16740

Proč má konflikt s Kremlem třídní rozměr

10. 5. 2021 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut


Události okolo informací o zapojení agentů GRU do exploze muničního skladu ve Vrběticích jsou vyobrazovány především v politické a národnostní rovině. Méně čteme o mocenských mechanismech, které drží Putinův režim u moci a možná ještě méně o povaze mocenských mechanismů v České republice, které z této země činí snadný terč oligarchické sítě, která si podmanila současný ruský stát.

 17095

ČSSD: Poslední záchranný člun z Titaniku

10. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Foto: TMBK.

Seznamu Zprávy Hrad potvrdil, že s Janem Hamáčkem konzultoval přípravy cesty do Moskvy, která podle vicepremiéra a ministra vnitra měla být jen "zastíracím manévrem". A současně další tři svědci - zatím anonymní, ale ochotní vypovídat při vyšetřování - potvrzují, že se Hamáček chtěl pokusit v Moskvě urovnat kauzu Vrbětice. Nejpravděpodobněji odložením případu na státním zastupitelství.

Rozhovor Britských listů 387. Afroameričané české společnosti jsou Romové

7. 5. 2021

čas čtení 1 minutaNovinářka Apolena Rychlíková byla nominována na European Press Prize, za článek, který organizátorům této ceny poslal server Alarm. Rychlíková v něm poukazuje na pokrytectví záporného postoje mnoha Čechů vůči hnutí Black Lives Matter s tím, že Afroameričany v ČR jsou Romové, kteří tam žijí v otřesně utlačitelských podmínkách. V souvislosti s nominací Apoleny Rychlíkové na tuto cenu s ní hovoří Jan Čulík o nejrůznějších aspektech novinářské práce v dnešní České republice. Hovoříme všichni v podstatě jen k už přesvědčeným? A nejsou na české politické, hospodářské a sociální scéně daleko důležitější věci než žabomyší válka ohledně Jana Hamáčka? A selhala v tomto případě jako obvykle nejen celá česká státní infrastruktura, ale i novinářská obec? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 7. května 2021. 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: 47 milionů žen se v důsledku pandemie propadne do extremní chudoby. V ČR zemřelo dalších 44 osob, v Británii jedna

10. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

V neděli 9.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 381 denních nákaz (o víkendech registrace nefunguje, zdravotníci jedou na chatu).   V ČR do 9.5.  zemřelo  29 711 lidí, to je nárůst o 44 mrtvých.  V nemocnicích je 1819 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 645 448 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 101 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 235 na 100 000 (v Británii je to nyní 21,1 nákaz na 100 000).

V neděli 9. 5. bylo v ČR očkováno jen 24 819 osob, ukončeno bylo očkování u jen 1140  osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 596 197 lidí, druhou dávkou 1 043 386 osob. 


 17116

Jak bojovat proti nesmyslům

9. 5. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 11 minut

Příspěvek Jana Čulíka na ASN 21 World Convention (Association for the Study of Nationalities), která se konala online od 5. do 8. května na Columbia University v New Yorku.

Děkuji vám za pozvání, vlastně za to může  dr. Blaive, která mě sem do toho vtáhla a motivací bylo, že zažíváme  kulturní války v České republice, protože se dr. Blaive snaží studovat komunismus sine ira et studio a je to obtížné z důvodů, o kterých budu mluvit. Moje prezentace je spíše otázkou, kterou bych měl položit všem, protože upřímně řečeno, všichni jsme v tak proměnlivé situaci, že nevím, co bychom si měli počít.

Moje prezentace bude aktuální a vlastně spíš žurnalistická.  Přesto je zajímavé pohlédnout  na vás na  historiky a na to, co byste snad mohli udělat s tím, o čem budu hovořit, o tom, co všichni zažíváme.

 16510

Johnson zavádí nutnost prokázat se při volbách průkazem totožnosti s fotografií

10. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

V Británii a ve Spojených státech neexistují občanky. (V Česku jejich povinné nošení zavedl Hitler.) Dosud se dlouhá desetiletí hlasovalo ve volbách prostě tak, že jste přišli a řekli své jméno a adresu. Boris Johnson zavádí od nynějška nutnost, aby se voliči při volbách do Dolní sněmovny identifikovali nějakým průkazem s fotografií. Podle zkušeností z USA kritikové upozorňují, že to povede k vyloučení části voličů z voleb, především těch, kteří nehlasují pro konzervativce.

Odradí to od hlasování ve volbách ty občany, kteří hlasování nemají v úmyslu plánovat složitě předem.

Stovky Palestinců včetně jednoročního dítěte byly zraněny v Izraeli

10. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

  

Izraelský Nejvyšší soud odložil vysoce kontroverzní rozhodnutí, zda smějí být Palestinci násilím vyhnáni ze svých domovů, aby se na těchto místech mohli usadit Izraelci poté, co ve vážných nepokojích v Jeruzalémě byly zraněny v konfrontaci s policií stovky Palestinců

V sobotu bylo zraněno více než 120 lidí, včetně jednoročního dítěte. 14 osob bylo odvezeno do nemocnice. Izraelská policie uvedla, že bylo zraněno 17 policistů.

 

 16478

Koronavirus: Očkování v USA výrazně snižuje počet nákaz i úmrtí

10. 5. 2021

čas čtení 2 minuty


Spojené státy se blíží bodu obratu, vzhledem k tomu, že očkování proti covidu výrazně snižuje míru infekcí a počet hospitalizací. Blíží se proto možnost rozvolnit postupně karanténní opatření, tvrdily v neděli v USA hlavní osobnosti aktivní v boji proti pandemii.

58 procent Američanů bylo očkováno alespoň jednou vakcínou a asi 113 milionů Američanů bylo už očkováno oběma vakcínami. USA zřejmě úspěšně splní plán Joea Bidena proočkovat alespoň jednou vakcínou do amerického státního svátku dne 4. července nejméně 70 procent Američanů.

 17117

Brazilské město použité jako laboratorní krysa pro testy vakcíny SinoVac zaznamenalo pokles úmrtnosti a návrat života k normálu

10. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Foto: Serrana

Město se 45 000 obyvateli, zvané Serrana, asi 500 km od Rio de Janeiro, bylo za poslední tři měsíce využíváno jako laboratoř pro jedinečný experiment: mezi únorem a dubnem tam očkovali  téměř všechny dospělé osoby  vakcínou SinoVac proti Covidu-19 v rámci experimentu s názvem Projekt S. Peking poskytl vakcíny pro tuto studii zadarmo. Vzhledem k tomu, že pandemie byla v Číně převážně zvládnuta, hledala čínská diktátorská vláda místo, kde by mohla otestovat své vakcíny, a Brazílie byla pro to se svou chaotickou situací ideální.

 17118

V anglických volbách zvítězili v mnoha městech labourističtí primátoři. Konzervativci změní volební systém, aby se to už nestalo

10. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Johnsonova konzervativní vláda se rozhodla změnit volební systém, aby do funkcí primátorů byli častěji voleni konzervativci a ne labouristé, poté, co ve volbách minulý čtvrtek bylo v Angli do primátorských funkcí v 11 z 13 anglických měst zvoleni labourističtí kandidáti.

Johnsonova kontroverzní ministryně vnitra Priti Patel už zveřejnila plán při všech příštích volbách primátorů anglických měst zrušit nynější suplementární volební systém . v němž voliči na volebním lístu vybírají dva možné kandidáty pro první a pro druhou pozici - a nahradit jej většinovým systémem, jaký se používá pro volby do Dolní sněmovny.

To by mohlo umožnit konzervativním kandidátům zvítězit ve volbách primátorů i v takových městech, jako je Londýn. Labouristická strana bude proti změně volebního systému, ale konzervativci mají v Dolní sněmovně velkou většinu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 17113

Nicola Sturgeonová: O co usilujeme a co splníme. Projev skotské premiérky po vítězství ve volbách

8. 5. 2021

čas čtení 10 minut

V těchto volbách vůbec poprvé měli volební právo také cizí státní příslušníci a uprchlíci - je to hmatatelný symbol inkluzivní země, kterou jsme. Ve čtvrtek ráno ve svém volebním obvodu jsem se setkala se syrskými uprchlíky, kteří právě ve Skotsku hlasovali. Byl to pro ně hluboce emotivní okamžik - a jako země bychom na to měli být hrdí.

Když poprvé v roce 2007 vstoupila Skotská národní strana do vlády, měli jsme jen o jedno křeslo více než Labouristická strana.

Jen málokdo tehdy mohl předpovídat, že po 14 letech bude SNP znovu zvolena vládnout Skotsku už počtvrté za sebou.

A absolutně nikdo by tehdy nedokázal předpovědět rozsah a rekordní povahu našeho vítězství v těchto volbách.

Vwe volbách ve volebních okrscích jsme získali  62 křesel  rekordní počet a neuvěřitelných 85% z celkového počtu křesel. (Pozn. red. Celkem získali skotští nacionalisté 64 poslaneckých křesel, většina by byla 65. Spolu s 8 poslaneckými křesly zelených však budou mít absolutní většinu pro uspořádání referenda o nezávislosti.)

 17111

V Británii po čtvrtečních volbách probíhá radikální změna politiky

8. 5. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 11 minut

 

V důsledku koronavirové pandemie se  sčítají výsledky čtvrtečních voleb v Británii velmi pomalu, ale jejich hlavní důsledky jsou jasné už teď.

Ve čtvrtek se konaly v Anglii volby do komunálních úřadů, volby primátorů některých měst, včetně Londýna, doplňovací volby do Dolní sněmovny v severoanglickém městě Hartlepool a volby do skotského a do welšského parlamentu.

Obrovskou ranou pro Labouristickou stranu pod vedením právníka a bývalého státního prokurátora Keira Starmera, který měl stranu po ultralevicových výstřelcích Jeremyho Corbyna učinit znovu volitelnou, byla skutečnost, že Labouristická strana přišla o Hartlepool ve prospěch konzervativců, přestože Hartlepool byla historicky bašta Labouristické strany a NIKDY DOSUD v tomto volebním okrsku nezvítězil nikdo jiný než labouristé.

 16510

Británie: Tato populistická Konzervativní strana je založena na lži

8. 5. 2021

čas čtení 5 minut

 

Před sedmi lety jsem v tomto listě publikoval reportáž o doplňovacích volbách ve značně zoufalém přímořském anglickém městě, píše slavný komentátor Matthew Parris v deníku Times. Nebyl to Hartlepool, ale bylo to jiné ekonomicky se propadající město, Clacton-on-Sea. Napsal jsem, že je Clacton oním upadajícím letoviskem, příkladem těch částí Británie, které se dostaly do slepé uličky, je to  město podniků, které nemají budoucnost, a  lidí, kteří se prostě už vzdali. Konzervatismus jednadvacátého století by neměl zneužívat selhání těchto lidí, napsal jsem, ať je jakkoliv lákavé, že je to tak lehké. 

Politikové, stejně jako kněží, získávají nejlehčeji stoupence mezi slabými,  mezi lidmi postiženými smůlou, mezi rozhněvanými, mezi těmi, kdo mají strach, mezi chudými. Měli bychom se o tyto lidi starat, ne ale vždycky sdílet jejich názory.

 17114

Nový druh konzervatismu v Británii: hrozba staré gardě levice i pravice

8. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Severoanglický konzervativní primátor z údolí řeky Tees, Tees Valley, Ben Houchen (34), získal ve čtvrtek ohromující volební podporu od voličů v regionu Teesside celých 73 procent voličských hlasů. Houchen, místní člověk, právník, je zvláštní druh konzervativce - zahájil vlnu rozsáhlých dotačních ekonomických intervencí, s cílem udělat ze svého regionu technologický zázrak. A funguje to, ekonomicky i politicky.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Je to škoda!

10. 5. 2021 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty

Evidentně jsem se tady https://www.blisty.cz/art/101868-byla-by-skoda-kdyby-to-nevyslo.html nadchl předčasně. Tuzemská automobilka právě představila svůj nejnovější nejmenší a nejlevnější model. Ten ale podle dostupných údajů i v základní konfiguraci stojí nekřesťanské peníze.

Nevím, jak přesně to má ve svých vůdčích hlavách srovnán nadnárodní koncern, i když samozřejmě tuším, ale prostá logika by napovídala, že když občany v Česku rozdělíme od nejchudších po nejbohatší, a připustíme, že nikdo z nich není tak méněcený, aby měl nárok pouze na auta ojetá (již použitá někým jiným), měli by ti nejchudší přijatelným způsobem dosáhnout právě na takové vozy jako je třeba nejlevnější model od Škodovky - Fabia. Tedy, když Škoda nevyrábí žádný jiný lidovější model v duchu názvu svého mateřského koncernu „AUTO PRO LID“.

 16622

Hospodaření OSBL za březen 2021

20. 4. 2021

čas čtení 2 minuty

V březnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 62 546, 49 výdaje byly  89 931,50 Kč. Britské listy také obdržely náhradu soudních výloh ve výši 17 600 Kč. Zůstatek ke konci února byl 78 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci březnu 2021.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

 16447

Průběžné zpravodajství:

Už druhý den zemřelo v Indii na covid více než 4000 lidí

9. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

V sobotu 8.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 717 denních nákaz (o víkendech registrace nefunguje, zdravotníci jedou na chatu).   V ČR do 8.5.  zemřelo  29 667 lidí, to je nárůst o 20 mrtvých.  V nemocnicích je 1886 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 645 061 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 102 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 240 na 100 000 (v Británii je to nyní 20,5 nákaz na 100 000).

V sobotu 8. 5. bylo v ČR očkováno jen 29 623 osob, ukončeno bylo očkování u jen 1623  osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 571 231 lidí, druhou dávkou 1 042 165 osob. 

- Britští vědci se obávají, že plán londýnské vlády umožnit  od 17.5. cestování do zahraničí na dovolenou alespoň do některých zemí (Portugalsko, Izrael) ignoruje vědecké důkazy a že britští turisté zatáhnou do země při návratu nové nebezpečné varianty koronaviru. ZDE  

- Počet mrtvých na koronavirus je tak vysoký,.protože lidem není komunikováno dost jasně, že se koronavirus šíří především aerosolem v uzavřených místnostech. Proto je životně důležité větrání, nepobývání hromadně v uzavřených místnostech, a nošení roušek. Venku se koronavirus aerosolem skoro vůbec nešíří, protože vítr aerosoly rychle rozmetá, upozorńuje v listě New York Times dr. Zeynep Tufekci.

- Rusko registrovalo za posledních 24 hodin 8419 nových nákaz a dalších 334 úmrtí, celkem je v Rusku oficiálně registrováno 113 326 úmrtí, ale ruský vládní statistický úřad uvádí asi čtvrt milionu úmrtí na covid od dubna 2020 do března 2021.

 17115

Běda-přeběda, poběda!

9. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Foto: Artěmij Trojickij.

Podle ruského oficiálního kalendáře je 9. květen oslavován jako den vítězství. Vládní místa tím míní 2. světovou válku, kterou však státem jedině povolený výklad rozděluje jakoby na dva různé konflikty. První začal v září 1939 a SSSR v něm byl agresorem, který obsadil území náležející Polsku, Finsku (které navzdory heroické obraně přišlo o polovinu průmyslové kapacity), Lotyšsku, Estonsku, Litvě a Rumunsku. O této válce se v Rusku téměř nemluví. Druhý konflikt, "Velká vlastenecká válka", začal 22. června 1941 Hitlerovým napadením SSSR. 9. květen pak slouží účelové připomínce "té druhé války", která měla údajně být slavná a bez poskvrnky. - Tedy až na to, že šlo mimo jiné i o největší znásilňovací operaci v dějinách.

Rozhovor Britských listů 385. Nikdo dnes neví, co je pokrok

30. 4. 2021

čas čtení 1 minutaPři příležitosti Svátku práce hovoří Bohumil Kartous s bývalým předsedou vlády České republiky Vladimírem Špidlou o tom, zda může přežít sociální demokracie v Česku a v Evropě obecně. Vladimír Špidla přináší v tomto rozhovoru celou řadu brilantních postřehů o krizi politické reprezentace, o tom, co znamenal pojem pokroku v minulosti a co může znamenat dnes a v budoucnosti a zda vůbec budeme řešit nadcházející epochální proměnu ekonomiky, k níž dojde v důsledku robotizace - Česko tohle zatím zdá se vůbec neřeší a zabývá se na vnitropolitické scéně v podstatě jen pitomostmi. Tento opravdu podnětný Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. dubna 2021.

Názor z Irska

8. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Vážený pane Čulíku,

po celou dobu koronaviru COVID-19 občas čtu Vaše Britské listy. Protože žiju dlouhou dobu v zahraničí, v Británii a v Irsku, umím slušně anglicky a mohu si Vámi uvedené informace opakovaně ověřovat s jinými zdroji informací. Velmi mě potěšilo, že jste bezkonkurenčně snad jediným česky psaným periodikem, které informuje o většině událostí velmi objektivně a pravdivě. Děláte těžkou službu, plujete proti proudu mnohdy neobjektivního až nenávistného českého žurnalismu. Často Vám za to nadávají přímo i po straně. Díky, že i přes to tuto službu dále děláte.

Děkuji i celé řadě Vašich redaktorů / přispěvatelů, jejichž články si rád přečtu. Myslím si, že jedním z hlavních problémů lidí žijících v Čechách je, že jen velmi malé procento populace je schopno číst v angličtině. To způsobuje, že česká společnost je v zásadě izolovaná od svobodných informací plynoucích v proudu ze západního světa. Tyto informace jsou v Čechách filtrovány, manipulovány a často zcela vylhány. Je velmi jednoduché manipulovat s veřejným míněním v Čechách. Stačilo skoupit většinu velkých internetových periodik a vypouštět do nich denně bludy a bludy. Až se to mnohdy téměř nedá číst.

Velmi si vážím toho, že děláte objektivní okno do západního světa pro pouze česky mluvící čtenáře. Ta služba je pro nás i pro českou společnost nezaplatitelná.

Ing. Oldřich Maděra

Middleton, Irsko


Průběžné zpravodajství:

Papež František podpořil suspendování patentů na vakcíny. V ČR zemřelo na covid dalších 39 osob

8. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

V pátek 7.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1631 denních nákaz, od předchozího dne je to nárůst o 72 nakažených.   V ČR do 7.5.  zemřelo  29 647 lidí, to je nárůst o 39 mrtvých.  V nemocnicích je 2104 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 644 335 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 106 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 245 na 100 000 (v Británii je to nyní 21 nákaz na 100 000).

V pátek 7. 5. bylo v ČR očkováno 80 531 osob, ukončeno bylo očkování u 9346 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 539 997 lidí, druhou dávkou 1 040 518 osob. 

- Počet mrtvých na koronavirus je tak vysoký, protože lidem není komunikováno dost jasně, že se koronavirus šíří především aerosolem v uzavřených místnostech. Proto je životně důležité větrání, nepobývání hromadně v uzavřených místnostech, a nošení roušek. Venku se koronavirus aerosolem skoro vůbec nešíří, protože vítr aerosoly rychle rozmetá, upozorńuje v listě New York Times dr. Zeynep Tufekci.- Papež František ve videu natočeném pro nadcházející akci Vax Live podpořil návrh suspendovat patenty na protikoronavirové vakcíny, aby se daly vakcínou zásobit chudší země. V nahrávce natočené v papežově rodné španělštině podpořil František "univerzální přístup k vakcínám a dočasné suspendování autorských práv na ně". František odsoudil "virus individualismu", který způsobuje, že "projevujeme nezájem o utrpení druhých". "Jednou variantou tohoto viru je uzavřený nacionalismus, který brání internacionalizaci vakcín, Jinou variantou je, když dáváme přednost zákonům trhu nebo autorských práv před zákony lásky a zdravím lidstva". Farmaceutické společnosti zuřivě bojují proti suspendování těchto autorských práv a tvrdí, že by tak vznikl precedens, který ochromí budoucí inovace, a argumentují, že zrušení patentů by neurychlilo výrobu vakcín.

- Britští zdravotníci čelí "nepřijatelné míře vyčerpání". Téměř 60 procent z nich pracovalo během pandemie ve směnách navíc, čtvrtina z nich za to nedostala žádný plat.

Indie zaznamenala téměř 4200 denních úmrtí a více než 400 000 denních nákaz, avšak experti podezřívají, že počet nákaz je výrazně podceněn. ZDE 

 17112

Best in hypocrisy

8. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Grafika: Pixabay.

 17110

Motáme s krtečkem, čili z deníku Strany východního vektoru

8. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Foto: RG72/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.

Poté co hejtman Pardubického kraje Martin Netolický spolu s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem svými svědectvími rozvrátili Hamáčkovu verzi "cesty do Moskvy coby zastíracího manévru" a aktivity vicepremiéra začala vyšetřovat policie, ve známost vešla ještě jedna věc - Hamáček zničehonic odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty, kde jej nahradí jihočeský hejtman Martin Kuba.

30689

Dočasné uvolnění patentů k vakcínám proti covidu je bezesporu krok správným směrem

7. 5. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Přestože americká vláda a Evropská unie vyjádřily podporu dočasnému zrušení patentů k vakcínám proti covidu, kritické hlasy namítají, že tento krok k hladší globální očkovací kampani nepřispěje. Zastánci duševního vlastnictví mají pravdu jen zčásti – jedná se totiž o namáhavý, komplikovaný a především zdlouhavý proces. Kdyby však západní vlády a farmaceutický průmysl kývly na požadavek Indie a Jihoafrické republiky, které vybízely ke zrušení patentových práv už v říjnu loňského roku, tedy dva měsíce před začátkem vakcinační kampaně ve Velké Británii, nemusela by covidová situace nabrat tak děsivých obrátek.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Světová zdravotnická organizace varuje před novou vlnou koronaviru v Africe. V ČR zemřelo dalších 87 lidí

7. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Ve čtvrtek 6.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1559 denních nákaz.   V ČR do 6.5.  zemřelo  29 608 lidí, to je nárůst o 87 mrtvých.  V nemocnicích je 2187 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 642 696 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 111 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 254 na 100 000 (v Británii je to nyní 22 nákaz na 100 000).

Ve čtvrtek 6. 5. bylo v ČR očkováno 81 753 osob, ukončeno bylo očkování u 9825 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 463 743 lidí, druhou dávkou 1 032 476 osob. 

- Hlavní britský vládní zdravotník profesor Chris Whitty varoval, že covid-19 nebude zlikvidován nikdy a ve střednědobé perspektivě vypadají vyhlídky na zvládnutí pandemie "velmi špatně".

- Světová zdravotnická organizace upozornila ve čtvrtek na hrozbu vážné vlny koronavirové pandemie v Africe, v důsledku toho, že se tam nedodávají vakcíny a že tam vznikají nové nebezpečné varianty.

 17109

Britští labouristé tvrdě prohráli doplňovací volby v severoanglickém Hartlepoolu

7. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Foto: Jill Mortimer, kandidátka Konzervativní strany, která v Hartlepoolu vyhrála doplňovací volby na celé čáře

Ultralevicové křídlo Labouristické strany Momentum se v pátek ráno vyjádřilo, že strategie nového šéfa Labouristické strany Keira Starmera, který nastoupil po Corbynovi, "zoufale selhala", vzhledem k tomu, že doplňovací volby do Dolní sněmovny vyhrála velkou většinou kandidátka Konzervativní strany. Je to zajímavým potvrzením skutečnosti, že anglickým voličům zřejmě nevadí korupční skandály a prolhanost Borise Johnsona a stále mu dávají přednost před nyní umírněnými, ale  značně neslanými-nemastnými labouristy.

 17108

Největší problém Borise Johnsona: jak zabránit rozpadu Británie

7. 5. 2021

čas čtení 6 minut

Foto: Při čtvrtečních volbách ve Skotsku se u volebních místností v Edinburku i v Glasgow tvořily velké fronty


Ve čtvrtek 6. května se v Británii konaly několikeré volby: komunální v Anglii, volby několika primátorů včetně londýnského, doplňovací volby poslance Dolní sněmovny v Hartlepoolu, volby do welšského a do skotského parlamentu.

Z nich nejdůležitější byly bezpochyby volby do skotského parlamentu, které přímo určí, zda se Británie rozpadne. Kvůli covidové pandemii se výsledky hlasování nesčítají přes noc, ale až v pátek a v sobotu přes den, takže si na ně budeme muset počkat.

Skoro jako v nějakých zemích třetího světa byly o volebních místnostní v Glasgow a v Edinburku dlouhé fronty, viz fotografie výše. Co to znamená, nevíme.

Rozhovor Britských listů 383. Jak je to se zabíjením černochů v USA?

23. 4. 2021

čas čtení 3 minutyPo odsouzení bývalého policisty Dereka Chauvina za vraždu George Floyda hovoří Jan Čulík s českým disidentem, umělcem a performerem Milanem Kohoutem, který žije už pětatřicet let v americkém Bostonu, o tom, zda v Americe existuje rasismus. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. dubna 2021.


Rozhovor Britských listů 384. Proč byl skandál Vrbětice odhalen až teď

27. 4. 2021

čas čtení < 1 minutaJe skandál Vrbětice pouze dalším důkazem neefektivity a neschopnosti českých vládních struktur? Jan Čulík o tom hovoří s politologem Jiřím Pehem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 28. dubna 2021.Rozhovor Britských listů 382. Jak si poradí ČR se skandálem Vrbětice?

20. 4. 2021

čas čtení < 1 minutaO tom, jak by měla Česká republika reagovat na výbuch ve Vrběticích, a proč byly informace o něm zveřejněny až po sedmi letech, hovoří redaktoři Britských listů Bohumil Kartous, Albín Sybera a Daniel Veselý. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 21. dubna 2021. 16933

"Deeskalace" po rusku: Velká část ruských vojsk zůstala u hranic Ukrajiny

7. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken ve středu pozdě večer dorazil do Kyjeva, aby vyjádřil podporu Ukrajině. Současně zdroje listů New York Times v Pentagonu a Wall Street Journal v NATO uvedly, že velká část ruských vojsk, o jejichž stažení hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. dubna, zůstává v blízkosti ukrajinské hranice. Zdroje NYT odhadují počet zbylých vojsk na 80 000. Poblíž hranice zůstává také velká část sem přesunuté techniky [jednotek, které byly skutečně staženy].

 17106

Sputnikem sem, Sputnikem tam: O spasitelské síle červeného svetru

7. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Grafika: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.

Seznam Zprávy informoval o svědectví "zatím nejmenovaného člena ČSSD" (= hejtmana pardubického kraje Martina Netolického), které vyvrací tvrzení Jana Hamáčka, že plánovaná cesta do Moskvy představovala "zastírací manévr". Zdroj naopak potvrzuje, že ještě 15. dubna Hamáček plánoval "zachránit stranu" zajištěním milionu dávek ruských vakcín a uspořádáním summitu Biden-Putin v Praze. - Jak ale chtěl Hamáček něco takového udělat, pokud se právě schylovalo k zásadní diplomatické roztržce mezi oběma státy, svědek upřesnit nemohl.

 16518

Británie zaznamenala 48 nových ohnisek indických variant koronaviru

6. 5. 2021

čas čtení 1 minutaPodle organizace Public Health England je riziko od indické varianty B16172 "vysoké". Vědci v Británii identifikovali tři indické varianty, těsně navzájem příbuzné, B 16171, B16172 a B16173. Všechny tyto varianty organizace Public Health England vyšetřuje.

Ohniska nákazy jsou ve středních školách a na náboženských shromážděních. V některých ohniscích se nákazy šíří komunitou.

Varianta B16172 se šíří velmi rychle a její výskyt se zdvojnásobuje tak rychle, že by se mohla stát do konce května či do začátku června v Londýně dominantní variantou.

 16637

Dvě dávky vakcíny Pfizer poskytují více než 95 procentni ochranu před nákazou. V ČR zemřelo dalších 42 osob

6. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

Ve středu 5.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 1857 denních nákaz.   V ČR do 5.5.  zemřelo  29 521 lidí, to je nárůst o 42 mrtvých.  V nemocnicích je 2348 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 641 120 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 118 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 264 na 100 000 (v Británii je to nyní 22 nákaz na 100 000).

Ve středu 5.5. bylo v ČR očkováno 76 099 osob, ukončeno bylo očkování u jen 8903 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 388 813 lidí, druhou dávkou 1 024 213 osob. 


- Dvě dávky vakcíny Pfizer jsou z více než 95 procent účinné proti nákaze, hospitalizaci a úmrtí na covid-19. Vyplývá to z izraelské studie, Izrael má totiž největší procento očkovaných osob na světě. Jedna dávka vakcíny Pfizer chrání před nákazou z 58 procent, před hospitalizací ze 76 procent a před smrtí z 77 procent. Sedmý den po očkování druhou dávkou byli očkované osoby chráněny před infekcí z 95,3 procent, před úrmtím z 96,7 procent. Ochrana před symptomatickou nákazou byla 97 procent, před nesymptomatickou nákazou 91,5 procent. Ochrana před hospitalizací byla 97,2 procent. Čtrnáct dní po druhém očkování stoupla ochrana ještě více. Do 3. dubna bylo v Izraeli očkováno oběma dávkami 72 procent dospělých Izraelců nad 16 let a 90 procent Izraelců starších 65 let. Dominantní verzí viru v Izraeli je britská varianta. Bohužel, mnoho zemí světa nebude moci očkovat své obyvatelstvo vakcíno Pfizer, protože vyžaduje infrastrukturu pro skladování v silném mrazu, je drahá a je jí málo. ZDE 

- Francie bude od pondělka očkovat všechny občany nad 50 let.

 17105

Brexit: Boris Johnson poslal dvě hlídkové vojenské lodě proti francouzským rybářům

6. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Přibližně 80 francouzských rybářských člunů dočasně ukončilo svůj protest u přístavu St. Helier a odplulo zpět k Francii. Britské vojenské lodě zůstávají na místě. Francie také vyslala k ostrovu Jersey dvě vojenské lodě. ZDE 


Aktualizace: Asi 80 francouzských rybářských člunů ve čtvrtek protestuje u přístavu St. Helier na ostrově Jersey:


Boris Johnson poslal k ostrovu Jersey v kanálu La Manche dvé hlídkovací lodi britského námořnictva, aby zabránili blokaci přístavu na ostrově Jersey protestujícími francouzskými rybáři.

Dochází k eskalaci konfliktu mezi Francií a pobrexitovou Británií ohledně přistupu k vodám kolem ostrova.

Hlídkovací lodi britského námořnictva byly vyslány po rozhovorech ve středu večer mezi Borisem Johnsonem a hlavním ministrem ostrova Jersey Johnem Le Fondré, který varoval Downing Street, že bezprostředně hrozí blokace přístavu na ostrově Jersey francouzskými rybářskými čluny.

Vláda na ostrově Jersey už je vážně znepokojena výrokem francouzské ministryně pro námořní záležitosti Annick Girardinové, která varovala, že Francie možná bude nucena ostrovu Jersey vypnout elektřinu, pokud bude ostrov Jersey bránit v přístupu do svých vod francouzským rybářům. Francouzští rybáři mají mít podle dohody o brexitu EU s Británii do zminěných vod přístup, avšak Británie jim v tom brání byrokratickými opatřeními. Britští ministři reagovali "rezolutně" a obviňují Francii a Evropskou unii z "nepřátelských akcí".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 17104

Vstupujeme do opravdu temného období pandemie

6. 5. 2021

čas čtení 6 minut

David Nabarro mimořádný vyslanec Světové zdravotnické organizace pro covid:

Tato pandemie je děsivá a zrychluje se více než kdy předtím. A je to globální jev. Ano, je několik zemí, které byly schopny ukázat, že dokáží udržet daleko nižší míru nákaz a ty mají pocit, že se zotavují, ale většina světa směřuje do velmi, velmi temného období. A důvodem, proč je to obzvlášť temné, je, že teď nemáme kompletní data. Protože se pandemie stále více šíří do míst, kde není k dispozici testování. Takže víme, že čísla, která dostáváme, jsou silně podhodnocena. Je to rozsáhlejší než kdy předtím, je to zuřivější než kdy předtím a způsobuje to více utrpení než kdy předtím. Jsme v opravdu těžké fázi.

Moderátorka: Myslíte si, že i jiné části světa zažijí to, čím právě prochází Indie? Že to tam možná bude ještě horší?

30689

Vláda USA podpoří uvolnění patentů na výrobu vakcíny proti COVID-19 pro ekonomicky slabé země

6. 5. 2021

čas čtení 1 minuta


Ve středu ohlásila administrativa prezidenta Joe Bidena, že USA na přechodnou dobu podpoří uvolnění patentů na výrobu vakcín proti COVID-19 k řešení kritického stavu v zemích, jako je Indie nebo Jižní Afrika (země, které uvolnění patentů iniciovaly). Bidenova administrativa tak reaguje na zvyšující se mezinárodní tlak kvůli neochotě podpořit volnou výrobu a distribuci léčiv potřebných ke zvládnutí pandemie.

 17103

V předvečer skotských voleb: Výzva Evropa pro Skotsko měla podstatnou odezvu

6. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Foto: Kampaň Europe for Scotland ukazuje, který mezinárodní tisk se věnoval této akci

Apel, aby naši čtenáři podepsali výzvu Evropské unii, aby EU nabídla Skotsku znovu členství,
vyvolal podstatnou mezinárodní odezvu, píší aktivisté z této kampaně. Ve Skotsku je mu věnoval deník The National, deník The Herald a server Bella Caledonia.

V Anglii o kampani informoval The Guardian a stránky skupiny OpenDemocracy. V Evropské unii o apelu psaly The Irish Times, Libération (Francie), Domani (Itálie), Publico (Portugalsko) Britské listy (ČR), Krytyka (Polsko) a Politiken (Dánsko).

V Německu se apelu věnoval list Süddeutsche Zeitung, psali o něm i server Politico a China Daily. Al Jazeera požádala londýnskou vládu o reakci. Nedostala odpověď.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová sdílela otevřený dopis kampaně, napsala o kampani na Twitteru a organizátoři kampaně uspořádali tiskovou konferenci pro 40 mezinárodních novinářů. Iniciátor kampaně Anthony Barnett byl interviewován v diskusním pořadu v anglické Byline Times TV a v Broadcasting Scotland.


Od minuty 23:
 

30714

Country for the future

6. 5. 2021

čas čtení < 1 minuta


Ekonom Filip Pertold: "Dnes jsem si zavolal s Gregem Veramendim, který píše papery s Heckmanem, a je opravdu skvělým ekonomem. Když jsem mu řekl, že naše vláda uprostřed lockdownu snížila daňovou sazbu u daně z příjmu, tak nevěřil vlastním uším. a že prý větší nesmysl ještě neslyšel. Proč prý lidem raději neposíláme jednorázové peníze. A takhle si tady žijeme, bavíme celý svět."

Sociolog Daniel Prokop: "A řekl jsi mu, jak to snížili - tedy v podstatě bez dopadu na nejchudsi kvintil?"

Ekonom Filip Pertold: "Samozřejmě, to ho pobavilo nejvíc."

Celá diskuse nad tragikomedií české vlády v přímém i nepřímém řešení dopadů krize na Facebooku Filipa Pertolda.

 16850

Jak až jednoduché je to v kauze Hamáček

6. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Foto: Martin Strachoň/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.

V diskusích o "Hamagate" se objevují "trefná" tvrzení, podle nichž prý výzvy k odstoupení či odvolání Jana Hamáčka jsou "emocionální", "nepodložené", a kdo ví co ještě. Jakmile ovšem zapomenete na rozdíl, který existuje mezi politickou odpovědností a odpovědností v trestněprávním smyslu - jakmile vtěsnáte celou kauzu jen do jediné redukované roviny - mohou se rázem odlišné názory jevit podivně, i když ve skutečnosti takové vůbec nejsou.

 16415

Filipínský sociolog: Globální vakcinační nerovnost zdůrazňuje iracionalitu globálního kapitalismu

6. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

Rozdíly týkající se přístupu k vakcínám v bohatých zemích na jedné straně a chudých na straně druhé podle filipínského sociologa Waldena Bello zdůrazňují „iracionalitu globálního kapitalismu“. Bello spolu s dalšími významnými hlasy apeluje na Bidenovu vládu, aby ve Světové obchodní organizaci (WTO) prosadila dočasné zrušení patentů k technologiím pro výrobu vakcín proti covidu-19.

Aktualizace: Bidenova vláda ve středu rozhodla, že podpoří dočasné pozastavení patentů k vakcínám proti covidu.

30689

Kterak hamižnost farmaceutických společností a bohatých zemí ohrozila zdraví celé planety

6. 5. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

V těchto dnech, kdy se opět obnažují tradiční kontrasty mezi bohatými a chudými zeměmi, se na zasedání Světové obchodní organizace (WTO) rozhodlo, že budou dočasně uvolněny patenty na vakcíny proti covidu-19. Zatímco globální sever se díky relativně šlapající očkovací kampani pomalu probouzí z covidové noční můry a leckde se život pozvolna vrací k normálu, patogen doslova válcuje některé země globálního jihu. Pomyslného žolíka v rukou několik měsíců držela Bidenova vláda a velké farmaceutické společnosti, jež čelily naléhavým a sílícím požadavkům na pozastavení duševního vlastnictví k očkovacím sérům proti covidu.


