Jak skončí válka v Libanonu?

6. 11. 2024

čas čtení 5 minut
Hizballáh a Hamás si pomalu uvědomují, že izraelské vojenské úspěchy zdecimovaly jejich populaci a změnily status quo, píše Hussain Abdul-Hussain.

Po určitém optimismu, který trval méně než 24 hodin, se zdá, že Hizballáh a Izrael jsou stejně daleko od příměří jako kdykoli předtím, což vyvolává otázku: Jak jinak válka skončí?

Začátkem týdne izraelská armáda prohlásila svou misi za splněnou a odstranila ochranné bariéry, které postavila proti protitankovým řízeným střelám Hizballáhu (PTŘS) v nejsevernějších izraelských městech, poblíž libanonských hranic.

Tyto kroky signalizovaly důvěru Izraele, že jeho tažení k neutralizaci hrozby Íránem podporovaných milicí probíhá podle plánu. Přesto palba Hizballáhu na vysoké trajektorii pokračovala. Izrael ve skutečnosti vede dvě války proti Íránem podporovaným libanonským milicím.

První válka, která se nyní zdá být u konce, se týkala zejména izraelských komunit, které žijí do 5 500 metrů od hranice, což je dosah ručních PTŘS Hizballáhu. Samotná hranice představovala další hrozbu.

Poté, co Hamás 7. října 2023 vyrazil z Pásma Gazy a zmasakroval 1 200 Izraelců, ztratili Izraelci víru v bezpečnostní ploty, jako je ten, který je oddělil od Libanonu.

PTŘS Hizballáhu a nespolehlivý hraniční plot si vynutily vysídlení více než 60 000 izraelských seveřanů. Zatímco Izrael chtěl znovu osídlit svůj sever, a to co nejrychleji, relativně malá velikost jeho armády ho donutila počkat, dokud nepřekoná hrozbu Hamásu na jihu.

1. října Izrael zahájil pozemní manévr s cílem vyčistit libanonské území od Hizballáhu, a to jak pod zemí, tak nad zemí. Židovský stát od té doby ztratil téměř 70 vojáků a protlačil se až na tři kilometry do Libanonu, čímž neutralizoval hrozbu PTŘS Hizballáhu.

Pak, aby se tato hrozba odvrátila, a vzhledem k absenci spolehlivé libanonské vlády, která by mohla kontrolovat svou stranu hranice, bude židovský stát pravděpodobně držet libanonské území až do odvolání.

Pokud si Bejrút stěžuje na okupaci, Jeruzalém může Libanoncům nabídnout výměnu: Rozpustit Hizballáh a uzavřít bezpečnostní dohodu, pak si vzít svou půdu zpět. Do té doby bude muset Izrael udržovat toto území jako nárazníkovou zónu – zemi nikoho.

Izrael vede další válku s Hizballáhem, ve které Íránem podporované milice používají palbu z vysoké trajektorie k zasažení míst kdekoli v Izraeli. V reakci na to Izrael zasáhl sklady raket a eliminoval řetězec velení Hizballáhu.

Židovský stát také uvalil zbrojní embargo na dodávky zásob z Íránu zástupným milicím, po zemi i letecky na letiště v Bejrútu.

Aby Izraeli odepřely vítězství, Hizballáh a Hamás obvykle stanovují dvě metriky: Neschopnost Izraele zabíjet vůdce milicí a jeho neschopnost zastavit palbu na Izrael ve vysoké trajektorii. Hizballáh přidal třetí metriku: Slíbil Izraeli, že nebude schopen přivést své občany zpět do jejich severních měst bez politického urovnání za podmínek milice.

Hamás také přidal třetí metriku: Izrael nebude schopen osvobodit asi 100 rukojmích, které Palestinci unesli 7. října, bez izraelských ústupků v oblasti těžce vydobytých bezpečnostních úspěchů. Od 7. října 2023 se však Izraeli podařilo do značné míry rozdrtit metriky "vítězství" Hizballáhu i Hamásu. Zdecimoval vedení obou milicí.

V Gaze se Izraeli také podařilo eliminovat hrozbu paleb na vysoké trajektorii. Odhady naznačují, že od 7. října Hamás vypálil na Izrael více než 20 000 raket. Do srpna 2024 však Hamás vyčerpal své rezervy. Jeho startů bylo málo.

Zásoby raket Hizballáhu byly mnohem větší, před válkou se odhadovaly na 150 000. Do října 2024 údajně klesly na 27 000. Pokud Hizballáh udrží svůj denní průměr odpálení 100 projektilů, jeho rakety vydrží až do začátku července, poté silná střelba milice vyschne.

Bez schopnosti střílet přes hranice nebo odpalovat rakety na Izrael se samotná existence Hizballáhu stane irelevantní.

Aby si však Izrael zachoval své zisky, bude muset buď pokračovat v dohledu a bránit dodávkám zbraní Hizballáhu a Hamásu a zároveň si udržet nárazníkovou zónu uvnitř Libanonu a Gazy, nebo Libanonci a Palestinci budou muset vytvořit zodpovědné vlády, které vezmou válečné klíče z rukou jejich milicí.

Světová a arabská hlavní města mohou hrát klíčovou roli při pomoci a nasměrování Libanonců a Palestinců od života v milicích k zastávání se spolehlivých vlád. Libanonci a Palestinci však musí takový výsledek v první řadě chtít a žádat o něj. Konec konců, koně lze k řece pouze přivést, ale nikdy ho nelze přimět k pití.

Hizballáh a Hamás si podle všeho pomalu uvědomují, že vojenské úspěchy Izraele vyústily v katastrofy pro jejich obyvatelstvo a ve změnu statu quo. Zdá se, že milice si myslí, že mohou vrátit čas do 6. října 2023, což je starý způsob zbožných přání "odporu", který v minulém století brzdil mír a vyvolal války.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1324

Diskuse

Obsah vydání | 7. 11. 2024