Ruská agrese na Ukrajině: Občan USA zadržen v Moskvě; ve čtyřech oblastech hlášen ukrajinský protiútok

11. 6. 2023

čas čtení 9 minut

Bývalý americký výsadkář zatčen kvůli obvinění z obchodu s drogami; ukrajinské síly provádějí protiofenzívu v oblastech včetně Bachmutu, sděluje americký thinktank ISW

- Ruské zdroje konstatují, že Ukrajina má taktické výhody při vedení útoků v noci díky Západem dodanému vybavení s pokročilými systémy noční optiky.
Významný ruský milblogger  sděluje, že ukrajinské síly provádějí útoky v noci, protože Západem dodávané vybavení poskytuje ukrajinským silám "vynikající" optiku pro noční vidění.

Ruské zdroje široce píší o tom, že ukrajinské síly v posledních dnech zahájily nebo zintenzivnily útoky v noci a ukrajinské síly stále více využívají výhod poskytovaných západními systémy.
 
Ukrajinské síly vedou protiofenzivní operace nejméně ve čtyřech oblastech fronty, uvedl americký thinktank Institute for the Study of War ve své denní aktualizaci.

Mluvčí ukrajinské východní skupiny sil plukovník Serhij Čerevatý poznamenal, že ukrajinské síly postoupily až o 1400 m v blíže nespecifikovaných oblastech bachmutské fronty, a ruští milblogeři hlásili ukrajinský postup severozápadně a severovýchodně od Bachmutu, uvádí ISW.

Ruské zdroje informovaly o ukrajinské aktivitě v Luhanské oblasti poblíž Bilohorivky, zatímco ruské ministerstvo obrany a další ruské zdroje tvrdily, že ukrajinské jednotky vedly lokalizované útoky v pohraniční oblasti Doněcké a Záporožské oblasti, zejména v oblasti Velyka Novosilka.

Podle ISW geolokační záběry zveřejněné 10. června navíc naznačují, že ukrajinské síly v západní Záporožské oblasti dosáhly zisků během protiútoků jihozápadně a jihovýchodně od Orichivu.

Uvádí, že ukrajinské síly nepřekvapivě utrpěly ztráty při počátečních útocích proti jedněm z nejlépe připravených ruských sil na Ukrajině. Počáteční útoky - a zejména vybrané záběry, které ruské zdroje záměrně šíří a zdůrazňují - však nejsou reprezentativní pro všechny ukrajinské operace.


 20195

Elektronický podpis je vlastně k ničemu!

10. 6. 2023 / Oldřich Maděra

čas čtení 4 minuty


Od té doby se změnilo opravdu mnoho. Pořídil jsem si skvělý nový český občanský průkaz s elektronickým čipem. Nebylo to pro mne příliš složité. Prostě jsem si z Irska zaletěl do Prahy, tam jsem se nechal na Úřadu městské části vyfotografovat a podal jsem tam žádost o nový občanský průkaz. Pak jsem si tam z Irska pro něj znovu zaletěl a opravdu mi byl vydán. Výborně!

Rozhovor Britských listů 607. Ohrožuje demokracii v ČR komunismus, nebo pravice?

9. 6. 2023

čas čtení < 1 minutaZdá se, že Česká republika je jaksi posedlá irelevantními hloupostmi. Pirátská strana vyhazuje svou členku ze svého vedení, protože zašla na "špatnou" akci, vládnoucí koalice, jak se zdá, není vůbec tak centristická, jak to vypadalo před posledními všeobecnými volbami, a půjde Česko cestou Maďarska, Polska a Slovenska? O tom hovoří Jan Čulík s politologem Ondřejem Slačálkem.

Zkušenosti z Edinburku s třicítkou

11. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta
V USA má manželství pro všechny podporu přes 70 procent občanů, u mladých je to 89 procent občanů

10. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Zdá se mi, že lidé v České republice si zatím ani pořádně nevšimli, že v USA je manželství pro všechny už dávno normální (v Massachusetts od roku 2004) – od roku 2013 rozhodnutím Nejvyššího soudu, v roce 2022 pak Kongres přijal speciální zákon Respect for Marriage Act, kde se uznává manželství pro dva lidi stejného pohlaví.

Pokud jde o podporu manželství pro všechny v USA, je tomu v současnosti takto:

29947

Bývalá skotská premiérka zatčena a zatím propuštěna bez obvinění

11. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Foto: Sturgeonová mezi lidmi v parku v Glasgow, snímek Jan Čulík

Bývalou skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou zatkla v neděli skotská policie v souvislosti s údajnými nesrovnalostmi ve financování její Skotské nacionální strany. Dostavila se na policii dobrovolně. V neděli byla také propuštěna bez jakéhokoliv obvinění. Byla podrobena výslechu "jako podezřelá osoba". Byla vyslýchána sedm hodin. Po propuštění vyjádřila přesvědčení, že se prokáže její nevina.
 

Před časem byl stejným způsobem zatčen a bez obvinění propuštěn manžel Sturgeonové Peter Murrell, donedávna vysoký činitel Skotské nacionální strany a totéž se stalo jejich pokladníkovi Colinu Beattimu.

Skotská policie se konkrétně k obviněním nevyjádřila, ale je známo, že 600 000 liber, které se vybraly jako dary od veřejnost pro věc skotské nezávislosti, byly prý použity na nějaké jiné účely.

Vyšetřování prý pokračuje.

V dubnu, po zatčení Petera Murrella  se skotská policie bránila před kritikou, že z prohlídky příbytku Sturgeonové a Murella udělali veřejné divadýlko, před jejich domem postavili velký policejní stan, atd.


Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajina v některých oblastech pronikla skrze ruské linie, konstatuje Velká Británie

10. 6. 2023

čas čtení 17 minut

 

- Ukrajinské síly postoupily na části fronty u Bachmutu, sděluje ukrajinský činitel

Protiútočící ukrajinské síly postoupily v uplynulém dni až o 1 400 metrů na několika úsecích frontové linie u  města Bachmut, uvedl v sobotu vojenský představitel.

Tento postup je nejnovějším z řady podobných úspěchů, které Kyjev tento týden ohlásil u Bachmutu, který Rusko podle svých slov minulý měsíc plně dobylo po nejkrvavější a nejdelší bitvě od zahájení plnohodnotné invaze v únoru 2022.

"Snažíme se ... provádět údery na nepřítele, vedeme protiútoky. Podařilo se nám postoupit až o 1400 metrů na různých úsecích fronty," uvedl mluvčí východního vojenského velení na dotaz ohledně bojů u Bachmutu.

Tento úředník Serhij Čerevaty v televizním komentáři uvedl, že ruské síly se snaží o protiútok, ale že se jim to nedaří, uvedla agentura Reuters.

Dodal, že ukrajinské síly způsobily těžké ztráty ruským vojákům a zničily vojenskou techniku v oblasti.

 
- Kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru napsal, že je v Kyjevě, aby "potvrdil" závazek Kanady vůči Volodymyru Zelenskému a ukrajinskému lidu, "když udržují svůj odpor proti brutální ruské válce".Prezident Zelenskyj k Trudeauově návštěvě na Twitteru rovněž uvedl, že "v našem vítězství budeme stát společně, stejně jako stojíme nyní - na cestě k obraně života a lidí".

 17703

Británie: Boris Johnson s okamžitou platností odchází z parlamentu. Bylo dokázáno, že sněmovně lhal

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty


Boris Johnson s okamžitou platností odstupuje z funkce poslance a říká, že je "zmatený a zděšený", že byl "donucen odejít" 

Bývalý premiér bude na 10 dní suspendován, což znamená odchod z poslanecké funkce,  a nebude znovu kandidovat ve svém volebním okrsku Uxbridge a South Ruislip

Boris Johnson se vzdává funkce konzervativního poslance za Uxbridge a South Ruislip.

Tento krok bývalého premiéra vyvolá okamžité doplňovací volby, což je špatná zpráva pro Rishiho Sunaka, neboť konzervativci jsou nesmírně nepopulární a volby to potvrdí zvolením opozičního poslance.

K odchodu ze sněmovny přistoupil  Johnson poté, co příslušný parlamentní výbor  zjistil, že Johnson "uvedl parlament v omyl" (=lhal ve sněmovně)  doporučil sankci delší než 10 dní. To znamená konec jeho volebního mandátu.

Zároveň byl v pátek odpoledne zveřejněn seznam osob, které po své nucené rezignaci na premiérský  úřad Johnson povýšil do "šlechtického stavu", tedy dal jim státní vyznamenání nebo je učinil (nevolenými) poslanci Horní sněmovny. Je to převážně seznam jeho blízkých kamarádů a bývalých činitelů premiérského úřadu, kteří se podíleli na jeho lhaní a podvodech, a do Horní sněmovny jmenoval také svou holičku. Nejmenoval do Horní sněmovny svou věrnou stoupenkyni Nadine Dorris, jeho - nesmírně pitomou - ministryni kultury, která se v pátek odpoledne urazila a také s okamžitou platností odchází z Dolní sněmovny. Znamená to, že se hned budou konat dvoje doplňovací volby (druhé za Johnsona), které budou pro Rishiho Sunaka a Konzervativní stranu, která je rekordně nepopulární, naprosto katastrofální.

 20392

Johnson odchází s ostudou - reakce britských politiků

10. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

 
- Labouristický poslanec Chris Bryant, předseda výboru pro standardy Dolní sněmovny,v sobotu ráno vystoupil v pořadu BBC Breakfast.


Řekl, že Johnson byl donucen odejít na základě zprávy výboru, v němž měli většinu konzervativci, a v období, kdy mají v Dolní sněmovně většinu rovněž toryové, což ukazuje, že odchází jako "zneuctěný" bývalý premiér.

   " Ve vší té bezdechosti je snadné zapomenout, o jak významný okamžik se jedná.

    Předpokládám, že odstoupil proto, že jako jediný člověk, který viděl návrh  zprávy výsadního výboru, ví, že sněmovna rozhodne, že lhal parlamentu a že to je vážné pohrdání parlamentem, a proto by měl být vyloučen ze sněmovny.

    To se ještě nikdy žádnému premiérovi nestalo. Takže byl nejen sesazen z funkce předsedy vlády, ale poté vyhozen z Dolní sněmovny... výborem, který měl konzervativní většinu, a sněmovnou, která má výraznou konzervativní většinu.

    Takže odchází jako zneuctěný premiér."
 
- Stojí za povšimnutí, že zatímco labourističtí a liberálnědemokratičtí poslanci  v sobotu ráno  Borise Johnsona houfně kritizují, pozoruhodně chybí hlasy konzervativců - ať už na podporu, nebo na kritiku bývalého premiéra.

29544

Trump "z Bílého domu odebral tajné dokumenty o americkém jaderném programu", konstatuje obžaloba

9. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Donald Trump uchovával krabice s dokumenty o americkém jaderném programu a detaily o zahraničních zbraních, konstatuje obžaloba

Obžaloba viní bývalého amerického prezidenta z ohrožení národní bezpečnosti USA, zahraničních vztahů, bezpečnosti americké armády a shromažďování zpravodajských informací
 
 
V obžalobě se uvádí, že Trump  uchovával "informace týkající se obranných a zbrojních schopností Spojených států i cizích zemí; jaderné programy Spojených států; potenciální zranitelnost Spojených států a jejich spojenců vůči vojenskému útoku a plány možné odvety v reakci na zahraniční útok".

Dále se v něm uvádí:

"Neoprávněné zveřejnění těchto utajovaných dokumentů by mohlo ohrozit národní bezpečnost Spojených států, zahraniční vztahy, bezpečnost armády Spojených států a lidských zdrojů a další životaschopnost citlivých metod sběru zpravodajských informací."

 20383

Seismická data doplňují důkazy o tom, že ukrajinská přehrada Kachovka byla vyhozena Rusy do povětří

10. 6. 2023

čas čtení 6 minut

 
Záznamy dokazují výbuch v úterý brzy ráno, podle Ukrajiny zachycený hovor dokazuje, že za něj je zodpovědné Rusko


Po zveřejnění seismických dat, která dokazují, že v úterý v časných ranních hodinách došlo v přehradě k výbuchu, přibývá důkazů, že přehrada Nová Kachovka byla vyhozena do povětří.

Norská seismická síť Norsar uvedla, že signály z regionální stanice v Rumunsku ukazují na výbuch ve 2.54 hodin. Norsar nevyvodil žádné závěry ohledně toho, kdo je za výbuch zodpovědný. Výbuch v elektrárně Kachovka byl tak silný, že ho zaznamenala seismická stanice v Rumunsku, 600 km od Kachovky.

Deník New York Times citoval vysokého představitele Bidenovy administrativy, který uvedl, že americké špionážní satelity rovněž zaznamenaly výbuch na přehradě těsně před jejím zřícením, ale dodal, že američtí zpravodajští analytici stále nedospěli k závěru, kdo výbuch způsobil nebo co se přesně stalo.

 20391

Intenzivní boje při útoku ukrajinských sil jižně od Záporoží

9. 6. 2023

čas čtení 7 minut


Údajně byla zahájena protiofenzíva, při níž velké ukrajinské síly útočí na ruské pozice

Ve čtvrtek zintenzivnily boje, které podle některých ukrajinských představitelů a západních analytiků znamenaly skutečný začátek kyjevské protiofenzívy. Podstatné ukrajinské jednotky útočily na ruské pozice na jihu země.

Do bojů proti ruským postavením jižně od Záporoží se zapojily tanky a obrněná vozidla dodávaná Západem a pěchota podporovaná dělostřelectvem. Přicházely zprávy o intenzivních bojích u města Tokmak, klíčového ruského logistického uzlu.

 18530

Ruská agrese na Ukrajině: Zelenskyj přivítal úspěchy ukrajinské armády u Bachmutu a v Doněcku

9. 6. 2023

čas čtení 10 minut

 
Zelenskyj pochválil  "výsledky" uprostřed těžkých bojů v Doněcku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvítal to, co označil za "výsledky" těžkých bojů v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

"V Doněcké oblasti probíhají velmi těžké boje," uvedl Zelenskyj ve svém každodenním videoposelství, které natočil ve vlaku po návštěvě oblastí postižených protržením elektrárenské přehrady Kachovka.

"Ale jsou tu výsledky a já jsem vděčný těm, kteří těchto výsledků dosáhli. Dobrá práce v Bachmutu. Krok za krokem," řekl.

Zelenskyj se zmínil o dalších oblastech, kde probíhají boje, ale uvedl, že nebude poskytovat žádné podrobnosti. Na fotografiích zveřejněných na jeho účtu na Telegramu bylo vidět, jak se v terénu setkává s některými z nejvyšších generálů země.
 

 20389

Co Rusko získalo zničením přehrady Kachovka?

9. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

Silná exploze zničila přehradu Kachovka na jižní Ukrajině. Kdo je za to zodpovědný? Bezpečnostní expert a politický konzultant Nico Lange předpokládá, že Rusko učinilo "akt zoufalství" a vysvětluje, jaký z toho má prospěch, píše Leonhard Landes.

30003

Donald Trump je stíhán za porušení zákona

9. 6. 2023

čas čtení 7 minut

Bývalý americký prezident Donald Trump je stíhán za porušení zákona o špionáži a obstrukce ohledně dokumentů uložených v Mar-a-Lago. Je na příští týden předvolán k soudu

Federální žalobci obvinili Donalda Trumpa ze zadržování dokumentů národní bezpečnosti a maření vládního úsilí o jejich získání, podle mnoha lidí obeznámených s touto záležitostí je to historický vývoj, který pro bývalého prezidenta představuje dosud největší právní nebezpečí.

Přesná povaha obžaloby, podané u federálního okresního soudu v Miami, není jasná, protože zůstává utajena a ministerstvo spravedlnosti se k ní bezprostředně nevyjádřilo.

 16578

O tom velkém zneužívání úplně všeho v sociální a zdravotní oblasti

9. 6. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 2 minuty


"Při otřesech a porážkách bdí humor jako anděl strážný nad lidmi a chrání je, aby nepodlehli zoufalství nebo cynismu, lhostejnosti, umíněnosti…."
"Proto musime my, neodborníci číst "Švejka" znovu a jinak, abychom se dopátrali smyslu díla."

(Karel Kosík, Švejk a Bugulma neboli zrození velkého humoru, 1969)

V situaci, kdy nám vládní politici sdělují, že lidé zneužívají příspěvek na péči, a proto ho nemohou valorizovat, již nejde udělat nic jiného, než si otevřít Haškova Švejka a přečíst si kapitolu "Švejk před soudními lékaři". Posuzování posudkových lékařů tehdy i teď je totiž v takovém režimu absurdní přísnosti, že jsem například znal klientku (jak by řekl Švejk), která si v hospicu užívala zcela zdravá paliativní péči, avšak byla "odhalena" posudkovým lékařem jako simulant a bylo vydáno rozhodnutí: "Zcela zdráva"... Její zneužívání paliativní péče se však  nepodařilo ve správním řízení díky pomalosti úřadů prokázat, protože brzo po vyhození z hospicu zemřela.

 20165

Má-li ČSSD zachránit levici, musí vzít voliče Babišovi útokem zleva

8. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Všímám si v poslední době, že se zase začíná hovořit o České straně sociálně demokratické. Dokonce její neviditelný předseda Šmarda se nedávno objevil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Už dlouho tvrdím – a je to v zásadě banální fakt – že bývalý elektorát ČSSD nyní volí Babiše a že pokud se chce tato strana vrátit k moci, musí se utkat s Babišem.

 19475

EU schválila radikální reformy migračních a azylových zákonů

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Po letech hašteření stanovila Evropská unie novou strategii, včetně poplatku 20 000 eur na hlavu pro ty členské země, které odmítnou přijmout uprchlíky
 


EU se dohodla na radikálních reformách svých zákonů o migraci a azylu, včetně poplatků ve výši 20 000 eur na hlavu pro země, které odmítnou přijmout uprchlíky.

Kanada bojuje se stovkami lesních požárů, kouř stále dusí velká města

9. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 

Quebecký ministr popsal "bezprecedentní" situaci a varoval, že země musí být v budoucnu připravena

 

Posádky hasičů v Kanadě nadále bojují se stovkami požárů po celé zemi, zatímco kvalita ovzduší ve velkých městech zůstává špatná a další regiony se připravují na intenzivní horko. Odborníci varují, že v době, kdy země hoří, musí Kanada lépe připravit své komunity v oblastech, které jsou stále náchylnější k ničivým požárům.

Více než polovina ze 414 požárů v celé zemi je mimo kontrolu, uvedl ministr pro připravenost na mimořádné události Bill Blair - přičemž nejteplejší a nejsušší měsíce teprve přijdou.

"Je to neuvěřitelné": Annecy šokoval útok nožem na malé děti v parku

9. 6. 2023

čas čtení 5 minut


Čtyři velmi malé děti a dva dospělí byli pobodáni na dětském hřišti u jezera ve francouzském alpském městě "jménem Ježíše Krista"


Bylo slunečné dopoledne na břehu jednoho z nejkrásnějších francouzských jezer, které lemují hory a trávníky v parku v malebném městě Annecy ve francouzských Alpách.

V 9:45 dopoledne se z parku ozývaly hlasy žen, které volaly o pomoc, křičely, chytaly děti a utíkaly, volaly policii. Podle svědků se odehrála "nepopsatelná" hrůza, když byla pobodána a krvácela batolata a kojenci.

Zatímco si děti hrály, muž s nožem s deseticentimetrovou čepelí přeskočil plot a vydal se nejprve k ženě s kočárkem, která křičela o pomoc, když se natahoval po dětech a pak zamířil k batolatům.

Prodavač zmrzliny a další místní lidé poznali muže - oblečeného v černém, se slunečními brýlemi a šátkem na hlavě -, který podle nich v předchozích měsících poblíž parku posedával. Podle nich v předchozích týdnech nepůsobil nebezpečně; občas pozdravil a často seděl na lavičce s taškou vedle sebe a díval se na jezero. Ale vždycky byl sám.

Rozhovor Britských listů 605. Jde Česká republika do kopru?

5. 6. 2023

čas čtení 1 minutaChceme také někdy slyšet nějaké hlasy odjinud než jen z Prahy! V Havířově (ne v Praze!) jsou měsíční náklady na bydlení za dvoupokojový byt 18 000 Kč. O tom, jak se Česká republika propadá do insolvence a jak proti tomu čeští politikové zřejmě nejsou schopni udělat nic, nemajíce vůbec žádnou strategii pro hospodářský a politický rozvoj země, mluví Jan Čulík s Petrem Harašímem, komentátorem Britských listů z Orlové.

Pozn. red.: Upřesnění: Pan Haraším řekl v rozhovoru, že ta částka 18 000 Kč je nájem. Dodává k tomu:  Možná jsem se špatně vyjádřil,  nicméně ona částka cca 18 tisíc je za nájem a energie. Je to ta částka, která se uvádí na žádost o příspěvek na bydlení, takže bychom mohli říct raději náklady na bydlení. Navíc teď jsou ještě doplatky za teplo, takže se částka nebezpečně blíží 20 tisíc měsíčně. Jde o byt ve čtvrtém patře bez výtahu a jde o byt 2 plus 1, čili obývák, ložnice a kuchyň. Byt patří oné Bakalově bývalé skupině dnes Heimstaden, která je pověstná svými cenami a ne moc kvalitou bydlení.
Mladá rodina s jedním dítětem tak dává za bydlení cca 60 až 70 procent z příjmů a jak jsem říkal, příspěvek na bydlení zatím není, je dána žádost a čeká se už víc než dva měsíce. 20385

ChatGPT vynalezla praní špinavých peněz a je terčem první žaloby v USA

9. 6. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

Společnost OpenAI, která je zodpovědná za módní inteligenci ChatGPT, se ve Spojených státech stala terčem žaloby za pomluvu, protože chatbot si vymyslel lež o jedné televizní stanici. Jedná se o první případ týkající se OpenAI za pomluvu, který se dostal před soud. V reakci na dotaz jednoho z uživatelů obvinil bot televizního moderátora Marka Walterse ze zpronevěry peněz z jedné nadace, ačkoli k tomu ve skutečnosti nedošlo. Lež byla připsána "halucinaci" umělé inteligence, což je termín označující okamžiky, kdy se robot chová nepředvídatelně a nevysvětlitelně.


 20387

Populistický autoritář Fico si na Slovensku přivlastňuje narativ

9. 6. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 7 minut

 
Fico se zaměřuje na znevažování známých odpůrců iliberalismu: Bruselu, NATO a západní "elity"


Průzkumy před podzimními volbami na Slovensku ukazují, že strana bývalého premiéra a populisty Roberta Fica vede. V naději na pokračování v nastoleném tempu Fico a jeho spojenci šíří dezinformace a rozsévají ve slovenské společnosti zmatek podle mnoha známých ruských narativů.

V posledním ze svých útoků proti "elitám" v Bratislavě a Bruselu obvinil slovenský populista a bývalý premiér Robert Fico NATO z toho, že na Slovensku údajně zahájilo kampaň s cílem "obrátit" voliče jeho strany Smer-SD před předčasnými volbami, které se uskuteční 30. září. Fico dále uvedl, že společenství NATO pomáhá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a bývalí členové vlády Eduarda Hegera.

 20390

Ruský útok na přehradu ztíží, nikoli zastaví ukrajinský protiútok

9. 6. 2023

čas čtení 6 minut

 
Rusko vyhodilo do povětří přehradu Kachovka a způsobilo tím lidskou a ekologickou katastrofu, ale protiofenzívu to nezastaví, píše Alexandra Klitina na serveru Visegrad Insight.

 
Podle ukrajinských úřadů vyhodila 6. června ruská armáda do povětří hráz vodní elektrárny (MVE) Kachovka.

Přehradu Kachovka, elektrárnu a Severokrymský kanál obsadila ruská vojska během prvních dnů ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022. Na okolních územích již začaly záplavy, které způsobují ekologickou a humanitární katastrofu.

Diskuse o možnosti, že Rusové vyhodí do povětří elektrárnu i přehradu, začaly hned, jak se jich ruská armáda zmocnila. V dubnu 2022 ukrajinská vojenská rozvědka oznámila, že ruští ozbrojenci elektrárnu zaminovali. Krátce poté se ukrajinské úřady začaly připravovat na následky a plánovaly záchranu obyvatel.

 20388

The Art of Being Sincere

9. 6. 2023 / Marie H Kurfiřtová

čas čtení 4 minuty


Review of Milan Kohout’s Old White Straight Male in Gray Overalls,
Krucemburk, JT’s Publishing, 2023


Milan Kohout’s collection of poems contains deeply personal observations of the contemporary world and glimpses into the feelings it evokes. This is his second poetry collection following Vztek (Rage) in 2017 also by JT’s Publishing.

The poet’s voice is clear, direct, and thought provoking. He states:

“Anger is good because it purifies stupidity
Again people call for wars in the name of the only one God.”i


In addition to writing poetry, the author is a performance artist, writer, and filmmaker. The following poem, which is also a performance piece, depicts an act of self-flagellation:

Žena by měla podle tradičních hodnot mlčet, paní Jochová…

8. 6. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty


Paní Jochová, jedna z hlavních bojovnic proti manželství pro všechny, řekla v rozhovoru pro Seznam, že by jí ani tak nevadilo, kdyby ženy neměly volební právo, protože by to právo za ni přece vykonával manžel. Za volební právo žen by na barikády nešla, naopak za tradiční manželství prý ano.

Myslím, že tím je řečeno všechno: ta paní žije mentálně zcela mimo tuto civilizaci. Navíc sama vážně porušuje zvyklost tradičních společností: žena se veřejně nevyjadřuje.Hospodaření OSBL za duben 2023

1. 5. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Kritický stav financí Britských listů.

Přišel účet za vypracování účetnictví BL za rok 2022, 19 500 Kč. Zaplatili jsme zatím polovinu, znamená to, že  19. 5. 2023 máme na účtu 20 724 Kč. Potřebujeme 70 000 měsíčně.

Bez finanční podpory od čtenářů je další vydávání Britských listů nerealistické. Upozorňujeme, že my Britské listy vydávat nemusíme. Možná by byla úleva s tím po 27 letech denní práce skončit.

Jan Čulík
šéfredaktor

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru. Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme.  Bohužel, příspěvky čtenářů každý měsíc mírně klesají. (JČ)

V dubnu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou bohužel jen 48 418,97 Kč (v březnu to bylo 49 589,72 Kč),  výdaje byly v dubnu  54 820,89 Kč. Nemohli jsme našim redaktorům zaplatit řádný honorář.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrovaný spolek (občanské sdružení) poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 16879

Proč by NATO nikdy nevyhodilo do povětří přehradu

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Podle mezinárodního práva se přehrady nesmějí ničit, ale mosty a koleje ano. V Německu jsou pro takové scénáře připraveny šachty s výbušninami, kdysi plánované jako opatření proti útokům z východu. Během 2. světové války byla země vystavena útokům "drtičů přehrad", píše Gerhard Hegmann.

 20386

Rusko organizuje záplavy v okupované Záporožské oblasti

9. 6. 2023

čas čtení 6 minut

Zatímco západní média většinou "hrají na jistotu" a informují o tom, že Kyjiv a Moskva "se navzájem obviňují" z hrozné katastrofy, ruští útočníci aktivně ničí další přehrady v okupovaných částech Záporožské oblasti, upozorňuje Halja Kojnaš.

 19995

Putin postavil dvě třetiny Evropanů proti Rusku

9. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Naděje Vladimira Putina, že těžkosti a ekonomické problémy spojené s válkou na Ukrajině donutí Evropany, aby se obrátili proti svým vládám, se nenaplnily. Odmítnutí potkalo samotné Rusko, které rozpoutalo válku.

 18029

Nový středověk Vladimira Putina

9. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Historička Dina Chapajevová v knize Putinova doba temna, která má vyjít letos na podzim v Londýně, tvrdí, že Putinova propagace restalinizace státu a neomedievalizace ruské společnosti předznamenává další války, pokud nebude poražen na Ukrajině a Rusko neprojde hlubokým procesem pokání.

 19834

Rusko ohrožuje nedostatek sladké vody

9. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Vysychající menší ruské řeky a klesající hladiny vody v těch největších nejen že podkopávají zdraví obyvatelstva a schopnost ekonomiky fungovat, ale mohou ohrozit přežití ruského státu závislého na vodních cestách, píše Irina Mišina.

 20383

Ruská agrese na Ukrajině: první mrtví při zaplavení Chersonské přehrady; jaderný dozor OSN posílí přítomnost v Záporožské elektrárně

8. 6. 2023

čas čtení 12 minut

 

- Volodymyr Zelenskyj navštívil Chersonskou oblast, kterou postihly povodně po zničení přehrady Nová Kachovka.

Je známo, že na Ukrajinou kontrolovaném břehu Dněpru zemřeli tři lidé, zatímco okupační úřady na levém břehu uvedly, že zahynulo nejméně pět osob.

Ukrajinský prezident ve svém příspěvku na Telegramu napsal:

"Pracovní cesta do Chersonské oblasti. Koordinační schůzka k likvidaci následků likvidace přehrady Kachovské vodní elektrárny.

    Bylo projednáno mnoho důležitých otázek. Operativní situace v regionu v důsledku katastrofy, evakuace obyvatelstva z potenciálních záplavových zón, likvidace mimořádné situace způsobené výbuchem přehrady, organizace podpory života v zaplavených oblastech. Také vyhlídky na obnovu ekosystému regionu a operační vojenská situace v oblasti umělé katastrofy.

    Je důležité vyčíslit škody a vyčlenit finanční prostředky na odškodnění obyvatel postižených katastrofou a vypracovat program kompenzace ztrát nebo přemístění podniků v rámci Chersonské oblasti."

- Pět mrtvých v důsledku záplav v okupované Nové Kachovce 

Pět lidí zemřelo v důsledku záplav po zničení vodní elektrárny Kachovka, informuje agentura Tass s odvoláním na Ruskem dosazeného starostu okupované Nové Kachovky.

- Volodymyr Litvinov, vedoucí okresní správy Beryslav v Chersonské oblasti, uvádí, že kvůli stoupající hladině řeky Inhulets hrozí záplavy dále do vnitrozemí. Napsal to na Telegram:

Litvinov při výčtu několika obcí u Kalinivského, které je od samotného Dněpru vzdáleno asi 35 km, varoval: "Kvůli zaplavení mostu není možné cestovat do obce Zapovit. Voda se dostává do blízkosti domů obyvatel."

- Ruští vojáci se zachraňují na stromech: 20383

Ruské síly střílejí na ukrajinské záchranáře, kteří se snaží dostat k lidem uvězněným v zátopami postižených oblastech okupovaného Chersonu

8. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

KYJEV - Ruské síly střílejí na ukrajinské záchranáře, kteří se snaží dostat k lidem uvězněným v zátopami postižených oblastech okupovaného Chersonu po zničení přehrady Nová Kachovka, uvedl   ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Jakmile se je naši pomocníci pokusí je zachránit, je na ně stříleno," řekl Zelenskyj s odkazem na snahy dostat se k obyvatelům měst na Ruskem okupovaném břehu řeky Dněpr, které byly zaplaveny záplavovou vodou poté, co výbuchy v úterý  zničily přehradu. Záplavová voda podle Kyjeva ohrožuje 80 osad na ukrajinské i Ruskem okupované straně řeky.

"Umírají lidé, zvířata," řekl Zelenskyj. "Ze střech zaplavených domů lidé vidí plavat utopené lidi. To je vidět i na druhé straně. Je velmi těžké dostat lidi z obsazené části Chersonské oblasti. Když se je naše jednotky snaží je dostat ven, okupanti na ně z dálky střílejí."

Zelenskyj: Apelujeme na svět: Lidé v zaplavené, Rusy okupované části Chersonu naléhavě potřebují mezinárodní pomoc! Jde jim o život!

8. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Zelenskyj je šokován, že svět lidem v okupované zaplavené části Chersonské oblasti nenabídl vůbec žádnou pomoc:

"Situace v okupované části Chersonské oblasti je naprosto katastrofální. Okupanti prostě nechali lidi v těchto hrozných podmínkách. Bez záchrany, bez vody, jen na střechách v zaplavených obcích. A to je další záměrný zločin Ruska: poté, co teroristický stát způsobí katastrofu, maximalizuje i škody z ní.

Nyní potřebujeme jasnou a rychlou reakci světa na to, co se děje. Nelze ani s jistotou stanovit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez potravin, bez lékařské péče. Naše armáda a speciální služby zachraňují lidi, jak je to jen možné, navzdory ostřelování.

Je však třeba vyvinout rozsáhlé úsilí.

Potřebujeme, aby se mezinárodní organizace, například Mezinárodní výbor Červeného kříže, okamžitě zapojily do záchranné operace a pomohly lidem v okupované části Chersonské oblasti. Každý člověk, který tam zemře, je rozsudkem nad stávající mezinárodní architekturou a mezinárodními organizacemi, které zapomněly, jak zachraňovat životy. Pokud nyní v oblasti této katastrofy není žádná mezinárodní organizace, znamená to, že vůbec neexistuje, že není schopna fungovat. Všechny příslušné výzvy ze strany Ukrajiny a naší vlády jsou na místě."Wagnerův kanál na Telegramu navrhuje bombardováním zničit přehradu u vodní nádrže nad Kyjevem

8. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

Proč je situace s výbuchem přehrady Kachovská MVE tak krásná? Vysvětluji. V této válce budeme mít vždy jeden hlavní trumf, který můžeme použít proti Chochlům [Ukrajincům]. A není to ani jaderná zbraň. Je to  kyjevská přehrada. Malá tenká přehrada, který zadržuje miliony tun vody, jež se okamžitě vyvalí na Kyjev a spláchne tyto Augiášovy chlévy do kanalizace. Hráz je stará, prohnilá a zrezivělá. Mnoho střel nevydrží. Statisíce Kyjevanů, zejména těch, kteří žijí na nízkém levém břehu, nejspíš okamžitě zemřou. Kyjev se z této katastrofy nikdy nevzpamatuje. Jsem si jist, že tato přehrada je časovanou bombou, jejíž časovač už začal tikat. Díky SSSR za tento trumf v rukávu.


 19475

Státy EU, které odmítají přijímat uprchlíky, budou muset zřejmě platit až 20 000 eur za každého jednotlivého odmítnutého migranta

8. 6. 2023

čas čtení 5 minut

 
V Lucemburku se budou projednávat plány, jejichž cílem je spravedlivější rozdělení odpovědnosti za uprchlíky přicházející do Evropy


Země EU, které odmítnou přijmout migranty nebo žadatele o azyl, by podle radikálních návrhů, jejichž cílem je zmírnit tlak na země v první linii, včetně Itálie a Řecka, mohly platit až 20 000 eur za jednoho každého odmítnutého uprchlíka.

Ministři vnitra z 27 členských států se ve čtvrtek zúčastní krizového zasedání v Lucemburku, aby projednali dva klíčové návrhy včetně relokačního systému pro více než 100 000 migrantů ročně.

 16879

Některé členské země NATO možná vyšlou své vojáky na Ukrajinu, varuje bývalý šéf aliance

8. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

 
Podle Anderse Rasmussena jsou na summitu NATO nutné bezpečnostní záruky a cesta k Ukrajiny členství v NATO, aby se zabránilo eskalaci situace


Skupina členských zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou Kyjevu na summitu aliance ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky, uvedl bývalý generální tajemník NATO Anders Rasmussen.

30777

Oxid uhličitý v atmosféře dosahuje hodnot, které nebyly zaznamenány po miliony let: světu hrozí zrychlené globální oteplování

8. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v pondělí oznámil, že v květnu bylo v atmosféře naší planety v průměru 424 ppm oxidu uhličitého, což je hodnota, která nebyla zaznamenána po miliony let. V květnu 2022 to bylo jen 421 ppm, takže v meziročním srovnání jde o obrovský skok. Pravděpodobně to odráží oživení světové ekonomiky, protože pandemie přešla v endemickou infekci a vlády upustily od většiny preventivních opatření, informuje web Informedcomment.org.

Desítky milionů lidí v USA dostaly výstrahu před zhoršenou kvalitou ovzduší, protože kouř z lesních požárů v Kanadě se šíří na jih

8. 6. 2023

čas čtení 4 minuty


Východní státy USA včetně New Yorku, Massachusetts a Connecticutu vydaly výstrahy,   v Kanadě hoří stovky požárůDesítky milionů lidí ve Spojených státech byly ve středu varovány ohledně kvalityovzduší, protože kouř z kanadských požárů se šířil na jih a v některých největších městech země zbarvil oblohu do kalné hnědé barvy a nasytil ovzduší škodlivým znečištěním.

V Polsku způsobili katoličtí fanatici smrt další těhotné ženy

8. 6. 2023

čas čtení < 1 minuta

V Polsku mezitím zemřela další žena poté, co jí v nemocnici neprovedli potrat, aby jí zachránili život, protože plodu stále tlouklo srdce.

Nyní přestala bít dvě srdce.

Dobrá práce, katoličtí fanatici, kteří nenávidí ženy.

Fotbaloví idioti demolovali Prahu

8. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Opravdu nenávidím, když fotbaloví "fanoušci" okupují Prahu. Proč musíte ničit naše krásné město pro nějakou stupidní sportovní akci. Ukliďte si svůj svinčík, vy zatracení idioti. Takhle vypadá Staroměstské náměstí. Svinčík všude, agresivní fanoušci všude.

Jsou opravdu tyto dva fotbalové kluby hrdé na své fanoušky? Zkáza kterou za sebou zanechali na Staroměstském náměstí v Praze.


Pražská policie zadržela 16 lidí po útoku fanoušků Fiorentiny na soupeře z West Hamu


Česká policie zadržela 16 podezřelých poté, co skupina černě oděných fanoušků Fiorentiny ve středu před finále Evropské ligy v baru v centru Prahy napadla příznivce West Hamu a zranila tři návštěvníky, uvedly úřady.

30530

Stručná anatomie současného českého boje s komunismem

8. 6. 2023 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Piráti odvolali z vedení strany členku, která se hlásí k některým ideologickým principům komunismu. Česká digidiskusní aréna se toho chytila se stejnou vervou, s jakou se chlápci v hospodě chápou fotbalu.

Nepřestává mě fascinovat, kterak chtějí Češi bojovat s komunismem, klidně na úkor snahy řešit aktuální, skutečné problémy. Pojďme si krátce rozebrat, co je vlastně toho příčinou:

1) Trauma: Pro mnoho starších lidí, kteří jsou nepochybně hluboce hodnotově orientovaní, je trauma z komunismu trvalé a nedá se s tím nic moc udělat, pokud nedokážou sami zreflektovat, že se dějiny posunuly dál a že jde o historicky vyloučenou formu společenské smlouvy. Většinou reagují mantrou o komunistických zločinech, násilí a justičních vraždách. Ano, to je historická pravda, která se ukázala jako přítomná všude tam, kde došlo k aplikaci utopicky nepřirozeného, k totalitě jednoznačně tendujícího systému (komunismu sovětského typu). Jenže je to historie a trvat na tom, že jde o vitální nebezpečí, je podobné, jako když člověk, kterému vyhořel dům a přišel o všechno, uvidí zapálenou sirku.

 18655

Jedině trvalý dialog mezi znepřátelenými velmocemi může předejít fatálnímu konfliktu

8. 6. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Konfrontační kurz mezi USA a Čínou, který s nástupem Joea Bidena do prezidentského úřadu nabral plných obrátek, lze s trochou štěstí a vůle mediovat, než bude pozdě. Washington nyní dává najevo, že je ochoten jednat s Pekingem a Moskvou o tom, jak zvládnout rizika vyplývající z jaderného zbrojení, což je bezesporu rozumný krok. Čína v reakci na apel Washingtonu uvedla, že je otevřená komunikaci s Bílým domem, neboť případný konflikt mezi USA a Zemí středu by byl katastrofou pro celý svět. Washington však podle Pekingu musí jednat upřímně a doložit svá tvrzení konkrétními kroky, aby mohly být vztahy mezi oběma supervelmocemi náležitě urovnány. Znamená to tedy, že přední světoví lídři konečně pochopili explozivní povahu rizika, jež lidstvu hrozí, pokud spolu budou velmoci i nadále soupeřit? 

30873

Podle premiéra Fialy má ČR garance, že důl Turow nepoškozuje životní prostředí

8. 6. 2023

čas čtení 10 minut

tisková zpráva Fridays for Future

Správní soud ve Varšavě 31. května rozhodl, že těžba uhlí na dole Turów může ohrozit životní prostředí. Polské ministerstvo životního prostředí totiž letos v únoru těžbu v Turówě povolilo až do roku 2044. Polský premiér Mateusz Morawiecki navíc uvedl, že Polsko důl nezavře a udělá vše, aby fungoval až do daného roku.

Česko má podle premiéra Petra Fialy ale garance, že důl nepoškozuje zájmy České republiky a zájmy našich občanů. Tímto tvrzením oponuje nejen polským soudům, a jen nás utvrzuje v tom, že pro něj klimatická krize není prioritním tématem. Premiér se očividně rozhodl i přes tvrzení polských soudů držet za jedno s polskou vládou, proti které před pár dny protestovalo půl milionu lidí.

23812

Počet instalací fotovoltaických panelů v Německu dosáhl tří milionů: může pokrýt 10% poptávky po elektřině

8. 6. 2023

čas čtení 1 minuta

Počet solárních panelů v Německu dosáhl v pondělí 29. května tří milionů, zatímco celkový instalovaný výkon fotovoltaických systémů přesáhl 70 gigawattů, jak uvádí sdružení BSW Solar. Díky této kapacitě může země pokrýt více než 10% své poptávky po elektřině pomocí solárních panelů, informuje Clean Energy Wire a Bloomberg.

30775

Bod zlomu? Globální investice do nízkouhlíkové energetiky poprvé ve světové historii převyšují závazky do fosilních paliv v poměru 1,7:1

8. 6. 2023

čas čtení 4 minuty

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) investoři na celém světě letos do nízkouhlíkové energie vloží 1,7 bilionu dolarů, což je poprvé více, než kolik bude investováno do fosilních paliv. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol uvádí: "Na každý dolar investovaný do fosilních paliv připadá nyní přibližně 1,7 dolaru na čistou energii. Před pěti lety byl tento poměr jedna ku jedné. Zářným příkladem jsou investice do solární energie, které poprvé předstihnou objem investic do těžby ropy."

V loňském roce bylo firmami a vládami dosaženo výrazně více investičních rozhodnutí týkající se solární energie, která dosáhla 180 miliard dolarů, což představuje pětinový nárůst oproti roku 2021, píše Juan Cole.

 16478

David Sirota: Bidenovo "velké vítězství" v otázce dluhového stropu silně poškodí pracující

8. 6. 2023

čas čtení 5 minut

AMY GOODMAN: Posloucháte relaci Democracy Now/¨! U mikrofonu je Amy Goodman.

Prezident Joe Biden podepsal dohodu o dluhovém stropu, která odvrací historickou platební neschopnost Spojených států. Ve svém prvním projevu z Oválné pracovny Biden prohlásil, že přijetí této rozpočtové dohody bylo klíčovým krokem.

AMY GOODMAN: Progresivisté, kteří se postavili proti této nadstranické dohodě, se odvolávali na nové škrty, které budou provedeny v klíčových sociálních programech, a na náročnější požadavky na práci pro některé příjemce potravinových lístků. Klimatičtí aktivisté označili legislativu za "špinavou dohodu", protože ruší Národní zákon o politice životního prostředí a urychluje schválení a výstavbu plynovodu Mountain Valley Pipeline přes Západní Virginii a Virginii; plynovodu, který je oblíbeným projektem mocného konzervativního demokratického senátora za Západní Virginii Joea Manchina.

Kritické hlasy mezitím tvrdí, že lobbisté zabránili tomu, aby návrh zákona o dluhu obsahoval daňové reformy a zrušení daňových škrtů pro osoby s vysokými příjmy.

 17799

Etnický konflikt v Kosovu: Rozetnutí gordického uzlu

8. 6. 2023

čas čtení 7 minut

V děsivě komplikované politice západního Balkánu je přinejmenším jedna věc naprosto jasná: bez přítomnosti západních vojsk a hrozby vojenské intervence NATO by se velká část regionu vrátila k etnickým válkám z 90. let. Pokud o tom existovaly nějaké pochybnosti, měly je rozptýlit poslední střety mezi Srby a Albánci v severním Kosovu, míní Anatol Lieven.

Ruská agrese na Ukrajině: Kyjev předpovídá, že záplavy ohrozí 42 000 lidí, obavy o pohřešované rostou

7. 6. 2023

čas čtení 14 minut


Národní bezpečnostní rada USA uvedla, že protržená přehrada pravděpodobně způsobila "mnoho úmrtí


 - Kyjev předpovídá 42 000 lidí ohrožených záplavami z protržené přehrady


Ukrajinské úřady uvedly, že po destrukci přehrady Nova Kachovka je na obou březích řeky Dněpr ohroženo záplavami přibližně 42 000 lidí, přičemž kulminace povodňových vln se očekává ve středu.

Tato předpověď přišla poté, co šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths v úterý večer sdělil Radě bezpečnosti, že protržení přehrady "bude mít vážné a dalekosáhlé důsledky pro tisíce lidí na jihu Ukrajiny na obou stranách frontové linie v podobě ztráty domovů, potravin, nezávadné vody a zdrojů obživy".

"Rozsah katastrofy si plně uvědomíme až v nadcházejících dnech," řekl.

 - Agentura Tass přináší několik citátů Vladimira Salda, Ruskem dosazeného vůdce okupované ukrajinské Chersonské oblasti. Uvádí:

    V Chersonské oblasti se v důsledku mimořádné události na Kachovské vodní elektrárně (KHP) ocitlo v zóně katastrofy 22 až 40 tisíc lidí. Hladina Kachovské nádrže v Enerhodarské oblasti klesla o více než 3,5 m, uvedl Saldo.

    Poznamenal také, že z vojenského hlediska se operačně-taktická situace po zničení KHPP ozbrojenými silami Ukrajiny vyvíjela ve prospěch ruských sil.

Ukrajina i Rusko se navzájem obviňují ze zničení přehrady, která se nacházela na Ruskem kontrolovaném území. Ukrajinská hydroenergetická společnost uvedla, že byla vyhozena do povětří zevnitř.

 

 19846

Co musejí ukrajinské ozbrojené síly udělat, aby zvítězily

7. 6. 2023

čas čtení 24 minut

Naši instruktoři cvičili jednotku ukrajinské národní gardy poblíž moldavských hranic. Když jsme dorazili na střelnici, ukrajinská jednotka už byla na střelnici a házela ruční granáty na otevřené pole méně než 200 metrů od nás, pak jen spadla na zem a sledovala, jak explodují, bez jakéhokoliv krytí, píší Erik Kramer a Paul Schneider.

30870

V dole Turów se opět těží bez povolení. Polský soud zrušil rozhodnutí o dopadech na životní prostředí

7. 6. 2023

čas čtení 3 minuty

Společná tisková zpráva platformy Společně pro vodu, Sousedského spolku Uhelná a Greenpeace ČR a Frank Bold

Praha/Varšava - 7. června 2023: Kvůli těžbě v hnědouhelném polském dole Turów  hrozí podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí. Soud se proto přiklonil na stranu žalobců a vydal předběžné opatření, jímž pozastavil účinnost rozhodnutí o dopadech dolu na životní prostředí (EIA). Toto rozhodnutí je přitom zásadní podmínkou pro pokračování v těžbě. Kvůli těžbě ubývá podzemní voda v Česku, zatímco v Německu dochází k poklesům půdy a praskají zdi domů.

Následky protržení přehrady na Dněpru, aneb nebojme se odstavených jaderných reaktorů v Záporoží

7. 6. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení 3 minuty


Zničení přehrady u Kachovky na Dněpru změní život na jižní Ukrajině na mnoho let. Záporožská jaderná elektrárna tímto barbarským činem ale bezprostředně ohrožená není, protože její reaktory jsou již dlouho mimo provoz, produkují jenom zlomek zbytkového tepla oproti období bezprostředně po odstávce a v tuto chvíli je k dispozici dostatek vody k jejich dochlazování.

Pokud vznikne potřeba odstavit jaderný reaktor, je možné okamžitě ukončit řetězovou štěpnou reakci, ale není možné zabránit následnému samovolnému rozpadu radioaktivních izotopů, které touto reakcí vznikly.

(Více o tom zde: https://www.blisty.cz/art/107312-na-ukrajine-hrozi-jaderna-katastrofa-i-v-pripade-ze-zadny-z-reaktoru-nebude-behem-boju-vazne-poskozen.html)

 20379

Autokraté zleva: Po zrušení Červeného kříže v Nikaragui Daniel Ortega zakládá Bílý kříž

7. 6. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty


Jako by nestačilo zrušit nikaragujský Červený kříž a zkonfiskovat veškerý majetek organizace založené v roce 1931, režim vedený Danielem Ortegou vytvořil vlastní verzi této humanitární organizace: Bílý kříž, který je nyní podřízen ministerstvu zdravotnictví, bez prestiže, podpory a autonomie této mezinárodní organizace. Toto rozhodnutí bylo minulý pátek ratifikováno Národním shromážděním, kterému dominuje režim.

Jak dva nobelisté elegantně zesměšnili dva udavače

7. 6. 2023 / Zdeněk Slanina

čas čtení 5 minut

Akademie věd ještě jako ČSAV se v minulosti podílela na udílení Společných cen Akademie věd SSSR a ČSAV. Pokud pomineme společenské vědy, byly tyto ceny udělovány za solidní vědecké výsledky vzniklé spoluprací výzkumníků z obou akademií. Udělení jedné z nich v osmdesátých letech však mělo neobvyklé a dosti nepravděpodobné, ba konspirativní pozadí, které se úspěšně završilo v červnu před právě čtyřiceti lety.

 20380

Kdy bude v Česku konec kolchoznickým velkolánům?!

7. 6. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty


Z pestré a strukturované krajiny, která kromě škůdců obsahuje i dostatek jejich predátorů (biodiverzita) a také vybízí třeba ke zdravému putování, vyrobili kolchozníci v minulém režimu místy až měsíční krajinu, kde ku pomoci nezbývá než tvrdá chemie. Tím samozřejmě dál trpí povrchové i podzemní vody, rostliny, živočichové… na konci řetězce - jako bumerangem – samozřejmě člověk.

Biden "věděl o ukrajinském plánu zaútočit na Nord Stream" tři měsíce před výbuchem

7. 6. 2023

čas čtení 2 minutyWashington Post píše, že evropská zpravodajská služba informovala CIA o tom, že ukrajinská armáda plánovala útok na Nord Stream

 

Bidenova administrativa obdržela zprávu zpravodajské služby, že Ukrajina měla plán útoku na plynovody Nord Stream tři měsíce před tím, než podmořský výbuch vyřadil z provozu plynovodní spojení z Ruska do Německa, uvedl deník Washington Post.

Evropská zpravodajská služba sdělila CIA, že ukrajinská armáda plánovala útok s využitím malého týmu potápěčů, kteří podléhali přímo vrchnímu veliteli ukrajinských ozbrojených sil, uvedl list.

 19073

Putinský mýtus

7. 6. 2023

čas čtení 2 minuty

Putinův kult osobnosti není jen hlavní, ale zřejmě jediná politická instituce v Rusku, která je plně funkční - a to postupně tlačí všechny ostatní mechanismy pro udržování veřejného pořádku až na okraj zhroucení, píše Vladimir Pastuchov.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
39560