NEFT Research. Pokles vývozních cen ruského uhlí na pozadí zvýšeného sankčního tlaku a nadměrného zásobení spotřebitelských skladů v Číně a Indii vedl za poslední dva roky ke snížení příjmů ruských vývozců uhlí o více než 400 miliard rublů, vypočítal.

Západní sankce se staly klíčovým problémem pro uhelný průmysl, říká Janis Kluge, výzkumník z Německého institutu pro mezinárodní bezpečnostní studia. Na rozdíl od ropy a plynu, které Evropská unie nadále nakupuje, i když v malých objemech, se na uhlí vztahuje totální embargo a asijské země, které loni nakoupily ruské uhlí, prudce snížily poptávku.

Celkový vývoz uhlí z Ruska v lednu až červenci klesl o 11,4 % na 112,6 milionu tun. Dodávky do Číny v první polovině roku 2024 klesly o 8 % a jejich růst se neočekává, stěžoval si v září ruský ministr energetiky Sergej Civiljev. Faktem je, že Peking uvalil cla na ruské uhlí, vysvětlil ministr. Zároveň pod ně nespadali další dodavatelé - Indonésie a Austrálie, protože jsou součástí zóny volného obchodu s Čínou.

Zdroj v ruštině: ZDE

-1
Vytisknout
1604

Diskuse

Obsah vydání | 5. 11. 2024