HRW: Trump právem odsouzen za svá prohlášení o Gaze

6. 2. 2025

čas čtení 3 minuty
Světoví představitelé široce a důrazně odsoudili výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o Gaze z tohoto týdne. Je to povzbudivé znamení podpory mezinárodního práva, které je v této temné době velmi potřebné, píše Andrew Stroehlein, mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve svém každodenním přehledu.

V úterý Trump prohlásil, že USA „převezmou“ pásmo Gazy a že tamní palestinské obyvatelstvo bude třeba vystěhovat. Trump v úterý prohlásil, že Gaza se stala „neobyvatelnou“.

Řekl to - pozoruhodně - zatímco stál vedle muže, jehož vláda je zodpovědná za to, že se Gaza stala neobyvatelnou, a který je hledán Mezinárodním trestním soudem za zvěrstva spáchaná v Gaze: Benjamina Netanjahua, izraelského premiéra.

Je čas na krátké osvěžení válečného práva.

 Mezinárodní humanitární právo zakazuje trvalé nucené vysídlení obyvatelstva okupovaného území. Pokud je takové nucené vysídlení prováděno se zločinným úmyslem, jedná se o válečný zločin

Pokud je prováděno jako součást rozsáhlého nebo systematického útoku na civilní obyvatelstvo, který odráží politiku státu, jedná se o zločin proti lidskosti.

K těmto věcem již v Gaze samozřejmě dochází.

Od října 2023 izraelské orgány způsobily masivní a záměrné nucené vysídlení palestinských civilistů v Gaze, a to mnoha z nich několikanásobně. Vysocí izraelští představitelé rovněž deklarovali svůj záměr vysídlit palestinské obyvatelstvo Gazy.

Izraelské orgány rovněž záměrně způsobily životní podmínky vypočítané tak, aby došlo ke zničení části palestinského obyvatelstva v Gaze. A to i tím, že je záměrně připravily o potraviny, vodu a další věci nezbytné k přežití, což se rovná zločinu proti lidskosti, vyhlazování a genocidě.

Vláda USA pod vedením Joea Bidena podporovala izraelskou vládu po celou dobu jejího útoku na Gazu, zejména pokračujícím prodejem zbraní Izraeli.

Trumpův nový návrh, pokud by byl realizován, by znamenal alarmující eskalaci nuceného vysídlování a etnických čistek Palestinců v Gaze. Rovněž by posunul USA od spoluúčasti na válečných zločinech (prostřednictvím prodeje zbraní) k přímému páchání zvěrstev - od podpůrné role k roli vedoucí.

Mnozí, kteří si uvědomovali hrozbu jak pro Palestince, tak pro mezinárodní právo, Trumpovu myšlenku rychle odmítli.

Palestinci přirozeně byli šokováni. Pro ně to byl další případ, kdy vnější mocnosti diskutují o jejich osudu a ignorují jejich názory: Znovu „o nás, bez nás“.

Odmítnutí se však okamžitě ozvalo i z mnoha jiných koutů.

Patřily k nim vlády sousedních i vzdálených zemí, a dokonce i vlády, které se dnes, jak se zdá, shodnou jen na máločem jiném: Brazílie, Čína, Egypt, Německo , Irsko, Jordánsko, Rusko a Spojené království, abychom zmínili alespoň některé. Trumpův návrh odsoudili i další světoví představitelé, například úřad OSN pro lidská práva a generální tajemník OSN.

Nestává se každý den, aby lidstvo slyšelo od nejmocnějšího muže světa otevřeně navrhovat páchání masových krutých zločinů. Díky bohu, že alespoň jeho globální odmítnutí bylo rychlé a jasné.


Zdroj v angličtině ZDE

1
Vytisknout
2316

Diskuse

Obsah vydání | 10. 2. 2025