Nacistická propaganda ministerstva financí

6. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Ministerstvo financí je proti valorizaci příspěvku na péči pro postižené lidi. Přitom jde o bod programového prohlášení vlády. Ale i kdyby tomu tak nebylo, přece nebudeme šetřit právě na těchto lidech. Nebo skutečně ano? Prý nikdo nekontroluje zneužívání. Ale to přece není chyba těch postižených lidí. Mají za selhání státu platit oni?

Plakát v nacistickém Německu kritizuje náklady péče o invalidy:

60 000 říšských marek stojí tento geneticky nemocný naši lidovou společnost. SOUDRUHU, TO JSOU TAKÉ TVÉ PENÍZE!
Tisíce lidí prchají z domovů, ze zničení přehrady jsou obviňovány ruské síly

6. 6. 2023

čas čtení 8 minutTisíce lidí byly nuceny opustit své domovy a na jihu Ukrajiny došlo k ekologické katastrofě v důsledku zhroucení velké vodní přehrady na řece Dněpr, kterou podle Kyjeva vyhodilo do povětří Rusko v zoufalé snaze odvrátit ukrajinský protiútok.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil zničení přehrady Nová Kachovka za teroristický čin a "největší ekologickou katastrofu v Evropě způsobenou člověkem za poslední desetiletí".

Obvinil z toho ruské okupační síly, které mají přehradu a přilehlé město pod kontrolou od loňské plnohodnotné invaze. "Je fyzicky nemožné ji nějak vyhodit do povětří zvenčí, ostřelováním. Byla zaminována ruskými okupanty. A oni ji vyhodili do povětří," uvedl Zelenskyj na Twitteru.Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajina obvinila Rusko z vyhození přehrady Nova Kachovka u Chersonu do povětří

6. 6. 2023

čas čtení 14 minut

- Andrij Jermak, náčelník štábu Volodymyra Zelenského, prohlásil, že "nechápe", jak mohou existovat pochybnosti o tom, zda ruské síly vyhodily do vzduchu přehradu Nová Kachovka. V prohlášení poskytnutém deníku Guardian tento vysoký poradce uvedl, že přehrada nemohla být zničena ostřelováním nebo "jakýmkoli jiným vnějším vlivem".

V prohlášení Andrij Jermak, vedoucí ukrajinské prezidentské administrativy, uvedl:  "Dnes ve 2:50 ráno ruská vojska vyhodila do povětří vodní elektrárnu Kachovka a její přehradu. Nechápu, jak o tom mohou být nějaké pochybnosti. Obě stavby se nacházejí na území dočasně okupovaném Ruskem. Ostřelování ani žádný jiný vnější vliv nebyl schopen tyto stavby zničit. Výbuch přišel zevnitř.

"Víme, že ruská vojska zaminovala vodní elektrárnu v prvních dnech plnohodnotné invaze, takže předem promyšlený výbuch je jediným pravděpodobným vysvětlením. Jakékoli alternativní teorie nejsou ničím jiným než falešným ruským propagandistickým narativem."

Daša Zarivna, vedoucí poradkyně ukrajinské prezidentské kanceláře, která se narodila a vyrostla v Chersonu, řekla: "Bombardování přehrady je dalším bezprecedentním ruským válečným zločinem proti Ukrajině, který bude mít katastrofální následky jak pro její obyvatele, tak pro ostatní země. Patří k nim ekologické a ekonomické důsledky, velké riziko radiace a další vážné narušení potravinové bezpečnosti.

"V říjnu loňského roku prezident Zelenskyj prohlásil: 'Všichni světovípolitikové by měli dát Rusku najevo, že teroristický útok na vodní elektrárnu Kachovka se bude rovnat použití zbraní hromadného ničení´ . Nyní se to stalo. Světoví lídři musí tuto rovnocennost uznat a nyní musí rozhodně jednat. Je nezbytné teroristický stát co nejúplněji izolovat. Jakékoli ekonomické vazby s Ruskem mimo humanitární aktivity by měly být považovány za spoluúčast na jeho válečných zločinech."

- Ukrajinská vláda obvinila Rusko, že vyhodilo do povětří přehradu Nova Kachovka na řece Dněpr, a vyzvala obyvatele žijící podél řeky, aby se evakuovali kvůli katastrofálním záplavám.


V době, kdy se na sociálních sítích šířily letecké záběry, na nichž je vidět, jak je většina přehradní zdi odplavena a mohutný příval vody směřuje dolů po proudu, zveřejnilo armádní Jižní operační velitelství na Facebooku příspěvek, v němž obviňuje "ruské okupační jednotky" z vyhození vodní přehrady do povětří.

Gubernátor Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin uvedl, že v "kritické zóně" na pravém břehu řeky kontrolovaném Ukrajinou se nachází asi 16 000 lidí. Uvedl, že lidé jsou evakuováni pro okresy proti proudu řeky od města Cherson a budou převezeni autobusy do města a poté vlakem do Mykolajivu a dále do dalších ukrajinských měst.

K neštěstí došlo druhý den ukrajinských útočných operací, které pravděpodobně znamenají počáteční fázi masové protiofenzívy. Mohla by ovlivnit případné ukrajinské plány na obojživelný útok přes řeku.

Místní ruské úřady ve městě Nová Kachovka nejprve popíraly, že by se s přehradou něco stalo, poté obvinily ze zřícení ukrajinské ostřelování. Tisková agentura Interfax citovala nejmenovaného představitele chersonské záchranné služby, podle něhož se přehrada zřítila kvůli strukturální slabosti pod tlakem vody.

Prezident Volodymyr Zelenskyj svolal v souvislosti s neštěstím na úterý mimořádné zasedání své národní bezpečnostní rady.

Nejvíce ohrožené záplavami jsou ostrovy podél toku řeky po proudu od Nové Kachovky a velká část Ruskem drženého levého břehu v jižním Chersonu. Dřívější modelování takovéto katastrofy naznačovalo, že město Cherson nebude postiženo hlavní silou povodně, ale přístav, přístaviště a ostrov na jihu města budou pravděpodobně zaplaveny. Není jasné, kolik lidí by přišlo o střechu nad hlavou.

Mohlo by dojít k dalším dvěma dramatickým vedlejším účinkům: Záporožská jaderná elektrárna na horním toku by mohla ztratit přístup k vodě pro chlazení, protože by se vypustila nádrž, a zásobování Krymu vodou by mohlo být vážně ovlivněno.


Agentura Tass uvádí, že podle Ruskem dosazeného vedoucího osady Nová Kachovka voda stoupla o deset metrů.

- Na sociálních sítích koluje video, které ukazuje, že vodní elektrárna Kachovka byla zcela zatopena stoupajícími vodami řeky Dněpr.https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1665994256115179520?s=20Rozhovor Britských listů 605. Jde Česká republika do kopru?

5. 6. 2023

čas čtení 1 minutaChceme také někdy slyšet nějaké hlasy odjinud než jen z Prahy! V Havířově (ne v Praze!) jsou měsíční náklady na bydlení za dvoupokojový byt 18 000 Kč. O tom, jak se Česká republika propadá do insolvence a jak proti tomu čeští politikové zřejmě nejsou schopni udělat nic, nemajíce vůbec žádnou strategii pro hospodářský a politický rozvoj země, mluví Jan Čulík s Petrem Harašímem, komentátorem Britských listů z Orlové.

