Rasistická hádanka Alexandra Tomského

20. 7. 2020 / Raphael Fabisiewicz

čas čtení 27 minut

Myšlenky o lidské zabedněnosti

V ostrém komentáři  pro Novinky.cz dojde politolog Alexander Tomský k následujícímu závěru: „podivná hádanka, zdá se, že hnutí Na černošských životech záleží ve skutečnosti na černošských životech vůbec nezáleží.“ To je odvážné tvrzení. Stojí za to rozebrat jeho argument, abychom zjistili, jestli je tento závěr dostatečně podložený fakty nebo ne.

(Pozn. red. Není to s podivem, že Novinky.cz, údajně kdysi levicové periodikum, neváhá zveřejňovat nezdokladované bláboly jednoho z nejultrapravicovějších maniaků v České republice? Asi není. Protivy se v ČR sdružují a to, co kdysi v ČR bývala levice, nebo se to tak tvářilo, nyní často spolupracuje  bez jakýchkoliv výčitek svědomí s tou nejpopulističtější ultrapravicí.)

Stejně jako ve své odpovědi šéfredaktorovi Reflexu Marku Stonišovi řeknu otevřeně a naplno hned na začátku, že já s Tomským nesouhlasím. Ale jak jsem tehdy také napsal, považuji za nezbytné se zabývat argumenty těch, se kterými nejvíc nesouhlasíme. Tomského komentář poskytuje příležitost probrat argumenty týkající se nejen hnutí Black Lives Matter, ale i rasismu jako takového.

Tyto argumenty, které se, podle mě, sice často vyskytují v diskuzích, jsou však v podstatě neopodstatněné. V tom spočívá cíl této odpovědi: prostřednictvím kritické a důkladné analýzy Tomského komentáře předložit argumenty na podporu závěru, že jeho pozice a podpůrné argumenty jsou založené na hlubokém – a v podstatě rasistickém, v nejzákladnějším slova smyslu – nepochopení situace v Americe.

Ghana vede kampaň pro americké černochy: Vyhněte se americkému rasismu a přesídlete k nám do Afriky

20. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Ghanská vláda vede systematickou kampaň cílenou na americké černochy: Vadí vám, že jste v USA diskriminováni? Že vaše auto neustále zastavuje policie a jste podezříváni, že jste ho ukradli? Že se v USA rasisticky  měří dvojím metrem? Vykašlete se na to a přestěhujte se k nám do Ghany, kde najdete domov, nebudete diskriminováni a budete absolutně vítáni!

Už v druhé reportáži Channel 4 news za poslední dny sledujeme osudy několika Afroameričanů, kteří na výzvu ghanské vlády reagovali pozitivně a skutečně se přestěhovali do Afriky.

"V Americe jsem skoro nemohla dýchat. V Ghaně ale dýchat můžu. Nikdy se do USA nevrátím," sdělila televizi Channel 4 News Gee Adjoja, afroamerická učitelka v důchodu, která prožila celý svůj život v americkém městě Memphis. V roce 2017 už měla neustálé šikany od policie dost.

Gee je jednou z rostoucího počtu Afroameričanů, kteří se nyní stěhují nadobro z USA do Ghany. 

Reportáž Channel 4 News ZDE

Rozhovor Britských listů 301. Umíme v ČR pomáhat uprchlíkům, kteří byli mučeni?

17. 7. 2020

čas čtení 1 minutaJe české zdravotnictví nelidsky posedlé jen samo sebou, že se čeští psychiatři většinou vůbec nedokáží postavit do bot lidí, kteří byli mučeni nebo zažili hrůzy útlaku a pronásledování a trpí vážnými osobními traumaty? Že by ten útlak v Československu za komunismu zas nebyl tak vážný, že my vůbec nerozumíme, co se těmto lidem stalo a děje, a nejsme často ochotni pomoci? Proč tomu tak je, že česká psychiatrie, na rozdíl od zahraniční, pomoc obětem mučení přicházejícím do ČR skoro vůbec neposkytuje? O tom hovoří Jan Čulík s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou, která srovnává poměry v ČR se svými zahraničními zkušenostmi. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 17 . července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Vakcína Oxford University proti koronaviru je bezpečná a vyvolává silnou imunitní reakci

20. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Z testů provedených u 1077 osob vyplynulo, že po očkování touto vakcínou u nich vznikly protilátky a bílé krvinky, kterou jsou schopny bojovat proti koronaviru.

Tato zjištění jsou slibná, není však dosud jasné, zda je to proti koronaviru dostačující. Probíhají rozsáhlejší testy. Britská vláda už objednala 100 milionů dávek této vakcíny.

Vakcína má název ChAdOx1 nCoV-19 a je vyvíjena bezprecedentní rychlostí. Byla vyrobena z genetickým inženýrstvím pozměněného viru, který způsobuje rýmu u šimpanzů. Virus byl výrazně modifikován, aby nemohl způsobovat infekce u lidí a aby vypadal více jako koronavirus.

Tohle je už opravdu nebezpečné

20. 7. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Parlamentní listy a některá další česká média nekriticky šíří opravdu nebezpečné bláboly od jakéhosi českého "lékaře", že prý se nemáme koronaviru bát a musíme se nechat celospolečensky "promořit".

Je to už kriminálně nebezpečná, zavádějící informace. Kdy podniknou české úřady proti šíření takovýchto informací trestní kroky? Už jde totiž o ohrožování životů lidí.

Skotská vláda dává do komerčních rozhlasových médií varovnou informační reklamu, že jsou sociální sítě často plné lží a nebezpečných bludů ohledně koronavirové epidemie. Varuje občany, aby těmto lžím nepodléhali a spoléhali na seriozní oficiální zdroje.

Polsko "zákonem omezí vliv zahraničních médií v zemi"

20. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

Polská vláda strany Právo a spravedlnost zákonem omezí možnost zahraničních médií působit v Polsku, konstatoval Jaroslaw Kaczynski.

Strana Právo a spravedlnost si dlouhodobě stěžuje, že sdělovací prostředky, vlastněné zahraničními majiteli "zasahují do vnitřních polských záležitostí". Tzv. "polská média" musejí mít v Polsku podle strany PiS daleko větší vliv. Strana Právo a spravedlnost útočila na zahraniční média i během nedávné předvolební prezidentské kampaně, kdy prezident Andrzej Duda opakovaně obviňoval zahraniční média, že "lživě informují veřejnost". Ve skutečnosti naopak Duda vedl ostře homofobní a diskriminační kampaň.

Podrobnosti v angličtině ZDE  

Koronavirus: Pozor, četné mladé oběti nákazy se dosud nevyléčily, varuje CNN

20. 7. 2020

čas čtení 3 minuty


Daniel Green je stále ještě ochromen vážnou koronavirovou infekcí, která ho postihla v březnu, kdy kašlal krev, píše televize CNN. Před třemi měsíci byl tento osmadvacetiletý postdoktorální výzkumník na turné se svou kapelou ve francouzských Alpách. Onemocněl COVIDEM-19 a podobně jako mnoho dalších koronavirových pacientů strávil mnoho týdnu na lůžku. Jeho život se však nevrátil k normálu.

"Od té doby velmi často trpím extremní únavou," řekl. Každý den má také "mlhu na mozku", nedokáže se soustředit na nic a má potíže s krátkodobou pamětí, takže je pro něho obtížnější číst, psát a mluvit.

Aktualizace: Shodou okolnost právě publikoval deník Guardian svědectví třiačtyřicetileté univerzitní profesorky Anny Poletti, která onemocněla koronavirem 9. března 2020, po dlouhé týdny ji děsivým způsobem pálilo na prsou a měla další velmi nepříjemné příznaky, především hlubokou únavu, a stále se dodnes ještě nevyléčila. ZDE

Háčkování na skotském venkově

20. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta

Jak jezdím v karanténě po skotském venkově na kole, v městečku Elderslie na předměstí Glasgowa jezdím kolem přechodu pro chodce, který je regulován zábradlím, které kdosi vyzdobil pozoruhodným způsobem, píše Jan Čulík.

Budou v důsledku koronaviru oživena centra velkoměst tím, že se z kanceláří udělají domy a byty pro mladé lidi?

20. 7. 2020

čas čtení 7 minut

Povede koronavirová pandemie k regeneraci nyní mrtvých center velkoměst?

Beata Javorczyk je hlavní ekonom v Evropské bance pro rekonstrukci a rozvoj. Pořad rozhlasu BBC World at One jí položil otázku:

Myslíte si, že je to budoucností světové ekonomiky, že centra měst, kde měly velké korporace úřady, budou od nynějška vyprázdněna?

Beata Javorczyk: To je vynikající otázka. Na začátku pandemie bylo mnoho firem vrženo do toho obřího experiementu s prací na dálku. A mnoho firem zjistilo, že jim to funguje dobře. Takže si myslím, že práce na dálku už s námi zůstane. A v budoucnosti zřejmě mnoho kancelářských pracovníků bude chodit do práce jen jednou týdně. A to nevypadá pro centra měst zrovna dobře.

Moderátorka: Protože naše města jsou vybudována kolem představy rychlého života, představy, že do měst jezdí lidé ve velkých počtech, a to každý den.

Hospodaření OSBL za červen 2020

20. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

V červnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 60 278.65 Kč,  výdaje byly 61 73150  Kč.

Děkujeme mnohokrát čtenářům za vydatnou podporu v červnu 2020. Bohužel, z předběžného přehledu za červenec 2020 vyplývá, že finanční podpora v létě docela podstatně poklesla.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Průběžné zpravodajství

Koronavirus: USA zaznamenaly rekordní nárůst nákaz: 77 300 případů za jediný den

17. 7. 2020

čas čtení 10 minut

Foto: Jeden z téměř 100 000 norků, kteří jsou nyní usmrcováni kvůli nákaze koronavirem ve Španělsku

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  20.7.  bylo v ČR registrováno  13945 nakažených (registrovaný nárůst za posledních 24 hodin  je 90 nových nákaz), v nemocnici bylo 134 osob a údajně celkem zemřelo 359 osob.  Číslo R  je v ČR nyní  1. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.

- Spojené státy čelí brutálnímu podzimu. V důsledku předčasného zrušení karantény se nákaza v USA nyní šíří pětkrát rychleji než v celé Evropě a experti varují, že situace se ještě zhorší. Spojené státy jsou ochromeny politickým konfliktem, nedůvěrou k vědě, válkou ohledně nošení či nenošení roušek a nekompetentním prezidentem, který projevuje absolutní nezájem o utrpení svých spoluobčanů. ZDE  

- Počet infekcí v Rusku dosáhl 777 486, Rusko je co do počtu nákaz čtvrté nejhorší na světě. Podle oficiálních údajů tam prý za posledních 24 hodin zemřelo na koronavirus 85 osob, celkový počet mrtvých je 12 427.

- Počet globálních nákaz přesáhl 14,5 milionu, celkový počet je 14 507 491. Počet mrtvých je 606 173.

- Donald Trump chce odebrat miliardy dolarů programu na testování nakažených a trasování jejich kontaktů, zatímco počet nákaz v USA dramaticky roste, každým dnem o asi 70 000 případů.

- Počet mrtvých v Jihoafrické republice překročil 5000.

- Čína informuje o dalších 22 případech v západní provincii Xinjiang.

- Rekordních dalších 100 případů nákazy byly potvrzeno v Hongkongu.

- Šíření infekce koronaviru bylo intenzivní, když byl pacient ve věku 10-19 let. Vyplývá to z nové jihokorejské studie, která by měla mít dopad na rozhodování vlád, zda otevřít školy. ZDE  

- Počet globálních úmrtí na koronavirus přesáhl 600 000, počet nákaz přesáhl 14,3 miliony. Světová zdravotnická organizace v sobotu informovala, že došlo k rekordnímu nárůstu nákaz za posledních 24 hodin, o více než čtvrt milionu případů. WHO také zaznamenala nejvyšší počet úmrtí od 10. května, za posledních 24 hodin zemřelo 7360 osob. V červenci byl průměrný globální denní počet úmrtí 4800.

- Konflikt mezi představiteli EU na summitu v Bruselu ohrožuje plán na vytvoření fondu na pomoc ekonomice členským zemím EU.

Snižme rozpočet Pentagonu o 10 procent a investujme do veřejného zdraví

20. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Třebaže v USA pandemie i nadále zuří, Senát se chystá utratit tři čtvrtiny bilionu dolarů. Jenže tyto finance nebudou investovány do veřejného zdraví nebo bydlení, ale zamíří do Pentagonu.

V době, kdy se zdravotničtí pracovníci snažili sehnat roušky a další ochranné pomůcky, měl Pentagon k dispozici tolik nákladních vozidel, zbraní a dalšího vojenského materiálu, že přebytečné vybavení zdarma poskytl policejním útvarům. Ty jej poté použijí, ať už to potřebují, nebo nepotřebují – obdobně jako Pentagon, píše na webu Informed Comment Lindsay Koshgarian.

Trump nevyloučil, že nebude respektovat výsledky listopadových prezidentských voleb, prohraje-li

20. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

V dosti neuvěřitelném rozhovoru s moderátorem televize Fox News Chrisem Wallacem (už jsme referovali o tom, že Trump nepravdivě tvrdil, že Joe Biden chce definancovat americkou policii, Wallace ho upozornil, že to není pravda, Trump si nechal od asistenta přinést Bidenův program a skutečně to tvrzení v něm nenašel; jinou absurdní pasáží bylo, že Wallace řekl, že si udělal onen test inteligence, ohledně něhož se Trump nedávnou vychloubal, že ho realizoval "vynikajícím způsobem", protože je přece geniální. Wallace však upozornil, že ten test je poněkud jednoduchý: "Byl tam obrázek, měl jste říct, co na něm je, a byl na něm slon. Pak po vás chtěli, abyste odečítal po sedmi od stovky..." - Trump: "Ne, ne, ne, tam byly opravdu těžké otázky." ...) se Trump vyjádřil - v níže uvedeném klipu v posledních dvou minutách, že listopadové americké volby budou zřejmě zfalšované, protože lidé budou mít právo hlasovat poštou. Odpovědi, zda bude výsledek voleb respektovat, pokud prohraje, se Trump vyhnul... Odmítl potvrdit, že bude výsledek voleb respektovat, pokud nevyhraje. Neuvěřitelné.

Viz níže:

Podle vzoru „Velkého Pána Turků“?

20. 7. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

 

(Ne že by se nutně zrovna muselo jednat o staronový, leč znovu modifikovaný model či statut „Svaté Moudrosti“)

 

Uvozovkami v nadpisu jsem vytkl jeden výraz vyčtený z významného posmrtného díla Pascalova, z jeho „Myšlenek“. Měl jím na mysli model pro panovníka. V sociálně-politických poměrech 17. století potom ovšem vesměs „krále“ (nešlo-li o muslimské hodnostáře, kteří v sobě spojovali – a stále spojují – světskou moc s tou náboženskou; což v „západně“ etablovaných politických institucích naší současnosti bývá mimo jejich přímý vliv a funkci, protože se v nich náboženství vnímá jako výlučně soukromá záležitost občanů).

Trump se dostal do konfliktu s Fox News ohledně svého nepravdivého tvrzení

18. 7. 2020

čas čtení 2 minuty


Donald Trump se dostal do konfliktu s moderátorem z Fox News, který během rozhovoru Trumpa upozornil, že jeho trzení, že Joe Biden chce odebrat financování policii, není pravdivé.

Trump se snažil své tvrzení dokázat a poslal asistenta pro výtisk Bidenovy politické charty, kterou Biden tento týden schválil s Berniem Sandersem a která byla zveřejněna tento týden. V dokumentu pak své tvrzení nenašel.

Šéf Microsoftu: O zaměstnání přijde letos čtvrt miliardy lidí

17. 7. 2020

čas čtení < 1 minutaSvět čelí neuvěřitelné nezaměstnanosti. Čtvrt miliardy lidí přijde letos o zaměstnání, řekl ředitel firmy Microsoft Brad Smith. Varoval, že miliony lidí budou muset získat novou kvalifikaci, mají-li sehnat nové zaměstnání, anebo vůbec udržet se ve svém dosavadním zaměstnání. Je to důsledkem rychlého vývoje v digitalizaci ekonomik.

Microsoft nedávno oznámil plán, v jehož rámci poskytne novou kvalifikaci globálně 25 milionům lidí. Pomůže jim také najít nová zaměstnání.

Smith varoval, že mnoho pracovních příležitostí v mnoha zemích světa je nezachranitelných. "Ne všechny pracovní příležitosti se dají zdigitalizovat, zejména ne v rozvojovém světě."

Koronavirová pandemie nesmírně posílila moc amerických technologických společností. Jen pět amerických digitálních firem tvoří 20 procent hodnoty indexu americké burzy 500 nejvýznamnějších společností S&P 500 Index.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Izrael sestavil tajný seznam stovek činitelů, kterým hrozí mezinárodní stíhání za válečné zločiny v Palestině

17. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Foto: Vysocí činitelé izraelské vlády, armády a bezpečnostních složek na snímku z roku 2014, odkdy se datují údajné válečné zločiny, z nichž by podle izraelské vlády mohli být obžalováni u soudu v Haagu

Předtím, než se Mezinárodní soudní dvůr v Haagu bude rozhodovat, zda vyšetřovat válečné zločiny, spáchané na okupovaných územích, sestavila izraelská vláda tajný seznam 200 - 300 vládních činitelů, kteří by mohli být za válečné zločiny trestně stíháni. Mezi nimi jsou i premiér Benjamin Netanyahu a alternativní premiér Benny Gantz.

Seznam je přísně utajován, protože má izraelská vláda obavy, že už jeho existence by mohla ohrozit lidi, které na něm jsou. Obává se, že seznam bude soud v Haagu považovat za oficiální přiznání izraelské vlády, že tito činitelé se podíleli na vyšetřovaných válečných zločinech.

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu má vydat v kráté době verdikt, zda schválí žádost prokurátorky tohoto soudu Tafou Bensoudy, aby bylo zahájeno vyšetřování Izraele a Hamase kvůli podezření, že páchají na palestinském území od roku 2014 válečné zločiny.

Jde o zločiny spáchané ve východním Jeruzalémě, na Západním břehu a v pásmu Gaza.

Na seznamu jsou premiér Benjamin Netanyahu; bývalí ministři obrany Moshe Ya’alon, Avigdor Lieberman a Naftali Bennett; bývalí šéfové štábu izraelské armády Benny Gantz a Gadi Eisenkot, a současný šéf štábu izraelské armády Aviv Kochavi; a bývalí a současní ředitele tajné služby  Shin Bet Yoram Cohen a Nadav Argaman.  Na seznamu je ale také mnoho osob v nižších funkcích.


Podrobnosti v angličtině ZDE

Pětina brazilské soji v Evropě je důsledkem odlesňování Amazonie

17. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta

Foto: Likvidace lesů v Amazonii

Obrovské množství soji a hovězího, dovážené z Brazílie do Evropy, pochází z oblastí, kde byly záměrně zničeny pralesy.

Znamená to, že je nutno učinit daleko více na ochranu brazilského pralesa. Obchodní dohody s Brazílií, které mají být v blízké budoucnosti podepsány, mají zvýšit dodávky brazilské sóji i masa do Evropy.

Asi pětina veškeré sóji vyvážené z Brazílie do Evropské unie z Brazílie, většinou jako krmivo pro dobytek, pochází z odlesněných oblastí, podle studie zveřejněné v časopise Science.

2 procenta farem ve zkoumaných regionech v Brazílii jsou odpovědná za 62 procent protizákonné likvidace lesů a pralesů. Je to v oblastech, kde se nejvíce pěstuje sója a chová skot na export.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Hospodaření OSBL za květen 2020

8. 6. 2020

čas čtení 1 minuta

V květnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 57 283.03 Kč,  výdaje byly 64 731,50 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu,  směřujeme k nule. Trvale potřebujeme poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


O lidském faktoru ještě jednou

17. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Podle ministra všeho Karla Havlíčka (ANO) poslední série nehod na železnici neznamená systémové pochybení, ale pouze jednotlivé individuální chyby strojvůdcůZDE. Samo ministerstvo tedy údajně za následky nehod nenese odpovědnost.

Ohromující: Vláda Borise Johnsona zavádí autoritářské praktiky východňárského stylu

16. 7. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 10 minut

 

Ve středu došlo v Londýně k dalšímu ohromujícímu, nedemokratickému vývoji, který signalizuje, jak se za vlády neschopného a autoritářského premiéra Borise Johnsona Británie rozkládá demokratická správa země.

Problémem je oficiální parlamentní analýza o zasahování Ruska do americké a britské politiky. Tuto analýzu vypracoval parlamentní výbor Dolní sněmovny pro  bezpečnostní a výzvědné záležitosti. Analýza byla dokončena v březnu 2019 a pak ji dlouho zkoumaly britské bezpečnostní služby, aby nebyly zveřejněny žádné utajované skutečnosti. Britské výzvědné služby analýzu schválily k publikaci a dne 17. října 2019  byla předložena Borisi Johnsonovi, aby ji zveřejnil.

Rozhovor Britských listů 298. Koronavirus: Proč se v Karviné systematicky netestuje obyvatelstvo?

6. 7. 2020

čas čtení < 1 minutaV Karviné je v současnosti podle informací MZ ČR 211 osob nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel. Vede to k ostré a neférové kritice ostatních občanů ČR vůči lidem z Karviné, kteří se prý chovali neodpovědně. Ve skutečnosti se naopak odpovědně chovali, protože horníci vědí, že při nedodržování předpisů v dolech jde o životy. Ovšem navzdory koronavirové epidemii státní doly nikdy nezastavily provoz. Proč se v Karviné systematicky netestuje a netrasuje obyvatelstvo? Situace je "absolutní proval", zdůrazňuje v tomto rozhovoru Britských listů karvinský podnikatel Marek Beneš, jehož interviewuje Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 8. července 2020.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

29765

Facebook nelze opustit, je nutné na něj vyvíjet enormní tlak odpovídající jeho společenské odpovědnosti

16. 7. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Nemyslím, že za dané situace dává smysl opouštět Facebook. Rozumím těm lidem, kteří to udělali, nicméně nedomnívám se, že to povede k reálnému tlaku na tuto platformu. Vzhledem k tomu, že se stala z hlediska globální komunikace hegemonní, skutečný tlak by mohl přinést jen masivní odliv uživatelů. V tomto směru je mnohem nadějnější kampaň  #StopHateForProfit, která sdružuje velké firmy v jejich bojkotu reklamy.

Facebook nyní - ze společenského hlediska - nelze úplně opustit. Je to jako zoufalá snaha těch, kdo nesouhlasí se společenskou smlouvou, “opustit” stát. Na individuální úrovni se jim to jakž takž může podařit, pokud maximalizují práva (svobody) a minimalizují povinnosti (např. odmítnutím povinného veřejného vzdělávání ve školách). Přesto ale zůstávají plně obklopeni státem a v mnoha ohledech na něm zůstávají závislí (např. zdravotnictví nebo celá infrastruktura).

Mezitím v Absurdistánu 136:

Zvítězil Duda v polských volbách? Má demokratický mandát? A je to důležité?

15. 7. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 11 minut

Foto: Trzaskowski jako německý nacista, jehož vojáci likvidují hranice nezávislého Polska

Andrzej Duda má zůstat v prezidentském paláci po dobu následujících pěti let (nejméně, protože kdo ví, vzhledem k tomu, že Polsko jde směrem, který byl dosud známý jen zemím na východ od naší země, možná, že se uskuteční určité ústavní změny?) Nepoužívám výrazy "Duda zvítězil ve volbách" anebo "zvolili ho Poláci", protože je možné, že tato tvrzení nejsou úplně pravdivá.

Rozhovor Britských listů 300. Co znamená vítězství Andrzeje Dudy pro Polsko a pro Evropu?

14. 7. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below)

S analytikem Britských listů pro Polsko Tomaszem Oryńskim hovoří Jan Čulík o důvodech proč v druhém kole polských prezidentských voleb, které se konaly minulou neděli, hlasovalo tolik lidí pro dosavadního prezidenta, a tedy i populistickou stranu Právo a spravedlnost, o celkové atmosféře v zemi, která doprovázela předvolební kampaň a co toto vítězství bude znamenat pro Polsko i Evropu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 15 . července 2020.

(Aktualizace rozhovoru: Andrzej Duda už zrušil ten příslib, že dá důchodcům víc peněz. Bylo by to "příliš nákladné". https://wyborcza.pl/7,155287,26126370,emerytalne-obietnice-dudy-juz-nie-aktualne-za-drogie.html)

What does the victory of Andrzej Duda mean for Poland and for Europe? 

Jan Čulík and the Britské listy expert on Poland Tomasz Oryński look at the reasons why so many Polish voters voted for the populist Law and Justice Party incumbent Andrzej Duda in the second round of the Polish presidential election on Sunday 12th July. They also discuss the general atmosphere in Poland during the election campaign and consider what Duda's victory might mean for Poland and Europe in the future. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 15th July 2020.

(An update of the interview: Andrzej Duda has already backtracked from that promise of giving pensioners extra money. Apparently it would be "too expensive". 

Source: https://wyborcza.pl/7,155287,26126370,emerytalne-obietnice-dudy-juz-nie-aktualne-za-drogie.html)

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Je moje manželka dort?

17. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

I americký satirik Stephen Colbert se tím zabýval ve svém pravidelném pořadu v televizi CNBC. Vypadá to jako krokodýl, jako nejošklivější bota na světě, než to někdo rozkrojí. A on je to dort s mnohobarevným vnitřkem. I tahle role toaletního papíru je dort!

Cukráři vyrábějící tyto realistické kreace jsou americká cukrářka-umělkyně Natalie Sideserf a turecký cukrář Tuba Geçkil. Jejich kreace napodobují ovoce, zátiší a dokonce lidi. Tuba Geçkil vyrobil i dortové portréty Donalda Trumpa a Angely Merkelové.

No, podívejte se, viz níže:

Šokující knihy Trumpovy neteře o Donaldu Trumpovi se prodalo v první den milion téměř výtisků

17. 7. 2020

čas čtení 1 minutaKniha také zůstává pevně na prvním místě žebříčku bestsellerů v Amazonu.

Kniha Mary Trumpové, psycholožky a neteře Donalda Trumpa Too Much and Never Enough: How My Family created the World's Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak má rodina vytvořila nejnebezpečnějšího člověka na světě) vyšla v úterý a hned ten den se jí prodalo 950 000 výtisků, včetně e-knih a audioknih.

Rozhovor Britských listů 292. Nevěřte, že autokratický stát se umí vypořádat s krizemi lépe

13. 6. 2020

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles.)

" Myslím, že bychom měli být ostřejší v tom, jakým způsobem provážeme peníze s principy, které očekáváme, že budou [v Maďarsku] dodržovány." 

V druhé části rozhovoru Bohumila Kartouse s Věrou Jourovou, místopředsedkyní Evropské komise, se mluví o nebezpečí nesnášenlivosti, rasismu, nacionalismu a populismu především v nynější koronavirové krizi pro budoucnost Evropské unie. Věra Jourová zdůrazňuje, že chování Maďarska, které porušuje základní hodnoty Evropské unie, je nepřijatelné, a bude nutno proti tomu podnikout přísnější kroky. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 17. června 2020.


"I am of the opinion that we should be stricter in linking the disbursement of money to Hungary with the principles that we expect to be adhered to."

In this second part of the Britské listy interview with Věra Jourová, the Vice President of the European Commission, we discuss how intolerance, racism, nationalism and populism, in particular in today's coronavirus crisis, threatens the future of the European Union. Věra Jourová says that the behaviour of Hungary, which infringes the fundamental values of the European Union, is unacceptable and it will be necessary to take stricter measures against this. The interview is broadcast by the Czech TV station Regionalnitelevize.cz from Wednesday 17th June 2020.


See also: Věra Jourová: What will the European Union do against disinformation on the internet. A TV interview in Czech with English subtitles.


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Polská opozice napadla výsledky voleb

17. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Opozice odsoudila hlasování o prezidentovi coby "neférové volby" - ale liberální Občanská platforma čelí vážným překážkám u Nejvyššího soudu. Volby těsně vyhrál konzervativní Andrzej Duda.

Bere Joe Biden vážně změnu klimatu?

17. 7. 2020

čas čtení 5 minut

Joe Biden doplnil svůj plán týkající se změny klimatu. Po konzultaci se senátorem Berniem Sandersem a jeho progresivními spojenci souhlasila Bidenova kampaň s kompromisním programem, který by byl významně rychlejší a větší, než k čemu vyzýval v minulosti. Jeho plán by "mobilizoval miliony pracovních míst budováním udržitelné infrastruktury a spravedlivé budoucnosti s čistou energií," prohlásil v projevu v úterý odpoledne, upozorňuje Ryan Cooper.

Proč Čína nemůže ohrozit postavení USA ve světě

17. 7. 2020

čas čtení 5 minut

Nejdůležitější věc kterou musíte vědět o Číně je, že její domácí trh nedokáže finančně absorbovat produkci čínského průmyslu. Ano, Čína vyrostla, ale její růst z ní učinil rukojmí zahraničních zákazníků. Takřka 20 % čínského HDP je generováno exportem, z nich 5 % je nakupováno největším zákazníkem, Spojenými státy. Cokoliv, co by mohlo dlouhodobě zredukovat čínskou ekonomiku o zhruba 20 %, znamená zoufalou zranitelnost, napsal George Friedman.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 295. Je nová kniha o Kunderovi komunistická?

26. 6. 2020

čas čtení < 1 minutaProzaik Jan Novák napsal rozsáhlou, kontroverzní knihu o Milanu Kunderovi. Je na hranici mezi dokumentem a fikcí. Vychází dnes, v pátek 26. června 2020. Paradoxně, argumentuje kritik Petr Fischer, stejně jako Kundera, ani Novák nezvládl přechod od modernismu k postmodernismu ani celkové rozvolnění veškerých hodnot. Jan Novák se nám snaží vnutit pevné hodnoty předchozí éry a paradoxně končí se svou knihou v ideologii, která hodně připomíná komunismus. O tomto a o dalších zajímavých problémech tohoto díla muví s Petrem Fischerem v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík. Rozhovor se vysílá Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30627

Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM)

Názory české veřejnosti na pandemii nemoci COVID-19: korelace s informační a digitální gramotností a postoji

16. 7. 2020

čas čtení 6 minut

Více než sedm desetin (71 %) českých občanů starších 18 let v červnu souhlasilo s názorem, že „Koronavirus se rozšířil, protože Čína o něm tajila informace“Přibližně stejný podíl (70 %) české veřejnosti také souhlasil s tím, že „Lidé, kteří vyrazili do Itálie na dovolenou na přelomu únoru a března, jednali bezohledně“.

Nejméně pak česká veřejnost souhlasila konspiračně laděnými výroky, podle kterých byl koronavirus záměrně rozšířen konkrétním státem. S tím, že „Koronavirus byl rozšířen záměrně Čínou,“ souhlasila více než čtvrtina (28 %) české veřejnosti a s tím, že „Koronavirus byl rozšířen záměrně Spojenými státy americkými,“ souhlasily méně než dvě desetiny (17 %) české veřejnosti.

S výrokem – který je podle aktuálního vědeckého konsenzu pravdivý – že „Koronavirus je přirozeného původu a na člověka se přenesl z jiného živočicha,“ souhlasily jen necelé dvě pětiny (39 %) českých občanů a celé dvě pětiny (40 %) s ním nesouhlasily. Více než jedna pětina (21 %) se k němu nedokázala vyjádřit a uvedla možnost „nevím“.

30367

Report Českých elfů

Stále větší profilace českých populistů v dezinformacích

16. 7. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

"V proruské propagandě jsou více a více aktivní čeští vysocí politici, a to zejména ze stran KSČM a SPD. Zejména SPD se stává výslovně proruskou stranou a to i díky novým politikům s výrazně proruskou agendou (např. někdejší dlouholetý sociální demokrat Jaroslav Foldyna), kteří organizují i proruské akce ve veřejném prostoru (např. u Památníku Lidice). Protievropská propaganda dostává rostoucí prostor v mainstreamových mediích. Prolíná se s obranou Andreje Babiše vůči orgánům EU."

Citujeme z posledního reportu Českých elfů, občanské iniciativy, která sleduje dění na dezinformační scéně.

Americký epidemiolog: Cesta k nejisté vakcíně je dlážděna smrtí

16. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Trumpova vláda přichází s požadavkem, aby jednotlivé státy přestaly posílat údaje o pacientech nakažených Covidem-19 Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které je posléze zveřejňuje. Představitelům států bylo řečeno, že nově mají tyto údaje posílat přímo ministerstvu zdravotnictví.

List New York Times píše, že toto rozhodnutí může postihnout celou řadu výzkumníků a lékařů, kteří jsou při své práci na data CDC odkázáni. Hovoříme s epidemiologem Alim Khanem o tom, jak k řešení krize přistupuje Trumpova vláda, i o jeho nadějích týkajících se očkování.

