Končí na dlouhá léta britská Konzervativní strana?
7. 6. 2022 / Jan Čulík
The excellent @SamCoatesSky just kept a straight face talking about the twin by-elections happening soon, one because the Tory MP in Wakefield had been convicted of sexual assault and ‘the other because he was looking at pornography in the Commons whilst searching for tractors’.
— Brendan May (@bmay) June 6, 2022
211 konzervativních poslanců hlasovalo pro člověka, o němž vědí, že porušuje zákony, že systematicky lže, že je to šarlatán bez empatie a svědomí, člověk, který jasně splňuje kritéria psychopatie. To je činí ještě horšími než on. Jsou naprosto nezpůsobilí zasedat v Parlamentu.
211 Tory MPs have voted for a man they know to be a law-breaker, a compulsive liar, a charlatan devoid of empathy and conscience, a man who clearly fits the criteria for psychopathy. That makes them even worse than him. They are utterly unfit to sit in Parliament. #FBPA pic.twitter.com/SssVgBTVeQ
— Nick Reeves #StandWithUkraine #FBPA #FBPE #PATH (@nickreeves9876) June 6, 2022
Závěr večera:
"Bylo to rozhodné vítězství" - Boris JohnsonThe evening's conclusion:
— A C Grayling #FBPE 3.5% #Reform #Rejoin #FBPA 🐟 (@acgrayling) June 6, 2022
Blobjob the political corpse still stinking in Downing Street will take the neoTory Party into the pit of Avernus with him where they belong: corrupt, despised, foetid with dishonour.
Prázdné vítězství vedlo k rozervání Konzervativní strany (Daily Telegraph)
Jen tak, dál, Pinocchio! Prolhaný premiér přežil a může dál lhát
‘It was a decisive win’ - Boris Johnson
— Paul Johnson (@paul__johnson) June 6, 2022
Other views pic.twitter.com/1Ypxs9CNMR
Co k tomu dodat?
Jiní se v posledních měsících vyjadřují k neliberální povaze Johnsonovy vlády, která se v posledních měsících ještě výrazněji projevila, když se snaží uklidnit pravicové křídlo své strany poté, co se jeho pozice v lednu zdála být ohrožena.
Bývalý ministr Jesse Norman - životopisec konzervativního intelektuálního hrdiny Edmunda Burka - v pondělí ve svém ostrém dopise poukázal na plán Johnsonovy vlády deportovat žadatele o azyl do Rwandy a i na to, že Johnsonova vláda prosazuje zákaz "hlučných" protestů.
Stále více poslanců je však frustrováno z chaosu a nerozhodnosti Johnsonovy vlády tváří v tvář narůstající ekonomické krizi - nebo se prostě bojí o svá křesla, když je předsedou jejich strany člověk, o němž je veřejnost zřejmě pevně přesvědčena, že je to prokazatelný lhář.
Stejně jako Theresa Mayová sice přežila hlasování o nedůvěře v prosinci 2018, ale o několik měsíců později se ocitla ve stavu, kdy byla vyhnána z úřadu, je nepravděpodobné, že by Johnsonovo pondělní vítězství utlumilo rebelii v jeho hluboce nespokojené straně.
Jeho vítězství bylo totiž těsnější než v případě Mayové: 211 hlasů, které získal, představuje 59 % parlamentní strany - což je menší podíl než 63 %, které si zajistila ona. Když odečteme z těchto 211 hlasů hlasy poslanců, kteří mají placené vládní funkce, tedy asi 130 poslanců,Johnson získal při tomto hlasování důvěru pouhých 80 řadových poslanců oproti 148, kteří hlasovali pro jeho odchod, Zjednodušeně řečeno: 41 % poslanců Johnsonovi již nedůvěřuje. Odečteme-li z toho poslance ve vládních funkcích, Johnsonovi nedůvěřuje 75 procent konzervativních poslanců.
A před Johnsonem jsou značné překážky, v neposlední řadě dvojice náročných doplňovacích voleb 23. června ve Wakefieldu a v Tivertonu a Honitonu, o nichž se konzervativci obávají, že by je mohli prohrát - první ve prospěch labouristů a druhé ve prospěch liberálních demokratů.
Mezitím však Johnson bude pravděpodobně i nadále čelit nízké guerillové válce nespokojených řadových poslanců, která nakonec Mayové téměř znemožnila život v Downing Street.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse