V mexické džungli náhodou objevili ztracené mayské město

1. 11. 2024

čas čtení 2 minuty
Obrovské starověké mayské město, které mohlo na svém vrcholu mezi lety 750 a 850 našeho letopočtu obývat 30 000 až 50 000 lidí, bylo objeveno v Mexiku náhodou díky technologii Lidar.

Tým archeologů objevil více než 6 000 starověkých mayských staveb skrytých pod vegetací v jihovýchodním mexickém státě Campeche, včetně města pyramid, které nazvali "Valeriana".

Město bylo objeveno náhodou díky Lidaru neboli technologii detekce a měření vzdálenosti zdrojů světla, která využívá lasery k mapování a analýze archeologické krajiny.

Soubor dat použitý pro studii pocházel z přibližně 122 kilometrů čtverečních vysoce kvalitních leteckých dat z Lidaru shromážděných v roce 2013 v rámci projektu monitorování lesů s názvem Alianza, jehož cílem je snížit emise z odlesňování a znehodnocování lesů.

Když výzkumníci zpracovávali data pomocí archeologických metod, viděli to, co ostatní přehlédli: Obrovské starověké město, které mohlo na svém vrcholu mezi lety 750 a 850 našeho letopočtu hostit 30 000 až 50 000 lidí.

Co říkají vědci?

"Naše analýza odhalila nejen obraz hustě osídlené oblasti, ale také velkou variabilitu," uvedl v tiskové zprávě hlavní autor studie Luke Auld-Thomas z Northern Arizona University.

"Našli jsme nejen venkovské oblasti a menší osady, ale také velké město s pyramidami hned vedle jediné silnice v oblasti, poblíž vesnice, kde lidé aktivně farmařili mezi ruinami po celá léta," řekl Auld-Thomas.

Výzkumník poznamenal, že "je toho mnohem více k objevení" v takzvaných Centrálních mayských nížinách, oblasti v jižní části poloostrova Yucatán, která zahrnuje části dnešní Guatemaly, Belize a mexických států Campeche a Quintana Roo.

V posledních letech se Lidar stal mocným nástrojem v arzenálu archeologů, který je schopen zdokumentovat celou krajinu do nejmenších detailů, a to i pod hustým lesním porostem.

Co je na Valerianě zvláštního?

Valeriana může být nejvýznamnějším mayským archeologickým nalezištěm podle počtu staveb po Calakmulu, který je považován za největší v Latinské Americe.

Technologie Lidar odhalila rozlehlé městské osídlení, plné architektonických zázraků a zemědělské infrastruktury. Analýza archeologického naleziště přinesla celkovou hustotu osídlení 55,3 staveb na kilometr čtvereční. Výzkumníci identifikovali celkem 6 764 struktur.

Oblast Campeche, kde byla studie provedena, se vyznačuje tropickými lesy, vápencovými pláněmi a sezónními mokřady a byla centrem starověké mayské civilizace, zejména v klasickém období.

Klasická mayská civilizace se datuje do období mezi lety 250 a 900 našeho letopočtu, kdy rozšířila svou nadvládu nad dnešním jižním Mexikem a dnešním Belize, Salvadorem, Guatemalou a Hondurasem.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1946

Diskuse

Obsah vydání | 5. 11. 2024