"Říšský Němec" v socialistickém Československu I.
27. 10. 2021 / Uwe Ladwig
čas čtení
17 minut
Foto: Uwe Ladwig
Svědectví Jana Čulíka o životě v Československu sedmdesátých let inspirovalo Uweho Ladwiga, aby Britským listům poskytl své vlastní vzpomínky na život v Československu. Napsal je v roce 2017. Vydáme je na pokračování. Dnes první část. Německá verze je ZDE
Za oponu a zpět
Toto je začátek série epizod, kterými chci čtenářům BL poskytnout určitý vhled do mých každodenních zážitků západního Němce, který žil v v druhé polovině 60. a 70. let mezi Hamburkem a Prahou, v době přísně střežených státních hranic. (UL)
Co předcházelo
V roce 1951 jako Hamburčan jsem s otcem poprvé navštívil jeho rodiče, kteří žili ve východním Berlíně. Bylo to po měnové reformě provedené Západním Německem jako prostředek k oddělení Západního a Východního Německa a v důsledku reakce na blokádu Berlína ruskou armádou. Tehdy – v roce 1951 – existovaly SRN a NDR sotva dva roky, ale až v roce 1961 byla postavena zeď, která uzavírala Západní Berlín, a mezi oběma německými státy ještě tehdy neexistoval žádný pás smrti. Bylo to před povstáním východoberlínských dělníků (1953) a před oficiálním založením Bundeswehru (1955) a východoněmecké Národní lidové armády (1956). Při pozdějších návštěvách jsem jezdil přes přísně střežené nádraží v Berlíně-Friedrichstrasse a dozvěděl jsem se o takzvaném "Paláci slz", o hale odjezdů o tamním hraničním přechodu. Znal jsem tato místa dostatečně dobře, když jsem v Hamburku v roce 1966 potkal jednu Češku...
Epizoda I
1966
Voják v civilu a mladá žena z jiného světa
Jako vždy tu byly skupinky lidí, ve kterých se hovořilo kriticky na různá témata a byly zastoupeny různé úhly pohledu. V jedné této skupině jsem řekl něco kritického ohledně Bundeswehru, ale brzy jsem se rozhodl jít domů. Po třech až pěti metrech jsem si vzpomněl na mladou ženu, která mě pozorně poslouchala, a chtěl jsem ji poznat.
Tato moje první chyba neměla žádné negativní důsledky, ale ta dívka se ani o mě, ani o Bundeswehr nezajímala. Na jednu stranu se ale divila, že voják v civilu kritizuje vedení armády, na druhou stranu se snažila všechno pochopit se svými omezenými jazykovými znalostmi pro dané téma.
Pro následující pondělí jsme se dohodli, že půjdeme na koncert do Audimaxu, po kterém mi bylo jasné, že jsem se alespoň trochu do té mladé Češky zamiloval a chci ji znovu vidět.
Epizoda ii
1966/1967
Příběhy z východního Berlína
Nic z toho mi nevadilo, protože jsem ji chtěl znovu vidět, chtěl jsem si užít svou českou kamarádku až do doby krátce před půlnocí, než vypršelo denní vízum.
Ale pokaždé bylo alespoň pár minut velmi iritujících...
Romantická procházka
Počasí bylo příjemné, sedět uvnitř se nám ještě nechtělo. Výsledkem byla nezapomenutelná romantická procházka. Večerní šero, čistá příroda, cestou divoký porost, před námi poskakoval zajíc.
Vrátili jsme se, otočil jsem se, uviděl ceduli a lekl se: "Pozor! Nechoďte dál! Bude se střílet bez vyzvání."
Byli jsme příliš blízko hranic, ale měli jsme neuvěřitelné štěstí!
Berlin Schönefeld
Moje česká kamarádka přiletěla letadlem a zeptala se, jestli bych ji nemohl na konci našeho setkání v Berlíně doprovodit na letiště Schönefeld. Ten večer jsem se zeptal své tety na západě města, zda je Schönefeld součástí Berlína, což přesvědčivě potvrdila. Berlín-Schönefeld je součástí Berlína!
A tak si moje kamarádka druhý den sbalila svůj malý kufr a odvezla mě na letiště S-Bahnem. Bylo nám smutno, pobyt byl příliš krátký, bavili jsme se o tom, co se stalo v posledních dnech, když se mě u výstupní brány z nádraží najednou někdo na něco zeptal. Bez přemýšlení jsem dal inspektorovi svou jízdenku a chtěl jsem pokračovat, dokud mě nezastavilo několik mužů s nyní už výhružnými zbraněmi. Berlín-Schönefeld nepatřil - pro mě jako pro západního Němce - do Berlína, alespoň ne do té části, kam jsem dostal povolení ke vstupu s denním vízem. Můj úžas vzrostl, když mě jeden muž upozornil, že jsem si toho mohl povšimnout na mapce na zadní straně víza.
Bylo mi jasné, že varování je třeba chápat jako dárek, ale moje česká kamarádka řekla, že to není tak hrozné, že bych ji teď přece určitě mohl doprovodit až na letiště.
No, nebylo tomu tak a po tom všem jsem byl šokován podruhé.
Rozloučili jsme se ve vlaku, který mě měl odvézt zpět do centra města, s nepříjemným pocitem jsem jel na hraniční kontrolu, v ruce tašku s gramofonovými deskami, které mi dala přítelkyně u dveří S-Bahnu v posledních několika sekundách před odjezdem vlaku, než odspěchala na letiště.
Na hraničním přechodu do Západního Berlína jsem musel opravdu dlouho čekat. Poté jsem dostal dlouhou přednášku o mém pochybení s výsledkem, že přes to všechno mi nebude další přístup do Berlína, hlavního města NDR, odepřen. Na konci přednášky jsem byl dotázán na obsah tašky, kterou jsem měl u nohou. Tvrdil jsem, že v ní mám gramofonové desky z ČSSR, které mi darovala přítelkyně na stanici S-Bahnu Schöneberg. Jako důkaz jsem ukázal ručně psaný vzkaz od inspektora na svém denním vízu. Nechali mě projít.
Když jsem se dostal do bytu své tety, chtěl jsem se podívat na ty desky a byl jsem v šoku. Byly z NDR. Neměl jsem oprávněníl si je tam ani koupit ani si je s sebou vzít, jelikož jsem nemohl prokázat, že jsem si na ně vyměnil dost peněz. Otázkou zůstalo, jaké štěstí jsem měl ten den znovu?
Epizoda III
1967
Nový rok v Praze. Údajně byla armáda dána do pohotovostního stavu. Byly vyhlášeny dalekosáhlé politické změny. Měli jsme oslavnou náladu a čekali jsme, až nás tramvaj odveze ke známým. Lidé kolem nás veřejně a nahlas nadávali na KSČ, že tramvaj nejede.
Vzpomněl jsem si přitom, na návštěvu svých prarodičů v jejich bytě poblíž Karl-Marx-Allee ve východním Berlíně. Otec zazvonil a děda otevřel dveře. Nevěděl, že přijedeme. Překvapeně si přiložil prst k ústům, tiše požadoval, aby babička zavřela okno, pak nás potichu pozval dál gestem ruky, zavřel dveře a nakonec nás šťastně pozdravil. Nikdo v domě se neměl dozvědět, že moji prarodiče mají návštěvu ze Západu.
Epizoda IV
1968
V Hamburku každodenní školní život, v ČSSR "Pražské jaro" a "socialismus s lidskou tváří", který mi jako dvaadvacetiletému sociálnímu demokratu připadal divný.
Každý soubor slov znamenal odhalení. Překonání nepřiznaného nelidského socialismu Východu. Jaké nebezpečí pro vykořisťovatele v takzvaných „socialistických zemích“! A jinak? Vize demokratické kontroly nad politikou a ekonomikou, nad všemi oblastmi života, vize individuální svobody pro každého, která není namířena proti společnosti. Jaká příležitost a zároveň nebezpečí pro kapitalistickou západní demokracii se zjevnou politickou svobodou, kterou předstírá, kterou však ekonomická sféra do značné míry vylučuje. Bylo mi naprosto jasné, že myšlenka Pražského jara bude na východě samozřejmě potlačována a na Západě se jí dostane jen velmi nenadšené podpory.
Epizoda V
Červenec/srpen 1968
Marný útěk před invazí
Letní prázdniny v Hamburku, s napětím jsem se těšil na pobyt v Praze, protože jsem sledoval všechny informace o dění v ČSSR v našich médiích. Když jsem už byl v Praze, přemohl mě neklid ve městě, dozvěděl jsem se o dopisech z továren, o Dubčekových projevech. Tušil jsem to nejhorší, řekl jsem si, že bych měl zareagovat, a požádal jsem českou přítelkyni, aby se mnou, navzdory všem mým osobním plánům, odcestovala do Jugoslávie.
Ráno 21. srpna mě vzbudil spolužák se slovy: "Vstávej, člověče, v Praze jsou Rusové."
Epizoda VI
srpen/září 1968
Komunikace prostřednictvím třetích zemí
Epizoda VII
Přelom roku 1968/1969
Pod očima okupantů
Při večeři vyprávěl náš známý, že jeho otec lituje, že ho Rusové nezastřelili, když dodával náhradní díly soukromým vysílačům a Rusové ho pronásledovali.
Nadšení obyvatel pro novou socialistickou cestu jaksi vyprchalo, v hněvu proti okupantům a ve strachu a v obavách z budoucnosti drželi lidé v ČSSR do značné míry stále pohromadě.
Epizoda VIII
březen 1969
Svatba poslední záchrany
Řešení však bylo rychle nalezeno. Žádost o sňatek by i mně umožnila vstoupit do země jako studentovi. Uznáno, hotovo.
Takže jsem dostal vízum, datum svatby bylo 27. března 1969. Večer předtím jsme si položili otázku, zda má svatba vůbec smysl, protože já budu dál chodit do školy v Hamburku a ona bude bydlet v Praze jako moje žena. Kromě naší lásky byly důvody různé:
2. Úřady si byly vědomy našeho vztahu, což by v nejhorším případě samo o sobě mohlo způsobit problémy.
3. Sňatek by v Praze stěží něco "zhoršil", ale umožnil by možnost sloučení rodiny na Západě, pokud by to politická situace vyžadovala. Předpokládal jsem, že takový vliv na Moskvu může mít i hamburský sociální demokrat a poslanec německého Bundestagu Herbert Wehner.
Sňatek z politické lásky pak probíhal v malém kruhu přátel podle plánu, jelikož jsme o našem záměru téměř nikoho neinformovali, protože jsme do poslední chvíle nevěděli, zda se skutečně vezmeme.
Epizoda IX
duben/květen 1969
Husák tak nějak v kůži Ulbrichta
Normalizace tak nabrala děsivý průběh, nálada v zemi se zásadně změnila a z mnoha zpolitizovaných občanů se jaksi rychle opět stali příděloví zahrádkáři.
Epizoda X
březen 1970
Jestli jsem se někdy oženil...
A tak jsem se rozhodl, že hned nezačnu studovat, abych poznal jazyk, kulturu a zemi své české manželky.
Dne 1. března 1970 jsem odcestoval do Prahy na návštěvnické vízum s úmyslem zůstat tam rok a poté studovat v Hamburku. Ale to, jak si s námi život a smrt zahrávají, z rodinných důvodů z toho vznikly celkem tři roky, během kterých jsem rychle pochopil, jak jiné je intenzivně poznávat zemi jako návštěvník a následně v ní sám žít.
Každodenní život toho hodně vyčistí, zvlášť když dostanete razítko, které vás opravdu nenapadlo. Stal jsem se na tři roky v Praze „říšským Němcem“, ačkoli jsem se narodil až po druhé světové válce. Pro mě by byl pravděpodobnější mylný předpoklad, že přinejmenším sympatizuji s komunisty nebo že jsem zarytý marxista, ale zdaleka ne, s takovým nápadem nepřišel nikdo.
Pokračování příště
9542
Diskuse