Severní Korea prostřednictvím ruských úderů na Ukrajinu zvýšila přesnost svých raket

7. 2. 2025

čas čtení 2 minuty
Přesnost severokorejských raket použitých ruskou armádou k zasažení Ukrajiny od konce loňského roku prudce vzrostla, sdělily agentuře Reuters dva vysoce postavené ukrajinské zdroje. Podle nich začaly střely zasahovat zamýšlený cíl s odchylkou ne větší než 50-100 metrů, i když předtím byly odchýleny o 1-3 km. Celkem od konce roku 2023 do ledna letošního roku Rusko vypálilo na Ukrajinu asi 100 takových raket, z nichž 20 dorazilo v posledních několika týdnech.

Zvýšená přesnost raket naznačuje, že Severní Korea úspěšně využívá válku na Ukrajině k testování a zdokonalování své vlastní raketové technologie, tvrdí mluvčí agentury Reuters. Jeden z vojenských zdrojů agentury poznamenal, že dosud průzkum trosek neodhalil žádné změny v konstrukci severokorejských raket, ale mohly by být vybaveny pokročilejšími navigačními systémy nebo řídícím mechanismem, který usnadňuje manévrování.

Skutečnost, že Rusko obdrželo od KLDR dávky pokročilých raket, potvrdil Yang Wook, zbrojní expert z Asan Institute for Policy Studies v Soulu. "Vzhledem k tomu, že vyrábějí rakety a dostávají zpětnou vazbu od zákazníka, ruské armády, mají zkušenosti potřebné k vytvoření spolehlivějších raket," řekl expert. Zároveň také neví, jaké změny byly provedeny na nových raketách KLDR. Podle vojenského zdroje agentury Reuters na Ukrajině nesou severokorejské balistické rakety hlavici vážící až 1 tunu a mají dolet až 800 km.

Rusko a KLDR se na pozadí války na Ukrajině sblížily. V červnu 2024 navštívil ruský prezident Vladimir Putin Pchjongjang poprvé po 24 letech. Během návštěvy podepsal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem dohodu o "komplexním strategickém partnerství", která zahrnuje pomoc jedné ze stran v případě války. Poté Pchjongjang poslal do Ruska miliony dělostřeleckých granátů a více než 10 tisíc vojáků, kteří byli donedávna využíváni v bojích s ozbrojenými silami Ukrajiny (AFU) v Kurské oblasti.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1334

Diskuse

Obsah vydání | 10. 2. 2025