Německé speciální jednotky budou vyslány k ochraně infrastruktury v Baltském a Severním moři
14. 10. 2024
Speciální jednotky GSG 9, které se zabývají bojem proti terorismu, rozmístí ve městě Neustadt v Holštýnsku u Baltského moře stálou operační skupinu. Díky této poloze budou schopny rychleji reagovat na krizové situace jak v mořích, tak v severním Německu.
Námořní jednotky GSG 9 jsou vybaveny motorovými čluny. Speciálně vyškolení potápěči mohou také operovat z lodí spolkové policie. Zdroje poznamenaly, že nebezpečí sabotáže proti podvodní infrastruktuře "se stalo zřejmým" po explozi plynovodů Nord Stream. Kromě toho policie a německé ozbrojené síly již nějakou dobu sledují desítky ruských "špionážních lodí", jak mapují síť plynovodů a podmořských kabelů v Severním a Baltském moři, dodaly zdroje publikace.
Neustadt v Holštýnsku bude třetím místem rozmístění GSG 9. Od založení organizace v roce 1972 má sídlo v St. Augustinu u Bonnu (speciální jednotky byly vytvořeny v reakci na útok na izraelský tým na olympijských hrách v Mnichově) a operační jednotka je již několik let umístěna v Berlíně.
K explozím na ruských plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 došlo v noci 26. září 2022 poblíž dánského ostrova Bornholm v Baltském moři. V důsledku toho byly poškozeny tři ze čtyř plynovodů. Vyšetřování bylo vedeno několika zeměmi najednou, včetně Německa. Západní mediální zdroje v bezpečnostních složkách poznamenaly, že za sabotáží by mohla být "proukrajinská skupina", která si pronajala jachtu, aby doručila výbušniny z německého přístavu na plynovody.
Podle The Washington Post a The Wall Street Journal hrál ústřední roli při organizování výbuchu plukovník, bývalý velitel jedné z jednotek sil speciálních operací Ukrajiny Roman Červinskij, který jednal na rozkaz bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného tajně, bez vědomí prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Ruský prezident Vladimir Putin označil tuto verzi za "absurdní" a ze sabotáže obvinil "Anglosasy".
Na oplátku NATO podezřívalo Rusko z zaminování podmořské infrastruktury v Severním moři. Obavy aliance jsou založeny na údajích od společností provozujících klíčové ropné a plynové plošiny, potrubí, elektrické a telekomunikační kabely.
Na začátku dubna Euractiv uvedl, že šest evropských zemí s námořními hranicemi v Severním moři - Belgie, Velká Británie, Dánsko, Německo, Norsko a Nizozemsko - podepsalo dohodu o spolupráci na ochraně podmořské infrastruktury před možnými ruskými útoky.
Zdroj v němčině: ZDE
Diskuse