
Británie obnovila diplomatické vztahy se Sýrií
9. 7. 2025
"Spojené království obnovuje diplomatické vztahy se Sýrií během první ministerské návštěvy po 14 letech. Ministr zahraničí osm měsíců po pádu Asadova režimu navštívil Sýrii, aby obnovil naše diplomatické vztahy," uvádí se v prohlášení.
Britská strana také vyjádřila podporu nové syrské vládě, která je "odhodlána přebudovat ekonomiku země, provést inkluzivní politickou transformaci a zajistit spravedlnost pro oběti Asadova režimu". Prohlášení zdůrazňuje, že nové finanční prostředky ze Spojeného království budou použity na likvidaci zásob chemických zbraní, které zbyly z doby vlády Bašára Asada, poskytování humanitární pomoci, jakož i na posílení bezpečnosti v Sýrii, boj proti nelegální migraci a implementaci britského "Plánu pro změnu".
"Je v našem zájmu podpořit novou vládu v plnění jejích závazků vybudovat stabilní, bezpečnější a prosperující budoucnost pro všechny Syřany. Syrský lid má novou naději," zdůraznil během návštěvy Lammy.
Americký prezident Donald Trump podepsal 1. července dekret o zrušení amerických sankcí proti Sýrii, které jsou v platnosti od roku 2004. Jak je uvedeno v textu dokumentu, Spojené státy mají v úmyslu podporovat Syřany "stabilní, sjednocené a v míru se sebou samými a se svými sousedy". Trumpův dekret stanoví uvolnění vývozních kontrol na řadu zboží a zrušení omezení na poskytování zahraniční pomoci Sýrii. Zároveň zůstávají v platnosti osobní sankce proti bývalému prezidentovi Bašáru al-Asadovi, jeho rodině a vnitřnímu kruhu.
Bývalý syrský prezident Bašár al-Asad byl svržen v prosinci 2024. Spolu se svou rodinou opustil zemi a získal azyl v Rusku. Prozatímní vedení země dnes vykonává Ahmad aš-Šaráa, který dříve vedl jednu z povstaleckých skupin.
Bašár al-Asad byl u moci od roku 2000, kdy po referendu bez alternativních kandidátů vystřídal svého otce Háfize al-Asada. Občanská válka v Sýrii začala v roce 2011. Od roku 2015 byla Asadova vláda aktivně podporována Ruskem, které v zemi rozmístilo vojenské základny a bojovalo po boku bývalého režimu.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse