Čínský vědec: Peking válkou na Ukrajině nic nezíská. Ta jen podpoří další porušování mezinárodního práva
23. 5. 2022
Jen Süe-tchung, děkan Institutu mezinárodních vztahů na univerzitě v Tsinghua, řekl, že válka urychlila obrácení procesu globalizace, což čínskému obchodu neprospívá.
Jen v úterý v rozhovoru pro Phoenix TV řekl: "Ruské ministerstvo financí již letos předpovědělo 10 % pokles HDP a Světová banka předpověděla negativní růst o 11 %."
"Nečekal jsem, že se Rusko rozhodne jít do této války, a Rusko za tuto válku zaplatí obrovskou cenu."
USA a Evropa uvalily na Rusko rozsáhlé sankce – nejvážnější je odříznutí Ruska od mezinárodního platebního systému Swift. Některé evropské země také slíbily omezit nákupy energie z Ruska.
Jen dodal, že všechny státy kromě zemí produkujících ropu trpí krizí, která vede k řadě problémů, jako jsou rostoucí ceny potravin. USA a Evropa utrpěly méně, ale nezískaly žádný prospěch, dodal.
Válka měla podle něj velký dopad na mezinárodní pořádek, protože Washington i Moskva nedodržují mezinárodní pravidla.
"Tato válka vyostřila situaci, že mezinárodní společenství ještě více nedodržuje mezinárodní pravidla. Rusko tentokrát při zahájení války nedodrželo Chartu OSN a sankce USA proti němu také neodpovídaly pravidlům," uvedl.
Jen tvrdí, že používání ekonomických sankcí je nejtypičtějším způsobem, jak velké státy nehrají podle pravidel.
"Alespoň říkám, že v příštích 10 letech bude stále více nedodržování mezinárodních pravidel."
Čína odmítla odsoudit Rusko za invazi na Ukrajinu a pokračovala v obchodu s Moskvou, přičemž za příčinu krize označila "expanzi NATO".
Jen ale upozornil, že Čína z krize nic nezíská.
"Čína je největší světovou obchodní zemí, vývojový trend deglobalizace není pro Čínu vůbec výhodný. Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou trend deglobalizace zesílil," řekl.
Doplnil, že Evropská unie nyní usiluje v nadcházejících letech o rozvoj průmyslového řetězce v rámci bloku, s větším zaměřením na "vnitřní oběh".
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse