Křesťané proti kriminalizaci chudých - otevřený dopis poslancům PSP ČR, TZ
7. 2. 2021
tisková zpráva
Praha, 7. února 2021 - Řada osobností z křesťanského prostředí i organizací věnujících se sociální práci dnes adresovala otevřený dopis poslancům a poslankyním PSP ČR ve věci novely zákona o pomoci v hmotné nouzi. Návrh změny zákona (kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi), který by umožnil zabavovat část sociálních dávek jako trest za spáchání drobných přestupků, by tento týden měl ve sněmovně postoupit do druhého čtení (podle všeho již 9. února).
Otevřený dopis novelu ostře kritizuje za její sociální necitlivost. Zejména v době covidové pandemie, kdy nízkopříjmové rodiny s dětmi již žijí na samé hranici pádu na úplné sociální dno, by jim tato novela ještě významně přitížila tím, že by umožnila exekučně zabavovat i tak elementární sociální dávky, jako jsou doplatek na bydlení nebo příspěvek na živobytí.
Signatáři
z řad křesťanů se tak připojují k apelu Institutu pro
sociální inkluzi a v otevřeném
dopisu poslancům píší: „Podle
odborníků na sociální práci novela
představuje nebezpečný sociální
experiment, který sociální politiku de
facto nahrazuje politikou trestní.“
Autoři dopisu upozorňují mj. na to, že předkladatel novely poslanec Bauer navrhuje, aby část podpory bylo možné odejmout nikoliv až po třech proviněních, ale hned napoprvé, bude-li mít obec pochybnosti o „způsobilosti pachatele k nápravě“.
Signatáři se odvolávají na odborníky na sociální práci, podle kterých návrh nevychází z expertízy založené na datech a zkušenostech odborníků z praxe, nerespektuje lidskou důstojnost sociálně vyloučených a ve svém důsledku povede ke snížení dostupnosti základní sociální ochrany.
Otevřený dopis podpořily organizace jako Armáda spásy, Ekumenická akademie, ředitelka neziskové organizace Cesta domů, ředitel Diakonie Praha. Z výrazných osobností křesťanského světa např. duchovní a VŠ pedagog prof. Tomáš Halík, farář a chartista Zdeněk Bárta, nemocniční kaplan Pavel Kuneš, spisovatel Marek Šindelka, řada sociálních pracovníků, duchovních a učitelů napříč jednotlivými křesťanskými denominacemi.
Ve svém apelu na zákonodárce, aby návrh zákona odmítli, varují před kriminalizací chudoby v době, kdy je společnost otřesena covidovou pandemií a vyzdvihují solidaritu jako jedinou možnou cestu z této mnohovrstevnaté krize. „Bude-li zákon přijat, přispěje ke stavu, v němž je demokracie jen pro některé, a lidská důstojnost chudých, slabých a zranitelných bude ještě více pošlapávána. Společnost, otřesená covidovou epidemií, se začne rozkládat ještě víc. Jako křesťané a křesťanky chceme být s takto vylučovanými spoluobčany solidární. Protestujeme proti této asociální zákonodárné iniciativě a důrazně varujeme před jejími důsledky“, uzavírají signatáři dopisu.
Tomáš
Trusina
Hana
Blažková
* * *
Křesťané proti kriminalizaci chudých
Otevřený dopis poslancům a poslankyním PSP ČR k novele zákona o pomoci v hmotné nouzi
Poslanecká sněmovna bude v nejbližší době projednávat návrh zákona (kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi), který by umožnil zabavovat část sociálních dávek jako trest za spáchání drobných přestupků. Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi je přepracovanou verzí dva roky starého návrhu ODS, který mezitím prošel přepracováním MPSV a který ke schválení doporučil sněmovní sociální výbor. Novela, pod níž se podepsali občanští demokraté Jan Bauer, Jana Černochová nebo stranický předseda Petr Fiala, počítá s tím, že příjemci sociálních dávek by o tuto podporu mohli na tři měsíce přijít tehdy, spáchají-li opakovaně přestupek proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku. Návrh zákona také stanoví pořadí, ve kterém se mají doposud nezabavitelné dávky snižovat. V § 4a odst. 2 se praví: „Doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí lze snížit i opakovaně na dobu více měsíců po sobě, dokud všechny pokuty za vybrané přestupky, oznámené příslušné krajské pobočce Úřadu práce, nebudou uhrazeny; Nejdříve se sníží doplatek na bydlení, a nestačí-li to, sníží se příspěvek na živobytí.“ Částka, o kterou bude dávka z důvodu úhrady pokuty za některý z přestupků snížena, se nově stane příjmem obce.
Podle odborníků na sociální práci novela představuje nebezpečný sociální experiment, který sociální politiku de facto nahrazuje politikou trestní a který řadu lidí, kteří se už teď neobejdou bez pomoci, uvrhne do ještě větší bídy a ilegality. Z hlediska tolik proklamované rozpočtové odpovědnosti navíc v posledku bude znamenat mnohem větší výdaje pro stát, stejně jako nevyhnutelný nárůst kriminality.
Odbornice Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi k tomu říká: „V případě přestoupení vyhlášek obcí půjde ale převážně o porušování nápadů místních zastupitelů, které nezřídka končí zrušením ze strany ministerstva vnitra pro svou nezákonnost, případně Ústavním soudem pro neústavnost. Všichni si jistě vybaví neslavné konce zákazů sezení mimo lavičky nebo vynášení nábytku před dům adresované zpravidla jen občanům vyhrazených částí měst.“
Dalšími důvody k exekuci bude nepřihlášení dítěte k povinné školní docházce a zanedbávání péče o něj, jež spočívá v neomluveném zameškání více než sta hodin během jednoho školního roku. Zákonodárci se přitom odkazují na neexistující ustanovení školského zákona, neboť ten se o trestu za absenci při stanoveném počtu hodin vůbec nezmiňuje.
Alena Zieglerová to komentuje: „V oblasti péče o děti je navrhováno trestat nezapsání dítěte do školy, za což je ve školském zákoně pokuta pět tisíc, která tak bude moci být nezodpovědným (nebo neinformovaným) rodičům stržena z dávek, aby obohatila obecní kasu. Za 100 neomluvených hodin za pololetí má pak přijít další sankce pět tisíc, byť nic takového už školský zákon neobsahuje. Děti jsou podle něj omlouvány rodiči, takže půjde de facto o pobídku, aby rodiče svým dětem záškoláctví omlouvali, protože jinak rodina nebude mít co jíst a kde bydlet. Promyšlené.“
Předkladatel novely poslanec Bauer současně navrhuje, aby část podpory bylo možné odejmout nikoliv až po třech proviněních, ale hned napoprvé, bude-li mít obec pochybnosti o „způsobilosti pachatele k nápravě“.
V těchto dnech půjde novela do druhého čtení a vzhledem k tomu, že prvním čtením, které proběhlo na konci předminulého roku, prošla velmi hladce (pro její zamítnutí se vyslovilo jen čtrnáct poslanců), lze se důvodně obávat, že tento zákon kriminalizující chudé bude schválen.
Bude-li zákon přijat, přispěje ke stavu, v němž je demokracie jen pro některé, a lidská důstojnost chudých, slabých a zranitelných bude ještě více pošlapávána. Společnost, otřesená covidovou epidemií, se začne rozkládat ještě víc. Jako křesťané a křesťanky chceme být s takto vylučovanými spoluobčany solidární. Protestujeme proti této asociální zákonodárné iniciativě a důrazně varujeme před jejími důsledky.
Tomáš Trusina, farář
Jan Bierhanzl, filosof a vysokoškolský učitel
Otevřený dopis podporují tyto organizace a osobnosti
Jan
Černý,
sociální
pracovník
Václav Kučera, sociální pracovník
Marie Beďačová, účetní
Pavla Kluzáková, personalistka
Kateřina Dosoudilová, sociální pracovnice
Ruth Šormová, ředitelka neziskové organizace
Jana Němcová, terénní sociální pracovnice
Jana Jindrová, učitelka v.v.
Renata Bolechová, dluhová poradkyně
Monika Bartoníková, dluhová poradkyně
Jaroslav Baloun, terénní pracovník
Jarmila Schreiberová, odborná sociální pracovnice
Petra Lelovičová, sociální pracovnice
Hana Blažková, doktorandka literární vědy
Natálie Lisová, sociální pracovnice
Lenka Šindelářová, dluhová poradkyně
Eva Ždímalová, učitelka
Jan
Němeček,
sociální
pracovník
Weronika
Lipšová,
dluhová
poradkyně
Václav Orcígr, sociolog a ekolog
Layla Bartheldi, studentka
Eliška Hudcová, učitelka na VOŠ sociálně pedagogické
Mária Jakubovie, komunitní pracovnice
Anna Remešová, redaktorka časopisu o výtvarném umění
Radka Lišková, právník, odborný sociální poradce
Františka Schormová, amerikanistka
Robert Krumphanzl, nakladatel
Dana Zimová, fundraising - péče o dárce
Veronika Bolechová, učitelka v mateřské škole
Petr Hruška, farář Římskokatolické farnosti Cheb
Soňa Stará, analytička
Lubica Kotoučková, ekonomka
Iva Chaloupková, dluhová poradkyně
Petr Wija, analytik
Markéta Adamová, administrativní pracovnice
Zdeněk Bárta, duchovní
Jana Zbožínková, sociální pracovnice
Alžběta Trusinová, PR manažerka
Filip Němeček, jáhen
Pavel Klinecký, českobratrský evangelický farář
Jakub Suchel, ředitel Diakonie Praha
Ester Čašková, evangelická farářka
Tomáš Matějovský, evangelický farář
Anna Šourková, nemocniční kaplanka
Anna Hejlová, vysokoškolský pedagog
Michal Vogl, evangelický farář
Matěj Opočenský, evangelický farář
Jakub Žárský, ekolog
Viktor Žárský, biolog
Jiří
Šamšula,
duchovní
Perla
Kuchtová,
VŠ
učitel
Jan Rybnikář, učitel
Zdeněk Šorm, českobratrský evangelický farář
Jaromír Křivohlavý, stavař
Jana Trusinová, pěstounka
Tomáš Molnár, evangelický farář
Eva Rybnikářová, učitelka
Zdenka Sokolíčková, antropoložka
Ondřej Halama - evangelický duchovní a pedagog
Kateřina Hůlová, sociální pracovnice
Martina Špinková, malířka
Martin Prudký, teolog, VŠ učitel
Michal Plzák, nakladatel a vysokoškolský pedagog
Filip Keller, evangelický farář
Tomáš Cejp, výtvarník, evangelický farář
Armáda spásy v České republice, z.s.
Petr Pazdera Payne
Petr Brodský, evangelický farář v.v.
Samuel Hejzlar, evangelický farář
Jonatan Hudec, evangelický farář
Jana Špinarová, administrativní pracovnice
Hana Kolbe, grafička
František Hodík
Tomáš Halík, duchovní a VŠ pedagog
Lenka Štýbrová, knihovnice
Lubomír Červenka, evangelický farář
Marta Melka Suchá, pedagožka
Dan Ryšavý, sociolog, VŠ učitel
Josefína Hudcová, studentka
Pavla Dusová, kuchařka
Zdeněk Kousal, fundraiser
Michal Kitta, farář
Jiří Ort, farář
Jan Rataj, matematik, VŠ učitel
Alexandra Jacobea, evangelická farářka
Zdeněk Beneš, pedagog v.v.
Lukáš Klíma, farář
Pavel Navrátil, sociolog, sociální pracovník, VŠ učitel
Tomáš Starý, technik
Václav Španihel, šafář a klíčník
Jakub Doležel, teolog, VŠ učitel
Tomáš Sirovátka, VŠ učitel
Petra Štěpová, koord. pomoci pečujícím
Agnieszka Zogata Kusz, VŠ učitelka
Jaroslav Jáchym Gondáš, učitel ZŠ
Mirka Nečasová, VŠ učitelka
Vendula Trusinová, t. č. na rodičovské dovolené
Václav Semilský t.č. Důchodce
Pavel Šebesta, evangelický farář
Jitka Navrátilová, VŠ učitelka
Michael Pfann, evangelický farář
Martin Fér, evangelický farář
Ondřej Hora, VŠ učitel
Richard Kolbe, copywriter
Miroslav Erdinger, evangelický farář, lektor pracovníků sociálních služeb
Eliška Erdingerová, pastorační pracovnice
Václav Peřich, důchodce
Šárka Grauová, portugalistka, VŠ učitelka
Eva Šormová, farářka
Lucie Kubečková, učitelka
Vlasta Dufková, překladatelka
Marta Sedláčková, evangelická farářka
David Sedláček, evangelický farář
Tomáš Fér, VŠ učitel
Lydie Férová, žena v domácnosti
Josef Bartošek, evangelický farář
Pavel Kalus, evangelický farář
Pavel Čmelík, farář v Leskovci
Eva Keřkovská, důchodkyně
Pavel Keřkovský, českobratrský farář a učitel VŠ
Jan Mašek, fyzik
Ondřej Stehlík, farář Rutgers Presbyterian Church na Manhattanu v New Yorku
Daniela Hamrová, referentka
Blanka Nová, sociální pracovnice
Kateřina Vysloužilová, koordinátorka pomoci pečujícím
Mariana Sindelková, historička umění
Hana Buddeus, historička umění
Magdalena Opletalová, ředitelka v neziskové organizaci
Jana Jebavá, grafička a editorka
Monika Punová, VŠ pedagog
Monika Höklová, jednatelka společnosti
Anne-Laure Fantová, učitelka
Dana Svobodová, překladatelka a VŠ učitelka v. v.
Ekumenická akademie, z. s., Karolína Silná - ředitelka
Veronika Kučíková, právnička
Monika Bártová, koord. pomoci pečujícím
David Pfann, urbanista
Hana Ryšavá, hudebnice, SŠ učitelka
Petr Loukota, referent prodeje
Elena Strupková, herečka, psychoterapeutka
Pavel Kuneš, nemocniční kaplan
Anna Housková, VŠ učitelka
Jan Keřkovský, evangelický farář ok
Jana Keřkovská, lékařka
Helena Tyburcová, knihovnice
Mgr. Zuzana Bruknerová, loutkoherečka
Pavol Bargár, teológ
Michaela Bartošková Kružíková, účetní, soc. pracovnice
Pavla Jandečková, evangelická farářka
Martin Bednář, ředitel CARITAS - VOŠs Olomouc
Miroslava Nulíčková, učitelka v důchodu
Klára Kabíčková, učitelka
Kateřina Vojkůvková, japanolog
Vladimir Hynek, vš pedagog v důchodu
Petra Povolná, sociální pracovnice
Julie Glasslová, pracovnice ve výrobě
Jana Melicharová, učitelka angličtiny
Marie Stolařová, v důchodu
Milan Ryšavý, technik
Hana Šilarová, porodní asistentka
Ivana Macháčková, vědecká pracovnice v důchodu
Radka Semilská, zdravotní sestra
Štěpán Muchka, IT vedoucí
Eva Kubíčková, vyučující na VOŠ
Miloslava Šotolová, vyučující na VOŠ
Jan
Oukropec, programátor
Jakub
Kašpar,
laický
evangelický
kazatel
Ondřej Baláš, sociální pracovník
Marie Badalová, koordinátorka praxí na VOŠ
Jana Pištěková, ekonom
David Balcar, farář
Petra Chovancová, vyučující na VOŠ
Růžena Vrajová, důchodce
Miroslava Petřeková, vyučující na VOŠ
Marta Zemánková, evangelická farářka
Petra Pospíšilová, učitelka
Petr Turecký, farář
Jiří Silný, teolog v důchodu
Lenka Michalíková, speciální pedagožka
Jaroslav Šotola, vysokoškolský pedagog, antropolog
Tereza Chrbolková, sociální pracovník, neurofeedback terapeut
Petra Šubrtová, právník
Jiří K. Jurečka, grafik
Jan Plecháček, evangelický farář
Jan Fukala, sociální pracovník
Romana Hinerová, nezaměstnaná
Heřman
Chromý,
důchodce
Matěj
Šulc,
student
Petr Krása, sociální pracovník
Dobromil Hušek, důchodce
Pavel Veselý, fotograf a publicista, senior
Lydie Veselá, sociální pracovnice, seniorka
Tomáš Bísek, evangelický farář v.v.
Daniela Bísková, lektorka angličtiny v.v.
Miroslava Fůrová, archivářka
Máša Cimr, administrativní pracovnice
Břetislav Čechmánek, právník v.v.
