Koalice v diskusi o klimatu v ČR
7. 9. 2019 / Bohumil Kartous
21. 8. 2019
Teploty moří a acidifikace (okyselení) vody během posledních tří dekád zaznamenaly výrazný vzestup nad rámec přirozené variability, ukazuje nová studie výzkumníku z Princetonu. Ovšem další dopady klimatické změny jako změna aktivity oceánských mikrobů regulujících uhlíkový a kyslíkový cyklus zaberou několik dalších dekád až po celé století, než se projeví. Výzkumná zpráva vyšla 19. srpna v časopise Nature Climate Change.
Studie zkoumala fyzické a chemické změny v oceánu spojené s rostoucím obsahem oxidu uhličitého v atmosféře, který je důsledkem lidské činnosti, vysvětluje Sarah Schluneggerová, postdoktorantská výzkumná spolupracovnice programu atmosférických a oceánských věd na Princetonu.
Studie potvrzuje, že výsledky přímo spojené s obsahem oxidu uhličitého v atmosféře se již během posledních tří dekád objevily v rámci vědeckých pozorování. Zahrnují vzestup teploty na povrchu, nárůst kyselosti a nárůst míry pohlcování oxidu uhličitého z atmosféry oceánem.
Naopak procesy nepřímo spojené s působením oxidu uhličitého prostřednictvím postupné modifikace klimatu a oceánské cirkulace zaberou delší dobu, od dalších tří dekád až po více jak století. Zahrnují změny v míšení vody v horních částech oceánu, nabídce živin a oběh uhlíku v rostlinách a organizmech.
"Na této studii je nové, že poskytuje konkrétní časový rámec toho, kdy dojde k oceánským změnám," uvádí Jorge Sarmiento, penzionovaný profesor geovědy a geologického inženýrství. "Některé změny zaberou dlouhý čas, zatímco jiné jsou již zjistitelné."
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse