Írán po selhání ruského S-300 koupil čínské systémy protivzdušné obrany

9. 7. 2025

čas čtení 3 minuty
Írán zakoupil od Číny baterii protiletadlových raketových systémů (SAM), aby obnovil systém protivzdušné obrany, který byl významně zničen Izraelem během dvanáctidenní války.

Arabský představitel obeznámený se zpravodajskými údaji řekl, že k transferu zbraní došlo po 24. červnu, kdy válčící strany uzavřely příměří. Není známo, kolik komplexů Írán obdržel a které, ale tvrdí se, že za ně Číně zaplatil ropou. Další zdroj dodal, že arabští spojenci Spojených států si byli vědomi toho, co se děje, a informovali o tom Washington.

Dříve Írán používal k ochraně oblohy hlavně ruské systémy protivzdušné obrany S-300 Favorit. Nedávná válka však ukázala jejich neúčinnost. Americké stíhačky F-35, F-16 a F-15 dodané do Izraele shazovaly řízené bomby na íránská jaderná zařízení, ty letěly až 50 km a dopadly do záchytné zóny, ale systém protivzdušné obrany fungoval pouze na jedné ze základen, stejně jako mobilní telefony, vysílačky a pagery. Díky tomu letectvo neztratilo ani jeden z 200 letounů. Obecně platí, že S-300 má omezenou schopnost sestřelovat nejnovější "neviditelné" stíhačky F-35.

Írán zakoupil šarži ruských systémů protivzdušné obrany v modifikaci S-300PMU-1 již v roce 2016. Islámská republika plánovala jejich použití konkrétně k ochraně jaderných zařízení, včetně jaderné elektrárny v Búšehru postavené Rosatomem. Podle Ministerstva obrany Ruské federace je S-300 schopen zasáhnout letadla a drony a také sestřelit řízené a balistické střely. Komplexy jsou určeny k ochraně rozsáhlých průmyslových a administrativních objektů, vojenských základen a velitelských stanovišť před nepřátelskými leteckými a kosmickými útoky. Nicméně v dubnu 2024 se Izraeli podařilo vyhodit do povětří první S-300 na letecké základně Isfahán nadzvukovými raketami vzduch-země v reakci na masivní íránský úder.

Kromě toho je Islámská republika vyzbrojena bateriemi vlastní výroby, jako jsou Khordad a Bavar-373. V r. 2010 se objevily zprávy, že Írán obdržel od Číny protiletadlové raketové systémy HQ9.

Na konci června také vyšlo najevo, že se Teherán rozhodl nakoupit z Pekingu stíhačky Chengdu J-10C namísto ruských Su-35. Podle Military Balance mělo íránské letectvo před začátkem nepřátelských akcí asi 150 stíhaček – jednalo se především o zastaralé modely americké výroby, které země zdědila před islámskou revolucí. Patří mezi ně F-4 Phantom II (64 kusů), F-5E / F Tiger II (35) a F-14A Tomcat (41). Většina z nich ztratila bojeschopnost kvůli nedostatku náhradních dílů a složitosti údržby. Po dvanáctidenní válce s Izraelem, kterou ukončily Spojené státy tím, že se připojily k bombardování, ztratilo letectvo islámské republiky až 30 % svého bojového letectva, uvedla íránská tisková agentura Tasnim.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
237

Diskuse

Obsah vydání | 9. 7. 2025