Cesta k nejisté vakcíně je dlážděná smrtí,“ poznamenává Khan, který je bývalým vysokým představitelem CDC, kde dohlížel na strategický národní sklad. Ptáme se ho také na přetrvávající nedostatek roušek a testů v americkém zdravotnictví, informuje web Democracy Now!

Tisková zpráva

NESEHNUTÍ podpořilo v Ukrajině dvě nezávislá média a iniciativu monitorující hospodaření nemocnic

16. 7. 2020

čas čtení 4 minuty

NESEHNUTÍ v souvislosti s globální pandemií nemoci Covid-19, která zasáhla i Ukrajinu a na několik měsíců zčásti paralyzovala fungování země, udělilo mimořádnou podporu dvěma nezávislým médiím v Kirovohradské oblasti a jedné iniciativě monitorující hospodaření nemocnic v Mykolajivské oblasti. Podpořené iniciativy získají kromě finanční podpory i možnost odborných konzultací.

„Mnoho zahraničních organizací se zaměřilo například na zajišťování základních potravin seniorům či lidem v nouzi. Řada místních médií v Ukrajině se v době pandemie nemoci Covid-19 v Ukrajině potýká s výpadky příjmů z inzerce a kritickým nedostatkem finančních prostředků. Proto jsme se rozhodli podpořit dvě nezávislá média v tak trochu zapomenuté Kirovohradské oblasti, aby mohla pokračovat v nezávislém informování obyvatelstva a také investigativní práci,“  popisuje mimořádnou podporu v Ukrajině Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

Světové ekonomické fórum: Investice do klimatu by mohly generovat biliony dolarů ročně

16. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Aktuální zpráva Světového ekonomického fóra (WEF) uvádí, že řešení globální environmentální krize by do 2030 mohlo každý rok generovat 400 milionů pracovních míst a aktiva v hodnotě 10 bilionů dolarů.

Zpráva přichází s varováním, že post-covidový svět by se neměl vracet ke starým pořádkům. V současné době ohrožuje destrukce přírodního světa více než polovinu globálního HDP. V roce 2019 vědci varovali, že lidská společnost je ohrožena zrychlujícím se úbytkem podpůrných systémů, které zajišťují život na planetě.

Ve zprávě čteme, že klíčový bude šetrný přístup ekonomických a politických lídrů k přírodě, který se zároveň stane příležitostí k tvorbě nových pracovních míst.

„Na mrtvé planetě už žádná práce ani prosperita nebude,“ konstatuje generální ředitel společnosti Unilever a partner WEF Alan Jope.

Jak konkrétně bojovat proti změně klimatu

16. 7. 2020

čas čtení 3 minuty

Vědci se snaží přijít na to, jak využít jeden z přírodních triků k odstranění oxidu uhličitého z atmosféry pomocí některých hornin (především čediče a některých křemičitanů) a deště. Jak déšť odplavuje malé částice hornin, čerstvě exponované minerály se vážou na uhlík a přeměňují oxid uhličitý na nové chemikálie. Je to jednoduchá kombinace základní chemie a eroze.

Můžeme celý proces uspíšit tím, že erozi zrychlíme, a to rozdrcením spousty tun hornin a jejich rozprostřením po zemském povrchu. K tomu jsou zapotřebí finanční investice a rozlehlá oblast, kde by místním jednou za rok nevadily kamiony pokrývající tamní půdu vrstvami prachu z hornin. Farmy jsou nejpravděpodobnějším kandidátem na takový masivní podnik, protože někteří zemědělci již obdobné metody realizují, píše Nathanael Johnson na webu časopisu Bulletin of the Atomic Scientists.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: Šest důvodů pro optimismus

15. 7. 2020

čas čtení 5 minut

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  15.7.  bylo v ČR registrováno   13341   nakažených (registrovaný nárůst za posledních 24 hodin  je 103 nových nákaz), v nemocnici bylo 132 osob a údajně celkem zemřelo 355 osob.   Potíž je, že v ČR se systematicky netestuje a netrasuje, ani v Karviné, postižené novou vlnou epidemie, takže těžko říct, jak je tomu ve skutečnosti s nákazou. Číslo R  je v ČR nyní  0.9. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.
 
- Šest důvodů pro optimismus ohledně koronaviru shrnuje v listě Washington Post epidemiolog Joseph G. Allen:
    - Před vznikem vakcín budou k dispocici léčebné prostředky. Lékaři nyní mají k dispozici klonované protilátky vzniklé u osob nakažených koronavirem a ty jsou účinné jak při léčbě infekce, tak při bránění nákaze. Útočí na bodák koronaviru, jímž se virus dostává do našich buněk.
    - Vznikají rychle testy slin na koronavirus. Plivnete do zkumavky a okamžitě máte výsledek. Test stojí 1-5 dolarů. Umožní to okamžité zjištění, zda jste nakaženi.
    - Debata skončila. Roušky fungují a všichni by je měli nosit.
    - Bylo s určitostí zjištěno, že se virus šíří vzduchem. Nesmírně důležité je větrání místností a filtrace vzduchu.
    - Ukazuje se, že imunita proti běžné rýmě (způsobované starými koronaviry) poskytuje určitou imunitu pro COVID-19.
    - Vakcína možná bude k dispozici v říjnu. ZDE 

Ruští vyšetřovatelé požadují pro historika GULAGu patnáct let vězení

15. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Minulý týden ruští vyšetřovatelé vznesli požadavek na patnáct let odnětí svobody pro historika GULAGu Jurije Dmitrijeva. Kauza se soustřeďuje na tři nahé fotografie Dmitrijevovy předpubertální dcery, které byly zabaveny na základě anonymního udání místní policií v Petrozavodsku. Dmitrijev uvádí, že fotografie pořídil pro lékaře pečující o dceru. Fotografie stály již v centru předchozí kauzy proti Dmitrijevovi, která byla zamítnuta v roce 2018, informuje Katia Patinová.

Rozhovor Britských listů 297. Kdo jsou mezi Čechy šiřitelé dezinformací?

3. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta


Výzkumná společnost STEM zjistila zajímavá data o šiřitelích dezinformací v České republice. Bohumil Kartous o tom hovoří s psychologem ze společnosti STEM Nikolou Hořejšem. STEM zjistil, že šiřitelé dezinformací v ČR nejsou sociálně ani ekonomicky deprivovaní. Hlavními dvěma kategoriemi jsou jednak "spontánní šiřitelé", kteří nerozumějí ničemu, a pak "experti", kteří jsou hluboce přesvědčeni, že vládne celosvětové spiknutí. Hlavní motivací šiřitelů dezinformací je zjevně potřeba být slyšen. Proto by se s nimi mělo hovořit a osvobodit je od bludů. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. července 2020.

Analýza společnosti STEM je zde: https://www.stem.cz/siritele-dezinformaci/


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

O lidském faktoru

15. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Vyšetřování tragické železniční nehody ze dne 7. července u Perninku zjistilo, že na vině byl strojvůdce jednoho z havarovaných vlaků, který nepočkal na soupravu v protisměru ZDE. Kauza následně vyvolala debatu o tom, proč České dráhy při zabezpečování lokálních tratí spoléhají výhradně na (početně redukovaný) personál, místo coby využily dostupných technologií. - Již některé dřívější případy nehod ostatně ukázaly, že na strojvůdcích a výpravčích leží břemeno, které je občas k neunesení ZDE.

Třicetiletý Texasan zemřel poté, co se nechal nakazit koronavirem na mejdanu, aby dokázal, že je to hoax

14. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Lékařka v nemocnici v texaském městě San Antonio, kde muž zemřel, sdílela tento tragický příběh, aby informovala o tragických následcích, když mladí lidé jdou na mejdan a myslí si, že tam nebudou nakaženi koronavirem.


Třicetiletý mladý muž zemřel, poté, co šel na party věnovanou šíření COVIDU-19, protože si myslel, že je virus hoax.

Rozhovor Britských listů 293. Od potravinového blahobytu k hladomoru je jen krůček

19. 6. 2020

čas čtení < 1 minutaČeské republice hrozí sucho. Co by se proti tomu mělo bezodkladně dělat? O tom mluví Bohumil Kartous s Danielem Pitkem, laureátem Ceny Josefa Vavrouška a "sedlákem od Milešovky". Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 291. Co bude Evropská unie dělat proti dezinformacím na internetu

12. 6. 2020

čas čtení 1 minuta


(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles.)


"Nemůžeme dovolit algoritmům, aby zničily naše společnosti."

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová zveřejnila tento týden projekt boje proti dezinformacím a manipulaci na internetu. O podrobnostech tohoto programu s ní v tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Bohumil Kartous. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. června 2020.

"We cannot allow algorithms to destroy our societies."

The European Commission Vice-President Věra Jourová has published an EU project for the fight against disinformation and manipulation on the web this week. Bohumil Kartous from Britské listy discusses the details of the programme with her on a direct line from Brussels. The interview is conducted in Czech, there are English subtitles. It was broadcast by the Czech cable TV station Regionalnitelevize.cz from 12th June, 2020.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Rozhovor Britských listů 296. Nebráníme se před dezinformacemi z Ruska a z Číny

1. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta
Informační chaos v kyberprostoru, šíření lživých informací, manipulativních teorií a vyvolávání strachu z nesmyslů je vážným problémem v dnešní době všude, nikoliv jen v České republice. S Jakubem Kalenským z organizace Atlantic Council hovoří Bohumil Kartous o tom, do jaké míry je dnes Česká republika destabilizována lžemi a vyvoláváním strachu na internetu z Ruska a z Číny a zda na to země efektivně reaguje. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 1. července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Jak jsem se stal trampem

14. 7. 2020 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minuty


Strašně se mi zalíbila myšlenka být trampem. Říká se, že skuteční trampové se těší přízni veřejnosti. Ostatně ten největší se stal hned prezidentem USA. Rozhodl jsem se tedy, že půjdu touto neformální cestou až ke hvězdám.

Úplně nejdůležitější bude pořádný off-road. Obyčejným autem na osadu nedojedu a přece pořádný a dokonalý tramp nebude někde v bahně cajdat pěšky. Osadu založím na Vysočině – tam by mělo být hezky – ostatně někde tam prý má camp i největší český Tramp. Vyrazil jsem tedy na obhlídku krajiny, ale prozatím jen mým, sice netrampským, ale zato pohodlným a milým bavoráčkem. A pak, že ti Němci neumějí udělat pořádné lidové auto! Copak já nejsem lid?

Rozhovor Britských listů 294. Mariánský sloup na Staroměstském náměstí je oktrojování dějin

23. 6. 2020

čas čtení 1 minuta
Po světě se odstraňují sochy zločinců a rasistů, v Praze naopak postavili kopii Mariánského sloupu, který byl výrazem jásotu habsburského režimu nad totálním vítězstvím absolutismu v českých zemích. Jak to máme interpretovat dnes, je postavení Mariánského sloupu vedle Husova pomníku výrazem pluralismu, anebo naopak znepokojujícím vítězstvím ultrapravicového křídla katolické církve, která zapomněla na svůj ekumenismus? A proč vlastně se takovéto kulturní války o náboženství, smysl historie, o rasismus a o ekologii v českém prostředí vedou? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s teologem a historikem Richardem Vlasákem. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. června 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Imunita získaná koronavirem trvá jen dva tři měsíce - stádní imunitu tedy nelze trvale získat

14. 7. 2020

čas čtení 4 minuty
Dr. Katie Doores, King's College, Londýn: Naše studie zkoumala reakci protilátek u lidí, kteří měli nákazu SARS-COV-2, a sledovali jsme je, abychom zjistili, jak dlouho ta reakce protilátek tvrá. Dobrou zprávou je, že jestliže jste měli množství protilátek při těžkém průběhu nemoci, ty protilátky zůstávají ve velkém množství po určitou dobu. Ale u některých lidí, kteří měli mírný průběh nemoci, reakce jejich protilátek je daleko nižší. Jakmile dosáhne vrcholu, protilátky začnou slábnout a do dvou tří měsíců je už nemožné je detekovat. Takže z toho vyplývá, že zřejmě lidský organismus neprodukuje dlouhodobé reakce protilátek, které by zabránily infekci. A to je velmi podobné tomu, čeho jsme svědky u sezónních koronavirových infekcí, které jsou v lidské populaci endemické.

Koronavirus dnes a pandemie v minulosti

14. 7. 2020 / Miloš Dokulil

čas čtení 5 minut


Mezi znovu vyplašené tím v nadpisu citovaným virem patří třeba Chorvatsko. Málem mezi takto zburcované by mohla – či měla? – patřit i ČR (alespoň kvůli nečekaně zvýšenému výskytu toho viru na Karvinsku; anebo celkově v ČR zvláště podle „zvlněné“ statistiky před koncem zrovna uplynuvšího týdne [před 13. 7.]). Ne že by nemuselo nepřekvapovat, že dokonce i prezident USA Donald Trump se kupodivu o uplynulém víkendu objevil před médii s rouškou; aniž bychom měli rychle zapomenout na to, že podle informací CNN z 22. 3. (v rubrice Facts First) prezident Trump pouze za první dva týdny března pronesl jen na účet covidu-19 celkem 33 nepravdivých tvrzení. (Čtvrtina všech koronavirem nakažených pochází současně právě z USA, kde dost dlouho otáleli s protiepidemickými opatřeními.)

K odchodu Miroslava Kalouska z politiky

13. 7. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

 


Miroslav Kalousek v Otázkách V. Moravce prohlásil, že nebude příští rok kandidovat do Sněmovny (ano, už je to blízko). Řekl také, že chce pracovat na sjednocení opozice, té pravicové, proti Andreji Babišovi. A sdělil nám i to, že jedním z problémů takového procesu jsou osobní ambice, které on tím, že nebude kandidovat, nemá.

Máme-li se s Miroslavem Kalouskem jako politikem rozloučit, i když on výslovně zmínil možnost kandidatury ve sněmovních volbách 2025, musím říci, že jsem nikdy nepatřil k jeho zásadním odpůrcům. V dobách, kdy jeho protivníkem byl na půdě lidovců a Čtyřkoalice Cyril Svoboda, jsem byl na straně Svobodově, ale proti Jiřímu Čunkovi jsem už stál za Kalouskem a zejména jsem obdivoval pro mne zcela nečekaný úspěch TOP09 ve volbách v roce 2010.

Duda vyhrál prezidentské volby v Polsku

13. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Kreslený komentář z Polska: Nepočkáte na oficiální výsledky?


Andrzej Duda zvítězil v prezidentských volbách v Polsku. Podle výsledků zveřejněných v pondělí ráno dostal 51,2 procent hlasů poté, co byly sečteny skoro všechny, uvedla polská státní volební komise.

Jeho liberální oponent Rafał Trzaskowski dostal 48,8 procent hlasů.

Předseda polské Národní volební komise uvedl, že konečné oficiální výsledky budou oznámeny později, ale zdá se, že Duda dostal o půl milionu hlasů více než Trzaskowski, a tak je jeho vítězství nenapadnutelné. Avšak těsný výsledek může vyvolat stížnosti od opozice ohledně hlasovacích neregulérností a nerovných podmínek pro kandidáty.

Volební účast byla vysoká 68 procent.

Duda vedl konfliktní předvolební kampaň založenou na útocích proti LGBT komunitě. Pokud bude potvrzeno jeho vítězství, znamená to, že ultrapravicová populistická strana Právo a spravedlnost bude u moci po dalších několik let a dále oslabí zákonnost a nezávislost soudnictví, čímž se Polsko dostane do konfliktu s EU.

Informace z neděle večer

Z  průzkumu provedeného u východů z volebních místností pozdě v neděli večer vyplývá, že populista Andrzej Duda má nad liberálním vyzyvatelem Rafałem Trzaskowskim volební náskok menší než 2 procenta. Duda údajně získal 50,8 procent kdežto Trzaskowski 49,2 procent. Tyto údaje byly zveřejněny ve Varšavě v neděli kolem půlnoci, jenže tento průzkum má hranici omylnosti 2 procenta. Znamená to, že výsledek je nejistý a zřejmě bude znám až v pondělí odpoledne nebo až v úterý.

Výsledky těchto voleb jsou nesmírně důležité pro celé Polsko, zda se vydá cestou demokracie, anebo populismu a autoritářství. Budou nesmírně důležité z těchto důvodů i pro celou střední Evropu i Evropskou unii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Co je příčinou ničivého populismu? V Česku, v Polsku, v Anglii, v USA?

13. 7. 2020

čas čtení 12 minutAktivisté za populismus jsou outsidery jen v tom smyslu, že mají pocit, že nejsou dostatečně odměňováni. A jejich oponenti by nikdy neměli podcenit, co jejich sebelítostivá ješitnost všechno dokáže.


Anne Applebaum může pohlédnout na dnešní trosky demokratické politiky a dokáže chápat, co se stalo, daleko lépe než většina současných analytiků, píše Nick Cohen. Ona u toho rozkladu totiž byla. Píše o tom ve své nové knize Twilight of Democracy: The Failure of Politics and the Parting of Friends (Soumrak demokracie a rozchod přátel).

Mladá Applebaumová byla koncem devadesátých let uprostřed několika kruhů přátel. Její manžel Radosław Sikorski byl ministrem v polské středopravicové vládě.  Pro Američany byla Applebaumová  dítětem republikánského establishmentu. Její otec byl právník ve Washingtonu a ona studovala na Yale a v Oxfordu. Nyní jsou její republikánští přátelé rozděleni mezi zásadovou menšinu, která ví, že porážka Trumpa je jediným způsobem jak zachránit americkou ústavu, a většinu, která podle jejích slov s Trumpem kolaboruje přesně tak, jak Středo a Východoevropané kolaborovali se sovětskou mocí po roce 1945.

Klimatická akce nepředstavuje rychlé řešení

13. 7. 2020

čas čtení 4 minuty

Omezení emisí skleníkových plynů by zřejmě nevedlo k viditelným výsledkům dříve než v polovině století, uvedli výzkumníci, kteří varují, že lidstvo musí zvládnout svá očekávání v boji proti globálnímu oteplování.

Průměrné roční globální teploty v každém z příštích pěti let budou nejméně jeden stupeň Celsia nad předprůmyslovou úrovní, oznámila Světová meteorologická organizace (WMO).

Promoření bezmozci?

13. 7. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 1 minuta

Podle studie britských vědců i mírně probíhající onemocnění chorobou COVID-19 může za sebou zanechat vážné poškození mozku - vedoucí až k degenerativní destrukci centrálního nervového systému ZDE.

Amazonie: Starobylé domorodé tradice likviduje COVID-19

13. 7. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

Obraz domorodého malíře Feliciana Lany, který nedávno zemřel v Amazonii na COVID-19 bez pomoci

Bolsonaro se snaží vyvraždit izolované kmeny, které nikdy neměly kontakt s bělochy


V zemi čítající něco přes deset milionů lidí přišla Česká republika kvůli COVIDU-19 zatím o asi 350 osob. Z populace asi 800 000 lidí přišly brazilské domorodé kmeny už o 453 indiánů a odhaduje se, že 12 000 lidí je nakaženo. Skupina antropologů a asociace domorodých kmenů odhadují, že zemře asi 5000 domorodců, pokud bude pandemie pokračovat dalšího půl roku bez vakcíny či účinného léku.

Kde je solidní česká novinařina?

13. 7. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 7 minut

Před časem jsem v článku Česká novinařina je v troskách tvrdil, že se tuzemští komentátoři a mluvící hlavy zabývají banalitami či vyloženými hoaxy, aniž by dokázali odvést kus poctivé analytické práce a aniž by seriózně rozebírali reálné problémy. To především platí o protežovaných žurnalistech těšících se všeobecné vážnosti. O mainstreamových novinářích nemusíme mít vysoké mínění, nicméně pokud sabotují debatu o palčivých bolístkách české společnosti a obecně západní civilizace, nikam se nepohneme.

Robert Mueller: Roger Stone je i nadále zločinec, a to právem

12. 7. 2020

čas čtení 4 minutyRobert Mueller, mimořádný vyšetřovatel ruských zásahů do americké předvolební kampaně v roce 2016, zdůraznil v článku pro Washington Post, že v pátek omilostněný kamarád Donalda Trumpa, známý podvodník Roger Stone, je i nadále zločinec. Mueller píše:

Jsem nucen reagovat na tvrzení, že naše vyšetřování bylo nelegitimní, že naše motivy byly neférové a že Roger Stone byl obětí našeho úřadu. Vyšetřování ruských zásahů do amerických voleb bylo nesmírně důležité. Stone byl trestně stíhán a odsouzen, protože spáchal federální trestné činy. Zůstává odsouzeným kriminálníkem, a to právem.

Muhamed Duraković k pětadvacátému výročí masakru ve Srebrenici

12. 7. 2020

čas čtení 3 minuty

Bosňan Muhamed Duraković ze Srebrenice, kterého jsme nedávno interviewovali v Rozhovoru Britských listů o tom, jak se zbavit strachu ze smrti - z jeho třídy na střední škole, kde bylo 24 žáků, přežili jen tři. Bylo mu tehdy sedmnáct let -


- byl v sobotu interviewován k pětadvacátému výročí vyvraždění osmi tisíc bosenských muslimských chlapců a mužů v Srebrenici v televizi Al Jazeera:

Pozůstatky více než 1000 obětí masakru stále ještě nebyly objevenyMirna Šolić k tomu píše:

Osobně znám lidi, kteří prošli tímto peklem. Naštěstí pan Fikret Alić známý z té fotografie (viz zde záhlaví článku), je v pořádku a vede víceméně normální život.

Měli bychom přestat používat ten výraz "už nikdy znovu" - z respektu pro ty, kteří to "znovu" přežili. Je to fráze a fráze diskreditují své uživatele. Ta fráze je příliš často ve dvacátém a v jednadvacátém století užívána a ztratila svůj význam. Myslí to lidé, kteří tu frázi užívají, opravdu vážně?

Někdo právě řekl, že letošní připomínka genocidy v Srebrenici byla zatím ze všech nejhorší. Našly se další kosti, ale mentálně se za posledních pětadvacet let nezměnilo nic. Pokračuje plytká debata, zda to vůbec byla genocida či ne, namísto toho, aby se přiznalo, že k tomu došlo. Handkeho Nobelova cena, a tak dál.

S těmi, kteří přežili, se zachází jako s traumatizovanými obětmi, jimž by měla být dána možnost mluvit, ale ve skutečnosti je nikdo nebere vážně. To je dehumanizace a vylučování, k němuž ovšem nedochází jen v tomto bosenském případě.

Genocida se tam nepovažuje za legálně určenou skutečnost, ale za něco emocionálního, a emoce jsou vždycky předmětem interpretace. Něco "závažného", "to" se stalo, ale je nesmírně obtížné vyjádřit, co to  "to" je. A ano, Dayton hrál velkou roli.

Viz níže:

Trump znovu zaútočil na nezávislost amerického soudnictví

11. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Trump zrušil vězeňský trest pro svého přítele, stoupence a podvodníka Rogera Stonea. Ten byl odsouzen na tři roky a čtyři měsíce do vězení za trestné činy spojené s vyšeřováním zásahů Ruska do amerických prezidentských voleb r. 2016.

V pátek večer kritizoval v prohlášení Bílý dům trestní stíhání Roberta Stonea za trestné činy spojené s "ruským hoaxem".

Stone, 67, byl odsouzen v listopadu 2019 za to, že blokoval vyšetřování Kongresu, zda se prezidentská předvolební kampaň Donalda Trumpa spikla s Ruskem ve snaze zvítězit v prezidentských volbách roku 2016. V únoru byl odsouzen ke 40 měsícům vězení a měl se dostavit do vězení v úterý.

Nebylo to neočekávané, ale Trumpova milost pro Stonea jen zvýší znepokojení jeho kritiků, poukazujících na to, že Trumpova vláda ovlivňuje soudnictví s cílem ochraňovat prezidenta a jeho kamarády.

Průběžné zpravodajství

Koronavirus: V Rumunsku odešlo z nemocnice 624 nakažených pacientů

10. 7. 2020

čas čtení 3 minuty

- Údaje MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.  10.7.  bylo v ČR registrováno   12 919   nakažených (registrovaný nárůst za posledních 24 hodin  je 105 nových nákaz), v nemocnici bylo 141 osob a údajně celkem zemřelo 352 osob.   Potíž je, že v ČR se systematicky netestuje a netrasuje, ani v Karviné, postižené novou vlnou epidemie, takže těžko říct, jak je tomu ve skutečnosti s nákazou. Číslo R  je v ČR nyní  0.9. Číslo R vyšší než 1 znamená exponenciální šíření infekce.


- Rumunský Nejvyšší soud idiotsky rozhodl, že hospitalizace a umístění do karantény osob, které mají "jen mírné" příznaky nákazy koronavirem, je neústavní. Stovky osob nakažených koronavirem tedy odešly z nemocnic a šíří nákazu mezi obyvatelstvem. Ministr zdravotnictví Nelu Tataru upozornil ve středu v televizi, že více než polovina z 50 000 lidí, kteří měli povinně dodržovat kvůli nákaze karanténu po návratu ze zahraničí, tuto povinnost nerespektovali. Rumunsko ve čtvrtek zaznamenalo 614 nových infekcí, je to největší nárůst od vzniku pandemie. V Rumunsku, které má asi 20 milionů obyvatel, dosáhl počet registrovaných infekcí 30 789 a počet úmrtí 1834. Od poloviny března do poloviny května bylo Rumunsko v přísné karanténě.

- Pandemie stále akceleruje, varuje Světová zdravotnická organizace. Počet potvrzených nákaz na světě dosahuje téměř 12 milionů. "Ve většině zemí světa není pandemie pod kontrolou. Situace se zhoršuje. Zemřelo více než 544 000 lidí. Celkový počet nákaz se za posledních šest týdnů zdvojnásobil," řekl v Ženevě dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Socha Melanie Trumpové ve Slovinsku byla podpálena

10. 7. 2020

čas čtení < 1 minutaDřevěná socha Melanie Trumpové byla odstraněna, poté, co ji během víkendu kolem amerického svátku 4. července kdosi podpálil

Dřevěná socha Trumpovy manželky Melanie nedaleko jejího domovského města Sevnica ve Slovinsku byla odstraněna poté, co ji kdosi během minulého víkendu podpálil.

Sochu v životní velikosti nechal odstranit její autor, Brad Downey, americký sochař žijící v Berlíně.

"Chci vědět, proč to udělali," řekl Downey, který doufal, že socha vyvolá dialog o politické situaci v USA, vzhledem k tomu, že Melanie je imigrantka, vdaná za prezidenta, který je proti imigraci.

V lednu byla spálena ve slovinském městě Moravce, na východ od hlavního města Ljubljany, velká dřevěná socha Donalda Trumpa.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Merkelová: Lžemi a nenávistí nad pandemií nezvítězíme. To dokazuje neefektivnost populismu

10. 7. 2020

čas čtení < 1 minuta

Angela Merkelová během projevu po převzetí německého předsednictví Evropské unie:

"Jak to právě prožíváme, lžemi a dezinformacemi není možno bojovat proti pandemii. Ani se proti ní nedá bojovat nenávistí a jejím vyvoláváním.  Jasně to odhaluje hranice populismu a neefektivitu popírání základních pravd. V demokracii potřebujeme pravdu a otevřenost. Ty jsou charakteristickým rysem Evropy a tyto rysy bude také Německo prosazovat během svého předsednictví Evropské unii." 

Video níže:

Bolsonarova továrna na fake news

10. 7. 2020 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty

Foto: Carlos Bolsonaro ve své "Kanceláři nenávisti" v brazilském prezidentském paláci

Facebook vymazal 35 účtů, 14 stránek a 1 skupinu. Zlikvidoval také 38 účtů na Instagramu, přímo spojených s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem a jeho třemi nejstaršími syny.

Většinu stránek, které Facebook vymazal, spravoval Tercio Arnaud Tomaz, přímý poradce prezidenta Bolsonara. Je placen z veřejných peněz, aby pracoval jako administrátor některých profilů, které šířily lživé "zprávy" a útoky proti Nejvyššímu soudu. Je také členem takzvané "Kanceláře nenávisti", kterou řídí prezidentův syn Carlos Bolsonaro.

Ale my víme svoje, nás nějací Němci neoblbnou!

10. 7. 2020 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty
Za první polovinu roku vyrobili v Německu výrazně víc energie z obnovitelných zdrojů než z těch ostatních; čistě fosilní (tj. bez jádra) jsou už jen na 30%. A rok od roku se to posouvá, obnovitelná část koláčku roste, neobnovitelná se zmenšuje. Před šesti lety to byla zhruba čtvrtina, nyní (za první polovinu roku) víc než polovina. A pokračujeme dál.

"A co když nefouká-nesvítí, co potom? Ha!" No, jak vidět, tak to zvládají, o žádném letošním blackoutu v Německu jsem neslyšel. "A nebude jim stačit přenosová soustava!" No, jak vidím z grafu, tak asi stačí; a co nepostačí, tak se dostaví (mimochodem, raději bych se neptal po životnosti NAŠÍ přenosové soustavy, stavěné před padesáti i více lety. Němci do povýšení přenosové soustavy už nyní tvrdě investují, rok co rok).

"A mají Severní moře, kde fouká, a my ne!"

To jistě nemáme, ale podobně vnitrozemské Rakousko z větru dává přes 11%, rozsáhlé průmyslové a post-těžební oblasti na severu Čech jsou využitelné jak pro vítr, jak pro slunce.


Americký velvyslanec vyplísnil polské představitele za útok na média. Diplomatický incident s Německem

10. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Andrzej Duda a jeho personál svými útoky na média vyvolali mezinárodní diplomatický incident. Zatímco americký velvyslanec v Polsku otevřeně kritizoval stranu Právo a spravedlnost (PiS), polské ministerstvo zahraničí zdržuje příjezd nové hlavy německého velvyslanectví ve Varšavě, upozorňuje Bartosz T. Wieliński.

Drsný rasismus na serveru Seznam.cz

10. 7. 2020 / Jan Čulík, Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

Kde proboha na světě zveřejní seriozní zpravodajské médium výraz "migrant tmavé pleti"??  Kdyby ten násilník byl z USA, ze země, která produkuje milion sexuálních násilníků, napsal by Seznam "sexuální násilník bílé pleti"?

Jsou běloši skutečně takto pravidelně charakterizováni v českých médiích, když spáchají nějaký trestný čin? "Dívku znásilnil muž bílé pleti?"  Četli jste někdy něco takového na Seznamu.cz?

Jakou má relevanci barva kůže sexuálního násilníka?  On Seznam neví, že sexuální násilníci existují ve všech rasách? On Seznam neví, že když se na jeho stránkách dočteme, záměrně zdůrazněné, že nějaký trestný čin spáchal Arab nebo černoch, že to vytváří falešnou představu, že nebělošské rasy jsou zločinecké? V ČR páchají běloši daleko více trestných činů než neběloši. Avšak když trestný čin náhodou spáchá neběloch s muslimským jménem, tvrdý český rasismus šťastně rozkvete.

Seznam.cz: JSME DRSNÍ RASISTÉ A MÁME TO TAK RÁDI!

Rozhovor Britských listů 299. Co motivuje oligarchy?

10. 7. 2020

čas čtení < 1 minutaOligarchové mají v politice a v ekonomice současné České republiky stále silnější vliv. Bohumil Kartous a Albín Sybera debatují v tomto Rozhovoru Britských listů o jejich chování a jednání a co to znamená pro Českou republiku a její demokracii. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 10 . července 2020.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Jak Země udržuje své magnetické pole?

10. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Život jak ho známe by nemohl existovat bez magnetického pole Země a jeho schopnosti odrážet nebezpečné ionizující částice. Je nepřetržitě generováno pohybem tekutého železa v vnějším zemském jádru, čemuž se říká geodynamo. Navzdory zásadní důležitosti jevu zůstává mnoho otázek o původu geodynama nezodpovězených. Nový výzkum zkoumá, jak přítomnost lehčích prvků v převážně železném jádře mohla ovlivnit vznik a udržitelnost geodynama.

Armáda proti Putinovi?

10. 7. 2020

čas čtení 1 minuta

Experti zpochybňují proceduru i výsledky nedávného ruského hlasování o ústavních dodatcích. Oficiálně 77,92 %, více než 57,7 milionu hlasujících, bylo pro, kdežto 21,27 %, neboli 23,2 milionu, bylo proti. Účast dosáhla 67,97 %, více než 74,2 milionu lidí, napsal Pavel Luzin.

Opravdu může mít Indie koronavirovou vakcínu v srpnu?

10. 7. 2020

čas čtení 2 minuty

Nejvyšší indická zdravotnická agentura oznámila, že by země měla mít připravenou vakcínu proti koronaviru v době oslav Dne nezávislosti 15. srpna. Experti varují, že tak krátká časová lhůta je nerealistická a nebezpečná, upozorňuje Murali Krishnan.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
19780