Uniklá strategie ukazuje, že USA považují korupci na Ukrajině za zásadní hrozbu

5. 10. 2023

čas čtení 2 minuty

Z uniklé vládní strategie USA vyplývá, že Bidenova administrativa se korupcí na Ukrajině zabývá mnohem více, než dává veřejně najevo, uvedl v pondělí server POLITICO.

Ministerstvo zahraničí v tichosti zveřejnilo 22stránkovou verzi integrované strategie pro Ukrajinu, z níž jasně vyplývá, že korupce je pro USA velkým problémem. Strategie nastiňuje dlouhodobé cíle americké politiky na Ukrajině s důrazem na vymýcení korupce. "Ukrajina musí jednou provždy zabít draka korupce," uvádí se ve veřejném dokumentu.

Podle serveru POLITICO je důvěrná verze strategie třikrát delší a při diskusi o korupci na Ukrajině používá ještě ostřejší výrazy. "Vnímání korupce na vysoké úrovni," varuje důvěrný dokument, by mohlo "podkopat důvěru ukrajinské veřejnosti a zahraničních představitelů ve válečnou vládu", píše Dave DeCamp.

Ukrajina byla dlouhodobě nechvalně známá svou korupcí, ale Spojené státy se snažily tento problém bagatelizovat, protože od ruské invaze do ní investovaly desítky miliard dolarů ve formě zbraní a ekonomické pomoci. Nedávné korupční skandály však vrátily ukrajinské úplatkářství do popředí zájmu a vyústily v hromadné vyhazovy, včetně nedávného propuštění ministra obrany a šesti náměstků ministra obrany prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Jeden z amerických představitelů v rozhovoru pro POLITICO připustil, že "v zákulisí probíhají upřímné rozhovory" ohledně ukrajinské korupce. Jiný americký představitel uvedl, že Bidenova vláda diskutuje s ukrajinskými představiteli o myšlence potenciálně podmínit budoucí hospodářskou pomoc "reformami, které by se vypořádaly s korupcí a učinily z Ukrajiny atraktivnější místo pro soukromé investice".

Tento úředník sdělil, že o myšlence podmínit vojenskou pomoc se nediskutuje, protože administrativa je odhodlána pokračovat v zástupné válce bez ohledu na rizika a náklady s tím spojené. 

Mezi další dlouhodobé cíle pro Ukrajinu uvedené ve strategii patří přijetí standardů NATO ukrajinskou armádou a vytvoření "domácího obranného průmyslu" na Ukrajině, který je "schopen podporovat základní potřeby". Strategie rovněž vyzývá k vytvoření "plánu odporu na národní úrovni", což by mohlo znamenat, že USA podpoří povstalecké aktivity, pokud Rusko získá další území. Ministerstvo zahraničí na dotaz serveru POLITICO nechtělo tento bod objasnit.

 

Celý článek v originále ZDE

1
Vytisknout
2309

Diskuse

Obsah vydání | 9. 10. 2023