Příští hrozba NATO: Jeho vlastní lídři

4. 12. 2019

Existují dvě aliance NATO. Je tu uhlazený vojenský stroj, který plánuje, cvičí a koordinuje, aby se adaptoval na nové bezpečnostní hrozby v Evropě a Severní Americe. A existuje politická aliance, která závisí na jednotě a rozhodnosti lídrů na obou stranách Atlantiku, napsal Paul Taylor.
https://www.pwf.cz/

To první, říkejme mu NATO 1, si vede poměrně dobře. Obranné rozpočty po pětadvacetiletém poklesu opět rostou, vojenská připravenost se pomalu zlepšuje a mezinárodní síly jsou v Pobaltí a Polsku, aby odstrašily potenciální ruskou agresi. Pracuje se na vyrovnání se s kybernetickými, hybridními a kosmickými hrozbami a rapidněji přisouvaných posilách.

To druhé, jemuž budeme říkat NATO 2, je v hlubokých problémech. Americký prezident, který označil NATO za "zastaralé", rád dští oheň na evropské vlády kvůli vojenským výdajům, obchodu, změně klimatu a nyní neochotě vzít nazpět džihádistické bojovníky zajaté v Sýrii.

Takzvaná Čtyřka, neformální vnitřní kruh čtyř mocností - Spojené státy, Británie, Německo a Francie - která po dekády tvarovala západní rozhodování, v Trumpově éře přestala fungovat, tvrdí insideři.

Spojenečtí lídři se dovídají o prezidentských rozhodnutích ovlivňujících jejich bezpečnost a strategické zájmy ze Twitteru. Existuje jen velmi málo koordinace.

Obě tato NATO - dobře promazaný vojenský stroj a dysfunkční politická rodina - jsou nyní k vidění na krátkém pracovním mítinku na předměstí Londýna, který má připomenout 70. výročí vzniku organizace.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3355

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 6. 12. 2019