30742

Systematické zveřejňování zjevných nesmyslů, manipulativní a tendenční ohýbání společenských témat prostřednictvím prokazatelně dezinformačních narativů, prodej podpory politiků jednajících v symbióze s dezinformační scénou

Vydávat “vše” znamená v případě Parlamentních listů vydávat i manipulace, konspirace a dezinformace

6. 5. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 38 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Přinášíme zevrubnou studii, jež konfrontuje kampaň Parlamentních listů, ve které popírají svou dezinformační povahu


V roce 2017, v období probíhající imigrační krize, se rozhodli dva bývalí novináři, že pošlou do Parlamentních listů dva zcela smyšlené články a zkusí, zda je redakce vydá. Stavěli na tom, že tento informační zdroj skutečně vydá vše, co je mu doručeno.


První text tvrdil, že imigranti chtějí v Evropě pouze pomáhat cyklistice. Druhý text využil známého konspiračního narativu “chemtrails” a tvrdil, že USA používají v Sýrii letadel k tomu, aby prostřednictvím této “technologie” ovlivňovali vědomí obyvatel.


Oba články jsou na první pohled krajně podezřelé, pracují s nedoloženými, smyšlenými údaji, do reálného kontextu vkládají zmatené (matoucí) interpretace, docházejí ke zcela nepravdivým závěrům.


Parlamentní listy oba tyto texty bez jakéhokoliv dotazu na zdroje a na ověřitelnost tvrzení vydaly.


Jediným dotazem editorky bylo, koho má pod text podepsat, načež uvedla smyšlené jméno bez doložení totožnosti, které jí skutečný autor článku nabídl.


Z podstaty věci šlo o texty dezinformační a experiment měl ukázat, že Parlamentní listy takové texty vydají, aniž by jakkoliv zkoumaly jejich původ a ověřovaly jejich tvrzení.


Podle zástupce většinového majitele tohoto informačního zdroje, jímž je podnikatel v sázkovém businessu a populistický lokální politik Ivo Valenta, jde totiž o “názor”, jenž zřejmě zaslouží pozornosti bez ohledu na zjevně bludný obsah.

Globální průzkum veřejného mínění: USA jsou považovány za větší hrozbu než Rusko a Čína

5. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

 

USA jsou považovány za větší hrozbu než Rusko a Čína, zjistila průzkumná společnost Latana, která  provedla letos od února do dubna pro nadaci Aliance demokracií průzkum veřejného mínění u 50 000 respondentů v 53 zemích světa.

Vzhledem k tomu, že průzkum začal v únoru 2021, mohly být jeho výsledky ještě ovlivněny dozvuky Trumpovy éry v USA. Pověst USA se ale postupně ve srovnání s loňském začíná zlepšovat.

 16518

Průběžné zpravodajství:

Indie registrovala čtvrtinu všech globálních mrtvých na koronavirus. Svět ohrožují nové, nebezpečné varianty. V ČR zemřelo dalších 58 lidí

5. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

V úterý 4.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 2405 denních nákaz je to nárůst o 189 nákaz.  Nebyly uzavřeny montovny.  V ČR do 4.5.  zemřelo  29 479 lidí, to je nárůst o 58 mrtvých.  V nemocnicích je 2484 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1  639 248 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 123 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 274 na 100 000 (v Británii je to nyní 23 nákaz na 100 000).

V úterý 4.5. bylo v ČR očkováno 68 020 osob, ukončeno bylo očkování u jen 7836 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 318 271 lidí, druhou dávkou 1 016 720 osob.

Financial Times sleduje počty mrtvých a počty očkování. Z tohoto grafu je zjevné, že ČR má per capita globálně druhý nejvyšší počet mrtvých - po Maďarsku (ČR je ta modrá tečka pod informací o ČR, Maďarsko je ta červená tečka daleko vpravo.) Zdroj ZDE:


- Očkovací kampaně jsou "závodem mezi vakcínami a novými variantami koronaviru" - lidé musejí být očkováni co nejrychleji, aby bylo zabráněno vzniku nových nebezpečných variant. Jinak se vakcína stává statickým řešením pro pohyblivý cíl. Problémem je, že koronavirus je stále ještě nová nákaza. Vědci nevědí, jak dlouho získaná imunita trvá a a přirozená imunita, získaná nákazou, zřejmě trvá jen několik měsíců. Proto je nesmírně důležité se nechat očkovat, bez ohledu na to, zda jste koronavirus měli nebo ne. V ČR se mezi idioty šíří nebezpečný mýtus, že ten, kdo koronavirem už byl nakažen, se "očkovat nemusí". Také sobectví, že "já nemusím karanténu dodržovat, mně se to netýká."  Bude velmi dlouho trvat, než ve společnosti vznikne státní imunita, přeedvším proto, že není vakcína pro asi 20 procent obyvatelstva, totiž pro děti. ZDE   Vědci předpokládají, že bude nutno občany očkovat ještě i napotřetí, na podzim, a to pozměněnou vakcínou, která dokáže chránit i před novými variantami. V Channel 4 News informoval v úterý večer  Richard Hatchett, šéf CEPI, Koalice pro inovace a připravenost na epidemie, že vědci pracují na vakcíně, která by měla lidi chránit před všemi koronaviry, jichž je ve zvířecí říši asi 400 a je možné, že některé přeskočí na člověka. Tato obecně ochranná vakcína by měla být k dispozici asi do dvou let. ZDE 

- Celkový počet mrtvých v Anglii a ve Walesu je už sedmý týden nižší, než je pětiletý průměr, informoval britský státní statistický úřad. Celkem v Británii zemřelo 152 491 osob, u nichž je na úmrtním listě zmíněn covid-19.

- Dva členové indické delegace na jednání skupiny G7 v Londýně jsou nakaženi koronavirem a odešli do karantény.

 17101

Evropská unie protizákonně způsobila 2000 úmrtí uprchlíků

5. 5. 2021

čas čtení 4 minuty

Evropská unie užila brutálních taktik s cílem zabránit téměř 40 000 žadatelů o azyl, aby překročili hranic

Jaké měli Češi za komunismu štěstí, že je západní země nechaly na své území přijít! Mohly je také vyvraždit!

Členské země Evropské unie používají protizákonně operací, jimiž zabránily nejméně 40 000 žadatelům o azyl dostat se na její území. Způsobily tím smrt více než 2000 lidí.

Při bezprecedentní vlně masových deportací vytlačují  systematicky evropské země, podporované pohraničním úřadem Frontex,  uprchlíky, včetně dětí prchajících z válek, po tisících. Používají protizákonné taktiky, včetně fyzických útoků na uprchlíky a drsné brutality vůči nim během jejich věznění.

 17100

Skotsko v květnu. Dáte si venku pivo nebo kafe?

5. 5. 2021

čas čtení < 1 minutaZdroj ZDE

(Ano, je to ve skotských horách, v lyžařském středisku Cairngorm. Kde byly letos ideální lyžařské podmínky, jenže tam nikdo v důsledku lockdownu za celou zimu vůbec nelyžoval.JČ)

Rozhovor Britských listů 386. Přijďte žít a pracovat na Jesenicko

5. 5. 2021

čas čtení 1 minutaNení jediná možná existence v České republice jenom v Praze, Kamil Kavka, tvůrce platformy PositivJE, se vrátil po téměř patnácti letech života v Praze do Jesenicka a není sám. Jeho platforma chce připravovat lidi z regionů, aby se po zkušenostech v centru vrátili do míst svého původu v regionech. Vždyť nám koronavirová krize ukázala, že není nutné pracovat jen ve velkém městě. Mimochodem to povede i k poklesu cen nemovitostí ve velkoměstech a k nárůstu cen nemovitostí na venkově. S Kamilem Kavkou mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 5. května 2021. 

 16850

David Klimeš: Hamáček ututlání Vrbětic nabízet nemohl

5. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

"Je ale úplně mimo realitu podsouvat Hamáčkovi, že v Moskvě chtěl zobchodovat zamáznutí vrbětické kauzy výměnou za dodávku vakcíny Sputnik. Z prostého důvodu: těžko mohl Kremlu nabízet ututlání skandálu, který tou dobou už poletoval mezi evropskými tajnými službami i novináři," píše na serveru Aktuálně.cz David Klimeš.

"Například šéf ruské sekce investigativního portálu Bellingcat Christo Grozev již v polovině minulého roku veřejně mluvil o tom, že parta kremelských zabijáků spjatých s otravou Sergeje Skripala byla u spousty nejrůznějších útoků po Evropě (zde v podcastu v 37. minutě zmiňuje výslovně i výbuchy ve Vrběticích). V nedávném rozhovoru pro Českou televizi zase prohlásil, že už před časem jeho tým předal jména agentů české policii. Kauze se tak zjevně už drahnou dobu nevěnovaly jen tajné služby, ale i robustní celoevropská investigace.

Proč by Jan Hamáček měl zrazovat zemi za milion sputniků, když tou dobou už nám svou vakcínu Rusko dávno nabízelo - a to v počtu 300 tisíc dávek v první fázi. Vláda to nakonec nepřijala, a Hamáček tedy sotva mohl mít důvod o něco takového znovu žádat. Navíc není zřejmé, proč by měl plánovat komplikovanou vlastizrádnou operaci v Černínském paláci, když jej měl tou dobou spravovat někdo úplně jiný: Lubomír Zaorálek."


Zdroj ZDE
 

 17099

Cizincům s trvalým pobytem v ČR a soukromým zdravotním pojištěním je odpírán přístup k vakcínám proti covidu

5. 5. 2021

čas čtení < 1 minuta

Zásadní korektiv vůči narativu, že očkovací kampaň z EU konečně běží a funguje: v České republice je odpírán přístup k vakcínám proti covidu cizincům s legálním trvalým pobytem - jsou to tisíce lidí - protože mají soukromé zdravotní pojištění a ne státní.

Zdroj ZDE


Je bezvadné, že se český očkovací program zrychluje, ale je v něm jedna velká díra: Cizinci, kteří mají trvalý pobyt v ČR a soukromé, ne státní zdravotní pojištění. Tihle lidé zatím nemají přístup k očkování a zdá se to být opravdu úplně špatně.

Zdroj ZDE


 16470

Francie hrozí, že britskému ostrovu Jersey vypne elektřinu

5. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

V rámci eskalujícího konfliktu ohledně práv k rybolovu pohrozila Francie, že vypne dodávku elektrického proudu britskému ostrovu Jersey v kanálu La Manche.

V reakci na interpelaci ve francouzském Národním shromáždění konstatovala Annick Girardin, ministryně pro námořní záležitosti, že je "zhnusena" chováním Británie ohledně jejích vod a že Francie je připravena na odvetu.

 17096

Není třeba být Čech jako poleno, abyste si vychutnali děsivě ohromující krásu labyrintální češtiny

5. 5. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 15 minutKaždý biologický druh má strategii přežití. Některá zvířata umí plavat, jiná umějí létat, jiná bodají, jiná uvolňují jed, jsou taková, která jsou dostatečně velká, aby mohla zaútočit, zatímco pro menší je lepší přestrojení. To, jak zvířata vypadají a jak se chovají, určuje, jak žijí, jak hledají potravu, jak jsou atraktivní pro partnery, jak budují svůj úkryt, jak se brání před živly a predátory. Jinými slovy, každý biologický druh má speciální funkce, které jim pomáhají přežít. Lidé jsou jen chytřejší zvířata, takže každý člověk má také strategii pro přežití. Jako společenská zvířata máme individuální, ale i skupinové strategie pro přežití. Agresivní jedinci mohou být schopni vykořisťovat nebo dominovat, reaktivní jedinci jsou behaviorálně flexibilnější, což může podporovat objevování a využívání nových zdrojů.

 16933

Bez komentáře...

5. 5. 2021

čas čtení < 1 minuta

"Pro mě bylo snadné vzdát se moci... Nic jsem neukradl a neměl jsem se čeho bát. Pro ně to bude mnohem těžší," řekl týdeníku Economist o putinské vládní klice bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

 17094

Havanský syndrom a "forever wars"

5. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Foto: Freeimages.

V 90. letech nejprve v USA zavládlo přesvědčení, že "havanský syndrom" vyvolávaný útoky mikrovlnnou zbraní je třeba připsat aktivitám Kubánců, odjakživa jedněm z nejnebezpečnějších protivníků amerických zpravodajců. Jak ale rozsah kauzy s přibývajícími léty bobtnal, stále více lidí si uvědomovalo, že ubohá kubánská ekonomika za tak rozsáhlou nepřátelskou operací zřejmě stát nebude. Ze stejných důvodů lze ale vyloučit např. KLDR či Írán. Nasnadě je předpokládat aktivity výrazně silnější mocnosti.

 16850

Co se nám nezúčastněným ještě „nadplánem“ kolem Vrbětic vyvrbí?

4. 5. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty


Teď, 4. května, jako možný dohad máme brát, že ta nejdřív nečekaně vyhlášená cesta vicepremiéra Hamáčka do Moskvy měla od samého začátku docela odlišný scénář od toho nejdříve zamuchlaného jen do vyjednávání jakoby spásonosné dodávky ruských injekcí „Sputnik V“ proti koronaviru; přičemž hned ve veřejně předkládané informační „hře“ nebyly ještě zakalkulovány informace o „Vrběticích“ (v té špionážně exponované výchozí podobě ze 7. dubna 2021, která tomu měla mezi zasvěcenými iniciátory té cesty informačně předcházet; takže ta zmíněná a vládně veřejně požehnaná cesta by byla v koncepci zahraniční politiky ČR víc než jen „šlápnutím vedle“).

 16447

Průběžné zpravodajství:

Indie má víc než 20 milionů nákaz a 357 229 nových denních infekcí. V ČR zemřelo dalších 56 lidí

4. 5. 2021

čas čtení 2 minuty

 

V pondělí 3.5. ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo 2216 denních nákaz.  Počet řádně neklesá, nebyly uzavřeny montovny.  V ČR do 3.5.  zemřelo  29 421 lidí, to je nárůst o 56 mrtvých.  V nemocnicích je 2564 osob, to je nárůst o 186 osobPočet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 636 836 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE. I Českou republiku vážně ohrožuje cestování do zahraničí.

Průměrný počet nákaz za posledních 7 dní je v ČR 131 na 100 000 obyvatel, za posledních 14 dní 287 na 100 000 (v Británii je to méně než 50 nákaz na 100 000).

V pondělí 3.5. bylo v ČR očkováno jen 66 507 osob, ukončeno bylo očkování u  jen 4729 osob. První dávkou bylo dosud očkováno 2 254 744 lidí, druhou dávkou 1 009 953 osob.


- Počet nových denních nákaz v USA poklesl pod 50 000.

- Německo zrušilo Oktoberfest.

- Evropská unie plánuje otevřít se od června plně očkovaným turistům.

- Spojené státy schválí příští týden vakcínu Pfizer pro děti ve věku 12-15 let.

 16850

Hotovo. Dohamáčkováno

4. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Foto: Martin Strachoň/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.

Aktualizace: Jan Hamáček popřel, že by tato informace byla pravdivá. Uvádí, že by ani nebylo praktické nic takového ruské vládě slibovat, protože čeští politikové věděli, že informace o Vrběticích už mají média a věc se utajit nedá. Seznam.cz uvedl, že všichni jeho svědkové trvají na své verzi událostí a jsou ochotni to potvrdit při vyšetřování. 

Seznam.cz od několika svědků schůzky na ministerstvu vnitra ze dne 15. dubna zjistil, že na plánovaném jednání v Moskvě hodlal Jan Hamáček vyměnit odložení vrbětické kauzy za "menší pozornost" ruské strany.

 17091

Kde a jak se v ČR nechat očkovat

4. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

Dobrý den!

Ve vašem debatním příspěvku ve vlákně


píšete: " dostavit se k očkování první dávkou 6. února 2021 do obřího očkovacícho střediska",
a více méně tak odpovídáte všem stěžujícím si na dlouhé čekací lhůty, co udělali špatně. 

- Kdo si vybral (jako treba pan František Řezáč ) k očkování svého praktického lékaře stál/stojí ve frontě na v ČR nedostatkové vakcíny Moderna,  VAXZEVRIA + Janssen (zatim se jich vyočkovalo jen  330 564 + 372 540 + 6 232 dávek = míň než 25% z celku 3 201 704), píše Jaroslav Marek.

 16478

Biden argumentuje, že je načase, aby nejbohatší Američané platili daně

4. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Joe Biden se vyjádřil, že je načase, aby korporace a nejbohatší Američané "začali platit férové daně". Cestuje po USA a dělá reklamu velkému programu své vlády na financování nové infrastruktury a sociálních dávek, ve výši asi 4 bilionů dolarů.

Balík má poskytnout financování pro péči o děti a pro všeobecnou předškolní výchovu zadarmo, pro masivní program modernizace rozpadávajícího se amerického systému veřejné dopravy a veřejného bytového fondu. Bude financovat i vládní akce proti globálnímu oteplování.

 17090

Nejlepším Putinovým spojencem je český vichistický syndrom

4. 5. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Grafika: Wikimedia Commons.

Francie začala publikovat jména svých občanů, kteří ve 40. letech kolaborovali s nacisty, teprve v roce 2015. Samozřejmě, že tehdy už byla naprostá většina z nich po smrti. - Veřejným zpřístupněním seznamu kolaborantů jako by se symbolicky uzavřela historie fenoménu, který historik Henry Rousso v roce 1987 označil termínem "vichistický syndrom".

 17089

Milan Kundera: O nesamozřejmosti českého národa. Kundera byl věštec

4. 5. 2021

čas čtení 13 minut

Učil jsem v posledních pěti týdnech na Masarykově univerzitě v Brně a na pražské filozofické fakultě University Karlovy kompaktní kurz české literatury (čtyři hodiny týdně, v úterý a ve čtvrtek). V obou kursech přišla svým způsobem řeč na Milana Kunderu, tak jsem studenty upozornil na text jeho podvratného projevu "O nesamozřejmosti českého národa", předneseného na sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, tedy před 54 (!) lety.

V Britských listech jsem ho zveřejnil před pětadvaceti lety, 30. prosince 1996, na konci prvního roku existence Britských listů...

Když jsem ho přečetl tento týden znovu, byl jsem ohromen, jak je tento Kunderův projev aktuální dnes.

Kundera byl věštec.

Anebo prostě rozumí podstatě české identity a existence?  (JČ)


Poslední dny před skotskými volbami: KDE JSI, BORISI?

4. 5. 2021

čas čtení < 1 minuta

KDE JSI, BORISI?

SRAB PREMIÉR SE BOJÍ DO SKOTSKA

(Johnson navštívil severoanglické město Hartlepool - tak proč nezajel jen o kus dál a "nepomohl" kampani svých konzervativců?)

 


Jinak list The National informuje, že po celé zemi nechal vylepit předvolební billboardy, na nichž cituje "báseň", kterou Boris Johson publikoval jako šéfredaktor konzervativního týdeníku Spectator:
"Skoti, jaká škodlivá, zavšivená rasa!"...!

30153

Kde berou Babiš a Hamáček sílu vzdorovat prezidentovi?

4. 5. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Jan Hamáček v nedělních Otázkách V. Moravce řekl dvě věci, které mne zaujaly: 1. spolu s premiérem Babišem mohli během tiskové konference v sobotu 17.4., kdy ohlásili diplomatickou válku s Ruskem, počítat s podporou Hradu, protože prezident Zeman byl informován o zapojení policie a měl jednání s policejním prezidentem, 2. během týdne, kdy Hrad mlčel, došlo podle Hamáčka k návštěvě exprezidenta Václava Klause u Miloše Zemana, což mohlo změnit Zemanův postoj.

 17088

Mezitím v Absurdistánu 174:

Polsko jako nevolník Panny Marie

4. 5. 2021 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Foto: Polsko je podle polských biskupů "bezpodmínečným nevolníkem Panny Marie".
lust4lthr via Flickr (Creative Commons 2.0)
Przemek P. via Wikipedia (Creative Commons 3.0)

"Bezohledný útok oprganizace Watchdog na okruh kolem Rádia Maryja!" Univerzita Otce Rydzyka se stává dalším terčem! Děkan říká: „Jsme mučeni. Jaký to má účel? “ - pláče server wPolityce.pl, extremistický portál, který nekriticky podporuje stranu PiS.  Takže o co jde? Watchdog Polska, nevládní organizace zaměřená na občanskou kontrolu institucí získáváním  veřejných informací, bojuje u soudu s Rydzykovým impériem - chce, aby zpřístupnila své finanční informace, a poukazuje na to, že jelikož je Rydzykovo impérium příjemcem velkých  vládních grantů, a jde tedy o veřejné peníze a občané mají právo vědět, jak jsou jejich peníze vynakládány.

 17086

Nárůst znečištění vzduchu zřejmě poškozuje myšlení starších mužů

4. 5. 2021

čas čtení 3 minuty

 

I krátké, dočasné zvýšení koncentrace partikulátů ovzduší poškozuje zdraví mozku, zjišťuje studie


Dočasný nárůst znečištění vzduchu zřejmě poškozuje paměť a myšlení u starších mužů. Vědci zjistili, že kognitivní schopnosti mužů klesaly v důsledku nárůstu intenzity znečištění vzduchu během měsíce před testováním, i když nejvyšší intenzita znečištění byla nižší, než jsou bezpečnostní limity pro toxické ovzduší, které určila Světová zdravotnická organizace a národní regulační instituce.

29869

Polemika s Karlem Dolejším

Komunikovat s Ruskem, či nikoliv? V Bulharsku a na Ukrajině mají jasno

4. 5. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Karel Dolejší ve svém – eufemisticky řečeno – expresivně laděném textu konstatuje, že před kremelskou mocí už po vrbětických událostech není kam ustupovat. Docela by mne zajímalo, co tím autor konkrétně myslí. Máme snad Rusku vyhlásit válku (sic!), přestože naši spojenci v západní Evropě nepřistoupili ani k solidárnímu vyhošťování diplomatů? Anebo to spíše značí, že na rozdíl od některých zemí, které mají s kremelským režimem daleko větší potíže, nemáme s Moskvou vůbec komunikovat? A čeho tím vlastně – jako malá a v jádru nesebevědomá země – chceme docílit?

Pět měsíců před volbami vedou v Německu zelení

3. 5. 2021

čas čtení 1 minuta

 

Poprvé od června 2019 informuje Pollytix Strategic Research, že v šesti z  deseti průzkumů veřejného mínění za posledních čtrnáct dní jsou nejpopulárnější stranou zelení. V průzkumu Kantar, který v neděli zveřejnil Bild am Sonntag, vedou zelení o tři procentní body, s 27 procenty.

Znamená to, že kandidátka Strany zelených Annalena Baerbock, 40, by se mohla octnout v pohodlném postavení, kdy si bude moci vybírat z celé řady koaličních kandidátů. třeba CDU, nebo sociální demokraty, nebo svobodné demokraty, nebo Stranu levice.

Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
20152