
O významu vysokorychlostních vlaků pro budoucnost ekonomiky v 21. století
25. 8. 2019
Katalyzátorem hospodářské činnosti namísto toho budou nesčetné interakce lidí, komunikujících navzájem tváří v tvář - od školství až po lékařství - půjde o činnosti, které jsou kreativní, a tak je nemůže provádět robot. Budou je provádět lidé, žijící v obrovských, silně propojených městských oblastech, které podporují takovouto interaktivitu.
Tento vývoj je už dnes jasný - viz Tokio a záliv kolem Tokia, záliv kolem San Franciska, oblast širšího Londýna, definovaná okružní dálnicí M25, orbitální kruhy kolem Pekingu.
Ve věku kapitalismu robotiky se ještě více zvýrazní ekonomické výhody takovýchto aglomerací. V postatě, čím více se ekonomika bude aglomerovat, tím rychleji se bude rozvíjet, zejména pokud ji budou podporovat strategicky cílené státní zásahy a investice.
Bude nesmírně klíčové, aby lidé mohli cestovat rychle, levně a ve velkých počtech. To je jedním z důvodů obrovského rozkvětu železniční dopravy a zejména vysokorychlostní železniční dopravy. Jedním z železných pravidel lidského chování totiž je, že jsme ochotni investovat jen určité množství času do dojíždění do práce - nesmí to být více než hodina.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse