Začíná kosmický experiment, který má pomoci proti rezistentním mikrobům
19. 6. 2020
čas čtení
1 minuta
18. června se Sheba Medical Center v Izraeli stalo jednou z prvních nemocnic na světě, které provádějí biomedicínský experiment ve vesmíru. Aby pomohla vyřešit zhoršující se světové problémy s bakteriální rezistencí vůči antibiotikům, nemocnice otestuje teorii, podle níž mikrogravitace ve vesmíru ovlivňuje vývoj rezistence u bakterií.
Experiment pomůže pochopit rizika infekčních chorob u lidí cestujících do vesmíru a má potenciál najít nové způsoby boje s rostoucí hrozbou rezistentních mikrobů, které ročně po celém světě zabijí až 700 000 osob.
OSN vloni uvedla, že v roce 2050 by na celé planetě mohlo v důsledku šíření rezistentních kmenů zemřít až 10 milionů lidí.
Navíc hlášené nadužívání antibiotik během pandemie koronaviru dále přispělo k rostoucí rezistenci vůči antibiotikům. Tato rezistence by v delším výhledu měla představovat větší hrozbu, než samotný koronavirus.
Raketa Ariane dne 18. června z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně vynesla koncový stupeň Small Spacecraft Mission Service (SSMS). Obsahoval 53 mikrosatelitů a nanosatelitů pro 21 zákazníků sledujících řadu účelů - od sledování Země přes telekomunikace, vědu, technologii a vzdělávání.
Izraelský experiment sledující vznik reistence u bakterie E. coli proběhne v mikrosatelitní laboratoři v rámci spolupráce mezi Evropskou kosmickou agenturou, Izraelskou kosmickou agenturou a Italskou kosmickou agenturou.
Údaje o průběhu experimentu by měly být k dispozici během dvou měsíců po ukončení několikatýdenního letu.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
6450
Diskuse