Pozn. red.: Upřesnění: Pan Haraším řekl v rozhovoru, že ta částka 18 000 Kč je nájem. Dodává k tomu:  Možná jsem se špatně vyjádřil,  nicméně ona částka cca 18 tisíc je za nájem a energie. Je to ta částka, která se uvádí na žádost o příspěvek na bydlení, takže bychom mohli říct raději náklady na bydlení. Navíc teď jsou ještě doplatky za teplo, takže se částka nebezpečně blíží 20 tisíc měsíčně. Jde o byt ve čtvrtém patře bez výtahu a jde o byt 2 plus 1, čili obývák, ložnice a kuchyň. Byt patří oné Bakalově bývalé skupině dnes Heimstaden, která je pověstná svými cenami a ne moc kvalitou bydlení.
Mladá rodina s jedním dítětem tak dává za bydlení cca 60 až 70 procent z příjmů a jak jsem říkal, příspěvek na bydlení zatím není, je dána žádost a čeká se už víc než dva měsíce.Daně a nájmy: Banky nepřechytračíte

6. 6. 2023

čas čtení 13 minut

Pane Čulík omlouvám se, že zase obtěžuji emailem, ale  rozhovor s panem Harašímem mne opět dostal, píše Peter Nešvara,

Na BL se opakovaně řeší otázky bydlení, výše hypoték a nájmů, výše daní především s ohledem na progresivitu, zdanění korporací a podobně. Používají se přitom do značné míry morální kritéria, co by vláda udělat měla a neměla. Spousta těchto představ je nesmírně naivních a vůbec se nepřipouští, že jsou věci, které by vláda sice udělat měla, ale prostě na to nemá sílu. Je to něco, co se nazývá „mechanismus moci“ a nemá s morálkou nebo spravedlností naprosto nic společného. Bohužel se nejedná jenom o naivitu mladých lidí a běžných komentátorů, ale realitu nevnímá ani vláda, což se jasně projevilo na její snaze zdanit z mimořádných zisků banky. Ty ji samozřejmě vysmály, poslaly někam a nezaplatily do rozpočtu nic. Zisky poslaly svým matkám do zahraničí a vláda s tím nic nenadělá. Také to Stanjura vzdal okamžitě, jak mu to někdo vysvětlil, a zakukal 60 miliard. Což je přesně ta částka, která dnes podle Kalouska chybí, ale ani Kalousek se neodváží ukázat prstem na ty banky a daň z mimořádných zisků. Takže se o tom mlčí a je spokojeně zapomenuto.

"Pravicoví" kolaboranti nevadí

6. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta


Těším se na den kdy se v ČR mediálním prostředí bude kritizovat za fotky s kolaboranty ruské federace minimálně stejnou měrou jako lynčovat za účast na festivalech, píše Adam K. Sybera,

Jedině ve skanzenu Czechia, totiž "trestají" "komunisty" ve své straně, právě ti, kteří sebou nesou nálepku "neomarxisté", tedy Česká pirátská strana.

V ostatních vládních stranách se byznysové a vlivové aktivity, ať už s čínskou diktaturou nebo ruskou, cenní jako "pragmatismus", "tah na branku" nebo dokonce "podnikavost".


Tyhle strany jsou totiž "slušné", "rozumné" a "západní". 

A takhle si tu žijem...psi štěkají a karavana jede dál.


Všechny čtyři přiložené fotografie si myslím zasluhují více pozornosti, než fotka Janky Michailidu na dnech anti-kapitalismu.


Izraelská armáda zastřelila dvouletého palestinského chlapečka

6. 6. 2023

čas čtení 2 minuty


Dvouletý Muhammad Tamimi byl zasažen do hlavy střelbou izraelské  armády na Západním břehu Jordánu

Dvouletý palestinský chlapec, kterého izraelští vojáci střelili do hlavy, v pondělí na následky zranění zemřel


Muhammad Tamimi a jeho otec Haytham Tamimi byli ve čtvrtek zasaženi izraelskou palbou poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Podle očitých svědků se dvojice nacházela v zaparkovaném autě před svým domem ve vesnici Nabi Saleh, když se stali terčem útoku.

Ukrajinské jednotky útočí podél fronty a zjevně připravují protiofenzívu

6. 6. 2023

čas čtení 6 minut


Ruské síly byly zahnány zpět nejméně ve dvou oblastech, Kyjev tvrdí, že v některých sektorech přešel k útočným operacím


Ukrajinské jednotky v pondělí přešly do útoku na několika místech podél fronty v Doněcké oblasti a zahnaly ruské síly zpět nejméně ve dvou oblastech. Zdá se, že je to předběžná fáze dlouho očekávané ukrajinské protiofenzívy.

Vláda v Kyjevě uvedla, že v některých sektorech přešla k útočným operacím, přičemž na několika místech byly hlášeny intenzivní boje zblízka.

Panoptikum: Liberální svobodomyslnost pirátů se projevuje vyhazováním jejich aktivistů z funkce

6. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta
 18993

Na dvou místech v Anglii se zkušebně zavádí univerzální základní příjem ve výši 1600 liber měsíčně

6. 6. 2023

čas čtení 3 minuty


Program bude fungovat dva roky a jeho účastníci budou sledováni, aby se zjistilo, jaký vliv má na duševní a fyzické zdraví


V Anglii bude v rámci pilotního programu poprvé vyzkoušen univerzální základní příjem ve výši 1 600 liber (44 000 Kč) měsíčně.

Třiceti lidem bude po dobu dvou let každý měsíc vyplácena paušální částka bez jakýchkoli podmínek a budou sledováni, aby se zjistil vliv na jejich život.

Pro tento mikropilotní program byla vybrána dvě místa v Anglii: centrální Jarrow v severovýchodní Anglii a East Finchley v severním Londýně.

 16451

Jak skutečně pochopit, zda sociální média poškozují mladou mysl?

6. 6. 2023

čas čtení 7 minut

I v České republice jsou mladí lidé postiženi epidemií psychických problémů,jak na to poukazuje Peter Pöthem, odborník na psychické problémy mladých lidí v tomto Rozhovoru Britských listů.

Podívejme se, jak se tentýž urgentní problém snaží řešit v USA. Toto je z redakčního komentáře listu Washington Post.


Vedoucí státní představitel amerického zdravotnictví vydal tento měsíc dokument, ve kterém varuje, že se děti v zemi "staly nevědomými účastníky desetiletí trvajícího experimentu" s používáním sociálních médií. Problém je, že výsledky ještě nejsou známy.

Není pochyb o tom, že národ zažívá krizi duševního zdraví mládeže. V roce 2021 uvedlo 42 % středoškoláků ve studii Centra pro kontrolu a prevenci nemocí přetrvávající pocity smutku nebo beznaděje; 18 % uvedlo, že plánuje sebevraždu. Špatná čísla se týkají i mladších studentů. Nejhorší jsou u dospívajících dívek.

Hospodaření OSBL za duben 2023

1. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Kritický stav financí Britských listů.

Přišel účet za vypracování účetnictví BL za rok 2022, 19 500 Kč. Zaplatili jsme zatím polovinu, znamená to, že  19. 5. 2023 máme na účtu 20 724 Kč. Potřebujeme 70 000 měsíčně.

Bez finanční podpory od čtenářů je další vydávání Britských listů nerealistické. Upozorňujeme, že my Britské listy vydávat nemusíme. Možná by byla úleva s tím po 27 letech denní práce skončit.

Jan Čulík
šéfredaktor

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V dubnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou bohužel jen 48 418,97 Kč (v březnu to bylo 49 589,72 Kč),  výdaje byly v dubnu  54 820,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 20368

Dvě úžasné vizualizace, které potvrzují to co říkám celá léta

6. 6. 2023 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

 
Čím menší obec, tím méně efektivní správa - tedy tím větší procento rozpočtových příjmů sežerou na vlastní provoz. A to ať už se jedná o odměny zastupitelů nebo platy personálu.

I když je tam značný rozptyl obec od obce, tak lze odvodit, že medián malých obcí (100-300 obyvatel) je někde na 20% této "režie", zatímco u měst nad 10 000 je to okolo 6%.

Zajímavý je mimochodem i ta šíře rozptylu: jsou tu desítky obcí, které "sežerou" na platy a odměny zastupitelstev i hrubě přes 50% celkového rozpočtu - a nikdo s tím nic nenadělá, protože přece "samospráva, co si zvolí, to má!"

 20371

Jungova obdivovatelka

6. 6. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 15 minut

Autorem fotografií je Vojtěch Brtnický

Domnívám se, že je mezi námi stále více těch, kterým se při vyslovení jména jednoho z nejznámějších švýcarských lékařů – psychiatrů Carla Gustava Junga, jenž žil v letech 1875 – 1961, na mysli vybaví nejen sny, ale i jeho dílo na téma hlubinné psychologie, v němž dospěl k poznatkům, že vědomí a nevědomí se k sobě chovají komplementárně a kompenzačně. Z tohoto důvodu pracoval na koncepci psychologických typů, což ho přimělo vytvořit dvě kategorie lidské povahy, a to introvertní (orientovaná do svého nitra) a extrovertní (orientovaná na vnější svět). Po čase tuto dvojí kategorii doplnil ještě o čtyři základní funkce lidské psychiky, jimiž jsou myšlení, cit, vnímání a intuice. A právě toto jeho dílo, ovlivnilo i tvorbu jedné z nejuznávanějších a nejprodávanějších polských spisovatelek současné doby, nositelky Nobelovy ceny, Olgy Tokarczuk, která je Jungovou velkou obdivovatelkou, o čemž svědčí i její kniha, která se na českých knihkupeckých pultech objevila v roce 2012 pod názvem: Denní dům, noční dům. A právě ona zaujala známou polskou performerku, zpěvačku a divadelnici Ewu Żurakowskou, která na její téma vytvořila divadelní inscenaci Home Beyond the Borders?, v českém překladu Domov za hranicemi?, jejíž první repríza proběhla v jednom z únorových dnů, ve Venuši ve Švehlovce.

 20365

Zdivočelí dezoláti v ulicích a političtí dezoláti v televizních studiích

5. 6. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 6 minut

"Viděl jsem fotky lidí, kteří se ve veřejném prostoru téměř nikdy neobjevují, trpící těla poškozená prací, únavou, hladem, neustálým ponižováním od vyšších tříd, tato těla mi připomínají ta, která znám ze své rodiny. Kdo se vysmívá žlutým vestám, vysmívá se i mému otci."

(Édouard Louis, francouzský spisovatel)


Slovem dezolát je v současné české společnosti popisován vlastně každý člověk, který nezapadá do systému. Stačí být obtloustlý, mít špatný chrup, špatný písemný a mluvený projev a skandovat často zoufalá, mnohdy opravdu strašná hesla na náměstích.

Zde však končí část mé sebekritické pravdy, která pomáhá všem českým měšťákům k jednoduchému označení, posouzení a odsouzení dezolátů. A současné vládě paradoxně tato situace pomáhá k tomu, že všechny protestní aktivity tzv. státotvorné levice jsou předem předurčeny k nízké účasti. Nikdo přece nechce být spojován s paní Peterkovou nebo panem Rajchlem.

 16578

O zlatém vejci, šetření toaletním papírem a čtvrt bilionu za ČEZ

5. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

V nedělních Otázkách V. Moravce se v zásadě všichni diskutující shodli na tom, že vládní balíček není dobře postaven. Miroslav Kalousek byl k vládě nejvstřícnější s tím, že prý něco dohodnout byť jen ve třech koaličních partnerech je velmi složité, natož v pěti. Drobné změny by podle něj byly žádoucí, ale celková bilance musí být zachována.

Polsko: Statisíce lidí demonstrovaly proti pravicové populistické vládě

5. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Statisíce lidí prošly centrem Varšavy a protestovaly proti polské pravicové populistické vládě před volbami, které se mají konat na podzim


Strana Právo a spravedlnost (PiS) se dostala k moci v roce 2015 a od té doby narušila demokratické normy, zaútočila na nezávislou justici a zahájila kampaně proti komunitě LGBTQ+ a reprodukčním právům.

"Je nás tu půl milionu, to je rekord," řekl Donald Tusk, bývalý premiér, který vede opoziční uskupení Občanská platforma. Podle něj byl nedělní pochod největším politickým shromážděním od doby, kdy Polsko získalo po komunistické éře nezávislost.

 20023

Čeho může dosáhnout očekávaná ukrajinská ofenziva?

5. 6. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení 5 minut


O ukrajinské protiofenzivě bylo mnohé řečeno a výrazné znepřesnění signálu satelitní navigace GPS v posledních dvou týdnech napovídá, že dlouho plánovaná a očekávaná operace může kdykoli začít. Stále ale nemůžeme vyloučit, že Ukrajinci blufují a namísto velkého útoku budeme svědky pouze několika menších přepadů. Ukrajince rozhodně nepodezírám z váhavosti, natož ze zbabělosti. Mohou pouze změnit strategii s ohledem na své aktuální možnosti. Stačí si položit několik nepříjemných otázek, na něž se nabízejí ještě nepříjemnější odpovědi.

  1. Budou západní zbraně během ukrajinské ofenzivy drtit sovětskou techniku tak rychle a úspěšně jako během válek v Iráku?

 20182

V údajích ze satelitní navigace GPS se objevují mimořádně velké chyby. Je to předzvěst ukrajinské ofenzivy?

5. 6. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení 3 minuty


Přijímače signálu GPS pro civilní amatérské užití poskytují za běžných okolností údaje o své poloze s přesností na 3 – 5 metrů, údaj o nadmořské výšce bývá zatížen větší, přibližně trojnásobnou chybou. Tyto chyby jsou generovány uměle a provozavatel (v tomto případě USA) je podle svého uvážení může zvětšit. V týdnu, který začal 22. květnem jsem zaznamenal, že chyba určení polohy vzrostla přibližně na 15 metrů a v určení nadmořské výšky se vyskytovaly i odchylky 50 metrů od skutečné hodnoty. Podobně velké chyby v určení polohy se v údajích z GPS objevily v roce 2003, kdy Američané zahájili druhou válku proti Iráku. Současné nepřesnosti v určení nadmořské výšky jsou pak bezprecedentní. Znamená to, že Američany podporovaná ukrajinská ofenziva může začít kdykoliv.

Pilulka proti rakovině plic snižuje riziko úmrtí o polovinu

4. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Užívání léku osimertinib jednou denně po operaci snižuje pravděpodobnost úmrtí pacientů o 51 %, ukázaly studie
 
Pilulka užívaná jednou denně snižuje riziko úmrtí na rakovinu plic o polovinu, vyplývá z  "bezprecedentních" výsledků desetileté celosvětové studie.

Užívání léku osimertinib po operaci dramaticky snížilo riziko úmrtí pacientů o 51 %, ukázaly výsledky prezentované na největší světové konferenci o rakovině.

Rakovina plic je celosvětově nejčastější příčinou úmrtí na nádorová onemocnění, ročně na ni zemře přibližně 1,8 milionu lidí. Výsledky pozdní studie, kterou vedla Yaleova univerzita, byly prezentovány na výročním zasedání Americké společnosti klinické onkologie (Asco) v Chicagu.

Demonstrace v Polsku za demokracii

4. 6. 2023

čas čtení 1 minuta


Státní polská média o demonstraci:

 - "Pochod nenávisti. Agrese a pohrdání od opozičních celebrit."

- "V roce 1992 zastavili demokumizací. V roce 2023 se snaží zastavít..."Ruská agrese na Ukrajině: dvouletá dívka zahynula při výbuchu v Dnipro, Kyjev se ubránil leteckému útoku

4. 6. 2023

čas čtení 8 minut

 

Tělo holčičky bylo  vytažené z trosek a 22 lidí bylo zraněno

- Při leteckém útoku v Dnipro zahynula dvouletá holčička

Při leteckém útoku na obytnou čtvrť ve středoukrajinském městě Dnipro byla zabita dvouletá holčička a 22 lidí bylo zraněno, uvedli v neděli úředníci.

Podle agentury Agence France-Presse útok částečně zničil dvojici dvoupodlažních budov a také deset soukromých domů, obchod a plynovod, uvedl gubernátor regionu.

Ruské nálety nad Ukrajinou se v posledních týdnech zintenzivnily, stejně jako vpády opačným směrem, před dlouho očekávanou ukrajinskou protiofenzívou s cílem získat zpět území.

Serhij Lysak, gubernátor Dněpropetrovské oblasti, napsal v neděli brzy ráno na Telegramu:

    V noci bylo zpod trosek domu v obci Pidhorodnenska vytaženo tělo holčičky. Byly jí právě dva roky.

Lysak dodal, že zraněno bylo 22 lidí, z toho pět dětí, přičemž již dříve uvedl, že tři chlapci jsou ve vážném stavu v nemocnici.

Zelenskyj uvedl na Facebooku:

    Rusové zaútočili na město. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem.

- Na začátku června se v ruském informačním prostoru objevily tři jasné trendy:

1️⃣ Zpráva "'speciální vojenská operace' neprobíhá podle plánu" se začala měnit na "nebude možné dosáhnout cílů 'speciální vojenské operace'".

2️⃣ Zvýšila se intenzita diskusí a povědomí o vnitřních hrozbách způsobených neúspěšnou invazí na Ukrajinu.

3️⃣ Zesílil apel na hledání a potrestání "vnitřních nepřátel".

Neúspěch na Ukrajině tlačí Rusy k hledání odpovědných osob. Zatím nejsou připraveni uznat, že příčinou neúspěchu je slabost a chyby Putinova státu a Putina samotného. Začali tedy hledat "vnitřní nepřátele".
V noci na neděli Rusko znovu bombardovalo civilní příbytky v městě Dnipro

4. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Dnipro.

Rusové zaútočili na toto město. Raketa padla mezi dva dvoupatrové obytné domy.. Pod sutinami jsou bohužel lidé. Všechny služby fungují. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem. Rusové ponesou za vše odpovědnost.

Dvacet raněných, včetně pěti dětí, po ruském raketovém útoku nedaleko města Dnipro. Ruský útok na obytnou oblast v městě Pidhorodne v Dnipropetrovské oblasti zranil dvacet lidí včetně pěti dětí. Nejméně dvě děti uvízly pod troskami.

Nepřeji nikomu, aby musel trávit sůj sobotní večer vykopáváním svých sousedů z hromady trosek, které byly vaším obytným domem. Dnipro na Ukrajině právě teď znovu po dalším ruském teroristickém útoku.Německý kancléř Scholz se pochlapil. V Berlíně před chcimíry pronesl vynikající projev

4. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Toto je jeho projev v Berlíně dne 2. června na shromáždění chcimírů, kteří proti jeho argumentům zlobně řvou:

Že jsem válečný štváč? Zaprvé, válečným štváčem je Putin - napadl Ukrajinu s 200 000 vojáky!   Riskuje  životy vlastních občanů pro svůj imperialistický sen. Putin chce zničit a dobýt Ukrajinu. A chce pak útočit i na další země! To my jako přátelé svobody, jako demokraté, jako  Evropané nedovolíme! Nedovolíme, aby se to stalo!

Když tady křičíte "Mír bez zbraní", Putin nashromáždil obrovské množství tanků, raket, řízených střel a  nasměroval je proti Ukrajině. Ničí města, vesnice, silnice i železnice! A usmrtil na Ukrajině tisíce občanů, dětí i starých lidí! To jsou vraždy! To je nutno říct velmi jasně! (a ne, to, co tady křičíte.)

Ve svém imperialistickém snu o moci riskuje Putin životy svých vlastních občanů. Nevíme, kolik mladých ruských vojáků už pro jeho sen zemřelo. Ale může  to být až 100 000 nebo 150 000 lidí. Jak může takto zacházet s životy vlastních mladých lidí jen proto, že chce být diktátorem?

To je nezodpovědné! Putin je válečný štváč! Tohle je násili SE ZBRANĚMI! 
Tisíce lidí v sobotu v Bělehradě demonstrovaly proti vládě a kultuře násilí

3. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Velká demonstrace byla  pátým protivládním protestem v poslední době a vyvolal ji hněv kvůli dvěma masovým střelbám

Desetitisíce lidí se v sobotu sešly na pátém protivládním protestu za poslední týdny v srbském hlavním městě Bělehradě po dvou střelbách, při nichž zahynulo 18 lidí, z toho polovina dětí.

Protesty "Srbsko proti násilí" se staly jedněmi z největších shromáždění od rozsáhlých demonstrací, které před více než dvaceti lety způsobily pád autoritáře Slobodana Miloševiče.

Bývalý britský premiér Boris Johnson a jeho zadek

3. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

Tento záběr odvysílala v pátek večer televize BBC v dlouholetém satirickém pořadu Have I Got News for You:


Je to záběr bývalého britského premiéra Borise Johnsona, který má pověst absolutně strašného oblékání (neustále má vytaženou košili z kalhot, atd.) Záběr najdete v pořadu v minutě 7.08, pořad posléze ještě ukázal z toho tuto statickou fotografii, ta je z minuty 7.21:Johnson není pouze známý svým šíleným oblékáním, ale také systematickým lhaním a podváděním. Všechno, čeho se dotkl, se rozložilo. Nyní se snaží zlikvidovat premiéra Rishiho Sunaka.


Jak mají vypadat cyklotrasy ve městě

3. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

Čeští činovníci si pořád myslí, že když nechají nakreslit na silnici nějaké bílé čáry, že to stačí. Je to nesmírně nebezpečné:Milí čeští činovníci, takhle vypadá cyklotrasa ve městě. Glasgow:

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: Zelenskyj: Ukrajina je připravena zahájit protiútok

3. 6. 2023

čas čtení 9 minut

 
- Zelenskyj řekl, že Ukrajina je připravena zahájit protiofenzívu 


Ukrajina je připravena zahájit dlouho očekávanou protiofenzívu s cílem získat zpět území okupované Ruskem, uvedl Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru zveřejněném v sobotu.

Ukrajinský prezident to řekl deníku Wall Street Journal:

"Pevně věříme, že uspějeme. Nevím, jak dlouho to bude trvat. Upřímně řečeno, může to jít různými cestami, úplně jinými. Ale my to uděláme a jsme připraveni.

Agentura Reuters rovněž uvedla, že Zelenskyj minulý měsíc řekl, že Ukrajina musí počkat, až dorazí více západních obrněných vozidel, než zahájí protiofenzívu.

Diplomaticky se snaží udržet podporu Západu a usiluje o další vojenskou pomoc a zbraně, které jsou pro úspěch ukrajinských plánů klíčové.

V Indii zahynulo při železničním neštěstí nejméně 280 lidí a 900 bylo zraněno

3. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

 Očekává se, že počet obětí železničního neštěstí za posledních téměř 20 let vzroste
 
Nejméně 280 lidí zahynulo a asi 900 bylo zraněno poté, co se ve východoindickém státě Odisha srazily dva osobní vlaky - jde o nejsmrtelnější železniční neštěstí v zemi za téměř 20 let.

Vlak Coromandel Express, který jezdí z Kalkaty v Západním Bengálsku do Čennaje v Tamilnádu, jel rychlostí 130 km/h, když se v pátek kolem 19. hodiny srazil se stojícím nákladním vlakem a vykolejil.

Vozy nákladního vlaku pak narazily do dvou vagonů vlaku Howrah Superfast Express, který jel v opačném směru, což podle South Eastern Railway vedlo ke smrtelné hromadné nehodě.

 

 19995

Žádáme o spravedlnost: jak naložit s majetkem ruských oligarchů v EU?

3. 6. 2023

čas čtení 5 minut

Ještě v listopadu polský premiér Mateusz Morawiecki během své návštěvy Finska znovu navrhl konfiskaci ruských aktiv v Evropské unii ve prospěch Ukrajiny a finská premiérka Sanna Marin tuto myšlenku podpořila. V projevu na brífinku v Helsinkách Moraveckij uvedl, že v důsledku války na Ukrajině je třeba proti Rusku tvrději zakročit. Polsko a Finsko plánují na příštím summitu EU prosazovat zejména konfiskaci majetku, píše na webu Nowiny Polskie Karyna Koshel, která cituje redaktora Britských listů Daniela Veselého.

 19598

Amazonský deštný prales: Více než 800 milionů amazonských stromů bylo za šest let vykáceno kvůli poptávce po hovězím mase

2. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 
Podle nového vyšetřování bylo za pouhých šest let v amazonském deštném pralese vykáceno více než 800 milionů stromů, aby byl uspokojen světový hlad po brazilském hovězím mase, a to navzdory hrozivým varováním o významu pralesa v boji proti klimatické krizi.

Vyšetřování založené na datech, které provedly Úřad pro investigativní žurnalistiku (TBIJ), deník Guardian, Repórter Brasil a Forbidden Stories, ukazuje systematický a rozsáhlý úbytek pralesa spojený s chovem dobytka.

Hovězí průmysl v Brazílii se důsledně zavázal, že se bude vyhýbat farmám spojeným s odlesňováním. Z údajů však vyplývá, že v blízkosti masokombinátů vyvážejících hovězí maso do celého světa bylo zničeno 1,7 milionu hektarů Amazonie.

Zavedení univerzitního školného způsobilo v Británii vysokým školám katastrofu

2. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

V ČR se nyní znovu hovoří o prosazování univerzitního školného. No, to si zaděláte, konstatuje Jan Čulík. Jakmile totiž zavedete školné, vedení vysokých škol přestane zajímat cokoliv jiného než peníze. Všechno penězům podřídí. Bude rušit "finančně nerentabilní" kurzy a usilovat o kurzy pokud možno se stovkami studentů, "aby se vydělávalo". Přesto však rozhodnutí britské vlády zavést univerzitní školné vede ke katastrofě. Posuďte, co o tom píše Simon Jenkins:

Slovensko ukazuje na důsledky kompromisů s tmářstvím

2. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Samo Marec na Seznamu píše o varování ze Slovenska. Velmi výmluvně popisuje, jak se na Slovensku spojili fašisté s klérem a různými druhy konzervativců, aby vytvořili ve veřejném mínění jeden mišmaš, v němž splývá Brusel, Amerika, Soros, potraty, gay marriage, Ukrajina, liberálové. V zásadě jde o nacismus definovaný extenzí: ž/Židy zastupuje Soros. Marec asi jen nedopatřením zapomněl zmínit ještě Romy a levičáky.

 19390

Prigožin vybuchl: Začal ruský boj o nástupnictví?

2. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Nastává v Rusku postputinovská éra? Patrně ještě ne, pokud nedojde k nepravděpodobnému zhroucení ruských sil na Ukrajině. Ale zuřivý veřejný útok vůdce soukromé ruské domobrany "Wagner" Jevgenije Prigožina na celé ruské válečné úsilí a jeho elity je známkou toho, že se některé ruské frakce začínají připravovat na boj o nástupnictví v Kremlu, míní Anatol Lieven a George Beebe.

Ruská agrese na Ukrajině: Nad Kyjevem byly sestřeleny rakety a drony; Rusko tvrdí, že byly ostřelovány vesnice na jeho hranicích

2. 6. 2023

čas čtení 18 minut


Moskva podnikla šestý nálet během šesti dnů; gubernátor ruské Brjanské oblasti tvrdí, že byly zasaženy dvě vesnice

- Ruské vesnice byly ostřelovány, tvrdí gubernátor Brjanské oblasti


Dvě vesnice v západní části ruské Brjanské oblasti byly ostřelovány ukrajinskými silami, při čemž shořel jeden dům, ale nikdo nebyl zraněn, uvedl v pátek gubernátor oblasti Alexandr Bogomaz v příspěvku v aplikaci pro zasílání zpráv Telegram.

Jednalo se o vesnice Lomakovka a Novaja Pogošč, uvedl Bogomaz.
 
Ruští představitelé informovali o zesílených útocích ze severní Ukrajiny a uvedli, že ve čtvrtek se ukrajinské jednotky pokusily překročit hranici do Bělgorodské oblasti, což byl první takový vpád.

Ukrajina popírá, že by se její armáda na těchto vpádech podílela, a tvrdí, že je provádějí ruští dobrovolníci.

- "Rusko se nakonec stane garantem míru a bezečnosti pro všechny státy na světě":Americký vojenský dron řízený umělou inteligencí "zabil" svého operátora při simulovaném testu

2. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Plukovník Hamilton podléze tuto zprávu dementoval, že prý nešlo o test v reálu,  ale jen o myšlenkovou spekulaci.Žádný skutečný člověk nebyl zraněn, ale umělá inteligence použila při testu "velmi neočekávané strategie", aby dosáhla svého poslání, a zaútočila na kohokoliv, kdo jí překáželPři virtuálním testu, který provedla americká armáda, se dron letectva řízený umělou inteligencí rozhodl "zabít" svého operátora, aby mu zabránil zasahovat do jeho snah o splnění mise, uvedl minulý měsíc jeden z úředníků.

 18993

Británie: Britská vláda zahajuje soudní řízení proti vyšetřování, které sama nařídila

2. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

Všeobecnou zuřivost vyvolalo v Británii čtvrteční rozhodnutí premiéra Rishiho Sunaka a jeho Úřadu vlády odmítnout vydat nezávislému vyšetřování covidové pandemie všechny dokumenty bývalého premiéra Johnsona včetně jeho komunikace na WhatsAppu.

Když před několika měsíci nastoupil do premiérské funkce Rishi Sunak, slíbil veřejně, že jeho vláda bude poctivá, nebude lhát a bude jednat s integritou.

Jeho rozhodnutí nevydat nezávislému vyšetřování covidové pandemie v Británii a reakci ministrů na ni, které vláda nařídila! veškerou dokumentaci však rozzuřilo britskou veřejnost. Vyšetřování tím ztrácí jakýkoliv význam, pokud nebude moci analyzovat všechny dokumenty.

Ve čtvrtečním diskusním televizním pořadu v BBC nad tímto rozhodnutím zuřili členové obecenstva:

"Absence integrity. Vláda stále říká, že je to vláda poctivosti a integrity, my jsme  byli  zavřeni v lockdownu několik měsíců, musíme znát pravdu. Vláda nám lhala, potřebujeme poctivost."


Darien Gap: Děsivých sto kilometrů střredoamerickou divočinou, kterou překonávají jihoameričtí uprchlíci, i s malými dětmi

2. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Podívejte se na patnáctiminutovou neuvěřitelnou reportáž Channel 4 News, jejichž reportér a kameraman šli šest dnů se skupinou uprchlíků neproniknutelnou, nebezpečnou divočinou ve Střední Americe ve snaze dostat se - pak až po dalších mnoha tisících kilometrech - na hranice Spojených států. Kde jim USA stejně odepřou vstup do země.

Darien Gap je pás husté džungle spojující Jižní Ameriku se Střední a Severní Amerikou.
Nejzdatnějším trvá přechod několik dní, slabším týdny - a někteří to nezvládnou.

Navzdory dohodě s USA o  uzavření Darien Gap - za první čtyři měsíce letošního roku ji překračují rekordní počty lidí a nyní i alarmující počet dětí, je to osminásobný nárůst.

Reportér: Guillermo Galdos
Kameraman: M: Rodrigo Galdos

Tolik dojemných momentů v reportáži @GuillermoGaldos o Darien Gap, včetně  chlapců z Venezuely, kteří se dělí o vodu s dvacetiletým Číňanem (nemluvícím jinak jen mandarínštinou), který si na šestidenní cestu peklem nevzal ani jídlo, ani vodu. Lidskost  uprostřed nelidskostí.

 20087

Strach Západu z Putinových červených čar

2. 6. 2023

čas čtení 5 minut

Ukrajinské útoky na ruské území západními zbraněmi jsou tabu, riziko eskalace se zdá být příliš velké. Riziko, že k tomu dojde, však roste – a Západ vysílá podivně protichůdné signály, píše Klaus Geiger.

Stejnopohlavní svazky

2. 6. 2023

čas čtení < 1 minutaProtiputinovští partyzáni ostřelovali ruské město sedm kilometrů od ukrajinských hranic

2. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Ruští protiputinovští partyzáni oznámili, že provedli nálet na město Šebekino, které leží něco asi sedm kilometrů za ukrajinskou hranicí v Belgorodské provincii. Je to je druhý partyzánský útok na území Ruska během necelých dvou týdnů.

Ruský dobrovolnický sbor se sídlem na Ukrajině uvedl, že ostřeloval místní ruskou administrativní budovu, zatímco na místním kanálu Telegram byly zveřejněny dramatické záběry velkého bloku s několika požáry na střeše.Nabobtnalý stát Česká republika

2. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta 20362

Chapadla na ministerstvu: obří nafukovací chobotnice žádala ministra Síkelu, aby zastavil těžbu na dně moří

2. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

Tisková zpráva Greenpeace ČR

Aktivisté a aktivistky Greenpeace před ministerstvem nafoukli obří chobotnici šeříkovou, která od špičky hlavy po konec chapadel měřila až 14 metrů. Doprovázel ji velký transparent “Mořské dno je můj domov. Neničte ho”. 


Organizace Greenpeace tak upozorňovala na nebezpečí nově vznikajícího destruktivního průmyslu hlubokomořské těžby, o jehož zastavení se může zasloužit i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a jeho podřízení, protože Česko má svého zástupce v Radě Mezinárodního úřadu pro mořské dno (ISA - International Seabed Authority). Greenpeace požaduje, aby Česko vyslalo svého zástupce na zasedání Rady ISA v jamajském Kingstonu a hlasovalo pro moratorium na hlubokomořskou těžbu. Výzvu Oceány bez těžby, která požadavek na zastavení hlubokomořské těžby obsahuje, již podepsalo přes 25 tisíc lidí z Česka. Na místě byl přítomen i zástupce MPO a český zástupce v Radě ISA Pavel Kavina, který si požadavky Greenpeace převzal.

 20195

Pohlaďte si Hladíka aneb řezané květiny zalej levným vínem

2. 6. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 8 minut


Z bláta do žumpy

Musím se přiznat. Nad Babišovou vládou jsem mnohdy nestačil žasnout, zvlášť tehdy, když rozhorlený premiér koktal o překot a lákal včele na řepkové květ. Obzvlášť zlé bylo, když měli přijít a nepřišli. Velmi občany pobavilo, jak se rozhodl Babiš coby študovaný ekonom vyrazit na ohromný covidový pokles skrze snížení DPH na řezané kvítí. Vím, vím, není to nic proti zdatnosti študovaného historika Fialy, který se rozhodl ekonomický pokles v krizi notně zrychlit rozsáhlým deficitem veřejných financí na sklonku roku 2020.

Co bylo, bylo, dnešní osvícená vláda podobných ekonomický kapacit při plném vědomí rozhodla, že řezané býlí již nebude pobírat výhod snížených sazeb a mazaně tak provždy a navždy vyřešíme deficit na věky věků.

 20358

Situace v separatistickém jemenském Hadramautu se přiostřuje

2. 6. 2023

čas čtení 7 minut

Vzhledem k tomu, že válka koalice vedené Saúdskou Arábií proti Jemenu podporovaná USA trvá již osmým rokem, země zůstává rozdělena mezi tři hlavní soupeřící strany. Patří mezi ně "mezinárodně uznávaná" jemenská vláda, která je reprezentována Saúdy podporovanou Prezidentskou radou vedení (PLC). Další autoritou je de facto Vláda národní spásy (NSG) vedená Ansaralláhem ("Húsíi"), se sídlem v hlavním městě Sanáa. NSG, která je u moci, je od svého vzniku v roce 2016 uznávána pouze Íránem a jeho spojenci, přestože vládne přibližně 80 % jemenské populace, píše Omar Ahmed.

 20357

Studie: Spánková deprivace zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby

2. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Vědci již dlouho zkoumají souvislost mezi poruchami spánku a neurodegenerativními onemocněními. V posledních letech se objevily silné důkazy spojující narušený spánek s Parkinsonovou chorobou a masivní výzkum zkoumal vážné poruchy spánku spojené s chronickou traumatickou encefalopatií - CTE - stavem spojeným s opakovanými poraněními hlavy, jako jsou traumata utrpěná v boxu, fotbalu a dalších agresivních sportech.

 18819

Jak pražský Dopravní podnik vydělává na turistech

1. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

"Nevěděla jsem, že si musím při vstupu do metra označit jízdenku," informuje nás jedna zahraniční turistka v Praze. "Nikde to v metru není napsáno anglicky, jen na jízdence je o tom miniaturní zmínka, což mi pak ukázal kontrolor, který mi dal pokutu 1000 Kč. Jsem velmi smutná."  

Pražský Dopravní podnik dělá opravdu dobrou pověst Praze... (JČ)

Ruská agrese na Ukrajině: Zamčený kryt v Kyjevě způsobil smrt tří lidí

1. 6. 2023

čas čtení 13 minut


- Ukrajinská média informují, že tři lidé, kteří byli v noci zabiti v Kyjevě, se snažili dostat do zamčeného krytu; v Šebekinu byly zrušeny státní zkoušky z matematiky

- Bylo zahájeno vyšetřování po tvrzení, že v Kyjevě došlo k úmrtí poté, co se lidé nemohli dostat do zamčeného krytu

Ukrajinská média a úřady uvádějí, že tři lidé, kteří ve čtvrtek  ráno zahynuli v Kyjevě, se snažili dostat do krytu, ale zjistili, že je zamčený, a poté je zasáhly trosky.

Suspilne, ukrajinská státní televizní stanice, má na svém kanálu Telegram dvě nejnovější zprávy. Píše se v nich:

    Místní obyvatelé řekli Suspilne, že to nebylo poprvé, co se nemohli dostat do krytu v poliklinice v kyjevské čtvrti Desňan, kam v noci spadly trosky. Starosta [Vitalij] Kličko sdělil, že se tam vydali odborníci z městského bezpečnostního oddělení, aby zjistili, proč byl kryt uzavřen.

Následně dodal:

    Kvůli uzavřenému krytu v Desňanské čtvrti zahájila kyjevská policie trestní řízení podle paragrafu úřední nedbalost, což způsobilo vážné následky, uvedl vedoucí ministerstva vnitra Ihor Klymenko.

    Vedoucí správy desňanského okresu Dmytro Ratnikov uvedl, že podle ředitele polikliniky pracovník noční směny otevřel centrální vchod: některým lidem se podařilo vstoupit, někteří se nacházeli v blízkosti krytu, kde zemřeli tři lidé.

    Ředitel kyjevského bezpečnostního odboru Roman Tkačuk, který na místo dorazil, uvedl, že hlídač se pokusil kryt otevřít, ale došlo k výbuchu a nyní je v nemocnici. Jeden z místních obyvatel zároveň tvrdí, že po výbuchu našel strážného v krytu v podnapilém stavu.

Na sociálních sítích se k incidentu odvíjí značné množství komentářů.

    Taková je realita pro velkou část Kyjeva. Mnoho krytů, na které se lidé dříve ve válce spoléhali, už není v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je třeba, aby někdo otevřel zamčené dveře klíčem. Pokud taková osoba nepřijde... https://t.co/5RQHBCdxOF.
    - Mark MacKinnon (@markmackinnon) 1. června 2023

    Tři lidé, včetně matky a dítěte, byli zabiti troskami ruské rakety, když stáli poblíž *zamčeného* krytu v #Kyjevu.

    Naprosté selhání kyjevských městských úřadů, které rok po válce nedokážou zajistit kryty. A tento problém je endemický v mnoha městech 🇺🇦.
    - Anastasiia Lapatina (@lapatina_) 1. června 2023

- Ruské povstalecké jednotky tvrdí, že pronikají na území Ruska:


Ruská agrese na Ukrajině: V Bachmutu zůstalo jen asi 500 lidí, říká starosta

1. 6. 2023

čas čtení 7 minut

- Rusové se radovali na sociálních sítích, že útok dronů v Moskvě zasáhl čtvrť zbohatlíků Rublevka. Solovjev proti tomu v televizi zuřil: Jak se z toho můžete radovat, cožpak nejsme všichni Rusové? 20354

V Praze i Brně pokračují pochody za zklidnění dopravy a nastavení základní rychlosti ve městech na 30 km/h

1. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva

Hnutí Poslední generace i tento týden pokračuje v kampani za zklidnění dopravy. Pražského protestního pochodu se dnes zúčastnila bezmála stovka lidí. Průvod vyšel po šesté hodině odpolední z Palackého náměstí na Kampu. Brněnský průvod se v úterý nevydařil dle očekávání. Policie se rozhodla jej nedoprovázet, ale o této skutečnosti pořadatele neinformovala. Někteří účastníci prošli alespoň pěší zónou v centru města. 

Vzpomínáte na to, jak se Nicholas Winton náhle octl v sále plném lidí, jimž zachránil život? Zde je kulturní kontext

1. 6. 2023

čas čtení 15 minut

V roce 1988 zjistila britská televize, že anglický makléř Nicholas Winton zachránil těsně před začátkem druhé světové války svým kindertransportem z Prahy 669  židovských dětí. Objevil to televizní pořad Esther Rantzenové That's Life. Pozval nic netušícího Wintona do sálu, plného lidí, kteří mu vděčili za svůj život. V tomto klipu z tohoto slavného pořadu požádá Esther Rantzenová, moderátorka a producentka pořadu, aby se v sále postavili ti, kdo Wintonovi vděčí za život. Podívejte se na to, je to celé neuvěřitelně dojemné.

V první minutě tohoto videa ho uvádí jiný "britský" právník, také původně český chlapec z Prahy, kterého Winton zachránil, a v tom úvodu konstatuje, že "padesát let, až do roku 1988, jsem neměl tušení, kdo mi zachránil život."

Ten pořad byl tak silný, že si ho pamatuju dodneška, poznamenává Jan Čulík. No, posuďte sami, zde je úryvek. Překladu asi netřeba:


 

Za objevení Nicholase Wintona má zásluhu moderátorka a produkční vysoce populárního britského televizního pořadu That's Life! Esther Rantzenová, který byl kombinací zábavných až absurdních historek a odhalování vážných společenských skandálů. Rantzenová byla geniální. Její pořad That's Life! sledovalo až dvacet milionů diváků.

V těchto dnech si Británie připomíná, že je tomu padesát let, co se začal vysílat. V současnosti je Esther Rantzenové 82 let a má nevyléčitelnou rakovinu.


Pozorný divák si povšimne ve výše uvedeném videu, v minutě 2.32, na seznamu Wintonem zachráněných dětí pod Věrou Diamantovou, o níž Rantzenová mluví, jméno Alfred Dubs. Narozen 1932, bylo mu tehdy šest. Je to dnes lord Alf Dubs, je mu 89 let a silně se zasazuje za přijímání dnešních dětských uprchlíků. Britským listům poskytl tento pozoruhodný rozhovor ZDE.

Čtěte!

Představte si to na Nuselském mostě...

1. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

 

Kamera umístěná ve vozidle zachytila okamžik, kdy na rušnou silnici v Kyjevě v pondělí, v den, kdy Rusko zahájilo intenzivní denní raketovou palbu na ukrajinské hlavní město, dopadly části rakety. Naštěstí neexplodovaly. Zdálo se, že padající části rakety zasáhly řadu semaforů a těsně minuly auta, která jela po víceproudé silnici. Ukrajinská armáda uvedla, že sestřelila všech 11 balistických a řízených střel vypálených na město při útoku, který začal v 11 hodin dopoledne. Časový údaj na záběrech z palubní kamery ukázal, že trosky dopadly na silnici v 11:22 hodin.

30647

Vládní balíček a otázka, kdo tratí vlastně nejvíce

1. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Konečně máme nějaký externí, snad i nezávislý, kvalitní propočet dopadů vládního balíčku na rodiny. Zpracovala ho společnost BDO. Zaměstnanci se dvěma dětmi ztratí ročně 6 600 korun, pokud vydělají 20 tisíc hrubého, 44 000 korun, pokud vydělají 40 tisíc hrubého, a 70 500 korun, pokud vydělají 140 tisíc měsíčně. Kdo dal nejvíce? V Lukášově evangeliu Ježíš sleduje, jak boháči dávají peníze do chrámové pokladnice. Uvidí chudou vdovu, která vhodí pár malých mincí. Ježíš řekne: ta dala nejvíce, protože dala všechno, co měla.

 17962

Praní pirátského prádla na veřejnosti problém není, kdyby nebylo tak okázale značkové

Strana metaře a antikapitalistky

1. 6. 2023 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

To je tak, když se dá na základě intenzivního opozičního pocitu dohromady:

1) Parta naivních libertariánů s halucinacemi o komunitách sebeřízených směnou hodnot na bázi kryptoměn,
2) parta zhrzených, podobné naivních levičáků, jejichž vůdci se ukázali být buď poněkud farizejští pravičáci, případně salonní (zámečtí) nárcískové,
3) pojítko mezi nimi částečně tvoří aspergerovští matfyzáci, jejichž nezpochybnitelný smysl pro systém není doprovázen adekvátním smyslem pro sociální vztahy,
4) a pak obyčejní kverulanti, z nichž se rychle vyklubali obyčejní političtí kariéristi.
5) V tomto politickém chaosu se jako volné molekuly pohybují jedinci, kteří nepatří ani do jedné z těchto skupin, v zásadě mají všechno potřebné k dobré a smysluplné politice, nicméně jsou přirozeným tlakem vnitřně spojených molekulárních celků vytlačováni na periferii.

31325

Jako kdyby fosilní průmyslníci varovali před klimatickou změnou

1. 6. 2023 / Jan Rovenský

čas čtení < 1 minuta


Zkuste si představit čelné pracovníky fosilního průmyslu, jak veřejně varují před existenčními riziky antropogenní změny klimatu, které jejich průmysl způsobuje.

Představte si, jak tito lidi volají po veřejné regulaci oboru, který je živí.

A představte si, že nejde o výsledek tlaku veřejnosti, médií ani politiků, kteří problém v zásadě ignorují.

Nepředstavitelné, že?

Tak přesně tohle se aktuálně děje na poli umělé inteligence.

Prosím, sledujte to pozorně - fakt jsem zatím nenašel důvod, proč tomuhle varování nenaslouchat. V nejhorších scénářích to může být horší než změna klimatu kombinovaná s jadernou válkou.

 19020

Moje oblíbené včely!

1. 6. 2023 / Jiří Hlavenka

čas čtení 5 minut

V jednom článku varování před vyhynutím včel, ve druhém varování před komunikací včelařské lobby. S největší pravděpodobností mají pravdu oba články, každý ale vyznívá úplně jinak (odkazy na konci). První je, že je tu nějaká strašně nebezpečná choroba, hotová pohroma (takže antibiotika a jiné léky, dotace, nová včelstva znovu a znovu), druhý že prostě jsme nejzavčelenější stát na světě s hustotou včelstev, kterých je zhruba 100x více (!!) na jednotku plochy než by bylo v živé přírodě (prostě celá česká krajina je takový včelí vepřín), a ještě se k nim chováme nehezky, takže sklízíme co jsme zaseli.

29537

Senát proti Goláňovi: Baxa je ústavním soudcem

1. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Musím říci, že pro mne bylo velikým překvapení, ne-li šokem, když jsem zjistil, že Ústavně-právní výbor Senátu odmítl dva ze tří prezidentových kandidátů na ústavní soudce. Zejména jsem kroutil hlavou nad odmítnutím kandidatury bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu pana Baxy, který má v justici a mezi veřejností vynikající pověst. Šéf zmiňovaného výboru, Tomáš Goláň z ODS, tvrdil, že Baxa by byl dobrý ústavní soudce, ale špatný předseda Ústavního soudu. A protože se mluví o tom, že má být právě předsedou, musí být podle Goláně odmítnut. Může být něco absurdnějšího? Senátorům přece nenáleží pravomoc posuzovat, kdo má být předsedou Ústavního soudu. Musí posoudit, zda daný kandidát bude dobrým ústavním soudcem. To, co říká Goláň, navíc bez argumentace, je naprosté šílenství. 

30737

O generaci lidí, kteří se báli, že jejich děti a vnoučata upadnou do závislosti na sociálních sítích...

Český "Islámský stát" plný agresivních zfanatizovaných bláznů

1. 6. 2023

čas čtení 3 minuty


Když se dívám na záznamy, jak dnes naši "vlastenci" šturmovali jednací síň u soudu s Janou Peterkovou, tak kromě známých osob dezinfoscény, které přišly vyvolat a natočit konflikt, aby sbíraly lajky a peníze od důvěřivců, tak tam byly převážně osoby důchodového a předdůchodového věku. Na západ od nás, když pomineme tradiční extremismus, mají problém s mladými zradikalizovanými muslimy, zatímco u nás jde (bohužel) o starší lidi, kteří podlehli dezinformacím, ruské propagandě a
tuzemským kazatelům obojího, ať už se jedná o komerční "vlastence", či subjekty typu SPD Tomia Okamury. Za roky masivního šíření dezinformací a ruské propagandy v ČR vznikla subkultura žijící v paralelní realitě, píše na sociální síti Roman Máca.

 18389

dTest: Bisfenol ve výrobcích pro děti: výsledky rozhodně nepotěší

31. 5. 2023

čas čtení 6 minut

tisková zpráva

Bisfenoly najdeme prakticky na každém rohu. Jsou součástí plastových výrobků, textilií nebo některých obalů přicházejících do kontaktu s potravinami. Jejich stopy je možné nalézt v mnoha živých organismech včetně člověka. Některé z nich jsou zároveň spojovány se závažnými dopady na zdraví. Spotřebitelská organizace dTest proto společně se šesti zahraničními partnery nechala podrobit chemickým analýzám široké spektrum výrobků, z nichž velká část byla určena nejmenším dětem. Rozbory prokázaly, že výrobci mají hodně co zlepšovat.

15417