18275

Chemické znečištění překročilo bezpečnou hranici pro lidstvo, tvrdí vědci

18. 1. 2022

čas čtení 4 minutyStudie vyzývá k omezení výroby a vypouštění škodlivých látek do přírody, protože znečištění ohrožuje globální ekosystémy, na nichž závisí život

Koktejl chemického znečištění, který prostupuje celou planetou, nyní ohrožuje stabilitu globálních ekosystémů, na nichž je lidstvo závislé, uvedli vědci.

Zvláště velké obavy podle nich vzbuzují plasty a 350 000 syntetických chemických látek včetně pesticidů, průmyslových sloučenin a antibiotik. Znečištění plasty se nyní vyskytuje od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány a některé toxické chemické látky, jako například PCB, jsou dlouhodobě a široce rozšířené.

Rozhovor Britských listů 460. Jsou lepší školy v ČR nebo v Německu?

18. 1. 2022

čas čtení < 1 minutaVeronika Jonášová je novinářka, která žije v Berlíně i v ČR Její děti chodí do školy v obou zemích. S Bohumilem Kartousem hovoří velmi zajímavě o tom, v čem jsou lepší školy v Německu a v čem v Česku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 18. ledna 2022.


 18207

Vládní praxe aplikovaného šetření: Památky u nás nechceme!

18. 1. 2022 / Martin Čechura

čas čtení 6 minut

Fialova vláda: Chceme kvalitní školství, ale platit učitele netřeba. Chceme efektivní státní správu, ale kvalitní a dobře zaplacené úředníky k tomu nechceme. A nejnovější vzkaz: Na památkách a podobě české krajiny nám nezáleží.


Šest nebo sedm set památek necháme zchátrat.


Vláda Petra Fialy a jeho pětikoalice se po získání důvěry v parlamentu vrhla v plné síle do vládnutí. Vládní prohlášení je plné líbivých, v podstatě správných, avšak nicneříkajících prohlášení, a ani mediální výstupy jednotlivých ministrů nenaznačují, že by hodlali vytáhnout na světlo stohy připravených řešení a postupů, na kterých jistě pilně pracovali v opozičních lavicích.


Velkou mantrou této vlády, přesně podle pravicové doktríny, je šetření, rozpočtová odpovědnost a šetření, a pak ještě šetření.


Ale kde a na kom?

Nechat se záměrně nakazit covidem je šílenství

18. 1. 2022

čas čtení 8 minut

 
Dokazuje to případ folkové zpěvačky Hany Horké, která podlehla lžím antivaxerů. Nebyla očkovaná a "chtěla se nakazit", aby mohla vyjít z karantény. V neděli na covid zemřela. Její syn - právem - obvinil české antivaxery, že mají na rukou krev. ZDE 
 

Vedoucí představitelé v USA v posledních týdnech v souvislosti s rychlým šířením pandemie covidu-19 nasadili pesimistický tón. Covid-19 je však stále velmi závažné onemocnění s neznámými následky, a to i v případě méně těžké varianty omikron. Je naprostým šílenstvím chtít se záměrně nechat nakazit. V níže citovaném materiálu rozbírají špičkoví odborníci,  proč by se lidé měli stále snažit vyhnout onemocnění covidem - zejména v příštích několika týdnech a měsících, kdy jsou nemocnice pod obrovským tlakem. Přitom do několika měsíců by měla být k dispozici účinná léčba.

Nakazíme se všichni covidem, navzdory tomu, jak usilovně se budeme chránit?

 18237

Počty hospitalizací v ČR podle Novinek a Seznamu klesají, Skutečně?

18. 1. 2022

čas čtení 3 minuty


15.01.2022    1 589
16.01.2022    1 593
17.01.2022    1 660

(Počet hospitalizovaných klesal od začátku ledna, nyní se trend obrátil.)

V pondělí 17. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  20 270  denních nákaz. Hospitalizováno je 1660 osob. Celkem zemřelo v ČR 36 910 lidí. Počet nákaz za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 799, počet nákaz za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel je 1117 (v pátek byl 914). Suspektní reinfekce je 40 282  případů. Nejpostiženější je Praha se 1477 nakaženými na 100 000 obyvatel, a také Praha-Západ (1652 nakažených na 100 000 obyvatel) a Praha-východ (1530 nakažených na 100 000 obyvatel).   ZDE       

- Britští ministři dále drze lžou veřejnosti, že prý Johnson "nelhal parlamentu" o pitkách v Downing Street během lockdownu. Vzbouřenečtí konzervativní poslanci se však Johnsona přesto snaží donutit k rezignaci. Mnozí poslanci dostali více než tisíc zuřivých emailů od svých voličů ohledně Johnsonova lhaní a pohrdání veřejnosti. Zkorumpovaná Johnsonova vláda ho však hájí. Může v Británii přežít Konzervativní strana? Nechají si Angličané  všechno líbit a prostě chtějí mít za premiéra zkorumpovaného arogantního, mstivého lháře? Uvidíme. ZDE 

- Čínská pošta dostala příkaz, aby dezinfikovala poštu ze zahraničí a veřejnost byla požádána, aby si ze zahraničí pokud možno nic neobjednávala. Čínské úřady tvrdí, že nedávná ohniska nákazy koronavirem v Číně přišly poštou.

 17996

Greenpeace odmítá ústupky Polsku ve smlouvě o dole Turów. Už nyní se obává, že text smlouvy je slabý

18. 1. 2022

čas čtení 3 minuty


Tisková zpráva Greenpeace ČR

 

Praha - 18. ledna 2022: Dnes mají ve Varšavě pokračovat jednání mezi českou ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou a její polskou kolegyní Annou Moskwovou o smlouvě kvůli dolu Turów. Jedná se o první takové jednání nové české vlády. Greenpeace i místní lidé předchozí jednání bývalé vlády v minulosti kritizovali kvůli netransparentnosti a také z obavy, že domluvený text smlouvy nezajistí dostatečnou ochranu životního prostředí a zásob vody pro místní lidi. Podle zpráv v médiích přitom polská strana hodlá z již vyjednaných podmínek vycouvat a chce například platit nižší finanční kompenzace. Organizace Greenpeace jakékoli ustupování Polsku v jednáních o smlouvě o dolu Turów rezolutně odmítá.

 18270

Nejdelší kabel na světě má spojit Maroko a Velkou Británii

18. 1. 2022

čas čtení 6 minut


Komplexní energetická změna

Výroba elektřiny

Zabezpečení dodávek elektrické energie


Jistě bylo zajímavé, kdyby takové informace zveřejňoval ČEZ. Ovšem, svět se mění, Norsko dodává do Spojeného království již nyní podmořským kabelem, píše Milan Lelek.

Zdroj: https://www.en-former.com/laengstes-kabel-der-welt-soll-marokko-und-grossbritannien-verbinden/

Propojení vzdálených zemí by mohlo zvýšit zabezpečení dodávek obnovitelných energií

 18270

Dlouhé kabely a energetická bezpečnost

18. 1. 2022 / Marek Beneš

čas čtení 3 minuty

S velkým zájmem jsem zaznamenal na BL  Vaše nadšení z možné instalace podmořského proudového kabelu z Maroka do Velké Británie na konci dekády, kdy se bude produkovat levný proud z obnovitelných zdrojů ze Sahary a z Atlantiku. Zároveň s nadšením kvitujete fakt, jak Norsko podmořským kabelem posílá proud do UK.

Vše je to naprosto nádherné, ale má to jedno ale. Stále přehlížíte, že máte slona v místnosti.

Co bezpečnostní hledisko ? Takže se tedy navrhuje, aby naše energetická soběstačnost  byla závislá od produkci, jež bude 3000 km daleko, kterou plně nehlídáme? 


 18207

Úřady práce jako zrcadlo naší polistopadové cesty mezi nejvyspělejší země světa

17. 1. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 8 minut

(...Stál tam stařec, který se choulil jako slovo v dešti…"Já tady čekám na pána, kterej mi slíbil byt, a že prej je bez nábytku, což by mně vůbec nevadilo.” Pršelo. A důvěřivost toho starce byla tak slepá nebo tak velkomyslná, že viděla útulnou budoucnost a že jen okolostojící chápali, že si z něho někdo vystřelil při mezzo rillievo lůny... Vladimír Holan, Noc s Hamletem)

Když v roce 1990 dnes prakticky zapomenutý ekonom, novinář, tzv. osmašedesátník a hlavně mravný a slušný člověk ing. Milan Horálek během neuvěřitelně krátké doby vytvořil jasně specifikovaný, profesionální úřad na pomoc budoucím nezaměstnaným v tehdejším Československu (úřady práce v prvních letech transformace bez hlubších sociálních nepokojů dokázaly umístit na trhu práce a rekvalifikovat přes půl milionů občanů), jistě netušil, jak se tento kompetenčně jasně daný úřad stane časem místem korupce, bojem o vliv na penězovody sociálních dávek všelijakých politických šíbrů, soubojem o vliv na chod úřadu mezi i politickými stranami, ani že postupně dojde i k naprosté změně jeho primárního účelu, navzdory tomu, že jeho název zůstal nezměněn.

 18271

Jak řešit ekologickou krizi a chudobu lidí

18. 1. 2022

čas čtení 7 minut


Tisková zpráva

Sociální a ekologické organizace vyzývají k diskuzi o tom, kam by měla směřovat naše společnost

Organizace vyzývají nejširší veřejnost ke spoluúčasti na dialogu o směřování naši společnosti. Výzva, kterou podpořily desítky organizací a osobností, otevírá debatu o příčinách současné krize a jejich řešeních. Spolu s Výzvou vychází také Nová dohoda, která navrhuje konkrétní politiky pro sociálně-ekologickou transformaci České republiky. Dohromady tak dláždí cestu ke společnosti, v níž by lidé prospívali společně s ostatními formami života.

Antivaxeři v Plzni

18. 1. 2022 / Milan Kohout

čas čtení < 1 minuta

Naprosto nechápu, co se děje dnes v hlavách lidí z města, odkud pocházím.

Když vidím nacpané plzeňské náměstí sebevražednými šílenci, bojujícími proti očkování, tak nevěřím svým očím.

Jediné vysvětlení, které mně napádá je ,že zkušenost z “posametově revolučních let”, kdy spousta lidí přišla o odbornou práci v obrovské  továrně Škoda a musela se nechat zaměstnat na podřadnou práci v halách nadnárodních korporací, dočasně postavených za Plzní, zřejmě zanechala následky na jejich mentálním zdraví.

Zde je video ze srocení těchto zoufalých bídníků:

30720

Sněmovna bez hodnotné opozice

18. 1. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Vláda dostala důvěru. Nic překvapivého ani zajímavého vzhledem k tomu, že má jasnou většinu ve Sněmovně. Ani „rozprava“, kterou si nenechala ujít opozice, nebyla něčím, co by stálo za pozornost. Trvalo to rekordně dlouho, to je pravda, ale fakticky je to jedno. Co ale vzbuzuje hrůzu, je fakt, že sněmovní opozicí je pouze Ano a SPD.

 17023

V Kyjevě teď tiká ekonomická bomba

18. 1. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

  • Pondělí bylo pro Ukrajinu mimořádně rušným dnem. 
  • Přijela americká senátní a německá ministerská návštěva, do země se vrátil exprezident Porošenko čelící stíhání ve vykonstruovaném procesu - a do toho sousední Bělorusko oznámilo faktickou mobilizaci, za níž hned následoval příjezd prvních ruských jednotek ze Sibiře a Dálného východu. 

30689

Ezoteriko, div se, aneb o kauzalitě

18. 1. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty


Tak jsem se v souvislosti se smrtí jedné paní na covid, paní, která odmítala očkování proti covidu, dozvěděl mnoho věcí. Například jsem se dozvěděl, že nějaký známý někoho dostal po očkování tinnitus, a tak lituje, že se nechal očkovat. Zajímavý komentář ke smrti někoho na covid, kdo by téměř jistě nákazu přežil, pokud by byl očkovaný. Prý „to je prostě osud“. Zřejmě vyšší řízení, nějaká ezoterika, přesvědčení o vyšší pravdě.

 18163

Oxfam: Miliardáři "měli úžasnou pandemii", zatímco nerovnost zabíjela miliony lidí

18. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

Nejnovější zpráva organizace Oxfam International o globální nerovnosti uvádí, že zatímco deset nejbohatších lidí na světě od roku 2020, kdy udeřil covid-19, svůj společný majetek více než zdvojnásobilo, souvisejícím důsledkem tohoto miliardářského vzestupu byla pro zbytek světa smrtelnější a dlouhodobější pandemie, při níž klesly příjmy 99 procent lidstva: více než 160 milionů lidí se ocitlo v chudobě a miliardám nejchudších byl odepřen přístup k život zachraňujícím vakcínám, píše ne webu commondreams.org Jon Queally.

 18267

Jací lidé umírají na covid?

17. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

Obr.: Procentuální rozdělení počtu mrtvých na covid v jednotlivých vlnách. V důsledku očkování klesá procento mrtvých ve starších věkových kategoriích a roste procento mrtvých mladých lidí. Zejména s omikronem.

Riziko úmrtí na covid-19 je 28krát vyšší mezi neočkovanými osobami než mezi očkovanou populací.

Podle oficiálního britského statistického úřadu má v Británii 175 000 lidí zemřelých od začátku pandemie na úmrtním listě zmíněný covid. Co je to za lidi, kteří umírají?

Pandemie si vybrala největší daň mezi staršími lidmi: od začátku pandemie zemřelo v Británii více než sedm z deseti osob ve věku 75 let a více. Úmrtí osob ve věku 44 let a mladších přitom tvořila méně než 2 % z celkového počtu.

Nicméně podíl úmrtí starších osob se v průběhu pandemie změnil. Během první vlny, která trvala po většinu roku 2020, připadaly tři čtvrtiny všech úmrtí na osoby starší 75 let. V následujících vlnách tento podíl klesl, částečně díky očkování, a snížil se na 59 % všech úmrtí v období, kdy dominovala delta.

 18265

Nenechte se zmást: žádná krajní pravice neexistuje - ve skutečnosti jsou to vystresovaní anarchisté

17. 1. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 15 minut

 
Jan Čulík se v článku zamýšlel nad tím, co se to stalo, že se z tolika bývalých levičáků stali příznivci krajní pravice. Ukazuje to, jak se mnozí mýlí, když se snaží definovat voliče zmetků, politických oportunistů typu Donalda Trumpa, Jaira Bolsonara, Viktora Orbána, Tomia Okamury nebo Marine LePenové jako rasisty, homofoby a xenofoby bez empatie. Mnozí také považují  podporu krajně pravicových postojů za důsledek nižší inteligence. Nic z toho není pravda. Oběti současné globální vlny "nenávistného populismu" najdeme v každé sociální třídě, na každé úrovni vzdělání, u každého pohlaví (heterosexuální populace by se divila, kolik homosexuálů se hlásí k extremistickým ideologiím, stejně jako mnoho žen podporuje mužské šovinistické politiky) a u každého IQ. To, co vede člověka k podpoře tak zjednodušené a primitivní politiky hájené populistickými gaunery, je mozková lenost způsobená stresem.

 18264

Od 80. let 20. století se v anglických a španělských knihách snížila racionalita a zvýšila emocionalita

17. 1. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

Vědci z americké univerzity v Indianě zjistili, že angličtina a španělština se za poslední čtyři desetiletí staly méně racionálními.

Došlo k jasnému posunu ve slovech s kořenem v racionalitě a k nárůstu používání emocionálních slov. Vědci prozkoumali miliony knih vydaných v angličtině a španělštině v letech 1850-2019 a hledali 5 tisíc nejpoužívanějších slov pro každý rok. Od roku 1850 až do 70. let 20. století kralovala slova jako uzavřít nebo určit, zatímco od 80. let 20. století se stala normou slova cítit a věřit. Slova týkající se emocí se od té doby používají častěji než slova spojená s argumenty založenými na faktech.

Rozhovor Britských listů 458. Buďme v kontaktu s tím, co se nám děje. Nepopírejme realitu

10. 1. 2022

čas čtení 2 minutyCo je příčinou toho, že se v ČR tak intenzivně šíří bludy a lži, ohrožující lidský život? Proč to lidé dělají? V tomto Rozhovoru Britských listů na toto téma hovoří Jan Čulík s  analytickou psycholožkou Janou Bryjovou a výtvarníkem Janem Paulem,  kteří se mimo jiné v připravované knize O narcismu a věcech lidských tímto tématem také zabývají. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 11. ledna 2022.
K tomuto rozhovoru nám napsal František Řezáč:

Hluboce se klaním a děkuju za ten rozhovor o psychologii. Byl jsem čtyři měsíce v ústavu kvůli alkoholu a využil toho času k jakýmsi počátkům studia psychologie. Ten dědek s pistolkama je prdlouš. Patrně profesní deformace, fascinace automatickou střelbou. Znám to z vojny.. Jinak si myslím, že motivace vrahů politiků, papežů, prezidentů atd. pramení z osobní touhy někoho zabít a pak se na to namontuje nějaká "vyšší" myšlenka, za jásotu médií. Psychologie, která se nedá úplně vymezit nebo ohraničit vůči psychiatrii (Vondráček, Úvahy psychiatricko-psychologické) je u nás velmi podceněna. Má to reálně velké ekonomické dopady. Různým těm průšvihům by se dalo zabránit, kdyby lidi s problémy (práce, manželství, zdraví vůbec atd.) šli napřed k psychologovi se poradit. A nezačali místo toho chlastat. Možná by se preventivně zabránilo smutným cestám do ústavů až tam na konečné u Apolináře. (Zdeněk Štěpánek v úžasné roli alkoholika). Můžeme se smát Američanům, že mají každý svého psychologa, jako to dělá velký Američan Woody Allen. Moje lékařka duše je chytrá a krásná, což mne silně motivuje k tomu, abych ji přesvědčil, že nemusím stoprocentně abstinovat. Na zdraví! Mně už je 77. Ale v léčebně byli i kluci a holky před maturitou. A k tomu drogy...V ČR je statisticky ohroženo alkoholismem asi půl milionu lidí. Po téhle divné době to může být mnohem víc. Říkejme si pravdu!

Nás nezajímá ani Německo

7. 1. 2022

čas čtení 17 minutAlbín Sybera:

Vážení diváci Britských listů, vítám vás u dnešního rozhovoru. hosta máme Vojtěcha Boháče, šéfredaktora zakladatele serveru Voxpot, který se věnuje zahraniční publicistice a budeme s ním hovořit právě o zahraniční publicistice a o tom, jak je zastoupená nebo nedostatečně zastoupena v českých médiích. Tím bych si dovolil předat slovo svému hostu. Vojtěchu jak to vidíte vy? Myslíte si, že zahraniční publicistika má své místo v českých médiích dostatečně zastoupeno, nebo si myslíte, že převažují domácí témata? Zkrátka, že ten český mediální diskurs, jak bych si třeba dovolil říct já, je velmi introspektivní, zaměřený především právě na domácí scénu.

 16510

Británie: Jak Boris Johnson zničil všechno

17. 1. 2022

čas čtení 9 minut


Ten člověk škodí zemi a dělá ostudu své straně, míní týdeník Observer
 
Premiér svými lžemi a pokrytectvím z premiérského úřadu zničil svou politickou stranu


Před necelým měsícem Boris Johnson v Dolní sněmovně prohlásil, že sdílí hněv národa, když viděl video, na němž si jeho zaměstnanci z úřadu premiéra dělají legraci z lockdownových opatření a žertují o vánočních večírcích. Měli jsme věřit, že kultura beztrestnosti a porušování karanténních předpisů v samém ohnisku britské vlády nemá s Borisem Johnsonem absolutně nic společného; že je z toho pokrytectví stejně šokován jako my ostatní. Vždy bylo ale absurdní tvrzení, že premiér nemá ponětí, co se děje v jeho vlastní kanceláři, která je součástí stejného komplexu jako jeho vlastní rezidence. A v posledním týdnu se naplno ukázala naprostá drzost premiéra, který je připraven vyhodit své vlastní spolupracovníky, aby se vyhnul odpovědnosti za nejhorší druh politického pokrytectví.

 16510

Británie: V zoufalé snaze zachránit svou premiérskou funkci se Boris Johnson rozhodl v podstatě zlikvidovat BBC

17. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

 
Vládní insider tvrdí, že oznámení o zrušení koncesionářských poplatků se tento víkend neočekávalo

Boris Johnson byl obviněn z toho, že se v zoufalé snaze zachránit si premiérský post zaměřil na BBC. V neděli ho mezitím předseda labouristů Keir Starmer v televizi obvinil z porušení zákona tím, že se účastnil v Downing Street opakovaně v době lockdownu mejdanů a pak o tom v parlamentě i jinde lhal.

Řada konzervativních poslanců je prý připravena požadovat Johnsonovu rezignaci uprostřed hněvu voličů kvůli obvinění že se v Downing Street pravidelně konaly opilecké večírky v době, kdy kvůli pandemii platil zákaz mejdanů a shromažďování lidí na zábavních akcích.

 18268

Trojskok bez švihadla

17. 1. 2022 / Jan Choděra

čas čtení 9 minut

 

(Zdena Bratršovská a František Hrdlička: Šprýmy s/z rýmy, nakladatelství Paper Jam 2019, 102 stran, ISBN 978-80-87688-81-6; Šprýmy s/z rýmy 2, nakladatelství Paper Jam 2021, 101 stran, ISBN 978-80-88372-19-6; Markéta za školou, nakladatelství Paper Jam 2020, 225 stran, ISBN 978-80-88372-01-1)

Dřív jsem se jako právník zabýval především odbornou literaturou, ale v posledních letech, kdy dorůstají moje vnoučata, zacházím občas i do knihoven na různá autorská čtení, určená pro děti. Dozvěděl jsem se přitom i o nové knížce autorské dvojice Zdeny Bratršovské a Františka Hrdličky, která vyšla před Vánoci: jmenuje se Šprýmy s/z rýmy 2 a navazuje na předchozí stejnojmenný a zřejmě úspěšný titul, který vyšel už v roce 2019.

Monitor Jana Paula: Obrana nejen Anny Hogenové

17. 1. 2022 / Jan Paul

čas čtení 15 minut

Pana Cveka si vážím jako vzdělaného, citlivého a intelektuálně bystrého člověka, o to víc mě překvapila jeho reakce na vystoupení prof. Hogenové, jejíž názory a postoje prý mají politický charakter a balancují na hraně fašismu. Nutno podotknout, že zmínka o fašismu není moc vydařeným příspěvkem ke kolektivní solidaritě. Trápí mě to neustálé nálepkování odlišných názorů, snaha škatulkovat, prosím nedělejme to, pakliže ctíme svobodu projevu a pluralitu názorů. Paní Hogenová nevybízí ve svém projevu k žádným pogromům a pronásledování, a nikoho neuráží, vyjádřila jen své postoje.

Rozhovor BL 459. Mladí lidé v Číně smějí od nynějška hrát digitální hry jen tři hodiny týdně

14. 1. 2022

čas čtení < 1 minutaČína drasticky omezila právo mladých lidí hrát digitální hry na internetu. O tom hovoří Bohumil Kartous se sinologem Filipem Jiroušem z projektu Synopsis. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. ledna 2022.

KONZERVY (datum spotřeby 1929)

17. 1. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 3 minuty

… „Bylo nornální, že večer někdo zaťukal a zeptal se, zda nezbylo něco od večeře. Mohli se tak potkat staří dobří známí. „Bezdomovec, který ze tmy zaklepal na dveře“ - poznamenl tehdy New York Times - „mohl být týž muž, který vám před časem ochotně schválil úvěr v bance, psal komentáře do vašich novin nebo byl prezidentem velké realitní kanceláře“. … Toliko citace z úžasné knihy Milana Vodičky „Den kdy došly prachy“. Ukázalo se tehdy v USA, že konzervativní způsob vládnutí vede do pekelných pekel. Vlastně tento systém narazil na svoje limity a vypadalo to, že se společensky nadobro znemožnil. Zejména i díky následkům této velké hospodářské krize v podobě druhé světové války, nástupu normalizačních komunistů atp.

30621

Jak to vypadá v nemocnicích za pandemie - zeptejte se lékařů a pacientů

17. 1. 2022

čas čtení 6 minut

 
Ve čtvrtek bylo v Británii zaznamenáno dalších 335 úmrtí na covid, přestože mnozí členové vlády a médií pandemii v podstatě bagatelizují, "že prý už skončila". "Endemičnost" je novým virologickým heslem roku 2022, což znamená - alespoň když se jím ohánějí odpůrci karanténních opatření - mutaci viru Sars-CoV-2 v něco tak mírného, že to není o nic hrozivější než chřipečka, píše Rachel Clarke, britská lékařka paliativní péče.

Přesto 335 mrtvých představuje celé obrovské havarující letadlo. Opravdu stačily necelé dva roky, abychom si na takové závratné každodenní oběti zvykli? Možná, pokud jsme k sobě upřímní, znamená stádní imunita ve skutečnosti naši nově nabytou schopnost učinit se emocionálně nedotnutelnými - imunními vůči - masovým ztrátám na životech. Mrtví nejsou víc než jakýsí šum v pozadí.

Novak Djokovič bude vyhoštěn z Austrálie. Federální soud potvrdil zrušení jeho víza

16. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Novak Djojković byl nyní deportován. Mohl se samozřejmě tomuhle všemu vyhnout, kdyby se nechal očkovat. Jeho rozhodnutí nenechat se očkovat ho stálo možnost vyhrát po jednadvacáté. Za každé rozhodnutí, které učiníte, přicházejí důsledky.

Soud v neděli zamítl žalobu proti rozhodnutí australského ministra pro přistěhovalectví Alexe Hawkeho o zrušení víza s odůvodněním, že Djokovičova přítomnost v Austrálii by mohla představovat riziko "občanských nepokojů", neboť je "talismanem nálad proti očkování".

Předseda soudu James Allsop oznámil, že soud jednomyslně zamítl Djokovičovu žalobu a že tenisová hvězda zaplatí náklady řízení.

 18262

Ruské "nové zbraně": Od odstrašování k přinucení?

16. 1. 2022

čas čtení 12 minut

  • Přinejmenším je důležité zvážit fakt, že Rusko staví svůj arzenál do služeb strategie "agresívního útočiště": Zahájit klasickou ozbrojenou ofenzívu na omezeném geografickém území v postkomunistickém prostoru s tím, že vnější mocnosti jsou odrazeny od toho, aby napadenému přišly na pomoc, hrozbou jaderné eskalace. 

Proč jsou Češi (nenásilní) rasisti?

10. 1. 2022

čas čtení 15 minut


Jan Čulík:

V minulých dnech převzala tuším z ČTK celá řada českých médií zprávu, že jakýsi mladík spáchal nějaké trestné činy, nebo nějaký trestný čin na Karlovarsku a v té zprávě ČTK potom ve všech médiích bylo, že to byl cizinec.

No, já jsem si dovolil napsat na Britských listech, vážení televizní diváci, že se to nedělá. Protože v té zprávě není důležité, jaký etnický původ má pachatel nějakého trestného činu, protože to samozřejmě vede k vytváření kolektivní viny, protože si potom čtenáři automaticky dovozují, že všichni cizinci jsou kriminálníci.

30738

Rusko "chystá operaci k ospravedlnění invaze na Ukrajinu"

14. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

  • USA disponují informací, že Rusko rozmístilo skupinu operativců, kteří mají provést na východě Ukrajiny operaci s cílem vytvořit záminku k invazi, píše Natasha Bertrandová.
.
Jake Sullivan, poradce Joea Bidena pro národní bezpečnost, konstatuje, že americká výzvědná komunita má informace, že Rusko se připravuje vytvořit záminku pro invazi na Ukrajinu, píše Amy Mackinnon, reportérka pro národní bezpečnost v časopise Foreign Policy, spolupracovnice Britských listů a absolventka ruštiny a češtiny na Glasgow University:

Způsobí vláda Petra Fialy v ČR konečné vítězství populistů?

4. 1. 2022

čas čtení 16 minut


Jan Čulík:

Přejeme vám hezkého Silvestra, vážení televizní diváci. Vzhledem k tomu, že je konec roku,  tak si myslíme, že jako redaktoři Britských listů bychom se mohli trošku zamyslet nad tím, co se dělo v tom šíleném posledním roce. Doufám, že nejsem příliš kritický. A jaké jsou výhledy na domácí české politické scéně pro nadcházející rok, jestli ho prožijeme ve zdraví. Tak všichni víme, že byly volby začátkem října a nakonec 17. prosince, což není nejdřív, byla ustavena jakási vláda. Co si o tom myslíte? Už se vyskytují takové kritiky pana Fialy, že si vzal podivnou euroskeptickou poradkyni. Pane Kartousi, že s tím nesouhlasíte, asi, že. Vy si myslíte, že to možná bude docela dobrá vláda?

 16447

Koronavirus: Odhalen další mejdan v Downing Street během lockdownu

14. 1. 2022

čas čtení 7 minut

V pátek 14. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  13 151  denních nákaz. Hospitalizováno je 1802 osob. Celkem zemřelo v ČR 36 828 lidí, to je denní nárůst o 29 osob. Počet nákaz za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 586 (v pátek byl 525), počet nákaz za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel je 990 (v pátek byl 914). Suspektní reinfekce je 36 280 případů, v pátek 14.1 jich bylo 1687.  ZDE      

Ve čtvrtek 13. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  11 675  denních nákaz, avšak nezaznamenávají se reinfekce. Hospitalizováno je 1912 osob. Celkem zemřelo v ČR 36 799 lidí, to je denní nárůst o 77 osob.   ZDE    

- Itálie v sobotu zaznamenala 180 426 denních nákaz a 308 mrtvých.

- Tisíce lidí demonstrovaly ve Vídni proti povinnému očkování na covid, které vláda zavádí od února. Parlament o tom bude hlasovat příští týden. Podle průzkumu pro časopis Profil je 51 procent Rakušanů proti povinnému očkování. 34 procent Rakušanů je obecně proti povinnému očkování a 17 procent jich chce počkat. 45 procent Rakušanů povinné očkování proti covidu podporuje. Obě hlavní rakouské strany, konzervativci Karla Nehammera a opoziční sociální demokrati mají podporu 25 procent. Ultrapravicová Strana svobody má podporu 20 procent.


-  Neustále vycházejí najevo DALŠÍ informace o zakázaných, tajně pořádaných opileckých mejdanech v Downing Street za Borise Johnsona. Sídlo britského premiéra pořádalo během lockdownu od roku 2020, kdy bylo zakázáno sdružovat se, opilecké mejdany každý pátek až do časných ranních hodin. Zaměstnanci Downing Street si k tomu účelu dokonce pořídili ledničku, kde chladili až 34 lahví vína:


- V Británii stoupá počet nemluvňat ve věku pod jeden rok hospitalizovaných s omikronem, lékaři ale konstatují, že onemocnění je většinou velmi mírné. Počet dětí mladších jednoho roku hospitalizovaných na covid byl 30 procent, nyní je za poslední měsíc 42 procent. Možná je to proto, že omikron postihuje horní cesty dýchací a nemluvňata je mají krátké. Děti mají horečku, kašel a přiznaky chřipky a většinou jsou v nemocnici na kontrolu. Hospitalizovány jsou většinou na dva dny. ZDE  

- Polští vládní vědečtí poradci pro  covid rezignovali. Obvinili polskou vládu, že se  neřídí vědeckými poznatky. Více než dvě třetiny členů polského lékařského poradního orgánu pro Covid-19 v pátek rezignovaly s tím, že vláda nedbá jejich doporučení pro pandemii. V prohlášení 13 ze 17 členů rady uvedlo, že pociťují "nedostatek politických možností k zavedení optimálních a celosvětově ověřených metod boje proti pandemii". Stěžovali si také na "rostoucí toleranci" vlády vůči státním úředníkům, kteří zlehčují hrozbu pandemie a  potřebu očkování.  Tento týden počet úmrtí na koronavirus v Polsku překročil 100 000. Polsko patří  patří v současné době v počtu  úmrtí na milion obyvatel k nejvyšším na světě, je to tam více než 57 ve srovnání s přibližně 34 úmrtími ve Spojených státech a 38 v Rusku. Pouze 56 % z 38 milionů obyvatel Polska je očkováno, což je méně, než je průměr v Evropské unii. 

Ukrajinu zasáhl "masivní" kybernetický útok proti vládním webovým stránkám

14. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

 

Zjevní ruští hackeři zanechali varovný vzkaz: "Ukrajinci... bojte se a očekávejte horší věci
Ukrajina se od roku 2014 opakovaně stává terčem kybernetických útoků.Ukrajina byla zasažena "masivním" kybernetickým útokem, při kterém byly vyřazeny z provozu internetové stránky několika vládních úřadů včetně ministerstva zahraničních věcí a ministerstva školství.

Činitelé uvedli, že je příliš brzy na vyvozování jakýchkoli závěrů, ale poukázali na "dlouhou historii" ruských kybernetických útoků proti Ukrajině, přičemž útok přišel poté, co bezpečnostní rozhovory mezi Moskvou a USA a jejich spojenci tento týden skončily na mrtvém bodě.

Bílí koně v českém podnikání

14. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Piráti upozornili na problémy kolem Babiše, Rittiga, Savova či Nováka. Soud posoudí, zda zneužívají bílé koně

Praha 14. ledna 2022 Na základě zákona o evidenci skutečných majitelů musely firmy nejpozději do 1. prosince 2021 uvést, kdo je ve skutečnosti ovládá, a nikoliv pouze formálně vlastní. Dosazování tzv. bílých koní do společností získávajících veřejné peníze je závažný problém, kterému má Piráty prosazovaný zákon zamezit. Řada kontroverzních osob se ovšem dál v registru skutečných majitelů skrývá za zřejmě pouze nastrčené osoby. Například přes 200 společností z koncernu Agrofert a SynBiol uvedlo v registru jinou osobu než Andreje Babiše. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v této věci podal podnět na příslušný rejstříkový soud. Další podnět popisující osm obdobných případů podal analytik Poslaneckého klubu Pirátů Janusz Konieczny. Zaměřil se na společnosti napsané na lidi bez domova či společnost, kterou dle policie skrytě ovládá stíhaný František Savov v kauze daňových podvodů za 600 milionů Kč. Podnět míří i na podvodnou směnárnu napsanou na ukrajinského dělníka, který je zřejmě opět v postavení bílého koně. 

 18077

NATO "se obává ruského útoku na několika frontách"

14. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

  • Podle zprávy v médiích existuje v NATO strach, že by Rusko mohlo využít své nedávno masivně zvýšené vojenské přítomnosti k útoku na široké frontě – včetně útoků proti členským státům. NATO by pak nemělo nic, co by dost rychle postavilo proti takové eskalaci.

Odsouzení vraha Asadova režimu, podporovaného Ruskem, upozornilo na děsivé zabíjení v Sýrii

14. 1. 2022

čas čtení 5 minut


Slzy úlevy. Konečně spravedlnost.


Reportérka:

Jasmína je žalobkyní v soudním případu, který se zapsal do historie. Její otec a bratr byli zabiti vládními silami v Sýrii. Ve čtvrtek se dočkala toho, že  Anvar Raslan, muž, který za to nese odpovědnost, byl odsouzen německým soudem k doživotnímu vězení.  Rozsudek nad tímto jediným mužem odsuzuje celý syrský režim. Odsouzený neposkytl žádnou reakci. Byl odsouzen za zločiny proti lidskosti.

Tento osmapadesátiletý muž byl bezpečnostním důstojníkem prezidenta Asada, který dohlížel na systematické mučení tisíců  zatčených, "zmizelých" osob.Co se stalo? Všech pět bratrů Jasminy  bylo zabito. 18051

Export ruského plynu se obrací do Asie

14. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

  • Plynovod spojující Rusko s Čínou znamená, že Moskva posiluje export zemního plynu na východ, což jí může usnadnit další utažení kohoutů pro evropské spotřebitele, upozorňuje Jo Harperová.

European Medical Agency: Nejnovější informace o covidu 19 - na rozdíl od toho, co o tom napsaly Novinky

14. 1. 2022

čas čtení 22 minut

Milá redakce,

pro zajímavost posílám, co jsou Novinky schopné vybrat z tiskové konference EMA. Nevím, jestli to chcete nějak použít, napsal nám Jan Vaňo.Ano, je to skutečně pozoruhodné. Dovolili jsme si tedy přeložit značnou část této tiskové konference do češtiny, viz níže. Zde je videozáznam v angličtině:

 16578

Už jsem mnohé od té doby pochopil…

14. 1. 2022 / Petr Haraším

čas čtení 10 minut

S využitím hlášek z filmu Bílá paní

„Fialový předsedo, já už jsem od té doby mnohé pochopil, takže já už to dnes vidím z úplně jiné strany!“

Rakušan a ti druzí druzi

Rakušan, boss Kroužkovců, morální a čestný politik nové vlny Změny, velký nevraceč neslušných sponzorských darů od darebných jinochů, jenž hrdě plamenně navedl „Spolustaníky“ k zuřivému vykroužkování koaličních nadějných Pirátů, neváhal ani chvíli a pelášil směr Hrad nebo do Lán k možnému smlouvání za nové věci starých dobrých sponzorů. Bojoval srstnatě, aby už mohli konečně koaličně vládnout a plnit předpřipravené měchy, měšce a měchury. V rámci slušnosti, čestnosti a morálky Vlády Změny z pozice ministra vnitra o svém poklesku zapomněl informovat voliče. To musíte moc opatrně, aby nám lidé nezačali moc přemýšlet! Prý si příště již dá pozor a na Hrad a do Lán už ani nepáchne. Už leccos pochopil.

 17206

Tisková zpráva:

Ministryně Hubáčková navštívila obce dotčené činností hnědouhelného dolu Turów

14. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková navštívila obce dotčené činností hnědouhelného dolu Turów. Návštěvu začala v osadě Uhelná, která je těžbou v hnědouhelném dole nejvíce postižena, setkala se starosty dotčených obcí, se zástupci Libereckého kraje a neziskovými organizacemi. Ministryně se starosty probrala dosavadní průběh vyjednávání s polskou stranou a také reálné potřeby a požadavky místních.

 16935

Tisková zpráva:

Festival Věčná naděje představí dílo tzv. terezínských skladatelů

14. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

Pátý ročník unikátního hudebního festivalu Věčná naděje, připomínající především dílo skladatelů tvořících v katastrofálních podmínkách koncentračních táborů, proběhne od 15. února do 3. dubna 2022. Organizátoři oznamují první body festivalového programu. Ten bude zahrnovat nejen koncerty ve výjimečných prostorech, ale také přednášky, besedy a literární čtení.

Mezitím v Absurdistánu 206:

Poláci se nadšeně nechávají nakazit covidem a drasticky chudnou

14. 1. 2022 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Zdá se, že novoroční koncert pořádaný státní polskou propagandistickou televizí  TVP (viz kapitola z minulého týdne) měl na polskou společnost opravdu velký dopad. Zakopané, horské středisko, kde se tato akce konala (a které se nachází v regionu obývaném horaly, kteří patří mezi nejvíce antivaxerské skupiny v Polsku), zaznamenalo 159% nárůst osob nakažených covidem.  Není divu, vždyť jen na koncert přišlo 40 000 diváků a město navštívilo přes 100 000 lidí - a většina z nich zřejmě omezení proti covidu ignorovala.

Škola dialektiky v praxi

14. 1. 2022 / Wenzel Lischka

čas čtení 3 minuty

Dialektika (z řeckého dialektiké techné od dialegesthai, rozmlouvat) je filosofický pojem, jenž nabýval během dějin různých významů a je i dnes nejednoznačný (https://cs.wikipedia.org/wiki/Dialektika ).

S vysvětlením dialektiky bývají značné potíže, a je nespornou výhodou naší svobodné společnosti, že si každý občan může vybrat význam, který se mu zlíbí. Musí však počítat, že se tím stane terčem všemožných nenávistných útoků těch, kteří zastávají význam jiný, nebo dokonce i policejní zvůle a moderní inkvizice.

Anna Hogenová a balancování na hraně fašismu

14. 1. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Na YouTube lze najít mnoho různých rozhovorů s paní Annou Hogenovou, profesorkou filozofie. Jsou to vesměs velmi sledované a populárně orientované příspěvky zaměřené na kvalitu vnitřního života člověka. Chtěl bych začít tím, že kdyby se paní profesorka omezila na to, tedy na úroveň osobního svědectví, poezie, mystiky, bylo by to podle mne v pořádku, i když osobně s ní nesouhlasím ani v této rovině.

Novak Djoković: Austrálie zrušila Djokovićovi vízum před Australian Open

14. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

 


Australské vízum Novaka Djokoviće bylo opět zrušeno jen několik dní před začátkem Australian Open

V pátek využil australský ministr pro imigraci Alex Hawke své osobní pravomoci a zrušil Djokovićovi vízum

Toto rozhodnutí znamená, že Djokovićovi může být fakticky znemožněn opětovný vstup do Austrálie po dobu tří let, pokud v budoucích žádostech neprokáže, že existují závažné okolnosti. 18186

Polský ministr zahraničí: Evropa čelí největší hrozbě války za posledních třicet let

13. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

 
Rusko tvrdí, že rozhovory s NATO o Ukrajině se dostaly do slepé uličky

Mise OBSE varuje, že "na kontinentu může vzniknout krize", protože podle polského ministra zahraničí hrozí Evropě největší riziko války za posledních 30 let


Rusko uvedlo, že rozhovory s NATO o Ukrajině se dostaly do slepé uličky, a pohrozilo, že pokud nebudou splněny jeho požadavky, přijme blíže nespecifikovaná "nezbytná opatření".

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau varoval, že Evropa čelí největšímu riziku války za posledních 30 let. Vysocí představitelé Ruska mezitím vydali sérii nelichotivých prohlášení.

 16578

Nechápu. Proč tolik českých "levičáků" dnes hájí ultrapravicové diktátory?

13. 1. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 10 minut


Absolutně nejsem stoupencem honů na čarodějnice a myslím si, že když Akademie věd ČR pronásleduje nyní Marka Hrubce, který publikoval skutečně doprdelistický článek v čínském listě China Daily (paradoxně je pod tím článkem napsáno, je to jakýsi pozůstatek pluralitní západní praxe, která v současnosti v Číně už prostě neexistuje, že "článek nutně nevyjadřuje mínění redakce"), Akademie věd ČR se chová přesně tak jako čínský autoritářský režim, který kritizuje.

Blokovat vědeckou práci Marka Hrubce je zjevně šílené, avšak kritizovat jeho obdivný článek o současném čínském režimu je naprosto na místě.

Dušan Krátký z Brna organizuje petici na podporu Marka Hrubce. 

Píše o tom toto:

30689

Koronavirus: Británie už druhý den zaznamenala skoro 400 úmrtí na covid. Německý kancléř požaduje povinné očkování

13. 1. 2022

čas čtení 4 minuty


 Ve středu 12. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  11 452  denních nákaz.  Hospitalizováno je 2046 osob. Celkem zemřelo v ČR 36 722 lidí, to je denní nárůst o 43 osob.   ZDE   


- Chudé země byly nuceny odmítnout více než 100 milionů vakcín, které dostaly v rámci systému Covax,  protože měly velmi krátkou životnost a chudé země je neměly kde skladovat kvůli nedostatku ledniček. 681 milionů vakcín v 90 chudých zemích je dosud nepoužito.

- Británie ve čtvrtek zaznamenala 109 133 denních nákaz a 335 dennich úmrtí.
 

Novaku Djokovičovi hrozí pokuta nebo vězení za to, že ignoroval karanténu, i když byl pozitivní na covid

13. 1. 2022

čas čtení 1 minuta

 
Novak Djokovič by mohl v Srbsku čelit pokutě nebo dokonce vězení poté, co se přiznal, že minulý měsíc nedodržoval karanténní opatření, i když byl nakažen covidem, uvedli právníci. Srbská premiérka  varovala, že Djokovićovo  chování se jeví jako "jasné porušení" pravidel.

Čtyřiatřicetiletý tenista narozený v Bělehradě usiluje o rekordní 21. grandslamové vítězství na Australian Open, kterážto soutěž začíná v pondělí, ale australská vláda, které se nelíbí jeho zdravotní výjimka z očkování, by ho mohla ještě deportovat.Anglického prince Andrewa čeká soud poté, co soudce odmítl zamítnout žalobu Virginie Giuffreové

13. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

Aktualizace: Anglická královská rodina velmi rychle zbavila Andrewa veškerých vojenských a královských hodností. Velmi efektivní krok k omezení poškození její pověsti, konstatuje novinář Paul Mason - na rozdíl od Borise Johnsona.Anglický princ Andrew bude zřejmě muset  vypovídat ve významném soudním procesu v USA  poté, co newyorský soudce odmítl zamítnout občanskoprávní žalobu týkající se obvinění, že Andrew znásilnil Virginii Giuffreovou, když jí bylo sedmnáct let.

Na této široce medializované fotografii drží princ Andrew v roce 2001 sedmnáctiletou Virginii - za souhlasné přítomnosti Ghislaine Maxwellové, v jejím bytě - rukou na holém břiše kolem pasu. Princ Andrew tvrdí, že se s Guiffreovou nikdy nesetkal a "vůbec ji nezná".
 
Právní experti uvedli, že Andrew, vévoda z Yorku už nemá "žádné dobré možnosti" poté, co se mu nepodařilo dosáhnout zamítnutí žaloby Giuffreové. Soudce federálního soudu na Manhattanu Lewis Kaplan jeho návrh "ve všech ohledech" zamítl.

Čína staví největší bateriové úložiště na světě, a to bez lithia

13. 1. 2022

čas čtení 6 minut

Redox flow baterie o výkonu 800 MWh má tlumit špičky zátěže, překlenout snížení kapacit a zajistit vytápění sídliště

Čína plánuje letos připojit svůj největší bateriový úložný systém k síti. Má sestávat z deseti jednotek po 20 megawattech (MW) a celkové skladovací kapacitě 800 megawatthodin (MWh). Celkově bude systém schopen poskytnout maximální výkon 200 MW po dobu až čtyř hodin. První polovina kapacity by měla být k dispozici ještě v roce 2021, druhá v průběhu nadcházejícího roku.

gentleMorning

13. 1. 2022 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den. Ze série Linefall.

{Videoprezentace Linefall ZDE)

30836

Monitor Jana Paula: Ticho v galerii Čejka

13. 1. 2022 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Kampus Hybernská 4 v Praze 1 je multikulturním centrem, podle provozovatelů místem pro setkávání umění a vědy s veřejností. To zní přitažlivě, však se za účelem tohoto projektu spojilo město Praha s Karlovou universitou, čímž celý podnik získal punc serióznosti. Kromě přednášek, panelů, diskusí, a koncertů jsou zde k vidění i výstavy současného umění ve čtyřech výstavních prostorách, přičemž galerie Čejka se od ostatních zde situovaných prostorných galerií odlišuje nejen komorním charakterem, ale i výstavní koncepcí.

 18206

Tým, který stojí za filmem " Don’t Look Up", vyzývá k akci na ochranu klimatu

13. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Film "Don't Look Up" je hollywoodskou raritou hned v několika ohledech. Je to významný film o změně klimatu. Podle Netflixu nasbíral za jediný týden rekordní počet zhlédnutých hodin. Také rozpoutal záplavu horkých reakcí a - což je možná poprvé - pošťuchování mezi recenzenty, kterým se film nelíbil, a vědci, kterým se líbil.

Uvidíme, zda film splní hlavní cíl režiséra Adama McKaye, který chce, aby byl se stal "kopancem do kalhot", který by podnítil naléhavé kroky v oblasti změny klimatu, píše v New York Times Cara Buckley.

 17542

Spojené království směřuje k autoritářství: stačí se podívat na tento příklad

13. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

Konečně se probouzíme, když vidíme, že návrh zákona o policii, kriminalitě, trestech a soudech obsahuje překvapivě represivní opatření, která mají kriminalizovat účinný protest. Konečně se o tom začalo psát v médiích, i když stále příliš málo. Labouristé konečně pocítili horko a možná budou nuceni přestat vycházet vstříc Daily Mailu a příští týden ve Sněmovně lordů hlasovat proti brutálním pozměňovacím návrhům vlády, píše George Monbiot.

30161

Řešení americko-ruské konfrontace existuje, něco jiného je ale politická vůle na obou stranách

13. 1. 2022 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Zdá se, že se obě strany sporu, tedy NATO v čele se Spojenými státy a Rusko, zasekly v zákopové válce, neboť ani jedna nechce přijít s žádným ústupkem. Zatímco je nabíledni, že požadavek Kremlu na demilitarizaci členských zemí Paktu přijatých po roce 1997 je absurdní, totéž si můžeme myslet o neústupnosti Washingtonu a NATO v otázce jeho dalšího (ne)rozšiřování. Čeho vlastně chceme dosáhnout, když budeme tvrdošíjně setrvávat na nekonečné expanzi anachronického vojenského paktu? Moskva chce tentokrát písemné záruky o nerozšiřování Severoatlantické aliance na východ, zatímco západní společenství chce Putinově vládě zabránit v invazi na východ Ukrajiny. Otázkou zůstává: Chceme vyvolat konfrontaci s jaderným Ruskem, anebo se ukážeme jako moudřejší a přijdeme s iniciativou, jež povede k žádanému geopolitickému kompromisu?

30537

Guantánamo je nesmazatelnou skvrnou Ameriky. Biden ho musí jednou provždy zavřít

13. 1. 2022

čas čtení 5 minut

Na nedávné demonstraci před Bílým domem, která požadovala uzavření americké vojenské věznice na námořní základně Guantánamo, se jeden teenager obrátil na svého kolegu s dotazem, o co jde. Sdělil mu, že o věznici nikdy neslyšel.

"Nejde jen o uzavření Guantánama. Jde také o vyvození odpovědnosti za porušování práv, k němuž v jeho rámci dochází."

Od otevření Guantánama uplynulo 20 let a čtyři prezidentské administrativy, ale pro ty, kteří se narodili později, zní jeho děsivé příběhy spíše jako zápletka fiktivního hororu. Je to ostudné dědictví, které prostě nemůžeme předat dalším generacím, píše zvláštní zpravodajka OSN pro mimosoudní, sumární a svévolné popravy Agnes Callamard.

 16388

S nefunkční demokracií klimatickou krizi nevyřešíme

13. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Před rokem Mitch McConnell a Kevin McCarthy prchali o život, když násilnický dav zaplavil americký Kapitol. Dva nejmocnější republikáni na Kapitolu se konečně postavili Donaldu Trumpovi. Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů McCarthy ve vyhroceném telefonátu bezvýsledně prosil prezidenta, aby dav odvolal. Šéf senátní většiny v Senátu McConnell později označil výtržníky za "teroristy" a prohlásil, že Trump je za násilnosti "morálně odpovědný".

McConnell a McCarthy nakonec bezostyšně upřednostnili stranu před zemí a ambice před povinností. Vědci již léta tvrdí, že lidstvo čelí klimatické nouzi a že pouze rychlá a dalekosáhlá opatření mohou zachovat planetu vhodnou k životu. V den prvního výročí útoku z 6. ledna je jasné, že Spojené státy rovněž čelí naléhavé situaci na poli demokracie. Pouze rychlá a dalekosáhlá opatření mohou zachovat funkční vládu, píše v Guardianu Mark Hertsgaard.

 16478

Nadstranická koalice vyzývá prezidenta Bidena, aby odolal výzvám k vojenské akci proti Rusku

13. 1. 2022

čas čtení 1 minuta

Koalice konzervativních i progresivních zahraničněpolitických organizací doručila Bílému domu dopis, v němž prezidenta žádá, aby při jednáních mezi USA a Ruskem a na schůzkách NATO prosazoval širokou diplomatickou cestu s Rusy.

V dopise, který podepsal Quincy Institute for Responsible Statecraft, Bílý dům žádá, aby usiloval o naplnění Minských dohod, které by "demilitarizovaly východní oblast Donbasu na Ukrajině a zaručily regionu smysluplnou politickou autonomii při zachování ukrajinské suverenity nad oblastí a jejími hranicemi".

 18186

Dva klíčové návrhy pro rozhovory s Ruskem

13. 1. 2022

čas čtení 8 minut

Rozhovory mezi Spojenými státy a Ruskem, které byly zahájeny v pondělí, jsou nejdůležitější za celou generaci, pokud jde o zájmy USA a celosvětový mír. Jejich výsledek bude mít důsledky, které sahají daleko za hranice Evropy a zahrnují i čínské akce na Dálném východě a možnost mezinárodní spolupráce v boji proti změně klimatu.

Zdá se však, že většina Bidenovy administrativy je takto nevnímá. Navzdory určitým pozitivním náznakům nového myšlení se zdá, že dominantní snahou většiny amerických představitelů je v podstatě pokračovat ve stávající americké politice nakopávání plechovky americko-ruských vztahů; to znamená snažit se vyhnout novým střetům, ale nesnažit se dosáhnout žádných konkrétních dohod nebo vyřešit některou z klíčových otázek, které jsou ve hře, píše Anatol Lieven na webu Responsible Statecraft.

 18029

Šéf NATO Stoltenberg varuje po ukončení rozhovorů s Ruskem o Ukrajině před "reálným rizikem konfliktu"

12. 1. 2022

čas čtení 6 minut

 

Moskva tvrdí, že vztahy s aliancí jsou na "kriticky nízké úrovni" a nemají "vůbec žádnou pozitivní agendu"

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že existuje "reálné riziko nového ozbrojeného konfliktu v Evropě" poté, co rozhovory mezi členy aliance a Ruskem skončily bez jakýchkoli známek pokroku pro řešení krize na Ukrajině.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško po čtyřhodinových rozhovorech znovu pohrozil, že Moskva  podnikne vojenské kroky, pokud politická opatření nebudou stačit k "neutralizaci hrozeb", kterým podle jeho slov Rusko čelí. Jeho výroky zazněly jen několik dní poté, co jeho kolega, ruský diplomat Sergej Rjabkov, ujistil novináře, že Rusko nemá v úmyslu napadnout Ukrajinu.

 16510

Bude Boris Johnson konečně donucen k rezignaci?

12. 1. 2022

čas čtení 2 minuty


Boris Johnson se ve středu v poledne v Dolní sněmovně omluvil za účast na mejdanu v zahradě Downing Street dne 20. května 2020, uprostřed přísného lockdownu, kdy se Britové směli setkávat jen s jedinou osobou, a to venku. Mejdan se konal na základě emailové výzvy "přineste si vlastní chlast", kterou sto lidem rozeslal Johnsonův tajemník.  

Johnson v parlamentě ve středu tvrdil, že mejdan na zahradě Downing Street "vlastně neporušoval předpisy", ale že si měl  OSOBNĚ PRÝ uvědomit, jak věc bude vypadat na veřejnosti. Mejdan, kde se pilo víno a hodovalo se u prostřených stolů, Johnson považoval za "pracovní schůzku".

Johnson přiznal, že se mejdanu dne 20. května 2020 "účastnil asi půl hodiny", než se vrátil zpět "ke své práci".

Potíž je, že tímto přiznáním Johnson poskytl důkazy, že porušil tehdy platný zákon zakazující shromáždění. Druhá potíž je, že dosud Johnson v parlamentě tvrdil, že se žádné mejdany v Downing Street nekonaly a on se žádných neúčastnil. Lhaní poslancům v parlamentě je v Británii přečin, za nějž ministr či premiér musí rezignovat.

sacredShelter

12. 1. 2022 / Lesley Keen

čas čtení < 1 minuta

Obrázek pro tento den. Ze série Linefall.

{Videoprezentace Linefall ZDE)

Djoković: Zmatek, nejasnosti a výmluvy

12. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Novak Djokovič obviňuje svého pracovníka z "chyby" v dokumentaci žádosti o australské vízum  a přiznává, že se po pozitivním výsledku Covidu neizoloval


Djokovič se ve svém prohlášení na Instagramu ale nevyjádřil ke zprávám v médiích, které poukazují na pochybnosti ohledně pozitivního výsledku jeho PCR testu z 16. prosince.
 

 

Novak Djokovič obvinil svého pracovníka  z "administrativní chyby". V žádosti o vízum "jeho pracovník" prý napsal, že Djoković čtrnáct dní před odletem do Austrálie nikam necestoval, což byla "věcná chyba". Djoković také přiznal, že  po pozitivním testu na covid nešel do karantény.

Rozhovor Britských listů | Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
21493