18237

Jak jsme zvládli pandemii

1. 2. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Český statistický úřad vydal oficiální čísla o úmrtích za loňský rok. Za celý rok 2021 zemřelo téměř 140 tisíc lidí, nejvíce v poválečné historii (nejvyšší číslo po válce bylo v roce 1980: 135 537, v roce 2006 to bylo asi 104 tisíc a v roce 2019 něco přes 112 tisíc). Rád bych zdůraznil, že rok 2021 je druhý, nikoli o první rok pandemie covidu.

Rozhovor Britských listů 464. Zabrání oligarchové v ČR vzniku ekologické energetiky?

1. 2. 2022

čas čtení 1 minutaJe dobře známo, že Česká republika je hospodářsky a politicky otrokem mocných oligarchů. Jak budou jejich ekonomické zájmy bránit nutné ekologické transformaci českého průmyslu? O tom hovoří Albín Sybera v souvislosti se sloučením banky Moneta s finančními institucemi PPF s Radkem Kubalou, spolupracovníkem ekologické platformy Reset. Oligarcha Tykač posílil pozici minoritního akcionáře a společně s PPF (se kterou ho pojí investice v hnědouhelném průmyslu) budou mít velký vliv na dění v nové bance. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od úterý 1. února 2022.

Rozhovory Britských listů na tato témata:

Ekologie

Fialova vláda "musí prodebatovat", zda se postaví proti domácímu násilí vůči ženám

31. 1. 2022

čas čtení < 1 minutaK tomu též:30040

Amnesty International je další lidskoprávní organizací, která označila Izrael za stát apartheidu

1. 2. 2022

čas čtení 2 minuty

Amnesty International (AI) v úterý zveřejnila zprávu, ve které označuje Izrael za stát apartheidu, a stala se tak další organizací, jež tento termín používají k popisu diskriminačního zacházení Izraele s Palestinci.

Zpráva o 280 stranách, která vychází z výzkumu provedeného v letech 2017 až 2021, uvádí, že Izrael od roku 1948 provádí politiku, která "přináší prospěch židovským Izraelcům a zároveň omezuje práva Palestinců", informuje web middleasteye.net.

 18186

Západ musí plně přijmout princip, že státy ve středovýchodní Evropě smějí být svobodné

1. 2. 2022

čas čtení 5 minut

Lidé, kteří by byli naprosto pobouřeni představou, že by Polsko mohlo mít právo veta nad tím, do jaké aliance se smí připojit Německo, nebo Británie  právo veta nad Francií, se přidržují dvojího metru, který charakterizuje přístup západní Evropy k východní Evropě již po staletí, a docela rádi dají Rusku právo veta nad tím, s kým bude smět Ukrajina vstoupit do aliance.  Západoevropané, kteří by  křičeli "fašismus!" při jakémkoli návrhu, že by územní nároky mohly být založeny na existenci dánské menšiny v severním Německu nebo německy mluvící menšiny v severní Itálii,  považují za "pochopitelné", že Moskva vznáší takové nároky na Ukrajinu.

Putinův dlouhodobý cíl ve východní Evropě je  naprosto jasný, argumentuje oxfordský historik Timothy Garton Ash.  Putin chce obnovit co největší část impéria, velmocenského postavení a sféry vlivu, které Rusko tak dramaticky ztratilo před 30 lety, s rozpadem Sovětského svazu v prosinci 1991. Jen Putinova taktika nás udržuje v nejistotě. Od roku 2008, kdy Putin násilím  získal dva  kusy Gruzie, a od anexe Krymu v roce 2014 je zřejmé, že je připraven použít všechny prostředky.

 18344

Dánsko ruší veškerá koronavirová opatření

1. 2. 2022

čas čtení 2 minuty

Foto: Reakce britského tisku na (zcenzurovanou) zprávu státní úřednice Sue Grayové, že ohledně mejdanů v lockdownuj Johnson selhal


V pondělí 31. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  29 514 denních nákaz (je to asi o tisíc nákaz méně než předchozího pondělí.  K tomu je nutno připočíst dalších 5073  případů reinfekce, tedy celkový počet nákaz je v ČR 34 587.  Hospitalizováno je  2430 osob. Celkem zemřelo v ČR 37 243 lidí.

Potvrzených případů za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 2318, za posledních 14 dní 2904. Nejvyšší nákaza je v okrese Praha-západ (3134 nákaz na 100 000 obyvatel), Praha-východ (3036), Praha (2793), ve Zlíně (2791), v Uherském Hradišti (2505), v Náchodě (2676) a v Chomutově (2620) ZDE   


- Dánsko se stává první zemí, která zruší veškerá koronavirová omezení, chce se spoléhat na vysokou proočkovanost občanstva a doufá, že varianta omikron je pro očkované občanyt méně nebezpečná.

- Šéf britské opoziční Labouristické strany Keir Starmer ostře kritizoval v parlamentě Borise Johnsona, který se snažil vymlouvat, že více než deseti mejdany v Downing Street, zatímco Britové dodržovali přísná karanténní omezení v lockdownu, nijak neporušil předpisy. Jak na to reagují v úterý britské noviny vidíte v záhlaví tohoto článku. Britská policie vyšetřuje 12 mejdanů, které podle ní porušily zákon, a 300 fotografií, které jí předala vyšetřovatelka ze státní služby Sue Grayová.

 16578

Nová data o exekucích: Počet nově zahájených exekučních řízení loni vzrostl

1. 2. 2022

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

 V loňském roce bylo oproti roku 2020 zahájeno o 28 tisíc exekučních řízení více, což představuje meziroční nárůst 6,8 procenta. K nárůstu došlo v celé České republice s výjimkou oblasti severní Moravy, kde došlo k poklesu o 0,3 procenta. Ukazují to data Ministerstva spravedlnosti z okresních soudů. Přestože došlo i k meziročnímu poklesu počtu osob v exekuci, exekucí celkově přibylo. Znamená to, že oproti roku 2020 vzrostl i průměrný počet exekucí na osobu ze 6 na 6,4.

V den druhého výročí ostudného brexitu usilují Skoti o návrat do EU

1. 2. 2022

čas čtení 1 minuta

Povolí jim to ale Španělsko?

62 procent Skotů hlasovalo v referendu o brexitu pro setrvání země v Evropské unii. Anglická konzervativní vláda to naprosto ignorovala a odmítla jakkoliv vyjednávat s vládou v Edinburku.

Skotští aktivisté apelují na své evropské spoluobčany, aby potvrdili, že po získání nezávislosti bude Skotsko znovu přijato do Evropské unie.

Další ostudný den pro Johnsona, ale 31.1. je také druhé výročí brexitu. Vynikající Val McDermid o tom uvažuje a také o budoucnosti Skotska v EVROPĚ.

Drazí evropští přátelé, připojte se prosím k nám a přidejte své jméno k našemu otevřenému dopisu. Požádejme společně představitele EU a členských států, aby nabídli Skotsku přitažlivou cestu k opětovnému vstupu do EU!

Dopis v češtině na skotských stránkách Europe for Scotland  - Evropa pro Skotsko ZDE

 16510

Británie: Byla konečně vydána zcenzurovaná, avšak přesto ostře kritická oficiální analýza Johnsonových mejdanů během lockdownu

31. 1. 2022

čas čtení 7 minut

Aktualizace: 64 procent Britů si přeje, aby Johnson po zveřejnění zprávy Sue Grayové rezignoval. 83 procent Britů je přesvědčeno, že porušil karanténní předpisy. 75 procent Britů zastává názor, že Johnson lže.


Bývalá šéfka skotských konzervativců Ruth Davidson se kvůli Johnsonovi rozplakala v pondělí večer v televizi:

Jsem naštvaná.

Jsem naštvaná a jsem naštvaná nejen kvůli věcem, kterých jsem se já a další lidé z mé blízké rodiny a okruhu mých přátel museli vzdát, ale víte, pracovala jsem ve skotském parlamentu. Měla jsem voliče, kteří přišli o své firmy. Měla jsem lidi, kteří se cítili provinile, že nešli do pečovatelského domu navštívit své rodiče, že neobjali přítele na pohřbu, protože dodržovali karanténní předpisy.  Vím, že se dívají na to, co se dělo v úřadu premiéra, a cítí se jako idioti. A tak by se cítit neměli.  
Státní úřednice Sue Grayová konstatuje, že v úřadě britského premiéra došlo k "závažnému nedodržování vysokých standardů" a k "selhání vedení"

Zde jsou nejkritičtější zjištění zveřejněná v rubrice "obecná zjištění":

 18343

O situaci na Karlově univerzitě

1. 2. 2022

čas čtení 2 minuty

Dnes jsem ukončil své osmileté působení ve funkci prorektora pro vědu na Karlově universitě. Svému nástupci jsem poslal "Kšaft odstupujícího prorektora" se spoustou brilantních nápadů a návrhů (pevně doufám, že je nebude potřebovat, protože bude mít vlastní a lepší), napsal na Facebooku Jan Konvalinka.

 16610

25krát více energie offshore do poloviny století

1. 2. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Energetická politika, energetická transformace, ochrana klimatu

Bruselský strategický dokument odhaduje rozsah investic pro offshore na téměř 800 miliard euro

25krát více energie z výroby elektřiny na moři do poloviny století: Evropská komise si stanovila tento ambiciózní cíl pro expanzi energie přes offshore, která má podpořit cíl evropské klimatické neutrality do roku 2050. Ve 30stránkovém strategickém dokumentu bruselské úřady uvádí, jak lze tohoto cíle dosáhnout.

Bez zvyšování daní se neobejdeme

1. 2. 2022

čas čtení 14 minut

Toto je přepis Rozhovoru Britských listů č. 463.


Bohumil Kartous:

Finanční politika současné vlády, budoucnost výdajů z veřejných rozpočtů, ale i příjmu veřejného rozpočtu. Jaká bude bilance veřejných zdrojů v České republice? To je téma, které budeme rozebírat s ekonomem z institutu CERGE-EI Filipem Pertoldem. Dobrý den.

Filip Pertold:

Dobrý den, díky za pozvání.

Bohumil Kartous:

Když si čteme programové prohlášení vlády, dozvídáme se, že vláda chce relativně hodně úspor.


Co je špatného na českém daňovém systému?

24. 1. 2022

čas čtení 16 minut


Bohumil Kartous:

Vážení diváci, nová vláda má nové programové prohlášení a jak se dalo očekávat vzhledem k jejímu středopravicovému postavení v politickém spektru, mluví se o snižování výdajů státního rozpočtu. Se sociologem Danielem Prokopem se budeme bavit o tom, jak to  je s příjmovou a výdajovou stránkou, jak smysluplné jsou některé výdaje z veřejných rozpočtů v České republice. 

 

 18186

Jak to bylo, je a bude na Ukrajině

1. 2. 2022 / Václav Hořejší

čas čtení 17 minut

Nedávno mi Britské listy zveřejnily dva články (zde, zde), ve kterých jsem oponoval názorům (hlásaným opakovaně hlavně redaktorem Karlem Dolejším), že proti Rusku je potřeba postupovat tvrdě a nekompromisně, nejlépe snažit se o jeho vojenskou porážku. Následně jsem chtěl v Britských listech publikovat další článek, ve kterém bych popsal svůj pohled na kořeny nynějšího konfliktu Ukrajiny (a potažno Západu) s Ruskem. Jan Čulík ale můj sarkasticky laděný text odmítl s tím, že je „hysterický, pod úroveň Britských listů a je tam celá řada nepřesností”. Text mi nakonec vzali jinde (zde).


Níže bych tedy rád vyjádřil svůj názor důstojnější formou.

 18342

Piráti navrhují Nobelovu cenu míru pro zakladatele WikiLeaks Juliana Assange

1. 2. 2022

čas čtení 2 minuty

tisková zpráva

Pirátští europoslanci nominovali Juliana Assange na Nobelovu cenu míru. Oficiální přihlášku dnes za celou delegaci zaslala europoslankyně Markéta Gregorová. Assange je v současnosti v britské věznici. Jeho případ je podle pirátských europoslanců symbolem útisku svobody slova a práva veřejnosti na informace.

 18340

Nepřirozená civilizace

1. 2. 2022 / Soňa Svobodová

čas čtení 20 minut

 

Taková je současná civilizace, v níž žijeme. Děláme vše nepřirozeně, proti přírodě, nepřirozeně žijeme, znesvěcujeme všechny věci, které dříve byly posvátné. Nemáme čas, pořád někam spěcháme, hamouníme majetky a přitom jsme hloupí, a to podstatné stále nechápeme. Prostě a jednoduše se s rozvojem pokroku od přírody a duchovna vzdalujeme, což vede jen a pouze k tomu, že vše, co my běloši děláme nás dovádí ke zkáze a úpadku. Takto o našem civilizačním počínání často hovoří jeden z nejznámějších a světově nejuznávanějších odborníků na život a kulturu domorodých etnik v Amazonii, český etnolog, publicista, cestovatel, bývalý velvyslanec v Kolumbii a Ekvádoru, tvůrce více než 200 odborných článků a také autor své nejnovější, knihy, která se v minulých dnech objevila na knihkupeckých pultech pod názvem Atlas indiánů Jižní Ameriky: Život, sex, smrt, Mnislav Zelený Atapana.

 18186

Ukrajina: Rusko se neúspěšně pokusilo zablokovat jednání Rady bezpečnosti OSN

31. 1. 2022

čas čtení 1 minuta

 

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja zahájil  svůj projev v Radě bezpečnosti OSN poděkováním Číně, která byla proti konání tohoto zasedání, a třem zemím, které se zdržely hlasování o konání schůzky.

Něbenzja řekl, že "rozmístění vojsk na našem vlastním území" neznamená, že dojde k "aktu agrese", a že není třeba "hysterie".

 16578

Nesnižujte výdaje na vzdělávání!

31. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Think-tank Vzdělávání21 vyzývá vládu České republiky, aby při snaze najít úspory při přípravě návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2022 nesnižovala výdaje na vzdělávání.

 

Veřejné výdaje na vzdělávání v České republice jsou při srovnání se zeměmi OECD i EU stále podprůměrné jak ve vztahu k hrubému domácímu produktu[1], tak ve vztahu k celkovým vládním výdajům[2]. Medián výdělku učitelů v regionálním školství stále nedosahuje mediánu výdělku vysokoškolsky vzdělaných osob pracujících v platové sféře, učitelé též mají výrazně vyšší podíl tarifní složky na celkovém výdělku[3]. Ve mzdové sféře jsou výdělky vysokoškolských učitelů nižší než výdělky jiných pracovníků, kteří rovněž dosáhli vysokoškolského vzdělání, a to při srovnání jak průměrného, tak mediánového výdělku. Výdělky odborných asistentů a vědecko-výzkumných pracovníků na vysokých školách zaostávají výrazně[4]. Učitelé na vysokých školách tedy pobírají méně než jejich absolventi.

 

 16637

Omikron: co víme o "plíživé" subvariantě BA.2?

31. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Blízký příbuzný omikronu má mutace, které by mohly změnit jeho chování, a v některých částech Evropy a Asie překonává nejrozšířenější variantu coviduVysoce nakžlivá varianta omikron viru Sars-CoV-2 - jejíž nejběžnější forma je známá jako BA.1 - nyní představuje téměř všechny koronavirové infekce na světě.

Ačkoli v některých zemích již počet případů Covid dosáhl vrcholu, vědci nyní sledují nárůst případů způsobených blízkým příbuzným omikronu známým jako BA.2, který začíná v některých částech Evropy a Asie konkurovat subvariantě BA.1. O této nové subvariantě zatím víme následující.

 18186

Čekání na Putina: Ruská falešná válka se odehrává jako surrealistické divadlo

31. 1. 2022

čas čtení 6 minut

 

Je nátlak muže v Kremlu na Ukrajinu mistrovským tahem, nebo posloužil jen k tomu, aby proti němu sjednotil rozhádaný Západ?


Čekání na invazi Ruska na Ukrajinu připomíná tak trochu čekání na Godota, píše Simon Tisdall. V tomto nervózním přepracování mistrovského díla Samuela Becketta je ruský vůdce Vladimir Putin vhodně obsazen do role neklidného Vladimíra, zatímco americký prezident Joe Biden je často podřimující Estragon v buřince.

Ústřední myšlenkou hry je, že tajemný Godot, očekávaný každým okamžikem, ve skutečnosti nikdy nepřijde. Poté, co Rusko minulý týden souhlasilo s tím, že bude pokračovat v jednání, mají občané Ukrajiny důvod doufat, že se krize ukáže jako srovnatelně prázdná událost - zvláštní Putinův příspěvek k divadlu absurdity.

 18334

TU Drážďany staví obrovské setrvačníkové úložiště pro větrné elektrárny

31. 1. 2022

čas čtení 5 minut

 

Zabezpečení dodávek, skladování energie, výzkum a vývoj

Výzkumníci budou ověřovat, jak by mechanické ukládání energie mohlo decentrálním způsobem kompenzovat nestálý výkon větrných elektráren

Výzkumný tým z Technické univerzity (TU) Drážďany vybudoval setrvačníkový akumulační systém s kapacitou 500 kilowatthodin (kWh) a výkonem 500 kilowattů (kW). Podle jeho budovatelů je pětkrát větší než dříve používaný rotačně kinetický úložný systém (RKS). „Cílem bylo vyvinout zařízení pro skladování energie, které by bylo možné postavit přímo vedle větrné elektrárny. K tomu bylo nutné definovat zcela nové požadavky na skladovací systém a rozšířit limity technologie,“ vysvětluje projektový manažer Thomas Breitenbach.

 16578

Neunikají nám závažnější věci, než je Schillerová?

31. 1. 2022

čas čtení < 1 minuta

k tématu pí Schillerové a jejího placeného mediálního obrazu, který lomcuje internetem už několik dní, píše Jiří Podhorecký.   Veřejnost zuří a pase se škodolibě nad účtem za fotky, ale patrně tu unikají i jiné vážnější věci.


Například jen úroky z prodlení z prohrané kauzy Diag Human, které podle p. Razimy z Kverulant.org vychází na 1,3 milionu Kč denně.  více detailů ZDE

Kdo to měl řešit? MF? nebo MZ? Proč to neřešil? Kolik takových kostlivců ve skříni je?

V čem přesně tkví definice politické odpovědnosti k něčemu takovému?

Já bych věděl... v ničem. 

A i proto je stát  tam, kde je.

O minulosti některých disidentů

31. 1. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Kritik Petr Fischer zveřejňuje na svém Twitteru odkazy na různé významné osobnosti kultury minulých let a desetiletí, často s citátem nějakého jejich výroku, který má aktuální platnost.

Tak právě zveřejnil i tento, jistě velmi důležitý, výrok disidenta, havlovce a někdejšího československého ministra obrany Luboše Dobrovského (1932-2020), Havlova kancléře a pak českého velvyslance v Rusku: 


Sledovatelé pana Fischera k tomu píší, jaký to byl Luboš Dobrovský velký člověk.

Nerad jsem k tomu musel něco na Twitteru  přidat a v zájmu faktů to opakuju i tady.

30853

Monitor Jana Paula: Extrémy plodí zase jen extrémy

31. 1. 2022 / Jan Paul

čas čtení 5 minut


Normalita pro mě není přesvědčení, že věci budou tak, jak si je právě já představuji a přeji, neboť vše pozemské bylo, je a bude nejisté. Považuji za normální toto vědět! Za nenormální ale považuji, že člověk přestává přemýšlet kontextuálně, a uvažovat obezřetně, rezignuje na vlastní úsudek i kritičnost a zaujímá pasivní a lehce zneužitelnou pozici ztotožnění, spříznění, „přidání se“. A ztotožňuje se s kde čím a s kde kým. S kdejakou hloupostí, a spekulací, ale i s názory, které se na první pohled jeví zaručeně přesvědčivě. Současný člověk utekl do bezpečí ztotožňování se, ale utíká tím sám před sebou.

 18301

Pokud nám skutečně leží na srdci osud Ukrajiny, v první řadě naslouchejme ukrajinským hlasům

31. 1. 2022 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Nerad bych překypoval předčasným optimismem, ale stále se domnívám, že válečnému konfliktu na Ukrajině lze zabránit. Jsem přesvědčen o tom, že ani jedna strana ve skutečnosti o krveprolití nestojí, nicméně tomu příliš nenasvědčují aktuální stanoviska politických představitelů Spojených států a Velké Británie, která se poměrně liší od postojů, jež zaujali lídři Německa, Francie a v neposlední řadě také Ukrajiny.

 16578

Jurečka fyzicky trestá svoje děti - a nestydí se za to

31. 1. 2022 / Petr Chadraba

čas čtení 3 minuty

 

Při poslechu názorů ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky si často přijdu jak po dávce LSD. Psychotropní látky museli pozřít i zástupci vládní koalice, když politikovi z KDU-ČSL post přiklepli. Jeho veřejné přiznání k tomu, že z výchovných důvodů bije své děti, bohužel není žádná halucinace.

 16578

T U P E C

31. 1. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minutyVzal palici a uboural si pořádný kus domu. A pak další kus. Vlastně to byla dílna. Potom propíchal gumy svojí dodávky a vytrhal kabely z motoru. Rozbil skla a ulámal zrcátka. V mezičase rozebral bagřík v garáži a jednotlivé díly naházel do studny. Sousedi také rozbíjeli různé svoje výrobní prostředky a velmi se u toho všichni bavili. Večer v hospodě se pak trumfovali komu to šlo líp.


Co to je za blbost? Ožralý autor? Že jenom idiot si sám ničí podstatu toho, co ho živí?

 16510

Skandál ohledně Borise Johnsona se proměňuje ve frašku

31. 1. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 11 minutKonzervativní poslanci v Británii čekali na zprávu vysoké státní úřednice Sue Grayové ohledně toho, do jaké míry porušili Boris Johnson a zaměstnanci jeho premiérského úřadu platné zákony, když během přísného lockdownu v roce 2020, kdy se podle pandemických opatření Britové směli setkávat jen s jednou osobou, a to venku, uspořádali v Downing Street a v dalších vládních úřadech celou řadu pitek a mejdanů. Konzervativní poslanci se vymlouvali, že se rozhodnou, zda Johnsona odvolají z premiérské funkce, až podle toho, co bude ve zprávě Sue Grayové. (Tato zpráva však nemůže být objektivní, protože Sue Grayová je podřízenou Borise Johnsona a ten má právo její zprávu zredigovat! v případě, že by byla vůči němu kritická.)

 17918

Ukrajina: Skutečně Rusko "nemá dost vojáků"?

30. 1. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

  • Stále dokola čteme polemiky, podle kterých Rusko v ukrajinském pohraničí "nemá dost vojáků na plnou ofenzívu". 
  • Rusko však potřebuje právě tolik vojáků, kolik odpovídá plánovanému cíli operace. A tím rozhodně není "plná ofenzíva" s následnou okupací celého území Ukrajiny. 

 18186

USA varují Rusko, že konflikt s Ukrajinou by byl "strašlivý"

29. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

 

Nejvyšší američtí představitelé vyzývají k diplomacii při řešení hromadění ruských vojsk na hranicích s Ukrajinou a tvrdí, že konflikt "není nevyhnuteln
ý"
 

Spojené státy varovaly, že ruská invaze na Ukrajinu by byla "strašná" pro obě strany, a  vyzvaly k diplomatickému řešení. Napětí kvůli vojenskému posilování Moskvy na hranicích země nadále trvá.

V pátečním projevu v Pentagonu vyzvali nejvyšší američtí představitelé vyzvali k tomu, aby se obě strany soustředily na diplomacii a zároveň konstatovali, že Rusko má nyní na místě dostatek vojáků a vybavení, aby mohlo zaútočit na celou Ukrajinu.

 16578

Schillerová by měla pykat

29. 1. 2022 / Petr Chadraba

čas čtení 3 minuty


Vite, co má společného Alena Schillerová a Výměna manželek? Na jejich produkci se nedá koukat, ale stejně ji viděl každý. Schillerové politická kariéra navíc nápadně připomíná neslavnou historii komunistů v Čechách, a na medaile pro současnou politickou reprezentaci to není.


Není to tak dávno, co na internetu proběhl rozhovor s režisérkou vrcholu bizarní zábavy, série Výměna manželek. Na dotaz, zda příběhy některých žen a dětí nejsou za hranicí nahlášení na policii, odpověděla, že se o tom s týmem vždycky baví a zatím se pro tohle řešení nerozhodli.

 18329

Mezitím v Absurdistánu 208

"Oni nás považují za negry! To je rasismus!"

29. 1. 2022 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Před několika dny se na polském internetu objevila fotografie nové linie žiletkového drátu na břehu řeky hraničící s Běloruskem. Na jedné z těchto fotografií byl vidět kněze, který žiletkovému drátu zřejmě žehnal ZDE. Podle všeho tomu tak není - jedná se o pravoslavného kněze, který žehnal vodě v rámci pravoslavné křesťanské tradice.

 16578

Milostivé léto zatím jako kapka v moři

28. 1. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Mám-li v poslední době v politice něco pochválit, pak je to tzv. Milostivé léto. Právě končí. Jedná se o iniciativu poslanců Výborného (KDU-ČSL) a Nachera (Ano), která umožňuje na omezenou dobu lidem se soudní exekucí kvůli dluhu u veřejných institucí zbavit se dluhu tím, že zaplatí jen jistinu a necelých tisíc korun exekutorovi, takže odpadají všechna penále.

Prázdné regály v Bostonu

28. 1. 2022 / Milan Kohout

čas čtení < 1 minuta

Je úsměvné sledovat, jak se dá s ekonomickými daty vele-různým způsobem žonglovat, aby seděla pro propagandistické potřeby v té chvíli vládnoucí politické strany.
 
Na jedné straně jsem se dnes dozvěděl z Bidenovi stranícímu zdroji, jakým je New York Times, že je naše americká ekonomika v úžasně dobrém stavu, a na druhé straně jsem si ten samý den vyfotil jeden z mnoha poloprázdných regálů ve velkém obchodě v naší bostonské čtvrti.

Připadá mě to, jako ta pohádka, radící panu králi, aby se oblékl do dělnických šatů a šel se podívat pod hrad mezi obyčejné lidi. 


 16578

Více píce republice

28. 1. 2022 / Petr Haraším

čas čtení 12 minut


Ceny jsou zde nízké?

Có?

Ptám se: Ceny jsou zde nízké?

Jo, jo.

Tak to abych si vzal naditou prkenici!

Vem, vem si ji, chlapče! Za chyby se musí platit, zvlášť za ty cizí!


Nejprve omluva

Je zde potřeba se omluvit, ba až nutnost se omluvit. Komu, čemu, čeho a proč se omluvit? To je zřejmé. Je potřeba se omluvit Otcům Zakladatelům naší verze demokracie pod krycím jménem mafiánská kleptokracie. Slavná kleptokracie, která toho naší milé České republice tolik dala. Vlastně vzala. Je potřeba se omluvit jmenovitě, a to zejména těmto dvěma elitám, elitě Klausovi a elitě Zemanovi.

 18327

Podvedený důchodce

28. 1. 2022

čas čtení < 1 minuta

Otevřel jsem si vyúčtování mého "penzijka" u České spořitelny, viz níže, píše nám jeden čtenář.


Státní příspěvek za rok 2021 celkem  2 760,00 Kč.
Zhodnocení ve fondech -3 870,30 Kč.

Tím jsem přispěl tomuto ctihodnému peněžnímu ústavu 1110,30 Kč.

Měsíčně si spořím 1000 Kč, tedy  je moje ztráta 9,25 procent.

Zdraví Vás podvedený důchodce ročník 1940.

 16637

Koronavirus: Třetí vakcína proti covidu je nesmírně efektivní

28. 1. 2022

čas čtení 9 minut

V sobotu 29. ledna 2022 (o víkendu registrace nákaz v ČR nefunguje)  zaznamenala Česká republika  18 268 denních nákaz. (Je to skoro tentýž počet jako v sobotu 22.1.)  K tomu je nutno připočíst dalších 3156  případů reinfekce, tedy celkový počet (neefektivně v sobotu registrovaných denních nákaz) je v ČR 21 424.  Hospitalizováno je  1989 osob.. Celkem zemřelo v ČR 37 184 lidí, to je denní nárůst o 16 osob. ZDE Subvarianta omikron BA 1.1 . v určitých částech USA vítězí nad původní variantou omikronu BA.1.


- Školy v Anglii znovu zavádějí nošení roušek, protože počet nákaz ve školách astronomicky stoupá. ZDE 

- Tisíce lidí, především kamionistů, protestovaly v Ottawě proti zákazu cestování přes hranice s USA, pokud nejste očkováni, a proti očkování všeobecně. Justin Trudeau z bezpečnostních důvodů opustil Ottawu a uvedl, že jde o absolutní menšinu lidí, která nereprezentuje názory Kanaďanů. 90 procent kanadských kamionistů, kteří jezdí přes hranici s USA, a 77 procent kanadské populace je očkováno dvěma dávkami.

- Na Ukrajině už zemřelo na covid více než 100 000 lidí.

- Itále v sobotu registrovala 137 147 nákaz.

- Mexiko zaznamenalo dalšícjh 522 denních úmrtí na covid. V Mexiku celkem dosud zemřelo 305 762 osob.
 

 18326

Německy mluvící popírači Covidu se snaží vybudovat v Paraguayi "svobodnou kolonii"

28. 1. 2022

čas čtení 4 minutySkupina německých, rakouských a švýcarských přistěhovalců založila v jednom z nejchudších regionů země ideologicky motivovanou osadu


V úrodné červené půdě Caazapá, jedné z nejchudších oblastí Paraguaye, vzniká uzavřená komunita o rozloze 1 600 hektarů (4 000 akrů), nazvaná El Paraíso Verde neboli Zelený ráj.

Počet obyvatel komunity, kterou tvoří převážně němečtí, rakouští a švýcarští přistěhovalci, se podle majitelů časem zvýší ze 150 na 3 000.

 17282

Rusko mobilizuje záložníky

28. 1. 2022

čas čtení < 1 minuta

  • Rusko kromě profesionálních jednotek mobilizuje již také záložní oddíly. Muži na přiloženém videu jsou ve věku kolem čtyřicítky a vydali jim pouze automat AK-74M, letitou sumku se třemi zásobníky a ochrannou masku. 

Tisková zpráva:

Filipíny: Lékaři bez hranic pomáhají na ostrovech zasažených tajfunem Rai

28. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

• Tajfun Rai (též Odette) zasáhl Filipíny 16. prosince. Zanechal za sebou přes 400 mrtvých a 1200 raněných. Desítky lidí se stále pohřešují. 

 • Lékaři bez hranic začali poskytovat zdravotnickou a humanitární pomoc na ostrovech Dinagat, Siargao i v dalších odlehlých a poničených oblastech. 
• Podle dosavadních odhadů potřebuje pomoc 240 tisíc lidí. Ve spolupráci s místními úřady bude organizace podporovat zdravotnická zařízení, provozovat mobilní kliniky, zprostředkovávat převoz pacientů v kritickém stavu do odpovídajících nemocnic a distribuovat zdravotnický materiál.

Tisková zpráva:

Toxické dioxiny se k nám vrátí jako bumerang. Zbytky ze spalovny v Českých Budějovicích mohou končit ve stavebním materiálu i v krajině

28. 1. 2022

čas čtení 4 minuty

Až čtvrt milionu tun strusky, popelu a popílku ročně vyprodukují současné spalovny v České republice. Tyto pevné zbytky po spalování odpadů obsahují stejné množství nebezpečných dioxinů, jaké do ovzduší vypustí všichni znečišťovatelé v naší zemi dohromady. Zbytky se však neztrácí kdesi v bermudském trojúhelníku, vrací se zpátky k nám a mohou nenávratně poškozovat naše zdraví! Jak je to možné? Velká část z nich totiž zcela nekontrolovaně “mizí” ve stavebních materiálech. Dle dokumentace chystané spalovny v Českých Budějovicích, kterou má nyní na stole k posouzení Ministerstvo životního prostředí, tomu ani v jejím případě nemá být jinak; zbytky po spalování se chystá předávat firmám, z nichž některé je pak budou přidávat právě do stavebních materiálů.  

 

 18325

Herec s tichou autoritou

28. 1. 2022 / Pavlína Antošová

čas čtení 5 minut

František Smolík (23. 1. 1891 – 26. 1. 1972)

Před padesáti lety se uzavřel život jednoho z našich nejpozoruhodnějších divadelních a filmových umělců. František Smolík – jeden z těch, kteří k divadlu utekli a herectví nikdy nevystudovali – se rychle vypracoval ne jednu z opor Divadla na Vinohradech, a později také Národního divadla.

Rozhovor Britských listů 463. Bez zvyšování daní se neobejdeme

28. 1. 2022

čas čtení < 1 minutaNedávná daňová reforma, provedená Babišovou vládou za souhlasu ODS, vytvořila obrovskou rozpočtovou nerovnost. Český stát má nyní daleko větší množství mandatorních výdajů, které nelze seškrtat, než příjmů. O poněkud kocourkovské finanční politice české vlády hovoří Bohumil Kartous s ekonomem Filipem Pertoldem z institutu CERGE-EI. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. ledna 2022.Parodický účet Petra Fialy

27. 1. 2022

čas čtení < 1 minuta 18237

Severní i Jižní Amerika zaznamenávají největší vlnu nákaz od začátku pandemie, Evropa ale rozvolňuje, protože "omikron zvládá"

27. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Ve středu 26. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  54 685 denních nákaz, to je denní nárůst o 15 071 nákaz.   K tomu je nutno připočíst dalších 4945 případů reinfekce, tedy celkový počet denních nákaz v ČR je 59 630.  Hospitalizováno je 1879 osob, to je denní nárůst o 98 osob. Celkem zemřelo v ČR 37 114 lidí, to je denní nárůst o 22 osob, o deset  více než včera.

Počet nákaz za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 1957, počet nákaz za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel je 3043. Počet nákaz celkově v ČR stále roste. Suspektní reinfekce je 71 348 případů. Nejpostiženější je Praha se 2179 nakaženými na 100 000 obyvatel, a také Praha-západ (2551 nakažených na 100 000 obyvatel) a Praha-východ (2451 nakažených na 100 000 obyvatel).   ZDE    

- Policie v Berlíně dostala pravomoci zasahovat proti demonstrantům nosícím odznaky podobající se žlutým židovským hvězdám a dalším symbolům připomínajícím nacistickou éru na demonstracích proti povinnému očkování či dalším protikoronavirovým opatřením.

- Severní i Jižní Amerika zaznamenávají nejvyšší množství nákaz na covid od začátku pandemie. Omikron se stal převažující variantou, konstatovala Pan American Health Organisation. Tento týden bylo zaznamenáno více než 8 milionů nových nákaz, o 32 procent více než minulý týden. Počet mrtvých v regionu stoupl o 37 procent. Na covid nově zemřelo dalších 18 000 osob. Spojené státy mají i nadále nejvyšší počet nákaz, i když tam počet nákaz od minulého týdne poklesl skoro o milion. V jižních státech Mexika se nákaza ztrojnásobila a Brazílie zaznamenala za posledních sedm dní nárůst nákaz o 193 procent    

30822

Země vysokých nároků a žabích perspektiv

27. 1. 2022 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


Připadám si, jako bychom stáli v oáze uprostřed pouště, okolo nás umírali žízní a my si stěžovali na nedostatek vody. Připadám si tak v záplavě kritických komentářů vůči nové vládě, jejíž ministři zatím ještě neměli možnost najít více než dveře na záchod, nicméně už nesou veškerou odpovědnost za to, co se děje a dokonce i za to, co se stalo ještě před jejím samotným nástupem. Jako bychom nežili v zemi, která - přes všechny peripetie politického vývoje ve střední Evropě - jako jediná dokázala odvrátit další mandát bezpáteřního populismu, jenž jinak cloumá celým Visegradem. Kritika je totiž platná pouze tehdy, ponechává-li, respektive ještě nabízí-li nějaké lepší řešení. Zatím ale vidím jen obyvatele oázy, kteří popíjejí a naštvaně u toho mudrují při pohledu do pouště. Soudím, že kdyby Češi nároky, jež obvykle kladou na ostatní, kladli na sebe, Izraelci a Skandinávci se k nám jezdí učit inovace a správu věcí veřejných. 

19715

"Největším úkolem je bojovat proti lhostejnosti." Muzeum v Osvětimi obrací oči návštěvníků k současným událostem

27. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

 Piotr Cywiński se dlouho zamýšlel nad otázkou, která od konce druhé světové války trápí historiky, filozofy i politiky. Jaké poučení bychom si měli vzít z jedné z nejtemnějších stránek lidských dějin, z organizovaného masového vraždění v Osvětimi?

Devětačtyřicetiletý polský historik Cywiński je od roku 2006 ředitelem osvětimského muzea. Jeho kancelář se nachází v bývalé nemocnici a lékárně postavené pro dozorce SS a z oken jeho kanceláře je vidět na krematorium a plynovou komoru.

"Největším úkolem pro paměť je dnes bojovat proti lhostejnosti," řekl v rozhovoru před 77. výročím osvobození Osvětimi, které je zároveň Dnem památky obětí holocaustu a které si připomínáme ve čtvrtek.

 17919

"Polský stát má krev na rukou". Zemřela další Polka, jíž lékaři odmítli provést potrat

27. 1. 2022

čas čtení 2 minuty


Žena, identifikovaná pouze jako Agnieszka T., byla údajně v prvním trimestru dvojčetného těhotenství, když byla 21. prosince přijata do nemocnice Blahoslavené Panny Marie v Čenstochové. Zemřela  rok poté, co Polsko zavedlo jeden z nejrestriktivnějších zákonů o potratech v Evropě. Je to už asi třetí případ, o předchozích v Britských listech referoval Tomasz Oryński.   ZDE   ZDE


 18317

Liberální iluze, které vedly k ukrajinské krizi

27. 1. 2022

čas čtení 13 minut

Situace na Ukrajině je špatná a stále se zhoršuje. Rusko se chystá k invazi a požaduje neprůstřelné záruky, že se NATO nikdy nerozšíří dále na východ. Zdá se, že jednání nejsou úspěšná, a Spojené státy a jejich spojenci v NATO začínají uvažovat o tom, jak Rusko zaplatí, pokud provede invazi. Skutečná válka, která by měla dalekosáhlé následky pro všechny zúčastněné, zejména pro ukrajinské občany, je nyní velmi pravděpodobná, píše na webu Foreign Policy Stephen Walt.

30679

Návrh zákona demokratů o sankcích vůči Rusku může vést k diplomatické katastrofě

27. 1. 2022

čas čtení 6 minut

Ruská invaze na Ukrajinu hrozí katastrofální vojenskou eskalací mezi dvěma jadernými mocnostmi. Je nezbytné se tomuto katastrofickému scénáři pokud možno vyhnout prostřednictvím diplomacie. Zastánci tvrdé linie ve Washingtonu se však snaží omezit flexibilitu pro vyjednané řešení nebo účinné zvládání krize na Ukrajině. Některé z těchto snah jsou rétorické a vedou se v tisku, jako například bouře kritiky washingtonských insiderů, která se strhla poté, co prezident Biden rozumně poznamenal, že reakce USA by měla být úměrná ruským provokacím, píše Stanley Mackey, který pracuje pro Quincy Institute for Responsible Statecraft.

 17128

Válka v Jemenu připravila o život statisíce lidí

27. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty zahájily v pátek leteckou kampaň zahrnující 45 náletů na Jemen. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže jeden z úderů zasáhl zařízení pro migranty na severu Jemenu a zabil více než sto osob. Kromě toho se zde nacházelo velké množství zraněných. Červený kříž zmobilizoval sanitky, aby zraněné dopravil do dvou nemocnic v oblasti, píše Juan Cole.

30775

McKinsey: pro dosažení nulových emisí je nutná zásadní transformace globální ekonomiky

27. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Podle zprávy jedné z nejvlivnějších poradenských firem na světě McKinsey bude dosažení nulových čistých emisí do roku 2050 vyžadovat "zásadní transformaci globální ekonomiky".

Firma odhaduje, že k omezení nárůstu globální teploty na 1,5 °C a ukončení klimatické nouze bude třeba po desetiletí každoročně investovat 9,2 bilionu dolarů. Tato částka představuje 60% nárůst oproti současným investicím, informuje list Guardian.

 

 17954

Podobenství o klimatické nouzi: mamutí ledovec, který se odlomil z Antarktidy, vypustil do jižního Atlantiku 168 miliard tun vody

27. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Anne Braakmann-Folgmann a kol. pomocí družice sledovali nyní rozpadlý ledovec A68A po dobu jeho 3,5letého života od jeho odlomení z ledovcového šelfu Larsen-C v Antarktidě v roce 2017. Vědci zjistili, že ledovec do oceánu poblíž jihoatlantského ostrova Jižní Georgie (poblíž Falklandských ostrovů u Argentiny) vypustil 168 miliard tun sladké vody.

Nejednalo se o obyčejný ledovec - byl obrovský, měl rozlohu 2 000 čtverečních mil, což je 1,5krát více než je rozhloha Rhode Islandu, píše Juan Cole.

 

 18186

Úzký a cílený ruský útok na Ukrajinu je pravděpodobnější než invaze v plném rozsahu

26. 1. 2022

čas čtení 10 minut


Podle činitelů a odborníků chybí několik prvků pro plnohodnotnou invazi navzdory nedávným přesunům vojsk
 

Podle západních expertů a vysokých představitelů v Kyjevě nemá Rusko v současné době na hranicích s Ukrajinou dostatek vojáků k provedení plnohodnotné vojenské invaze a okupace země.

Domnívají se, že ruský útok s cílem obsadit v blízké budoucnosti většinu Ukrajiny nebo celou Ukrajinu je nepravděpodobný, a to navzdory bezprecedentnímu navýšení počtu ruských vojáků o přibližně 125 000 a vojenskému cvičení, které se má konat příští měsíc v Bělorusku.

 16510

Vyšlo najevo další lhaní Borise Johnsona

26. 1. 2022

čas čtení 1 minuta

 

Loni v létě v době chaotického odchodu amerických vojáků z Afghánistánu, kdy měla Velká Británie povinnost evakuovat z Afghánistánu tamější občany, kteří do té doby spolupracovali s britskými institucemi, aby je Taliban nezabil, vznikla kontroverze, protože se ukázalo, že Boris Johnson schválil evakuaci psů a dalších zvířat z jakéhosi útulku, který v Kábulu provozoval jeden Angličan. Psům v útulku byla poskytnuta cenná místa v britských evakuačních letadlech a pomoc lidem, jimž hrozila smrt, byla ignorována.

Boris Johnson a jeho vláda důrazně dementovali, že by to byl právě on, kdo schválil evakuaci psů z Afghánistánu namísto lidí.

Ve středu vyšly najevo, v rámci vyšetřování celé věci zahraničněpolitickým výborem Dolní sněmovny, emaily z britského ministerstva zahraničí, z nichž vyplývá, že evakuaci zvířat z útulku v Afghánistánu namísto lidí skutečně osobně schválil - navzdory svým lžím, že tak neučinil. sám Boris Johnson:  


 

 18285

Na Ukrajině zůstává "v klidu" pouze prezident Zelenskyj a jeho klika

26. 1. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení < 1 minuta

  • Oficiální Kyjev se nejvíce ze všeho obává vnitřních nepokojů, zatímco je paranoidně přesvědčen, že jej Američané krmí falešnými zprávami o ruských válečných přípravách - aby ho prý donutili ustoupit Kremlu. 
  • Není divu, prezident Zelenskij udělal vše proto, aby ukrajinskou společnost v krizové době co nejvíce rozdělil - v nejhorších tradicích ukrajinské klanové politiky. Má se tedy rozhodně čeho obávat i od svých spoluobčanů. 

 17996

Greenpeace bude protestovat proti ustupování polskému nátlaku a plánovanému stažení žaloby na důl Turów

26. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva

Praha - 26. ledna 2022: Dnes odpoledne má česká vláda poprvé jednat o smlouvě s Polskem, která by dovolila další těžbu na dole Turów výměnou za finanční kompenzace a podmínky, které by budoucí těžba měla splňovat. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která minulý týden jednala ve Varšavě s polskou ministryní klimatu Annou Moskwovou, představí český návrh smlouvy a zároveň bude informovat o požadavcích polské strany. Není jasné, zda bude vládu jen informovat, nebo zda se o návrhu bude diskutovat či zda se bude schvalovat. Greenpeace dlouhodobě varuje, že ani současné znění smlouvy nebude stačit k tomu, aby dostatečně ochránilo životní prostředí a zásoby vody na české straně hranice. Jakékoli ústupky polskému nátlaku tak organizace považuje za nepřijatelné a bude proti nim protestovat před zahájením zasedání kabinetu Petra Fialy. Pokud vláda schválí slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace Greenpeace stěžovat k Evropské komisi.

 18125

V ČR od včerejška stoupl počet nákaz od dalších více než 9000 případů

26. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

Koláž Jan Paul

V úterý 25. ledna 2022 zaznamenala Česká republika  39 614 denních nákaz, to je denní nárůst o 9264 nákaz.   K tomu je nutno připočíst dalších 2 459 případů reinfekce, tedy celkový počet denních nákaz v ČR je 42 073.  Hospitalizováno je 1781 osob, to je denní nárůst o 86 osob. Celkem zemřelo v ČR 37 092 lidí, to je denní nárůst o 12 osob.

Počet nákaz za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel je 1689, počet nákaz za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel je 2639. Počet nákaz celkově v ČR stále roste. Suspektní reinfekce je 66 459 případů. Nejpostiženější je Praha se 2127 nakaženými na 100 000 obyvatel (mírný pokles od včerejška), a také Praha-západ (2433 nakažených na 100 000 obyvatel) a Praha-východ (2481 nakažených na 100 000 obyvatel) - ve všech těchto okresech došlo od včerejška k mírnému poklesu nákaz.   ZDE       

- Dvě třetiny lidí nedávno nakažených v Británii omikronem už předtím covid měly.

- Počet nákaz v Británii všeobecně klesá, avšak velké množství nákaz je ve školách, které jsou hrozbou dospělým.

- Devět z deseti britských teenagerů má protilátky proti covidu.

- Dánsko zruší veškerá koronavirová protiopatření.

 17513

Hitem na filmovém festivalu Sundance se stal dokumentární film Navalnyj

26. 1. 2022

čas čtení 3 minuty

 
 
Na filmovém festivalu Sundance měl premiéru dokumentární film o Alexeji Navalném, který jen o vlásek přežil pokus o otravu novičokem

Devadesátiminutový film s prostým názvem Navalnyj zaznamenává historii ruského opozičního politika, natočenou během několika měsíců, jež Navalnyj strávil v Německu koncem roku 2020, když se zotavoval z otravy novičkovem. Ve filmu jsou rozhovory s Navalným, s jeho ženou Julií a s jeho nejbližším týmem.

 18274

Proč se Německo a Francie rozcházejí s USA v názoru na to, jak jednat s Ruskem?

26. 1. 2022

čas čtení 7 minut

Na ukrajinskou krizi mají různé členské země NATO rozdílné názory
 
Může západní aliance proti Rusku kvůli jeho posilování vojsk na ukrajinských hranicích přežít jednotná? Tuto otázku stále častěji řeší politici a diplomaté v souvislosti s obavami, že hrozí rozkol Německa a v menší míře i Francie s USA a Velkou Británií, a to nejen v otázce, jak reagovat na případnouy budoucí ruskou agresi na Ukrajině, ale také v hodnocení bezprostřední hrozby, píše Patrick Wintour.

Tyto rozdíly odrážejí nejen odlišné krátkodobé hodnocení zpravodajských informací, ale i hlubokou trhlinu sahající desítky let zpět v otázce, co Německo a Francie na rozdíl od anglofonní sféry považují za nejlepší způsob, jak jednat s Ruskem.

 16510

Borisi Johnsonovi hrozí nebezpečných 48 hodin

26. 1. 2022

čas čtení 3 minutyBritský premiér je v ohrožení, protože poslanci se seznámí s oficiální zprávou, která nyní vyvolala policejní vyšetřování mejdan; v Downing Street

Boris Johnson se připravuje na nejnebezpečnějších 48 hodin svého premiérského mandátu, protože rozčilení konzervativní poslanci se mají seznámit s oficiální zprávou o mejdanech v Downing Street během lockdownu, která nyní vyvolala trestní vyšetřování.

Komisařka londýnské metropolitní policie Cressida Dicková v úterý oznámila, že její policisté vyšetřují obvinění z porušování zákonů v úřadu premiéra v Downing Street na základě důkazů, které během svého vyšetřování odhalila vysoká státní úřednice Sue Grayová.

 18029

Putinova sázka ve sporu se Západem

26. 1. 2022

čas čtení 7 minut

  • V následujících týdnech pravděpodobně v Evropě vypukne velká válka. Současná bezpečnostní architektura kontinentu, budoucnost NATO a role USA při utváření zdejší bezpečnosti jsou v sázce. Za hranicemi Evropy bude mít konflikt hluboké implikace pro americkou obrannou strategii a může překazit ty nejlepší americké plány soustředit se na erodující vojenskou rovnováhu s Čínou, napsal analytik US Naval Institute Michael Kofman.

 18109

USA pracují na "globální" strategii zvýšení produkce zemního plynu pro případ nové ruské agrese

26. 1. 2022

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Joe Biden uvedl, že bude uvažovat o osobních sankcích proti Vladimíru Putinovi, pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu. ZDE 

  • Bidenova administrativa pravidelně jedná s řadou zemí a firem v Evropě, na Blízkém východě, v Severní Africe a v Asii ohledně zvýšení produkce zkapalněného zemního plynu, upozorňuje Natasha Bertrandová.

 18237

Lékaři zjistili důvod, proč někteří pacienti dostávají dlouhý covid

26. 1. 2022

čas čtení 2 minutyU pacientů postižených dlouhým covidem je nízká míra určitých protilátek. Ohroženi jsou i astmatici


Výzkumníci z curyšské univerzitní nemocnice analyzovali krev pacientů nakažených covidem a zjistili, že nízké hladiny určitých protilátek jsou častější u těch, u nichž vznikl dlouhý covid.

V kombinaci s věkem pacienta, podrobnostmi o jeho příznacích covidu a tím, zda trpí astmatem, umožnilo zjištění míry protilátek lékařům předpovědět, zda mají lidé mírné, vysoké nebo velmi vysoké riziko vzniku dlouhého covidu

25664