Jitka Šturmová, datový analytik
Hana Pfannová, farářka a technická redaktorka
Marie Šindelková, sociální pracovnice
Ludmila Böhmová, doktorandka
Magdalena Šipka, básnířka
Dan Žárský, ředitel neziskové organizace
Havlas Marek, živnostník
Petr Pijáček, sociální pracovník
Marek Šindelka, spisovatel
Jana Johnová, sociální pracovnice
Olga Mrázková, evangelická farářka
Tomáš Růžička, fyzik - důchodce
Jitka Růžičková Lancingerová, důchodkyně
Lubomír Tichý, radiologický asistent
Jan Kreisinger, inženýr elektroniky
Jelena Radojević, pedagogická pracovnice
Pavel Ruml, farář ČCE
Tomáš Litera, občan
Daniela Ženatá, důchodkyně
Jana Turecká, důchodkyně
Miroslav
Pail, invalidní
důchodce
Rudolf
Vévoda,
historik
Marie Ortová - učitel VOŠ
Filip Sedlák, duchovní
Kateřina Růžičková, asistentka pedagoga
Radim Žárský, duchovní a učitel
Ester Miffková, sociální pracovnice
Hanuš Härtel, architekt
Daniel Heller, psycholog a vysokoškolský učitel
Marie Růžičková, studentka
Mirjam Růžková, důchodkyně
Magdaléna Trgalová, evangelická farářka
Miroslav Melichar, SŠ učitel v důchodu
Zora Knížková, sociální pracovnice
Lenka Ridzoňová, evangelická farářka
Daniel Molnár, projektový manažer SFŽP ČR
Jakub Šilar, geofyzik
Marta Študentová, grafička a průvodkyně cest. ruchu
Adela Michková, sociální pracovnice, akademický pracovník, pedagog VŠ
Richard F. Vlasák, evangelický vikář, historik a novinář
Lenka Freitingerová, evangelická farářka
Ivana Freitingerová, studentka sociální práce
Benjamin Roll, student evangelické teologie
Jarmila Rollová, učitelka na VOŠ sociální práce
Kateřina Tichá, lékařka
Veronika Sokolová, učitelka v mateřské škole
Jana Rollová, SŠ učitelka, t.č. na mateřské dovolené
Matouš Heller, administrativní pracovník
Lucie Stephens, zdravotní sestra
Ondřej Novotný, student sociologie
Jana Škubalová, terénní sociální pracovnice
Magdalena Hellerová, živnostník
Michael Heller, student Ekonomie a financí
Alice Brodská Pištorová, sekretářka
Květa Jechová, historik a sociolog
Eva Javornická, knihovnice
Petra Horová, VŠ učitelka
Rostislav Tvrdík, hudebník
Rut Bízková, konzultantka
Honza Bízek, analytik
Jan Dospiva, úředník
Dan Vykoukal, sociální pedagog
Eliška Žáková, produkční
Hana Čermáková, hudebnice, SŠ učitelka
Stanislava Hřebíčková, překladatelka
Vladislav Bízek, konzultant
Martin Pánek, sociální pracovník
Filip H. Härtel, VŠ a SŠ pedagog
Adéla Pfannová, sociální pracovnice
Pavel Jungwirth, vědecký pracovník
Ivana Hellerová, lektor na VŠ
Silvie Humlová, ekolog
Vít Pokorný, konzultant
Hana Petáková, pracovník v sociálních službách
Václav Jandečka, důchodce
Martin Halama, supervizor
Jaroslava Bláhová, zdravotní laborantka
Zvonimír Šorm - farář
Alois Křišťan - VŠ a VOŠ pedagog
Jakub Trusina, IT specialista
Rút Benešová, překladatelka
Františka Škárková, důchodkyně
Lia Valková, emeritní synodní kurátorka ČCE
František Plecháček, evangelický farář
Jan A. Dus, klasický filolog
Petra Marková, učitelka MŠ
Michal Marek, vedoucí montér
Dana Tichá, Rychnov nad Kněžnou
Jitka Stiessová, úřednice, Olomouc
Denisa Smrčková, studentka, Olomouc
Zdeňka Plecháčková, dopravní inženýrka, matka na rodičovské “dovolené”
Diskuse