Proč takto neprotestuje Fiala? Irský premiér požaduje, aby Izrael přestal střílet na mírové jednotky OSN; údery v Gaze zabily nejméně 61 lidí

12. 10. 2024

čas čtení 8 minut
Foto: Kameraman Fadi al-Wahidi, jehož vážně postřelil izraelský odstřelovač při natáčení v Gaze a způsobil mu ochrnutí, ačkoliv Fadi měl na sobě vestu s jasným označením TISK

Česká vláda se vyčlenila z mezinárodní civilizované společnosti

Simon Harris naléhá na Izrael, aby vzal v úvahu „obavy mezinárodního společenství“ a neútočil na jednotky Unifil v Libanonu


Zdravotní stav kameramana Al-Džazíry se zhoršuje, konstatuje jeho kolega a žádá o pomoc
Zdravotní stav kameramana Al-Džazíry Fádího al-Wahídího, který byl ve středu postřelen izraelskými silami v severní části Gazy, se „výrazně zhoršil“, uvedl jeho kolega a vyzval k pomoci při jeho evakuaci z oblasti. Anas Al-Sharif napsal na Twitteru.

Fadi byl postřelen izraelským odstřelovačem, když profesionálně natáčel  události a měl na sobě novinářskou vestu, která ho jasně označovala jako novináře.

V současné době se nacházíme v severní části Gazy, kterou obléhají izraelské síly. Pokud mu nebude poskytnuto neodkladné lékařské ošetření v zahraničí, je jeho život vážně ohrožen.“

Al-Sharíf také uvedl, že izraelský útok na novináře mu způsobil trvalé ochrnutí. 

Zahraniční lékaři, kteří působili v Gaze, uvedli, že mnoho pacientů, kteří by mohli být zachráněni při správné lékařské péči, zemřelo v Gaze v důsledku hrubě nedostatečné léčby, která je na území k dispozici, protože Izrael se zaměřuje na nemocnice a omezuje humanitární pomoc.

 
Irský premiér v sobotu vyzval Izrael, aby vzal v úvahu „obavy mezinárodního společenství“ a neopakoval nedávné ostřelování mírových sil OSN v jižním Libanonu.

„Izrael musí přestat střílet na mírové jednotky OSN sloužící v rámci Unifilu v Libanonu,“ uvedl Simon Harris ve svém prohlášení, které je jeho posledním komentářem k nedávným incidentům, jež vyvolaly ostrou diplomatickou odezvu. Dodal: „Harris se v této souvislosti vyjádřil, že se jedná o závažný incident:

„Izrael musí naslouchat hlasu a obavám mezinárodního společenství.“

I když Česko má také jednotky v Unifilu, premiér Petr Fiala na izraelské střílení na jednotky OSN nereaguje.

Na Irsko připadá 347 z 10 000 vojáků sloužících v Unifilu, mírové misi OSN v Libanonu, která má za úkol udržovat mír na jihu země.

Izrael uvedl, že jeho síly v pátek střílely na hrozbu poblíž pozice Unifilu v Libanonu, a přiznal, že „zásah“ byl zodpovědný za zranění dvou modrých přileb.

Dva srílanští mírotvorci byli podle mise zraněni na hlavní základně Unifilu v Naquře na jihu Libanonu. Následovalo to po dvou indonéských vojácích, kteří utrpěli zranění při střelbě z tanku, který předchozího dne zasáhl strážní věž, uvedla mise.

Irská armáda uvedla, že při čtvrtečním incidentu nebyl nikdo z jejích zaměstnanců zraněn.

Harris, který na začátku týdne navštívil Joe Bidena, uvedl, že se s americkým prezidentem „shodli na tom, že těm, kteří slouží v modrých přilbách jménem OSN, musí být vždy poskytnuta plná ochrana“.

Mezitím bylo v Gaze v pátek při izraelských úderech zabito nejméně 61 Palestinců, z toho téměř polovina v Džabalíji, severní čtvrti, která je největším z uprchlických táborů v Gaze.

Agentura civilní obrany Gazy uvedla, že během dne bylo izraelskými údery zabito nejméně 30 lidí ve městě Jabalia a v uprchlickém táboře na severu Gazy.

Při večerním úderu bylo zabito nejméně 12 lidí, včetně žen a dětí, uvedla agentura. Desítky Palestinců byly údajně zraněny, když izraelský vojenský kvadrokoptérový letoun zahájil palbu na školu ukrývající vysídlené osoby v táboře Džabalíja.

