Rusko: I z nejvýchodnější skladovací základny na Sachalinu bylo odstraněno více než 40 % obrněných vozidel

20. 9. 2024

čas čtení 3 minuty
Od začátku války bylo ze skladu vojenského vybavení Dačnoje u Južno-Sachalinsku odstraněno více než 250 obrněných vozidel, zjistil deník The Moscow Times při analýze satelitních snímků. Jedná se o nejvzdálenější vojenskou základnu od frontové linie: Dačnoje se nachází více než 6 000 kilometrů od Ukrajiny, na hranicích s Japonskem. Sachalin nemá žádné spojení s "pevninou" po zemi a bylo nutné použít flotilu nebo letectvo k vývozu vybavení.

V roce 2020 bylo na skladovací základně Dačnoje pod širým nebem 593 obrněných vozidel, do října 2022 jich zbývalo 556 kusů a v květnu 2024 jen 342. Během války tak bylo z vojenské základny staženo 251 obrněných vozidel, tedy asi 43 %. Kromě toho se před začátkem války s Ukrajinou nacházelo na území základny 9 hangárů, do roku 2024 jich bylo 5, zbytek byl zničen, jejich trosky jsou viditelné ze satelitních snímků. Pravděpodobně tam bylo také uloženo vybavení, ale jeho počet nelze odhadnout.

Před začátkem války mohly a jsou na základně uloženy tanky T-72B, BMP-2B, samohybná děla 2S3 Akacija, minomety 2S12, raketomety BM-21, samohybné PTŘS Konkurs, systém protivzdušné obrany Strela-10, samohybné protiletadlové kanóny Šilka a protiletadlové kanóny S-60.

Podle pokynů Ministerstva obrany existují čtyři kategorie konzervace staré vojenské techniky. První kategorie, která zahrnuje nejcennější vybavení, je uložena ve větraných a vytápěných místnostech, druhá v hangárech, třetí pod markýzami a poslední, čtvrtá, pod širým nebem. Na 230. vojenské základně byla technika skladována převážně pod širým nebem - v roce 2022 asi 99, do května 2024 asi 39 jednotek vojenské techniky.

"Dačnoje" označuje 68. armádní sbor Východního vojenského okruhu, který zahrnuje Dálněvýchodní vojenský okruh, Tichomořskou flotilu, východní část Sibiřského vojenského okruhu a také velení letectva a protivzdušné obrany. Jedním z hlavních úkolů 68. armádního sboru je obrana Dálného východu a Kurilských ostrovů. V roce 2020 bylo vojenské uskupení na Sachalinu posíleno dalšími zbraněmi, včetně protiletadlových raketových systémů. Po začátku války na Ukrajině však ministerstvo obrany začalo rotovat techniku a vojenský personál z Dálného východu. V roce 2023 japonští analytici oznámili, že Rusko převzalo systémy protivzdušné obrany z Dálného východu.

39. samostatná motostřelecká brigáda rudého praporu, která se účastní války na Ukrajině, se nachází v Južno-Sachalinsku. V červenci 2023 udělil Vladimir Putin 39. samostatné motostřelecké brigádě status gardové jednotky. Do září 2024 zemřelo ve válce na Ukrajině nejméně 677 vojáků ze Sachalinské oblasti, podle počtu jmen zjištěného Mediazonou.

Rusko začalo znovu otevírat staré zařízení již v roce 2022. Po vypuknutí války na Ukrajině přestalo Ministerstvo obrany uzavírat smlouvy na likvidaci vojenské techniky a ze skladovacích základen starých sovětských zbraní začala mizet obrněná vozidla. Z největší základny Vagžanovo v Burjatsku tak do roku 2023 zmizelo asi 40 % techniky. Celkem od začátku války Rusko ztratilo více než 10 tisíc kusů obrněných vozidel všech typů, uvádí web Oryx, který vede evidenci zdokumentovaných ztrát.

V prosinci 2023 bývalý ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že od začátku války na Ukrajině se Rusku podařilo zvýšit výrobu tanků 5-6 x, výrobu BPM 3-6 x a zajistit dodávku 1 530 nových tanků a obrněných transportérů. Podle britského Mezinárodního institutu pro strategická studia IISS bylo 85 % tanků, o kterých se Šojgu zmiňuje, vyzvednuto ze skladu a opraveno.

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
2435

Diskuse

Obsah vydání | 24. 9. 2024