Příroda znova obsazuje prázdné ulice

1. 4. 2020

Zatímco se lidé stahují do svých domů, jak stále více zemí kvůli koronaviru vyhlašuje karantény, divoká zvířata nenápadně pronikají do prázdných ulic některých z největších světových měst a začínají je prozkoumávat, napsaly Laure Fillonová a Julie Pacorelová.

Divoká prasata sestoupila z hor kolem Barcelony, zatímco jeleni sika větří na cestě liduprázdnými stanicemi metra v japonské Naře.

Indická sociální média šílí nad záznamem jelena procházejícího Dehradúnem, hlavním městem státu Uttarakhand.

Horské kozy z přírodní rezervace Great Orme Country Park ve Walesu navštívily přímořské velšské letovisko Llandudno. Zjevně je přilákaly prázdné ulice ZDE:


Hejna divokých krocanů pobíhají ulicemi kalifornského Oaklandu, zatímco se puma objevila v centru chilského hlavního města Santiaga, kde platí noční zákaz vycházení.

"Toto je habitat, který kdysi měli a který jsme jim vzali," říká Marcelo Giagnoni, šéf chilské zemědělské a veterinární služby, která pomáhala policii chytit vzácnou velkou kočku.

I když pohled na delfíny v benátských kanálech je zábavný, objevili se i jinde ve středomořských přístavech.

Zvířata a ptáci normálně žijící v městských parcích, jako vrabci a holubi, se také pravděpodobněji vyskytují mimo svá obvyklá teritoria, čímž uvolňují prostor jiným.

Když v několika evropských zemích došlo ke zrušení lovné sezóny, zdá se, že výsledkem by mohlo být pro zvířata jaro a možná i léto lásky.

To je nepochybně skvělá zpráva pro druhy jako ropucha obecná a mlok skvrnitý. Obojživelníci zůstanou do značné míry ušetřeni nehod při překračování rušných silnic.

S nízkým počtem pejskařů kolouši získají idylický start do života, zatímco ptáci jako racek středomořský, kteří hnízdí na písčitých březích, zůstanou nerušeni.

A totéž platí o rostlinách. Divoké orchideje, které by měly být chráněny, jsou často trhány kolemjdoucími, když koncem dubna a v květnu rozkvetou. Letos toho zůstanou ušetřeny.

Ve městech a na předměstích se nežnuté trávníky stanou zdrojem potravy pro včely, čmeláky a motýly.

Lidé zavření doma v několika metrech čtverečních se náhle mění v zapálené pozorovatele ptactva. Možná se i vztah člověka k přírodě poněkud promění.

Avšak pro přírodu plynou z lidské karantény také nevýhody. Takřka se zastavila práce na omezení šíření invazivních druhů a pomoci druhům ohroženým.

A až karanténa skončí, nastane riziko příliš intenzívních návštěv přírody, které by mohly být pro flóru a faunu neblahé.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
6210

Diskuse

Obsah vydání | 7. 4. 2020