Hizballáh uvedl, že v sobotu vypálil salvu raket na izraelskou vojenskou základnu jižně od pobřežního města Haifa,
když Izraelci slavili svátek Jom Kippur. Bojovníci Hizballáhu zasáhli základnu „salvou raket ... zaměřenou na tamní továrnu na výbušniny“, uvedla libanonská militantní skupina v prohlášení.

Americký prezident Joe Biden prohlásil, že žádá Izrael, aby nezasahoval mírové síly OSN, a generální tajemník OSN António Guterres sdělil Izraeli, že útoky na mírové síly jsou nepřijatelné.
Downing Street uvedla, že Keir Starmer, britský premiér, je „zděšen“ zprávami o tom, že Izrael na mírové jednotky úmyslně střílel. Vedoucí představitelé Francie, Itálie a Španělska ve společném prohlášení uvedli, že útoky jsou „neospravedlnitelné“ a představují „závažné porušení závazků Izraele“ podle mezinárodního humanitárního práva.

Tisíce Palestinců jsou uvězněny v uprchlickém táboře Džabalíja na severu Gazy, uvedla charitativní organizace Lékaři bez hranic/Médecins Sans Frontières (MSF), včetně pěti jejích zaměstnanců, kteří se „obávají o své životy“. „Nikdo se nesmí dostat dovnitř ani ven - každý, kdo se o to pokusí, je zastřelen,“ uvedla koordinátorka projektu MSF Sarah Vuylsteke. Vyzvala izraelské síly, aby zastavily nucené vysídlování a zastavily „totální válku proti obyvatelům Gazy“.

Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví vedeného Hamásem bylo od začátku války před rokem izraelskou armádou v Gaze zabito nejméně 42 126 Palestinců.
Údaje byly zveřejněny před posledními pátečními smrtícími izraelskými údery, mimo jiné v Džabalíji na severu Gazy.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v pátek večer při izraelských náletech ve vesnicích na jihu a východě Libanonu zabito nejméně osm lidí. Tři lidé byli zabiti, včetně dvouletého a šestnáctiletého dítěte, když izraelský nálet zasáhl vesnici Baysarieh v provincii Sidon. Další tři osoby byly zraněny, uvedlo libanonské ministerstvo. Při dalších náletech v provincii Baalbeck-Hermel, která se nachází v údolí Bekaa, bylo podle něj zabito pět lidí a pět dalších zraněno.

V pátek izraelský nálet zabil dva libanonské vojáky a tři další zranil v jižní provincii Bint Džbejl, což vyvolalo další obavy z eskalace izraelské kampaně. Libanonská armáda se do bojů mezi Izraelem a Hizballáhem nezapojila a stáhla své jednotky z hranice mezi oběma zeměmi, když Izrael minulý měsíc zahájil invazi.

Za posledních 24 hodin bylo v Libanonu zabito nejméně 60 lidí a 168 jich bylo zraněno, uvedla v pátek tamní jednotka pro řešení krizí.
Podle libanonského ministerstva zdravotnictví se nejnovějším údajem celkový počet lidí zabitých v Libanonu za poslední rok zvýšil na 2 229 mrtvých a 10 380 zraněných. Jednotka krizové reakce rovněž informovala o 57 leteckých útocích a incidentech ostřelování za uplynulý den, které se většinou soustředily na jihu Libanonu, jižní předměstí Bejrútu a údolí Bekaa. Úřad OSN pro lidská práva uvedl, že od začátku konfliktu mezi Izraelem a Hizballáhem před rokem bylo v Libanonu zabito více než 100 zdravotníků a záchranářů.

Představitelé OSN vyjádřili obavy, že izraelská ofenzíva a příkaz k evakuaci v severní Gaze by mohly ovlivnit druhou fázi očkovací kampaně proti dětské obrně, která má začít příští týden.

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí prohlásil, že Teherán nebude váhat podniknout „silnější obranné akce“, pokud Izrael podnikne odvetu za raketový útok z minulého týdne. Arakčí uvedl, že raketový útok Íránu na Izrael byl v souladu s jeho právem na sebeobranu podle mezinárodního práva a následoval po značné zdrženlivosti, neboť se snažil o příměří ve válce mezi Izraelem a Hamásem v Gaze.

Zdroj v angličtině ZDE

-1
Vytisknout
1630

Diskuse

Obsah vydání | 15. 10. 2024